ביירות חוזרת

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 08/10/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הומלנד" 2.02

http://www.serienjunkies.com/homeland/galerie/2x02/2x02-beirut-is-back-38490.jpg

פרק טוב בהרבה מקודמו, כאילו הפרק הראשון לעונה נועד להזכיר לנו את נקודת המוצא התועמלנית של היוצרים, והבאים אחריו – אם הפרק הזה מעיד על משהו, ונדמה לי שכן – באו לעשות את היתר. כלומר, ליצור טלוויזיה מרתקת. עדיין נדרשת מידה הגונה של התעלמות מהבסיס האידיוטי שמנחה את ברודי, הנאמנות החצויה הכל-כך-לא-הגיונית שלו, כמו גם מהמזל שלו להיקלע אל המקום הנכון בזמן הנכון (והעובדה שנדמה שלאף אחד לא איכפת מהסיווג הביטחוני שלו); אבל מי שמצליח לעשות את זה נהנה מהתפתחויות מצוינות ומסוף מרעיש.

הסיפור של קארי נעשה היטב, העובדה שנפגשה לבד עם המודיעה ושהשיפוט שלה אינו במיטבו, הצליחו ליצור יופי של אמביוולנטיות בנוגע למידע שקיבלה. למעשה, היה מעניין לראות עוד מזה, אבל מן הסתם קשה למשוך דבר כזה לאורך זמן. קלייר דיינס שוב הפגינה משחק מעולה כשייחלה לאוויר בחדרה עד שהצליחה להימלט אל הגג.

הסיפור של ברודי היה מספיק חזק כדי להתעלם מהפגמים שלו, במיוחד כי דמיאן לואיס באמת אדיר עד שהוא מצליח ליצוק אמינות בדמות הרעועה הזו. יש משהו אניגמטי במעשים שלו, ואני לא בטוח שזה אמור להיות כך. כשדיינה אומרת לו שהיא עשתה טעות והוא משיב לה ברוב משמעות, "זה קורה", זה נראה כמו משהו שאמור להקרין עליו עצמו, אבל קשה להבין מהי הטעות. האזהרה ששלח לאבו נזיר? העובדה שהוא שוב ושוב לא הודף את העיתונאית הנודניקית אחת ולתמיד? או משהו גדול יותר שמגולם במשפט המשמעותי שאמר לחבריו, "הוא הפסיק להיות נחת כשהפך לבוגד"?

מכל מקום, השילוב של ענייני אבו נזיר והעובדה שחבריו לנשק חופרים בפרשת ווקר, שמרה על עניין חד בחזית שלו. הייתי מעדיף אם האזהרה הייתה מגיעה מאוחר מדי ואבו נזיר היה מת, מה שהיה משנה את המשחק עבור ברודי. אבל כמובן, המשחק בכל מקרה משתנה עבורו – כמו גם בשביל קארי – בזכות הסוף המעולה, שלגמרי לא ראיתי מגיע. אל הפרק הבא כבר אגיע עם הרבה יותר חשק.

קטנות לסיום:
1) קארי צבעה לשחור ואז צבעה לבלונד? יפה שהיה לה זמן.
2) למה יש לי תחושה שהסוכן שהיה איתם בביירות, אותו אחד שבא לחלץ את קארי בבניין המגורים, הולך למות בפרקים הבאים? הוא פשוט נראה כמו הסוכן שתמיד צוות לג'ק באואר על תקן בשר התותחים.

תגיות:
 • miss bojarsky

  הווווווווו אני מרוצה. כל הפרק חשבתי לעצמי גם שהוא הרבה יותר טוב מהראשון והבהרתי לעצמי שאני כבר שונאת את ברודי ורק מייחלת לחשיפה שלו והוכחת צדקתה של קארי. חששתי שזה יגרר זמן רב אבל אז הגיע הסוף האו כה מעולה של הפרק ושינה הכל! הידד!

  קלייר דיינס ממשיכה להצדיק את האמי שלה, היא עושה עבודה נהדרת. חבל שמורינה בכרין תקועה עם תפקיד כזה מעפן…

  אני חושבת שקארי חבשה פאה חומה, לא צבעה את השיער. ואני חשבתי יותר בכיוון של רומן בין הסוכן לבינה. אבל כן, יש בהחלט מצב שהוא ימות.

 • Saturn

  אפשר תזכורת לגבי הסוף? לא זכרתי שברודי החביא את הסרטון שלו בתפרי תיקה של קארי.

  •  זה לא התיק של קארי, היא לקחה אותו מהבית של מנהיג החיזבאללה.

 • מיכאל גינזבורג

  מסכים איתך.
  הערות:
  *בפרק
  הנוכחי, ברודי אומר לאישתו "צריך להיפטר מכל מי שנמצא בחדר" והיא לא
  מגיבה על זה, שום נורה אדומה. בחדר המטכ'ל, אף לא אחד שם לב לברודי לחוץ
  וטרוד ומתעסק בפלאפון? לא קונה את זה. תעמולה של השמאל. וגם, המבצע הכושל.
  הצלפים יכלו לירות בגלגלי הרכבש ל אבו נזיר או לירות עם נשק מפציץ, הרי
  הרחוב פונה!*הסדרה
  מציגה עולם ורוד בו ישראל מפציצה מתקני גרעין ואין שום פעולות תגמול נגדה
  או נגד בסיסי ארה'ב הסמוכים לאיזור אירן. בכלל, למה אבו נאזיר ושאר מרצחים
  צריכים להכין פעולה שכזו? מה קרה ל"טילים על אמריקה וישראל"? ממש בלי שום
  קשר למציאות.

 • Urimland

  הסוכן בביירות הוא יאיר לוטן, שלא סתם נראה לך כמו דמות מ-24. הוא אכן שיחק ב-24 את "ספנסר וולף", לאורך כמה פרקים בעונה 5. אין לי מושג מה עלה בגורלו. בטח מת.
  ואם כבר 24, לדעתי הסדרה מתקרבת לשם בצעדי ענק (מבחינת טמטום). כמה אתם שמים שהסרטון הזה לא באמת יגיע לסי.איי.איי? (הימור שלי: בפרק הבא הסוכן והסוכנת יעלו בסערה השמימה, וסול ייחטף).

  • בתקציר הפרק הבא רואים ככל הנראה את ידו של סול מוסרת את כרטיס הזיכרון ליד שחורת עור. בטח מדובר בווקר, שיחזור מהמתים ויעלה את הסרטון לוידאו-בלוג החדש שלו ויהרוס את ברודי, קארי תהפוך לגיבורה הלאומית החדשה ונשיאת ארה"ב וקנדה (כי מתישהו המדינות יהיו חייבות להתאחד) ודיינה תימכר לשייח סעודי כדי שג'סיקה תוכל להמשיך ולהסתודד עם נשות החברה של וושינגטון.

 • תומרק

  מסכים לגמרי עם הפסקה הראשונה בביקורת – אחלה של עלילה, טוויסט מגניב בסוף, רק צריך להתעלם מכל החוסר הגיון שאופף את ברודי. הקונפליקט שלו עם אבו נזיר מול אמריקה היה יכול להיות מעניין אם היה לו בסיס הגיוני כלשהו. 
  חוץ מזה, באמת נותנים להם להכניס טלפונים לחדר מצב כל כך רגיש? לתרגילים ודיונים שטותיים בצה"ל לא נותנים להכניס טלפונים, מחשש לציטוטים. מילא אם היו מבקשים ממנו את הטלפון והוא היה מסתיר אותו איכשהו, זה לפחות היה מכניס קצת הגיון לסדרה הזאת. נו טוב.

  אני לא רואה שום דרך שבפרק הבא לא יעצרו את ברודי, או למשל יבדקו את האסמסים היוצאים שלו בטלפון ויראו אם הוא שלח משהו בזמן שאבו נזיר קיבל אסמס. בסמויה זה עבד.
  בהסתמך על זה שהעונה יותר ארוכה משלושה פרקים, כנראה שהכותבים ימצאו דרך מופרכת לצאת מזה..

  • זו אחת הבעיות העיקריות של הסדרה, ההתעלמות המופגנת מפרטים קטנים וגדולים שפוגמים באמינות שלה.

   וכמו שכתבת, גם לי זכור ממש מתחילת השירות שלי לפני כ-12 שנה כשהתבקשנו לנתק את הסוללה מהסלולרי בהרצאה על היגיינה דנטלית. לא מאמין שבצה"ל קפדניים הרבה יותר מהאמריקאים.

 • אני נהנית עד כה מהעונה הזו. ברודי חסר הגיון והוא היה ככה כבר מהעונה הקודמת, אבל כל דבר שהוא עושה תמיד אפשר להסביר באובדן שיפוט, שטיפת מח ופוסט טראומה מהשבי.
  לעניין הסו קולד חורים, גם אני שמתי לב לדברים האלה אבל זו לא בעיה של הסידרה- זו בעיה של ישראלים.השירות הצבאי חושף אותנו למערכת שבשביל האמריקאים היא סימן שאלה אחד גדול. אני לא חושבת שהאמריקאי הממוצע (שלא שירת בצבא או בגוף בטחוני) יביט במסך ויגיד "חה, זה לא אמין, אין מצב שהוא יכול להיכנס עם טלפון לחדר הזה. הרי גם בדיונים שגרתיים בצבא ובמשהב"ט מפקידים את הטלפונים בסלסלה בחוץ!"

© עידו ישעיהו