נאום גטיסברג

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 08/11/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הומלנד" 2.06

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/Homeland02x06-AGettysburgAddress.jpg?t=1352053736

כבר השוויתי את התחושות ש"הומלנד" מקנה לי לאלו שעשתה הסדרה הקודמת של יוצריה, "24", וככל שמתקדמת העונה השנייה כך גוברת התחושה. זו לא רק הקים-באווריות של דיינה בפרקים האחרונים – יותר מבחינת חוסר היכולת של היוצרים להתמודד עם דמותה מאשר בפעולות שלה עצמה – אלא גם הצורך המתמיד להעלות את סף הריגוש.

אחרי שהפרקים הקודמים טרפו את כל הקלפים עם תפיסתו של ברודי, על היוצרים למצוא דרכים חדשות כדי לשמור על עניין. ב-"24" זה עבד להם מעולה במשך חמש עונות, שבמהלכן העלילה תמיד שעטה קדימה, שיא רדף שיא, דמויות מפתח נרצחו, ג'ק באוור משך עוד ועוד את החבל שניתן לו והמוסריות טושטשה חזור וטשטוש. והנה בפרק הנוכחי של "הומלנד", רגע אחרי נפילת המתח שאחרי החקירה של קארי וברודי, מגיעה סצינה שכל תכליתה להמם – אנשי ה-CIA נורים למוות עם נשק אוטומטי במרחץ דמים על ידי גברים עטויי שחורים. אני חייב לומר שבכל זאת הסצינה הזו לא ממש הזיזה לי. הצער היחידי שלי אפילו לא היה על פיטר קווין, הבחור החדש (שלבסוף שרד), אלא על דמותו הקטנה והזניחה של סת' גיליאם, הוא קארבר מ"הסמויה" שהגיע לתפקיד קטנטן רק כדי להיטבח. מעבר לכך, כל מי שמת שולי ולא באמת חשוב לנו הצופים.

אני מניח שניתן לצפות שגם יתר העונה תהיה כזו, ושתיאוריה כמו זו שצוינה כאן בתגובות (יש שש כאלה בעת פרסום הפוסט), מתקפת טרור על בית הספר שבו לומדת דיינה ויתר חבריה הנחשבים, לגמרי מתקבלת על הדעת [1] [2]. זה גם יסביר את העיסוק הנרחב והמטופש בה ובוולדן הבן, הרי חייבים לשמור אותם במודעות שלנו, גם אם זה מביא לעלילת הטינאייג'רים הכי שחוקה ולייפטיימית בעולם. רק חסר שדיינה הייתה נכנסת להיריון והיא הייתה מנסה לעשות הפלה (אין לי ספק שזה רעיון שעלה במוחם של היוצרים). בינתיים רגשות האשמה שלה מוליכים אותה לבית החולים כדי לראות את הקורבן, בדיוק לפי הספר, ושם היא פוגשת את הבת של האוטוטו-מנוחה, ממש כמו שכתוב, וזו מתחילה לנעוץ בה מבטים ולתהות מיהי באמת.

[1] ואז זה יהיה קצת כמו הסרט "חיילי צעצוע".
[2] אם אכן צפויה סצינה כזו, רק חסר למפיקים שיהיה מסע הרג נוסף באחד מבתי הספר בארה"ב בסמיכות לשידור הפרק. מה ששוב יזכיר את "24", אגב, שנאלצה להשמיט סצינה מפרק הפתיחה שלה מפאת 11 בספטמבר. אבל טוב, אלה כבר ספקולציות על גבי ספקולציות.

מעבר לכך, זה היה פרק של שיחות חשאיות, מה שהפך לבסוף למגוחך. ברודי מלחשש עם העיתונאית, דיינה בבית ספר עם וולדן הבן, וג'סיקה בבית עם מייק – ובכל אחד מהמקרים האלה זה נראה כאילו אין מצב שאחרים לא יכולים לשמוע את השיחה שלהם. את החזית של ברודי וקארי אני דווקא מחבב, כי הגם שזוהי חזרה למוטיב המרכזי של העונה הראשונה, "האם הוא אוהב או אויב?", אני מרגיש שהוא לא לגמרי מוצה, כך שאין לי בעיה עם זה.

תגיות:
© עידו ישעיהו