הפוני

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 10/11/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" 3.08

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/BoardwalkEmpire-03x08-ThePony.jpg?t=1352150882

(בעת פרסום הפוסט ישנן 8 תגובות)

המלהק: את נערת שעשועים שמזלה לא משחק לה. לא בתפקיד הראשי, אבל, את יודעת, המצחיקה שבמקהלה.
בילי קנט: הפוני.
המלהק: כך קוראים להן?

בילי זכתה ליופי של שירת ברבור, האודישן שלה המחיש לנו שוב שמדובר בבחורה עם קסם אישי רב וכישרון לא קטן. לפני מספר פרקים אמר אדי קנטור לבילי שהבאה אחריה לא תדע מיהי, כשם שהיא לא יודעת מיהי לוסי דנציגר. כלומר, היא תישכח, היא אפיזודה חולפת מבחינת נאקי. אבל ראינו שזה לא באמת כך. לאורך הזמן הוא הפגין כלפיה רגישות ועדינות רבה בהרבה מאשר כפי שנהג עם לוסי, וקשה לראות אותו מקנא ללוסי כפי שקינא לבילי.

אני חושב שיש סמליות יפה בעובדה שהיא מצאה את מותה בדיוק כשנאקי נאלץ להתעמת בריש גלי עם עובדת מותו של ג'ימי דרמודי. כלומר, אני מניח שלא בכדי שני הדברים קרו באותו פרק, האחד נשרף בתחילתו והאחרת באחריתו, ובעיקר שזו יותר ממשאלת לבי שהאבל שגאס יתמודד איתו כעת, יציף החוצה את כל הצער על ג'ימי.

בפרק השלישי של העונה, שהיה הפעם הראשונה והיחידה שבה ראינו את נאקי עומד פנים אל פנים מול אשמתו, נמתח קו ישיר בין חסרונה של בילי כשנאקי שוב ושוב לא הצליח לאתר אותה, לבין ההתמודדות שלו עם הרצח של ג'ימי. עכשיו זה עניין מעט גדול יותר מאשר תקשורת טלפונית לקויה, עכשיו הדירה שלה תישאר ריקה לנצח. ואם נאקי יזדקק למשככי כאבים אחרי הפציעה האמנם-לא-חמורה שלו, ייתכן שהחלומות ישובו לפקוד אותו ביתר שאת. חבל רק שזה קרה בפיצוץ מגוחך, לא פרופורציונלי ובלתי סביר (שאגב, תושבי הסביבה של הסט דיווחו עליו לפני מספר חודשים, כך שהוא היה ידוע מראש ומזל ששכחתי ממנו).

במקביל מתברר כי לא רק שג'יליאן ידעה שג'ימי מת, אלא שגם ברור לה היטב איך. האישה הזו חדה כתער, אין ספק, והשימוש המחוכם שלה בגברים סביבה כדי לפגוע בנאקי, מצליח להשאיר אותה כאילו מאחורי הקלעים. היא הקריבה את דמוי-ג'ימי בפרק הקודם כדי להשלים עם מות בנה, וכעת ייתכן שהקריבה את כל יושבי "באבט" [1], כולל לאקי לוצ'יאנו, רק כדי להיפטר מנאקי. נצטרך כנראה לחכות לפרק הבא כדי לדעת מהי מידת המעורבות המדויקת שלה, אם היא אחראית גם לפיצוץ או שזה מעשה ידיו של ג'יפ רוזטי בלבד, אבל נדמה שהאכזריות שלה אינה יודעת גבולות, והיא אינה חסה על נפגעים משניים.

[1] אני מקווה שבאבט עצמה לא נספתה בפיצוץ, תמיד חיבבתי את השחקנית (ותמיד היא מתה!).

כמה מדויק (ויפה) היה המשפט של ריצ'רד לאור המסכת שהתקינה ג'יליאן, הפרידה הזו מגופתו הלא-אמיתית של בנה: "ג'ימי היה ראוי ליותר מזה". Damn straight. אני מברך עד מאוד על ההתעסקות הזו בג'ימי, שבחלק הראשון של העונה ניתנה במשורה, כי אם כבר חסרונו בסדרה כל כך גדול, ראוי להשתמש בזכרונו כדי לעבות אותה ככל הניתן, ואני מרגיש שלא התקרבו לכך כהוא זה. אמנם המינונים הקטנים הופכים את המעט לאפקטיבי מאוד, אבל יש גבול גם לקמצנות.

מעבר לכך, אהבתי את המטאפורה של הפוני, המצחיק/ה שבמקהלה, זה שאינו בתפקיד הראשי. העניין הוא שנדמה שכולם חותרים להגיע אל מרכז הבמה, ורבות מהדמויות נופלות בדיוק לנישה הזו תוך תהליך של יציאה ממנה. אל קאפון כזה. זה זמן מה שהוא מפלס את דרכו בבטחה אל החזית, ונראה שדרכו כעת סלולה אף יותר עם ההשפעה של איטליה על ג'וני טוריו – הוא נינוח בהרבה, לא מתרגש מהחדשות על כך שאל הרג את האיש של אובניון, לוקח צעד אחורה ונראה שאוטוטו יהיה מוכן לתלות את הנעליים. אולי זה אפילו לא יהיה אלים (כמובן לא לגלות לי מה קרה לו באמת, אם במקרה אתם יודעים).

אבל כמובן שוואן אלדן הוא המשמעותי מבין הדמויות המשניות, המצחיק שבמקהלה, מושא ללעג ופאנץ' ליין תמידי עבור יתר חבריו. גם הוא סוף סוף קם על עמיתיו, מסמן במגהץ את פניו של המזלזל הראשי והופך את המשרד בחמת זעם דמוית ההאלק. הוא דווקא מבכר לחיות את חייו עם משפחתו שפוף ומוסתר מן העין ככל הניתן, אבל זה לא באמת אפשרי.

 • ocean

  אין לי הרבה זמן, אז בקצרה:

  הסדרה החלה להראות ניצוצות חזרה לחיים בפרק הקודם, והיא די ממשיכה במגמה החיובית גם בפרק הזה. הדבר היחיד שדי הרס לי היה אותו פיצוץ אימתני בסוף. איך בדיוק ג'יפ רוזטי הצליח לשתול כל כך הרבה חומר נפץ במקום כה מרכזי ששייך לנאקי במובהק? איך הוא תיזמן את הפיצוץ? הרי ג'יליאן לא ידעה בדיוק מתי נאקי מגיע לסעוד שם. ואם מישהו תיצפת, למה לפוצץ כשנאקי עומד ומדבר מחוץ למסעדה, ולא לחכות שהוא ורוטשטיין יכנסו פנימה?

  כמו כן מייקל שאנון צריך לקבל אמי על תצוגת המשחק שלו בפרק הזה. איך אפשר להיראות כריזמתי כשאתה ישן, איך?

 • שיח רחב ועץ גבוה

  טוב, צריך לומר את זה: הגיע הזמן להרוג את מרגרט. איך דמות כל כך צנונית ולא מעניינת מקבלת זמן מסך גדול כל כך? ואיך שחקנית כל כך צנונית כמו קלי מקדונלד משתלבת בקאסט אדיר כל כך, ועוד לאורך שלוש עונות. איפה היא ואיפה אידי פאלקו ככרמלה.

  • ocean

    לא היה לי זמן להסכים נמרצות קודם לכן, אז אני אסכים נמרצות עכשיו.

 • Saturn

  אני לא ראיתי מגמה חיובית בפרק הזה. מן הסתם לא רע כמו הפרק הקודם אבל עדיין יותר מדי זמן מסך למרגרט והסיפורים המעיקים שלה, למערכת היחסים של בילי ונאקי. סצנת שגעון של ואן-אלדן שראינו מגיעה מהרגע שהתחילה (לא מבין למה לא השתמשו בדיוק בסצנה הזו כמה פרקים לפני כדי שואן-אלדן יפנה לגנגסטר מאשר הברדק שעשו אז).

  וכמובן הסוף. נו, יאדו, האם עכשיו תבקר את חסינתו המופלאה של נאקי? בעונה הקודמת מגיע המתנקש-הכי-גרוע-בעולם ובא ישירות לעבר נאקי, פנים מול פנים כדי לרצוח אותו (באמת?) ויורה לו ביד. בסוף העונה כל החלקים מסתדרים בדקה ה90 וכבמטה קסם כדי למנוע את כליאתו ועכשיו רוזטי איכשהו הצליח למלכד את כל המסעדה בחומר נפץ רב ובהתראה קצרה רק כדי לפוצץ את הבניין כאשר נאקי וחבריו לא בתחום. אני מניח שמישהו לחץ על המרעום והספירה לאחור התחילה ואז הגיע באקסטר שעיכב את כולם אבל לא היה שום דבר שמונע ממישהו להיות במקום וללחוץ על ההדק כי כפי שראינו נאקי רק ספג שריטות ופציעות קלות.

  לא שהבנתי למה פשוט לא לשלוח מישהו למסעדה שיגש לשולחן של נאקי, ישלוף אקדח וירסס את כל החבר'ה.

  לא רוציםמסוגלים להפטר מדמותו של נאקי? אז אל תכניסו אותו למצבים פאטליים רק כדי להציל אותו בדרכים מטומטמות.

  • אפרט יותר בפוסט שאני רוצה לכתוב, אבל בינתיים – הפיצוץ הבלתי פרופורציונלי והבלתי סביר הזה הפריע לי הרבה יותר מאשר העובדה שמזלו של נאקי שוב שיחק לו (ואיתו גם רוטשטיין ולוצ'יאנו). גם בלי לבדוק ברור לי שלא חסרים גנגסטרים שמזלם שיחק להם בכמה ניסיונות התנקשות, אפשר לחשוב כמה פעמים זה כבר קרה. מעבר לכך, מעניין אותי הרבה יותר לראות את נאקי מתמודד עם מותה של בילי מאשר עם פציעה קשה או משהו כזה, ומן הסתם זוהי בדיוק כוונתם של היוצרים בסצינה הזו.

   • מיכאל גינזבורג

     אל תדאג לנאקי, הוא ימצא לו במהרה בילי קנת חדשה.

  • מיכאל גינזבורג

    מסכים!

 • מיכאל גינזבורג

  אם כל הכבוד לרוזטי, הגיע הזמן שנאקי יאתר את הבעיה והאויב האמיתי שלו, ג'יליאן.
  מאבקי הכוחות והאגו ביניהם יכולים להעלות את הרף, להציב בסיס סולידי לעונה הבאה.

  לא מתעסקים עם ג'ורג' מיולר! מייקל שאנון בעוד תצוגה מחשמלת ואימתנית. חתיכת שחקן.
  הפעם הראשונה אליו התוודעתי בתפקיד גדול, היה 'חלון פנורמי' המצוין, אמנם על תקן שחקן משנה
  אבל עד היום הוא מהדהד. מאז קרנו רק עלתה. מגיע לו אמי. לפחות על סצינת התפרצות הזעם.

  עלילת הצד של מרגרט מנומנת, זה מתחיל לייגע.

  בנוגע לפיצוץ, גם אני מעריך כי הבחור השמנמן-הצחקן-המציק הפריע לתיזמון האקט, קורה.
  ג'יליאן ככל הנראה נתנה את הפרטים המדויקים לרוזטי בין הסצינות, קשרים לא חסר לה.

   

 • עומרי

  יופי של ניתוח.
  בפרק הקודם דמותה של ג'יליאן חצתה אצלי עוד קו של גרוטסקיות שדי פגמה בהנאה.

  רגע, לקרוא בויקיפדיה על דמויות היסטוריות אמיתיות מהסדרה נחשב לספוילר?

  •  בטח! (:

   את גורלן של רבות מהדמויות האמיתיות אני כבר יודע במידה כזו או אחרת, אבל ג'וני טוריו אינו אחד מהן.

 • פרק אדיר, הטוב ביותר העונה.
  הרבה התרחשויות, ובעיקר ההפתעה המרעישה עם מותה של בילי. אמנם לא כזאת הפתעה כי ציפיתי שמתישהו היא תעזוב אבל זה היה בום רציני ללא ספק.
  כמו כן, גם הסצינה המעולה של ג'יליאן ונאקי שמראה שג'יליאן סוף סוף קלטה מי האיש.

 • Eliav

  מהרגע שראיתי ביטוח חיים חשדתי שמישהו ימות ומהרגע שזה הגיע לבילי הבנתי שזאת כנראה תהיה היא. אני נורא אהבתי ששנייה לפני הפיצוץ נאקי מסתכל עליה ויש רעש של מסרטה שבדיוק נגמר הסרט צילום שלה- פשוט דבר גאוני לעשות לדמות כמו בילי.

 • טראפיק

  נאקי לא מקבל כלום בחינם. אם יש לו עיסקה עם אנדרו מלון שנועדה להציל אותו מלהיכנס לכלא, כי אז הוא מיד מאבד את טעם החיים כשיונקת הדבש שלו מתה (בסצינת הפרידה שלהם היא לבושה לבן).
  וכל סצינת הפיצוץ מצולמת כל כך יפה (לעקוב אחרי המשחק של א"ר זה פשוט מתוק)…

© עידו ישעיהו