שני מתחזים

ספוילר "אימפריית הטיילת" 3.11

רק עכשיו אני שם לב שעברנו את הפרק שלפני האחרון, מי היה מאמין. והוא היה טוב, השבח לאל. סוף סוף הצדקה ממשית, מנומקת ואורגנית לקיומו של צ'וקי ווייט, שנשכח מאז תחילת העונה. זה היה סיפור טוב, צ'וקי שדבק בנאקי כי הוא מעדיף את השטן המוכר, מגן עליו ושומר על נאמנות למרות הפיתויים הגדולים שנוחתים לרגליו ולרגלי אנשיו. שני מתחזים, אבל בסופו של דבר דבקים אחד בשני. הסיפור הזה מצד אחד השתמש בתבונה במה שראינו בפרקים הראשונים לעונה, ארוסה הרופא של בתו, ומצד שני חידד עוד יותר את הטמטום התהומי בסצינה שבה צ'וקי ופרנסלי באו לאיים על אדי קנטור לפני מספר פרקים, כאילו אין להם דברים חשובים יותר לעשות.

תחילת הפרק הייתה מדהימה. היא נראתה כמו חלום, לא? אחרי פעמיים שפרקים החלו עם חלום של נאקי, חשבתי שאולי זה המצב גם הפעם, אבל לא. אשמורת הבוקר הקנתה לכל מראה מעט חזיוני וסיפקה אגב כך כמה שוטים יפהפיים. נאקי הוכיח את מיומנותו בירי, והרג חייל אחר חייל מאלה שבאו עליו לכלותו –כברת דרך של ממש מאז הירי הראשון והטראומתי (עבורנו) שלו.

אבל עם כל הדברים הרעים שנאקי עשה, והם רבים כל כך ובלתי נסלחים, מעולם לא הרגשתי שהוא אדם כה רע עד הפרק הזה, כאשר צ'וקי שאל אותו שמא הוא יודע אם יש לאדי משפחה ונאקי ענה שהוא לא יודע. איזה בנאדם זה, שלא יודע את הדברים הכי בסיסיים על האיש הכי קרוב אליו, זה שמפציר בו בתחילת הפרק לא לסמוך על שומרי ראש סתמיים שנמצאים שם רק כי הוא משלם להם (ומתברר כצודק רגע אחרי כן), שגם מתוך שרעפיו ממהר להביא לו את הרכב ולדאוג לו לארוחת הערב. אדי תמיד היה שם ברקע, נאמן ונכון, אבל הפעם בבת אחת הוא הפך לאדם שלם ועגול. יש לו משפחה, יש לו אישה ושני בנים והם גרים דרייר סטראס מספר 17 באיזו עיר באיזו ארץ.

מתוך הזיותיו אדי מדקלם לנאקי את השיר "אם" (If) של רודיארד קיפלינג, שמתוכו בהמשך מופיע גם שם הפרק: "אם תוכל לפגוש בניצחון או באסון / ובשני המתחזים לנהוג בשוויון". השיר כולו מורכב מ-אם ואם ואם, ולבסוף הפאנץ' ליין הוא שאם אכן יצליח לעשות את כל זאת, "שלך הארץ וכל אשר בעולם / ויתרה מזאת, בני, תהיה אדם". רחוק מנאקי. המתחזים הם האסון והניצחון, ואמנם הניצחון טרם הגיע (וגם כשיגיע הוא בסך הכל מתחזה, אליבא דקיפלינג), אבל הפרק הוקדש להתחמקות מהאסון, מה שנעשה בהצלחה. כפי שניחש דור, אל קאפון חובר אל נאקי, ואחרי אמבטיה וקצת אוכל, ידברו השניים על מי הולך למות.

כמה שוטים יפים מהסיקוונס בפתיחה, בנוסף לזה שמתנוסס למעלה:

© עידו ישעיהו