שמש וגלידה אמריקאית

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 08/10/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "דקסטר" 7.02?

http://1.bp.blogspot.com/-BVj5SfovV_4/UEepjW-sZzI/AAAAAAAAI-w/nEQLCY3UZ-0/s1600/picture-of-michael-c-hall-and-jennifer-carpenter-in-dexter-large-picture.jpg

תגיות:
 • miss bojarsky

  שיפור על פני הפרק הקודם, מעניין לראות את דברה עוברת את התהליך שהיא עוברת. הנסיון של דקסטר לעבור גמילה ממוחזר, כפי שהוא עצמו ציין, אז אני מקווה שהם לא ימרחו את זה הרבה זמן. סה"כ העלילה בינתיים סבירה, נראה איך זה ימשיך. 

 • Yoni_anton

  אכן שיפור משמעותי ותקווה שנחזור לימים הטובים של הסדרה אבל עדיין יש בעיות מהותיות עם התסריט:
  1. הייתי מצפה שדב תגלה התעניינות רבה יותר בפרטים של זהות הנרצחים, שיטת הרצח והעלמת הגופות. 
  כמו כן כשדקס מתקשר ומספר שכמעט ורצח שוב היא הייתה צריכה להתעניין בזהות שלו  – אם דקס רוצח רק כאלה שמגיע להם אז צריך לעניין אותה מאד מי זה.
  2. הריגתו של לואיס היא בנגוד לקוד הישן ולא סביר שדקס ירצה באמת לעשות זאת.  גם בלי דב והגמילה סביר שהיה משאיר אותו בחיים.              

  • ספוילר דקסטר 702

   1. למרות שהיא כבר בגדר של מעלימת ראיות ומפריעה לניהול חקירה אולי עדיף לה לא לדעת פרטים על הנרצחים והשיטות (אבל אני מסכימה שהיא הייתה צריכה יותר להתעניין בקורבן המיועד). אני ציפיתי שהיא תתעניין יותר בהארי ובדקסטר הצעיר, זה בכל זאת נוגע לחיים האישיים שלה. ואולי אפילו בלהט ההסברים שדקסטר ינסה להצדיק את עצמו ויזכיר לה שאפילו היא הזדהתה לרגע עם זוג הויג'לנטים בעונה 5. 

   2. לי נראה כאילו הוא עשה לדב הצגה של נגמל מתייסר. ברור שהוא לא היה הורג אותו (בגלל הקוד) אז הוא קצת מפחיד אותו ומראה לו שהוא יריב שקול וגם מסדר לו סיפור למקרה שדב מבינה בבוקר שהוא תמרן אותה. ההתייסרות שלו לא נראתה לי כנה, הוא יודע שאין לא תקנה.

   • Yoni_anton

    אוקיי, הסברת את נקודה 2. אני מסכים שהוא עושה הצגות ולא באמת תכנן להרוג את לואיס, אבל זה מעורר בעיה חדשה: אם היא הייתה מתעניינת בזהות הקורבן המיועד לא ברור מה הוא היה מספר. האם היה חושף את לואיס?  

    • אז הוא היה נותן לה איזה שם, תמיד יש לו פוטנציאלים בסטנדביי, שהוא עדיין חוקר אם הם עומדים בקוד. זו לא ממש בעיה, הסדרה חילצה אותו מבעיות מהותיות יותר. ותיכף היא תחלץ אותו מהבעיה האמיתית של איך הוא מוריד את לואיס מהגב שלו מבלי להרוג אותו.

  • maayan1

   ספוילר דקסטר 702 ולכל הסדרה עד עכשיו

   מתייחסת לנקודות (וגם לדברים שנאמרו בהמשך הדיון)

   1. בגדול, הוא הודה שהוא ה-"ביי הארבור בוצ'ר" שאת התיק שלו הם חקרו לאורך ולרוחב והיא בעקרון אמורה לדעת לפי שיטת הרצח שלו איך דקסטר עובד. חוץ מזה שאני משערת שברגעים הראשונים היא הייתה יותר מדי בהלם כדי לשאול שאלות. לגבי השיחה לדב באמצע הלילה, זה באמת היה דיי דבילי ונאיבי מצידה. כאילו- דבר ראשון- הוא אמורה להיות פי מאתיים יותר חשדנית כשהיא יודעת שהוא יכול ככה להערים עליה ולחמוק מהבית, דבר שני, נכון- זה קצת מוזר שהיא לא שאלה לזהות הבן אדם, אולי אפשר להגיד שהיא פשוט מעדיפה לדעת כמה שפחות פרטים בשביל בריאותה הנפשית, אבל זה דיי דחוק, שלא לומר מסוכן. 
   דבר נוסף שהציק לי, זה הרגיש לי קצת מפגר שהוא חיכה עם לואיס המעולף בתא המטען עד שדב הגיעה, דיבר איתה, ואז אמר לה לנסוע ורק אז הוציא את לואיס אל הספסל. כאילו – למה?? למה קודם לא להיפתר ממנו, לנסוע למקום רחוק יותר ואז להתקשר לדב? או בכלל פשוט לחזור הבייתה וזהו, להעיר את דב ולספר לה? לא ברור.

   בנוסף, מסכימה עם Backbeat שהייתי מצפה מדב לשאול יותר שאלות על מערכת היחסים של דקסטר עם אבא שלו לאור הסוד המשותף שחלקו.

   2. אני דווקא נאלצת להתנגד לתיאוריה של- Backbeat. בגדול הכי טוב אם זה היה נכון, הבעיה היחידה היא שאנחנו שומעים את המחשבות של דקסטר. רגע לפני שהוא רוצה לרצוח את לואיס- הוא אמר "הבטחתי לדב" ולא "מה אני עושה? אני לא הורג לפי הקוד". או משהו כזה, שתומך בהנחה שהוא באמת רוצה להשתנות והסיבה היחידה שהוא לא רצח אותו זה בגלל דב. 

   זאת נקודה בעייתית, עצם העובדה שלפחות לפי מה שהראו לנו דקסטר היה מוכן לעבור על הקוד בכזאת קלות. אמנם הוא עבר כמה פעמים על הקוד בעבד אבל זה היה כהגנה עצמית (לידי, ועוד איזה מקרה בסוף עונה שעברה), ופעם אחת אחרי המוות של ריטה, אבל אז הוא היה בטראומה. אני חושבת שמבחינה תסריטאית אסור לתת לדקסטר לעבור על החוק בצורה כ"כ בוטה. אני מעתיקה פה הסבר שכתבתי בפורום דקסטר בתפוז:

   "כל הרעיון הוא שנדע שדקסטר הוא רוצח סדרתי ועדיין נהיה בעדו, נזדהה איתו. כל הסדרה הולכת על הקו הדק של הדיון אם מעשיו של דקסטר מוסריים או לא, אבל היא תמיד שומרת את המעשים שלו מספיק אפורים כדי שנהיה בעדו בסופו של דבר. 

   כך קרה למשל עם דוקס. היה בכל הסיפור קצת דאוס אקט מכינה עם כל הקטע שדוקס דיי הפליל את עצמו, ולילה בסוף רצחה אותו- כי זה השאיר את הדמות של דקסטר מספיק נקייה עבור הצופים כדי להמשיך לאהוב אותה. 

   אני זוכרת שכשהתחילה העונה השניה (והכי טובה של הסדרה לדעתי, עונה מופתית) אני זוכרת שהדבר הראשון שחשבתי עליו היה- איך הכותבים הולכים להוציא את דקסטר מהבוץ הזה, ועדיין להשאיר את הדמות פחות או יותר כמו שהיא הייתה בעונה הראשונה מבחינה מוסרית. ואני מודה שהם בנו את זה בצורה דיי מבריקה. נכון שכל צירופי המקרים היו לא סבירים בלשון המעטה, אבל לא היה אכפת לי כי זה נבנה בצורה כ"כ יפה, והבנתי שאני צריכה לקבל את זה כי זו סדרה. 

   גם המקרה של לידי, אאל"ט נשאר עדיין בתחום האפור. אם אני לא טועה, לידי תקף את דקסטר ואולי אפשר אפילו להעביר את הרצח שלו כהגנה עצמית או משהו, מה שמשאיר את דקסטר עדיין כדמות שאפשר להזדהות איתה ולרצות בטובתה. 

   אני לא מאמינה שאם הוא ירצח מישהו לא לפי הקוד בעונה הזאת, זה יהיה בדם קר לחלוטין, זה פשוט יהרוס את כל הפרמיס של הסדרה. "
   – נקודה נוספת שקצת הציקה לי היא זאת – אמנם, התגובה הראשונה של דב, וכל הסצנה איתה הייתה מעולה, וג'ניפר שיחקה את התפקיד בצורה אדירה. הבעיה היא שהמעבר שלה מההלם ל"פיתרון" הרגיש לי מהיר מדי. נראה לי שכל בן אדם רגיל אחר במקומה היה נכנס לתקופה של הלם ודיכאון, ובמקום זה היא מתפקדת רגיל. נכון שהיא יצאה ממצבים רעים בעבר, אבל זה עדיין מתעלה על הכל. בנוסף, מרגיש לי כאילו היא סומכת על דקסטר יותר מדי, ולא שואלת אותו מספיק שאלות. אם זאת, אני חושבת ששני הפרקים האחרונים גרמו לי לצפייה מטורפת מהעונה הזאת ברמה שאפילו יש סיכוי שהיא תשתווה לעונות 1 ו-2 המעולות! ואולי תמחק את הטעם הרע מעונות 5 ו-6 הבינוניות מינוס. נחכה ונראה…אני מחזיקה אצבעות בינתיים.

 • מיכאל גינזבורג

  פרק בסדר גמור. חשבתי שהדמות של מוס דאף הספיקה עבור דקסטר, לא רואה למה היינו זקוקים
  לאסיר המיותר.
   

  • Yoni_anton

   כדי להעלות את האופציה של התאבדות?

   • מיכאל גינזבורג

    זה כבר עלה בסוף עונה 2, בסצינות בין דקסטר ודוקס 🙂
    דקסטר פתר זאת מכל וכל ואמר  – "התאבדות זה פתאטי". 

    • וזה אומר שחמש עונות לאחר מכן האופציה לא תחזור? אנשים משתנים, נסיבות משתנות. דקסטר נמצא עכשיו במצב בעייתי, רצון להשתפר עבור אחותו, שבעצמה נמצאת בתסבוכת, מצד אחד רוצה בטובתו של אחיה ומצד שני שוקלת אם לבצע את תפקידה כקצינת משטרה ולשים לו סוף. כמו שדקסטר מתלבט עכשיו האם יוכל להתמודד לאורך זמן עם "הכליאה" שנכפתה עליו, הוא גם צריך לדאוג לאחותו שעוברת תהליך נוראי לא פחות ממנו.

     בנוגע לפרק: אכן היה טוב וההתמודדות המשותפת ובנפרד של דקסטר ודברה נעשתה היטב. אם משהו חרה לי, כפי שבקביט ציינה, דברה לא מתעניינת במה שעבר על דקסטר יחד עם הארי. היא לא שואלת מי היה הקורבן הראשון שלו. מה קרה עם דוקס וריטה. האם יש לו קשר לזוג הויג'ילנטי מעונה 5? ואם דקס ממהר להתקשר אל דב ברגע של משבר, למה לא לשתף אותה במידע כזה ביוזמתו?

     • מיכאל גינזבורג

      זה כנראה יבוא בהמשך, היא עוד צריכה לעכל את מה שנפל עליה.
      ואני לא מאמין שהוא ישקול ברצינות להתאבד, הרי ככה לא תהיה לו הזדמנות למנוע מהאריס להפוך לכמוהו. הוא הסיבה שלו לחיות כרגע. 

   • maayan1

    ספוילר דקסטר 207 ולכל הסדרה עד כה:

    אני לא חושבת שזה היה סימן מטרים לאפשרות שדקסטר יתאבד. דווקא מאוד אהבתי את הסיפור של האסיר בפרק הזה. אני דווקא חושבת שהוא מנוגד לדמות של מוס דף, שהיא דווקא נתנה לו תקווה שאנשים עם "נוסע אפל" יכולים להשתנות. ההתאבדות של האסיר לדעתי לא מסמלת מילולית את האפשרות שדקסטר ישקול התאבדות, אלא להגביר את חוסר האמונה של דקסטר באפשרות שאפשר באמת להשתנות. הרי האסיר התאבד, כי הוא הבין שיש לו 3 אפשרויות- להיות בכלא, למות, או לחזור לרצוח. הוא לא האמין שהוא יכול להשתנות באמת. 
    האמת שלאורך הסדרה היו לא מעט "דמויות מראה" לדקסטר, שגם להם היה את ה"נוסע האפל", אבל רובם רק גרמו לדקסטר להאמין שאי אפשר להיפטר ממנו באמת. הייתה בהתחלה את ליילה, שנראתה כמו מישהי שיכולה לעזור לדקסטר להיגמל, ובסופו של דבר התגלתה כיותר גרועה ממנו. היה את מיגל שגם הוא יצא משליטה. היה איזה נער בעונה ה-1 או ה-2, שהרג את מי שאנס אותו, ולכן דקסטר החליט לתת לו הזדמנות שנייה, ואז ראה שהוא לא יכול להפסיק להרוג, לכן נאלץ להרוג אותו. היה כמובן את הרוצח של עונה שעברה, שדקסטר חשב שהוא יוכל להשתנות, לכן לא הרג אותה בהתחלה, וזה התפוצץ לו בפרצוף. 
    היו רק 2 דוגמאות נגדיות. האחת היא הדמות של מוס דף, אבל השינוי שלו גרם למותו, לכן לא נראה לי שזה דירבן את דקסטר יותר מדי להשתנות. והייתה את לומן של עונה 5, שבסוף העונה  החליטה שהיא סיימה עם ה"נוסע האפל" שלה. אבל כנראה שהיא לא הייתה מספיקה לדקסטר להאמין ביכולת לשינוי (מה גם שאנחנו לא יודעים מה בדיוק קרה איתה אחרי שהיא נעלמה מהסדרה)  

 • assafTV

  יאדו – זה לא "שמש או מערבולת כפור", זה "שמש וגלידה אמריקאית" (בתרגום בגוף הפרק. בתחילת הפרק תרגמו את זה דווקא ל"שמש וגלידה רכה").

  •   תודה, מתקן.

   (מממ… גלידה אמריקאית…)

 • יעל וזהו

  לי היה משונה שדב לא שאלה על טריניטי. זה מאוד התבקש אחרי שדקסטר סיפר שהוא הורג את מי שהגיע להם ונפלו בין הכסאות, ונראה לי הכי הגיוני לשאול אותו על מי שרצח את אשתו ומתקשר גם למותו של לונדי, שגם שמו חזר בפרק. גם מוזר שדב לא עשתה קישור לזוג הרוצחים מעונה 5.

  האם לואיס נשאר בחיים כדי שבסוף העונה ידביקו עליו את הרציחות של דקסטר? כל עונה, כך נדמה, זקוקה לשעיר לעזאזל בהיכון…

  • maayan1

   באיזה עוד עונה היה שעיר לעזאזל מלבד עונה 2? 

© עידו ישעיהו