גינג גנג גולי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 26/10/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" 3.06

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/BoardwalkEmpire-03x06-GingGangGoolie.jpg?t=1351248373

"אני אקרא לך ג'יימס"
(ג'יליאן)

אני מזדהה עם ג'יליאן. אמנם אין בי רצון לשכב עם בן דמותו של ג'ימי כדי למלא את החסר, אבל אני בהחלט צריך איזשהו תחליף, משהו, במקום העזר המלאכותי המטומטם שהעונה השלישית בחרה בו. ברור מהו התחליף האמיתי עבורנו, ובפרק הזה זה היה ניכר מאי פעם, כי פתאום במהלך הצפייה קלטתי שאני ממש רוצה לראות ספין אוף בכיכובו של ריצ'רד הארו, במקום את "אימפריית הטיילת" במתכונתה התועה הנוכחית.

סיפורו של חייל שחצי מפניו הושחתו במלחמת העולם הראשונה. אחרי המלחמה הוא חזר הביתה אל ווינקונסין, אל אחותו התאומה שסעדה אותו ואת פצעיו, ולמרות שיחסה אליו נותר אוהב כשהיה, הוא איבד את היכולת לאהוב אותה ונעלם. הוא עשה את דרכו אל שיקגו, שם פגש בחייל אחר ששרד את המלחמה ונפשו נצטלקה, וחבר אליו למעשי פשע מחרידים ולידידות עם משפחתו – האישה הטובה והילד. כאשר האישה מצאה את מותה ולאחר מכן החבר, על החייל האבוד היה שוב למצוא את דרכו בעולם, ואולי גם גאולה.

הרגעים של ריצ'רד ב"אימפריית הטיילת" היו מאז ומתמיד המדהימים ביותר בה, אבל במרחק לא גדול מאחוריו היה ג'ימי, שסיפק גם הוא ליטרת סערת נפש מכובדת. היעדרו כל כך ניכר על האימפריה עד שזה עצוב. ההרפתקה הקטנה הזו של ג'יליאן בפרק השישי לעונה, חבירה אל מישהו שמזכיר את בנה כדי לשכב עמו, היא בעיניי סמל מושלם לחוסר היכולת של הסדרה עצמה להתגבר על לכתו. התחליף הזול שג'יליאן מצאה לה הוא בפועל רידוד של היחסים המורכבים והמרתקים ש"אימפריית הטיילת" הצליחה לבנות מאז ראשיתה ועד מותו של ג'ימי. כמובן, לא פעם הלב נסדק עוד קצת כאשר ג'יליאן מתמודדת עם אובדנו של ג'ימי, אבל כאשר דבר של ממש קורה, משהו לנעוץ בו את השיניים, התוצאה חיוורת עד מביכה.

ובינתיים ריצ'רד חובר אל אדם אחר שהמלחמה הרסה אותו, פול סגורסקי, הן זו שהוא נלחם בה, מלחמת הפיליפינים-ארה"ב, ובעיקר זו שהרגה את בנו, מלחמת העולם הראשונה. נראה שריצ'רד נושא בקרבו מכ"מ לזיהוי אנשים פגומים כמותו, יצירי קרבות. ג'ימי היה אחד, סגורסקי שני. ויש לו בת, ג'וליה, שריצ'רד נשבה בקסמיה והיא למודת אבל והתמודדות עם רעידות המשנה של המלחמה. "יש לך משפחה?" היא שואלת את ריצ'רד. "אחות", הוא עונה. "אתם קרובים?" היא מקשה. "אנחנו קרובים", הוא אומר. "אז היא בת מזל על שקיבלה אותך בחזרה".

אפשר לנחש מה יהיה מכאן, אבל העדינות, התנהלותו של ריצ'רד ומשחקו התמיד-מופלא של ג'ק יוסטון, הופכים את כל הקטעים איתו לכאלה שאי אפשר לעמוד בפניהם. מצער שברור שהוא לא יזכה למספיק זמן מסך בינות לאיומים החוזרים ונשנים על החופש של נאקי והקריקטורה המגוחכת הקרויה ג'יפ רוזטי. חצי עונה הסתיימה עם הפרק הזה, ומדהים (ועצוב) לראות עד כמה "אימפריית הטיילת" לא מצליחה להתמודד עם השיאים שהציבה בעונה השנייה. נותר רק לקוות שההמשך ישתפר, אבל אני לא באמת אופטימי. אפשר שרק בסוף העונה, כאשר רוזטי אולי ימצא את מותו, המקל יוסר מהגלגלים של האימפריה.

 • ocean

  מצמד המילים "ג'ק יוסטון" נשמט בטעות ההמשך "של אושן". נא תקן במהרה, תודה.

  אני לא סבלתי כמוך בפרק. התעצבנתי וריחמתי בו זמנית על בנה של מרגרט, שהפעם ניסה למשוך תשומת לב בגלל מצוקה אמיתית (געגועים לדמות אב) ולא בגלל קנאה מטופשת (הפוליו של אחותו). וכמובן ריצ'רד הארו שכל דקה שלו על המסך משולה לזהב. ונאקי שממשיך ליפול ולהיות מושפל גם בלי רוזטי. וג'יליאן המסכנה.

  מאידך, החשק שלי לצפיה בסדרה כבר הגיע קרוב לקו האדום אחרי הפרק הקודם. לא ברור איך, עם כזה ארסנל של דמויות ושחקנים טובים, אבל היא הפכה לשיעמום מוחץ אפילו כשלא משווים את עונתה הנוכחית לזו שקדמה לה. כה חבל.

 • miss bojarsky

  אני דווקא חשבתי שהיה לא רע, במיוחד בהשוואה לפרק הקודם. 
  אבל ג'ימי בהחלט חסר.

  •  אני אבהיר את עצמי – לא חשבתי שהיה פרק רע בכלל. למעשה, הוא היה בסדר גמור. עלילות נאקי בעיר הגדולה מצאו חן בעיניי, וגם מרגרט קיבלה סוף סוף משהו נורמלי לעבוד איתו. הפוסט הזה הוא סיכום חצי-עונה, ופחות עיסוק בפרק הספציפי הזה.

   • miss bojarsky

     אה… הבנתי. ואתה צודק לגמרי. אני חששתי מאד שזה יהיה המצב ומצער אותי לגלות שצדקתי.

 • Saturn

  עוד פרק חלש ומאכזב מבחינתי. למי 'כפת ממעלליהם של סלייטר ומרגרט? קטעי ריצ'ארד נראים תלושים. ג'יליאן היא ג'יליאן אבל נראה שהיא תשכור את הבחור הזה (בגלל זה שמה את כל התמונות של ג'ימי בקופסא?).

  טוב לראות את רנדולף בחזרה אבל שום מקריות מכתיבה את הדברים. האם נאקי היה מעלה בדעתו לפנות אליה ולהציע לה עסקה שכזו לולא היה נעצר בוושינגטון? הוא בא לפגישה עם הארי ונדמה שהוא היה חוזר הביתה כרגיל לולא נתפס.
  ואז הגיע מידס עם עוד הצעה משלו.

  הסדרה איבדה כיוון לגמרי בעונה הזו.

  מרגרט מקיימת שיעורי על גוף האישה והריון + קוראת ספר בנושא בפרק + מתעסקת עם סלייטר = מרגרט תכנס להריון בהמשך העונה וסלייטר הוא האבא? כנראה שכן. ובטח מישהו מהילדים ראה אותם מהחלון מתגופפים.

 • מיכאל גינזבורג

  עוד פרק סביר מדי עבור סדרה עם שאיפות מנופחות מדי. הארו הוא הכוכב האמיתי,
  הלוואי שיתעשתו ויתנו לו ספין אוף..

  הסצינות של נאקי והתובעת היו מעניינות ונראה לאן זה יוביל.

  ג'יליאן מכמירת לב, התחליף שהיא מצאה והדרך בה היא עשתה זאת מעוררי רחמים עד כאב.

  "זה נכון שרוזטי ענד קולר של כלבים?" 

© עידו ישעיהו