נאום גטיסברג

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 08/11/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הומלנד" 2.06

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/Homeland02x06-AGettysburgAddress.jpg?t=1352053736

כבר השוויתי את התחושות ש"הומלנד" מקנה לי לאלו שעשתה הסדרה הקודמת של יוצריה, "24", וככל שמתקדמת העונה השנייה כך גוברת התחושה. זו לא רק הקים-באווריות של דיינה בפרקים האחרונים – יותר מבחינת חוסר היכולת של היוצרים להתמודד עם דמותה מאשר בפעולות שלה עצמה – אלא גם הצורך המתמיד להעלות את סף הריגוש.

אחרי שהפרקים הקודמים טרפו את כל הקלפים עם תפיסתו של ברודי, על היוצרים למצוא דרכים חדשות כדי לשמור על עניין. ב-"24" זה עבד להם מעולה במשך חמש עונות, שבמהלכן העלילה תמיד שעטה קדימה, שיא רדף שיא, דמויות מפתח נרצחו, ג'ק באוור משך עוד ועוד את החבל שניתן לו והמוסריות טושטשה חזור וטשטוש. והנה בפרק הנוכחי של "הומלנד", רגע אחרי נפילת המתח שאחרי החקירה של קארי וברודי, מגיעה סצינה שכל תכליתה להמם – אנשי ה-CIA נורים למוות עם נשק אוטומטי במרחץ דמים על ידי גברים עטויי שחורים. אני חייב לומר שבכל זאת הסצינה הזו לא ממש הזיזה לי. הצער היחידי שלי אפילו לא היה על פיטר קווין, הבחור החדש (שלבסוף שרד), אלא על דמותו הקטנה והזניחה של סת' גיליאם, הוא קארבר מ"הסמויה" שהגיע לתפקיד קטנטן רק כדי להיטבח. מעבר לכך, כל מי שמת שולי ולא באמת חשוב לנו הצופים.

אני מניח שניתן לצפות שגם יתר העונה תהיה כזו, ושתיאוריה כמו זו שצוינה כאן בתגובות (יש שש כאלה בעת פרסום הפוסט), מתקפת טרור על בית הספר שבו לומדת דיינה ויתר חבריה הנחשבים, לגמרי מתקבלת על הדעת [1] [2]. זה גם יסביר את העיסוק הנרחב והמטופש בה ובוולדן הבן, הרי חייבים לשמור אותם במודעות שלנו, גם אם זה מביא לעלילת הטינאייג'רים הכי שחוקה ולייפטיימית בעולם. רק חסר שדיינה הייתה נכנסת להיריון והיא הייתה מנסה לעשות הפלה (אין לי ספק שזה רעיון שעלה במוחם של היוצרים). בינתיים רגשות האשמה שלה מוליכים אותה לבית החולים כדי לראות את הקורבן, בדיוק לפי הספר, ושם היא פוגשת את הבת של האוטוטו-מנוחה, ממש כמו שכתוב, וזו מתחילה לנעוץ בה מבטים ולתהות מיהי באמת.

[1] ואז זה יהיה קצת כמו הסרט "חיילי צעצוע".
[2] אם אכן צפויה סצינה כזו, רק חסר למפיקים שיהיה מסע הרג נוסף באחד מבתי הספר בארה"ב בסמיכות לשידור הפרק. מה ששוב יזכיר את "24", אגב, שנאלצה להשמיט סצינה מפרק הפתיחה שלה מפאת 11 בספטמבר. אבל טוב, אלה כבר ספקולציות על גבי ספקולציות.

מעבר לכך, זה היה פרק של שיחות חשאיות, מה שהפך לבסוף למגוחך. ברודי מלחשש עם העיתונאית, דיינה בבית ספר עם וולדן הבן, וג'סיקה בבית עם מייק – ובכל אחד מהמקרים האלה זה נראה כאילו אין מצב שאחרים לא יכולים לשמוע את השיחה שלהם. את החזית של ברודי וקארי אני דווקא מחבב, כי הגם שזוהי חזרה למוטיב המרכזי של העונה הראשונה, "האם הוא אוהב או אויב?", אני מרגיש שהוא לא לגמרי מוצה, כך שאין לי בעיה עם זה.

תגיות:
 • Yoni_anton

  ****ספויילר****
  1. בדיוק חסר לו כדור אחד וזה אמור להוכיח שהוא ירה בווקר? ומדוע הוא לא נפטר מהאקדח והכדורים? 
  2. נראה שהם הולכים על שידור חוזר בהפוך: עכשיו רק קארי מאמינה לברודי.  

 • תומרק

  ספוילריש

  בקשר לווקר, כן..
  די מרגיש לי עכשיו כמו בסדרות שבנויות על המתח של will they or won't they, שנעשות לא מעניינות אחרי שהזוג סוף סוף נהיה ביחד (אני לא מכיר אותן, אבל אתם יודעים, אלה). אז זה מה שקרה להומלנד. ברגע שכבר הכניסו את קארי וברודי לאותו צד זה כבר לא ממש מעניין, ואם יחזירו את ברודי לדארק סייד, זה רק ירגיש נמרח, לדעתי.

  אבל סה"כ הפרק היה נחמד, אז אני אמשיך לצפות בכל מקרה.

 • מיכאל גינזבורג

  הפרק נגמר לי ממש מהר.

  סצינת הטבח בחנות של החייט הייתה אדירה.

  לא הבנתי רק מדוע הטרוריסטים לא הוציאו את הפצצה או מה שזה לא היה מייד
  לאחר שברודי הוציא את החייט משם. 

  • בשביל סצנת הפעולה של אנשי אל-קעידה מחסלים צוות של ה-CIA. צורך תסריטאי מתעלה על כל היגיון.

   • Saturn

    לא הבנתי מה האי-ההגיון בדבר. זה שתופסים את אנשי ה CIA כאלה חשופים?

    • לא, שאל-קעידה לא נכנסו לקחת את הארגז מיד לאחר מותו של באסל, המתינו מספר ימים ופרצו למקום בדיוק כשה-CIA היו שם. אם לא היה לכך צורך תסריטאי וסצנת אקשן שבסופה כמעט כל הסוכנים יהרגו, אל-קעידה היו מאבטחים את הארגז ברגע שאיבדו את החייט.

     • Saturn

      נאמר בפרק שהCIA מתצפת על החנות כשבועיים לכן הם לא התסכנו לקחת את הארגז. אני לא זוכר אם התצפות נבע מהטיפ של ברודי כך שכנראה היה להם מספר ימים לקחת את הארגז בלי שה CIA יפריע.

      • ה-CIA ידע על החנות רק לאחר החקירה של ברודי, שאירעה כמה ימים ואולי אף שבוע לאחר התקרית עם באסל. לאל-קעידה היה מספיק זמן להיכנס לשם מבלי שהסוכנות תדע על כך.

 • נתקלתי עכשיו בתיאוריה שמסתובבת ברשת (ספוילר להמשך העונה):

  ייתכן שאבו נאזיר מתכנן נקמת עין תחת עין בוולדן, ע"י הריגת בנו? אם זו תהיה מתקפת טרור על בית הספר שלו, גם דיינה תהיה בסכנה.

  • מיכאל גינזבורג

   נקודה ותיאוריה מעניינת שתצדיק את עלילת המשנה של דיינה. 

 • miss bojarsky

  אני גם מרוצה שהחזירו את התהייה לגבי ברודי, זה יותר מעניין מאשר כשברור שהוא בוגד.
  תאוריה מעניינת העלתם פה.
   

 • Saturn

  התאורייה שהועלתה חביבה אבל למה שזה יצדיק את הסיפור המעפן של דיינה והשני? תכתבו משהו טוב ואם לא אז לא צריך.

  אני גם לא רואה איך התאורייה הגיונית. למה שהילד של סגן הנשיא יהפוך למטרה *עכשיו*? ברודי נתפס ע"י אבו-נאזיר ומוחו נשטף בעוד שעיסא היה חי. אם אבו-נאזיר רוצה לפגוע בילד של וולדן אז הגיוני שהוא יעשה את זה קרוב לאחר הריגתו של עיסא. שהוא ישנה את תוכניתו לגבי ברודי כדי שהוא ילך ייפגע בילד ולא מה שקרה בסוף העונה ה-1.

  התקיפה של העונה אמורה להיות כתגמול על תקיפת הכורים באיראן אז לא כל כך מסתדר לי שלרצוח את הילד של זו מטרה מתאימה שתוקפת את מדינת ארה"ב עצמה.

  אבל אני מסכים שלא ניתן לפסול את האפשרות לפי כמות הזמן שנותנים לילד.

© עידו ישעיהו