חץ וקשת

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 03/10/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

http://media.dcentertainment.com/sites/default/files/Arrow_Costume_Final_S.jpgאוהבים אותה או לא (אני שייך לקבוצה השנייה), אין ספק שסיום דרכה של "סמולוויל" ברשת CW הותיר חור גדול בלוח השידורים של הרשת, בין כאחת הסדרות המובילות את הלוח ובין כנציגת ז'אנר גיבורי העל. כדי למלא את החסר בחנו ברשת מספר אפשרויות, כולן מבוססות על דמויות של DC קומיקס אשר שייכת גם היא לתאגיד האחים וורנר. בעוד קיימים מספר פרויקטים בשלבי הפקה מאוד מוקדמים (Deadman, למשל) סדרה המבוססת על Green Arrow\החץ הירוק הופקה, צולמה ועולה לשידור בשבוע הבא, ב-10 באוקטובר. צופי "סמולוויל" כבר מכירים את הדמות מהופעותיו של אוליבר "אולי" קווין במשך מספר עונות כדמות משנה. למרות זאת, כדאי לדעת מעט יותר על הרקע של הדמות ועולמה, גם אם נראה כרגע כי הסדרה החדשה לוקחת קצת חופש יצירתי.

אל המטרה

מאז הופעתו הראשונה ב-1941 ובמשך שנים ארוכות החץ הירוק נחשב לגרסה נחותה יותר של באטמן. נהנתן עשיר ומוביל בעירו (במקרה הזה סטאר סיטי) שמבלה את לילותיו כלוחם בפשע עם גאדג'טים ומיומנויות לחימה שהושגו בתקופה ארוכה של אימונים. יותר מכך, באותה שנה מעמדו של רובין, הסיידקיק החלוץ בז'אנר, היה מבוסס מאוד וחיקויים לא איחרו לבוא. אחד מהם הוא Speedy (רוי הארפר), גרסה נערית של החץ הירוק.

שנות השישים הביאו שינויים משמעותיים עבור השניים. בתחילת העשור ספידי היה חלק מהקבוצה המקורית של ה-Teen Titans, אסופה של סיידקיקים (רובין, ספידי, קיד פלאש, וונדר גירל ואקוולאד) שבזמנם הפנוי המשיכו להיאבק ברשע, ללא שותפיהם המבוגרים. לקראת סוף העשור החץ הירוק צוות אל הגרין לנטרן (האל ג'ורדן), הן כחברים הכי טובים והן כצמד גיבורי על בכותר משותף. אותה סדרה היוותה כר לביטוי התהפוכות שעברו על החברה האמריקנית (והאנושית) בזמנו, כגון המאבק על זכויות השחורים.

שיאה של אותה תקופה היה כשב-1971 קווין גילה כי רוי (עדיין נער, יש לזכור) התמכר להרואין, תחליף לדמות אביו המאמץ שלא ממש שם לב אליו. רוי נשלח לגמילה ונטש את תפקידיו כספידי וכטייטן, וחזר לתמונה רק כמה שנים מאוחר יותר. לתפקידו כסיידקיק לא שב, אך מאז המשיך הלאה בפני עצמו (תחת הכינוי ארסנל) או כממשיך השושלת המשפחתית (כחץ האדום).

http://cdn.ifanboy.com/wp-content/uploads/2012/09/Green-Arrow_The-Longbow-Hunters_TP_New-720x1024.jpgקווין עצמו המשיך לפעול כחץ הירוק עד אמצע שנות התשעים. באותו עשור הוא התאחד עם בנו קונור הוק, אותו נטש מיד לאחר לידתו, מאחר והיה צעיר ולא מוכן לתפקידו כאבא. קונור גם הוא מיומן בחץ וקשת, ולאחר מותו של אולי ירש את מקומו כחץ הירוק לתקופה קצרה.

רנסאנס

בתחילת שנות האלפיים אוליבר קווין חזר מעולם המתים בסיפור שנכתב ע"י קווין סמית'. הדמות זכתה להתעניינות מחודשת והסדרה הייתה פופולרית במשך מספר שנים. קווין אימץ סיידקיק חדשה לתפקיד ספידי, מיה דרדן, קטינה שעסקה בזנות ומאוחר יותר אף המצא כי היא נושאת את נגיף האיידס. אף על פי כן, היא המשיכה לפעול בלוחמת במסכה, בין השאר כחברת הטין טייטנס.

במהלך השנים האחרונות קווין חזר להתמקד בעמדותיו הליברליות ואף נכנס לפוליטיקה, כשהשיא היה בחירתו לראשות העיר סטאר סיטי. לאחר הריבוט שעבר כל יקום DC בספטמבר 2011, החץ הירוק הוא כעת גרסה צעירה של עצמו שדומה מאוד לבן דמותו ב"סמולוויל" בגילומו של ג'סטין הארטלי.

אחד בלב, אחד בברך

דמות מאוד משמעותית בחייו של אולי היא Black Canary (דיינה לאנס), גיבורת על בעלת יכולות לחימה פנים-אל-פנים וכוח על (מיתרי קול המפיקים צרחה על קולית). דיינה, שירשה את התפקיד מאמה, פיתחה לאורך השנים מערכת יחסים מקצועית\רומנטית עם קווין, רודף שמלות לא קטן, כצמד ויג'ילינטים או בחלק מליגת הצדק. בסופו של דבר, לפני מספר שנים, השניים נישאו, אך כדרכם של ריבוטים, הקשר ביניהם לא קיים כיום.

דיינה זכתה גם היא לעיבודים טלוויזיוניים בעבר, ב"סמולוויל" ובסדרה קצרת הימים Birds of Prey. ב-Arrow, על פניו, לדיינה (כאן בחרו להשתמש בשמה האמצעי, לורל) אין קשר לפעילות ויג'ילנטית, אולם היא אהובתו משכבר של אוליבר ומנהלת קרן צדקה בעלת ראשית התיבות CNRI.

דמות נוספת שתופיע בסדרה היא זו של טומי מרלין, חברו הטוב ביותר והבליין של אוליבר לפני היעלמותו. בקומיקס מרלין היה מעריץ של החץ הירוק שהחליט לקרוא עליו תיגר, ומאז הוא פועל כאחד מיריביו ואחד המתנקשים המבוקשים בעולם. בנוסף הובטחו הופעותיהם של נבלים נוספים מהקומיקס, כגון דדשוט וצ'יינה ווייט.

תגיות:
© עידו ישעיהו