המסע הפרוע של קרפד

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 25/10/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 5.07

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/SonsofAnarchy-05x07-ToadsWildRide1.jpg?t=1351192137

לפני שנים רבות נטלתי חלק בשיחה על הנטייה של כותבים שונים, לא משנה המדיום, להתעלל קשות בדמויותיהם, ביצירי מוחם. האמנתי אז שככל שהמצבים בהם הדמות ממוקמת קשים יותר, כך הכותב מאמין בדמות יותר ומנסה להציג אותה כאחת שתצליח לגבור על הקשה מכל ולהתפתח. מאוחר יותר הגיעה ההבנה שלעתים יוצרים הולכים אל האקסטרים מתוך הרגל. הקשיים והאסונות מניעים את העלילה והדמויות הופכות ללא יותר מנוסעים מזדמנים. קורט סאטר, כידוע, אוהב לנצל לרעה את דמויותיו וכיום לא ברור אם עדיין אכפת לו מהן או שיציריו הפכו לניצבים בסאגה האלימה שהוא מנסה לספר.

אם בפרק הקודם (עליו לא כתבתי סיכום עקב חוסר זמן) נפטרנו מדמויות משניות כקרלה (התאבדות באמצעות כדור בראש, אחרי שניסתה לכפות על ג'מה ונירו לקיים יחסים מולה), ריטה רוזוולט, הסוהר שפיקח על רציחתו של אופי ואשתו הצווחנית; הפעם הפרק הסתיים עם האפשרות למוות כואב לא פחות מזה של אופי: אייבל. עד שג'קס הגיע להבנה כלשהי עם ג'מה, החליט להראות את תמיכתו ולמסור את בניו לפיקוחה, דווקא הפעם היא הגיעה לשיא השפל והידרדרה לתוך תעלה עם רכבה. מצד שני, שוט הסיום כלל ענף עץ בדיוק כמו בסיום הפרק בעונה שעברה בו ניסה ג'וס להתאבד. האם סאטר ישתמש באותה הטעייה פעמיים?

בחלקו של קליי בעלילה נחשפה האמת הצפויה בסוף הפרק הקודם: קליי הורה לנומאדס לבצע את הפריצות במטרה להחליש את ג'קס, לחזור לכס הנשיא ולשלם להם אחוזים מרווחי הנשק והסמים. בתפנית אופיינית לקליי, הוא ארגן לכאורה את מותו של אונסר החטטן בידי אנשיו, אלא שבסופו של דבר סייע לו להרוג שניים מהם והצטייר לכאורה כנקי כפיים. לפחות ג'קס עדיין חושד בקליי וסרח שלישי בטח ימשיך לגרום צרות. בנוסף לכך, ג'וס ככל הנראה שוב נכנס לתסבוכת ויהפוך ללשון המאזניים במאבק הכוח בין קליי לג'קס.

טארה הכניסה את עצמה למקום רע בהתנדבותה להיכנס לכלא הפדרלי ולנסות לשכנע את אוטו לרדת מעדותו נגד סאמקרו. אני לא בטוח אם הדרישה שלו בפרק שעבר הייתה אמיתית, אבל אם כן, אני חושש שבסופו של דבר טארה תיאלץ לספק אותו תמורת שיתוף פעולה. לא עדיף לראות את טארה מרביצה לאיזו כלבה במקום השטות הזו?

אבל הייתה שטות גדולה אף יותר; אם הופעת האורח של וולטון גוגינס הייתה על גבול הגאונות, ג'ואל מקהייל סתם קפץ לבקר כי הוא חבר של קורט סאטר, וכך זה מרגיש בדיוק. אם ההופעה האנמית והקצרה שלו מסתכמת בקבלת מכות רצח מג'ימי סמיתס, כנראה היה עדיף להישאר בבית ולחזות בפירס הות'ורן משתלט על צ'בי צ'ייס.

 • Saturn

  אני די בטוח שהפעם המוות אמיתי. לפי איך שראיתי את זה ענפים חדרו לבטנו של אייבל ושוט הסיום היה הדם ששותת.

  מסכים עם מה שאמרת. הסדרה מנסה להוציא מהאדמה דרמה והתפתחויות ובלגאן. ג'מה העונה פשוט בדיחה. עלילות של בת טיפש-עשרה. אין לזה זכות קיום אבל בוא נגרום לה משום מה לישון על ההגה (מה היא בדיוק עושה בכביש המהיר מחוץ לעיר הזה? היא לא אמורה לקחת את הילדים לביתה? אני לא חושב שהמסלול בין המועדון לבית עובר דרך הכביש הזה). העיקר שיש עוד גופה ועוד הלקאה.

  אז קליי אחראי על הפריצות והסיבה וההסדר הן הדבר הכי בנאלי שיש. אני עדיין לא מבין את הפואנטה של המהלך כי גם אם ג'קס היה מודח וקליי שוב היה עומד בראש עדיין מקרה הפריצות יהווה לחץ עליו. ולמה כל כך נחוץ לפרוץ לבית של השריף? יש מספיק לחץ מהמשטרה. ואם פורצים, למה לא לוודא שריטה לא בבית? ולמה להכנס לחדר השינה בקומה העליונה ולא להתספק בקומת הקרקע? ומה הקטע עם מסמכי הכספת? עדיין לא ברור אם הוא סתם הורה לקחת אותם שיהיה או שזו הייתה המטרה מלכתחילה של הפריצות (למרות שאין שום עדות לכך עד כה).

  ולמה אם הסדרה הורגת דמות כל שני וחמישי לא נפטרים מאנסר הזה? כבר 3 עונות הוא אומר 'אני אמות בעוד שנה'. בעוד שלפני 2 עונות הוא נראה על ערש דוויו עכשיו הוא נראה טיפ טופ וגם מעשן חופשי. עאלק סרטן עולה כסף. הבחור נס רפואי. הרטקון הכי גדול של הסדרה.

  לגבי טארה ואוטו. עוד מפגן כתיבה כושל. הבית כלא הזה מסרב לתת לעורכת דין להפגש עם אוטו כי היא מזוהה עם המועדון אבל להעסיק את אשתו של יו"ר המועדון בבית הסוהר ובכך לתת להם הזדמנויות רבות לדבר זה בכלל לא מעלה להם שום נורה. ולא מדובר פה באיזה זוג נחבא אל הכלים שאף אחד בצ'ארמינג לא מכיר..

  מה אתה חושב לגבי הסוף? קליי שכר את האנשים כדי לנסות ולמכור לג'קס שפופ מאחורי הפריצות? אני לא רואה שום סיבה לכנופיות השחורות לעשות את מה שנעשה.

  ביקורת נפוצה לגבי סדרות רבות היא האל-מותיות של הדמויות וההרגשה שהכותבים לא יתנו להם להפגע בצורה רצינית על אף שהם מכניסים אותם לצרות. וכך זה נעשה מעין ברומטר לסדרות ומעין בקשה מהצופים לפצוע ולהרוג דמויות כאשר זה מתבקש.
  הסדרה הזו מציגה את הדוגמה ההפוכה של הרג כמעט בלתי פוסק אבל שלא מסייע לסדרה במאומה ושהצופה מבקש סטופ.

  • אני באמת לא מבין מה הקטע עם המסמכים (תעודות נישואין ולידה של משפ' טלר-מורו). עצם העובדה שהתמקדו בהם כבר פעמיים מעידה שככל הנראה העלמתם הייתה אחת ממטרותיו העיקריות של קליי. למה לא פשוט להיכנס לבית בתואנת שווא שנותרו לו חפצים להעביר, ואז לקחת את המסמכים מהכספת, נשגב מבינתי.

   דווקא חשבתי על פרנקי, אבל יותר הגיוני שקליי שלח שני שחורים שיפגעו בג'קס וצ'יבס, אולי יצליחו להרוג אותם על הדרך. אלא אם פופ משחק משחק כלשהו.

   אני לא חושב שבכלא מודעים לקשר של טארה למועדון. הוא לא נמצא בצ'ארמינג, רק לאחרונה היא מיסדה את הקשר עם ג'קס והיא גם לא משתמשת בשם משפחתו. נראה כאילו טארה הייתה אמורה לעלות על מסלול עלילתי מסוים העונה, ופתאום התמונה התהפכה והיא נזרקה לעלילה מיותרת וטפשית.

   אולי אונסר מחזיק מעמד רק בגלל התקווה הקלושה שג'מה תיכנע ותסכים לשכב איתו? מיד לאחר מכן הוא ימות מאושר (עדיף לו למות ולא לגלות שבוע מאוחר יותר שנדבק בכמה מחלות מין עם שמות מוזרים). אגב, והפעם ברצינות, אם הוא כ"כ מוכן לקבל את המוות מאז תחילת הסדרה ובכל הזדמנות מציין שנותר לו זמן קצוב, למה לא לוותר פשוט ולתת לקלייהנומאדס לסיים את חיייו האומללים?

   •  בעונה השנייה היה הקטע המפורסם שבו האירי ההוא שבנו מת על ידי ג'קס, נכנס לבית של ג'קס שבו שהו טארה וחצי-שק. האירי התקרב עם הסכין אל אייבל ולרגע היה חשש שידקור אותו לעיניהם. בסוף הוא הסתפק בלהרוג את חצי-שק ולחטוף את הילד במה שהוביל לאחת העלילות המיותרות בסדרה. התגובות על הסצינה הזו היו ברובן "טוב, הוא לא היה רוצח תינוק", וסאטר הגיב בשעתו בטוויטר, "מי שחושב שלא הייתי הורג אותו, לא מכיר אותי". והנה, נראה שהוא נאמן לדבריו.

    אני עדיין מסתפק בקריאת הסיכומים שלך תומר, בלי לצפות, ועם כל הכבוד לרגעים טובים שאולי ישנם פה ושם, ממש ממש אין לי כוח לכל זה ואני איתן בדעתי לא לצפות. האומץ לא מתבטא בהריגת תינוק אלא בהריגת קליי בסוף העונה הקודמת, כי אז הסדרה הייתה נהפכת על פיה וסאטר היה צריך לגרד היטב במוחו כדי למצוא כיוונים חדשים. כרגע זה נשמע כמו דברים שנעשים שוב ושוב לשם ההלם.

    • העונה התחילה עם הבטחה גדולה, אבל ככל שהיא התקדמה אני שוב מתחרט שסאטר לא ניצל את ההזדמנות המצוינת לסיים את הסדרה באופן ראוי בתום העונה הרביעית.

     אם כבר לחזור לסדרות עליהן ויתרת, אני לא מאמין שאני מצטרף להמלצות על "דקסטר". אם לא ניסית שוב את Person of Interest ו-Grimm, גם הן מומלצות (רק שמור על סבלנות וקור רוח, בעיקר עם השנייה).

     אגב חטיפת אייבל, אחת הטעויות מוקדם יותר העונה הייתה כשגאלן אומר לג'קס סוף סוף מה הבעיה שיש לו איתו, ואומר שג'קס גרם לצרות באירלנד ובגללו המנטור שלו (אשבי) קיפח את חייו. תודה על התזכורת של נקודת השפל הכי עמוקה בתולדות הסדרה.

© עידו ישעיהו