אורקה משך בכתפיו

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 11/10/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 5.05

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/SOA_505_big640.jpg?t=1349976003

בעקבות ירידת המתח הקלה בפרק הרביעי לאחר מותו של אופי, ציפיתי להתפתחויות מעניינות בהמשך. האם קיבלתי את מבוקשי? אפשר להגיד שכן.

הסיפור הכי מעניין הפרק היה כולו נתון להופעת האורח המפתיעה והמצחיקה של וולטון גוגינס (הוא אפילו לא מופיע בקרדיטים בפתיח), כדמות שתרדוף את שנתכם לתקופה הקרובה (חלומות רטובים, אם אתם כמו טיג) ומתמודדת רצינית להופעת האורח הכי טובה של עונת הטלוויזיה הנוכחית [1]. על כל פנים, הרקע להופעתו של גוגינס היה מעט פחות מעניין: סחיטת חבר מועצה מקומי (האח השמן יותר – הרבה יותר – של גרג גרונברג) לכדי אישור פרויקט הבנייה של ראש העיר הייל, שבתמורה יסייע לג'קס להשיג את הנכס עבור העסק החדש עם נירו. בשת"פ עם הייל ג'קס מתרחק מדרכם של קליי וג'מה שעשו הכל כדי למוטט את היוזמה של ראש העיר בעונה שעברה.

תזכורת נוספת לעונה הקודמת הייתה ריטה רוזוולט, במחוות שלום קטנה בינה לבין ג'מה. בעוד השריף ניסה להתקדם עם חקירת הפריצות בצ'ארמינג, רעייתו הפכה לקורבן הבא כשהתוצאה הטרגית היא אובדן עוברה וייתכן אף מותה. רוזוולט עדיין משוכנע שמדובר ביריבות בין סאמקרו לניינרז, אולם הוא נמצא במרחק דגימת עור אחת מציפורני אשתו כדי לגלות מי הפורצים האמיתיים, וכפי הנראה ללכת עד הסוף נגד המועדון.

משולש סאמקרו-האירים-גאלינדו היה עלול להיות משמים כהרגלו, לולא הוצאת האנרגיה השלילית ע"י ג'קס וגאלן בקרב מאולתר [2] והדגמת מכונת הירייה של גאלן על אופנועיהם של הילדים. מעבר לכך, העסקה המאולצת הזו נשרכת מאחורי ג'קס ושות' עד שיצליחו לעמוד בפני עצמם ולצאת מהבור המזופת הזה.

טארה התרככה גם הפעם, לכיוונה של ג'מה. אולי זה יגדע את הסיפור עם וונדי. לולא טארה, ג'מה הייתה ממשיכה להתדרדר עוד ועוד, בעיקר מכיוון שהאדם היחיד שהיא עוד אוהבת, ג'קס, לא שם עליה קצוץ ומנסה למנוע ממנה להמשיך לפגוע בעצמה ובסביבתו, תוך כדי חיסול של מערכת היחסים שלה עם נירו. לא ממש בהצלחה, כפי הנראה.

[1] השיא: החבר'ה משכנעים את בנו החורג של חבר המועצה להתענג על שירותיה של הדראגיסטית ו"מודים" שגם הם נהנו לא אחת מאיבר זכרי. מאחר ואף אחד לא מבין מה הוא אומר, צ'יבס בוחר להמחיז.

[2] גאלן לא סומך על ג'קס בטענה שהוא חמום מוח ובלתי צפוי, אבל מהיכרותו רבת השנים עם קליי הוא לא מודע לכך שהנשיא הקודם מסוכן ורצחני יותר ממחליפו? או שהוא נוטר טינה לג'קס אך ורק מפני שהרג שניים מיקיריו שהיו אחראים לסבלו האישי (חטיפת והסתרת אייבל) ולסבלו של המועדון.

 • Saturn

  עוד פרק פושר שכזה אחרי תחילת עונה אופטימית יותר ועם 3 פרקים שאמרו לתת מומנטום. כנראה שפופ ומעשיו חשובים יותר ממה שנדמה?

  למען האמת סימנתי את מות עוברה של ריטה כבר בפעם הראשונה שרואים אותה בעונה הקודמת והפותעתי שהדמות שלה הפציעה אז לכמות זמן קטנה ומאז לא כל כך נראתה. נוכחותה בפרק הזה החזירה אלי את אותה הצפייה וכך קרה. אגב השחקנית של ריטה מוכרת וידועה יותר בזכות כך שהיא מדבבת את Alyx בסדרת משחקי HL.

  הבנת למה הפריצות נמשכות? אם הפריצות נעשו ע"י שלושת המצטרפים החדשים לסאמקרו וכדי לחפות על כך שהם פרצו לבית של קליי כי הם כיוונו לו ספציפית כדי לגנוב את המסמכים מהכספת אז למה זה נמשך? לפי מה שהבנו הם השיגו את מבוקשם.
  ולמה לפרוץ לבית של השריף? אין שום סיבה שלא ידעו שמדובר בבית שלו ובכך שהם יבטיחו שהוא יטפל במקרה בנחישות יתרה אז לא כל כך ברור לי מה ולמה כרגע, לבטח אם קליי עומד מאחורי זה.

  אם אדם שצפה בכל עונות הסדרה היה רואה את העונה הזו ומדלג על פרק 3 הוא לא היה מודע בכלל שחבר מרכזי כמו אופי נהרג בלי איזכור ישיר. הדמויות חזרו באופן מיידי להתנהגותם הקודמת ואין שום רמז למה שעבראמור היה לעבור עליהם ולכן כל הסצנה הארוכה עם עורך הדין חרתה לי באופן מסויים. ושלא נדבר על טיג שאיבד גם את ביתו (בתקופה של שבוע?) ובפרק הזה הוא טיג הפרפר שעורג לאקשן אחד-על-אחד עם הטראנסג'נדרית.

  • אני זוכר שראיתי רק בבתפקיד קטן כפסיכולוגית ב"רינגר" אז לא חושב שהיא ממש מוכרת מחוץ לקהילת הגיימרים. מעט מעצבן שההופעה הראשונה של ריטה מזה זמן רב היא רק כדי שתהפוך לקורבן אלימות, אולי אף מוות.

   אני מסכים שעל אף התוצאה המשעשעת, הפרק התאמץ מדי בכדי להראות שהכל כשורה וחוזרים לעסקים. אם להשתמש בחיים האמיתיים, כאחד שחווה אובדן לא אחת בחיי, מגיעה נקודה מסויימת גם במהלך תקופת האבל שבה מתחילים לחזור לשגרה, מרצון או שלא, ואולי בגלל זה במובן כלשהו לא הפריע לי לחלוטין שג'קס והחבורה מצאו זמן להשתעשע מיד לאחר קבורתו של אופי.

   • Saturn

    כן אבל בכל זאת רק 3 ימים ובמיוחד טיג שאבל גם על ביתו. נדמה שזה כאילו נכנס מאוזן אחת ויצא מהאחרת.

 • מעתיק את תגובתי מפייסבוק (לא, זה באמת מעניין אותי):

  אם מישהו מסוגל להסביר את שם הפרק (אורקה = קטלן; יש להם בכלל כתפיים?) יש מצב לפרס כלשהו*.

  * לא באמת. המרב שאני יכול להציע זה חצי בקבוק שנאפס מלון.

  • לא ראיתי את הפרק, אבל בראש ובראשונה אני מניח שזו פראפרזה על הספר של איין ראנד, "אטלס משך בכתפיו", שתורגם כאן ל"מרד הנפילים". אולי זה יעזור לך לפענח.
   http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A8%D7%93_%D7%94%D7%A0%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%9D

   • וואלה.

    עדיין לא ברורה מטאפורת הקטלן.

  • וכמובן, shrugged זה לא בדיוק משך בכתפיו, ולא צריך כתפיים כדי לעשות את הפעולה הזו (בנימה אחרת לגמרי, קראתי פעם שהפעולה הזו היא הפוכה לזו של תגובה פיזית למצבי לחץ [אז הכתפיים עולות, הידיים דרוכות, כל הגוף מכווץ], ואז אני מניחה שלכל חיה יש את הshrug שלה).

   • נו, כן, אבל זו הייתה תגובה מבודחת לתרגום המילולי של המונח לעברית.

    (אם כבר, ליתר דיוק זו שמיטת כתפיים, לא? תמיד חשבתי שמשיכת כתפיים זה כלפי מעלה [כפי שתיארת], ואילו לפי ביאור שם הספר "מרד הנפילים" התיאור מתאים יותר לזה, שמיטת הכתפיים ובכך הפלת מעמסת העולם מאטלס.)

    • לא, הכתפיים עולות למעלה ב-shrug (אפשר להגיד שככה מעיפים את הנטל, לא יודעת באמת).

© עידו ישעיהו