את תופתעי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/10/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" 3.05

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/BoardwalkEmpire-03x05-YoudBeSurprised.jpg?t=1350409214

איזה טיזינג, יא אללה. פעמיים בפרק ג'יפ רוזטי המשוקץ היה פסע לפני המוות, בפעם הראשונה במהלך החניקה המינית בראשיתו של הפרק, ובפעם השנייה בסצינה המדהימה בסופו שלבדה הייתה שווה את הפרק כולו, כאשר בני סיגל בא להתנקש בו. כולם נפגעו מלבד רוזטי, למען השם.

מעבר לזה רובו של הפרק יישר קו עם חולשתה של העונה, אבל לפחות הכין את כלי המשחק לעתיד שעשוי להיות מעניין. יותר מדי צירופי מקרים – מרגרט תופסת את נאקי בחנות בגדי היוקרה, הסוכן הפדרלי עוקב אחרי ואן אלדן בגלל מגהץ דפוק, אבל בשני המקרים יש נקודת מפנה של ממש. במקרה של ואן אלדן דווקא חיבבתי את העובדה שהחיבור שלו לדין אובניון לא קורה מפאת מצוקה כלכלית, אלא בגלל משהו שקרוב בהרבה לתחום העיסוק שלו.

רגע קלוש נוסף: צ'וקי ווייט ודאן פרנזלי מגיעים לאיים על אדי קנטור. מה לעזאזל? למה ששני האישים החשובים האלה יישלחו למשימה כזו זוטרה? רק כדי שתהיה להם נוכחות בסדרה מעת לעת? עלוב ביותר. בכלל, כל הסיפור עם אדי היה מבאס והייתי שמח להבין את התכלית שלו. בילי קנט מסיחה את הדעת מכל התפתחות שנאקי עבר או עובר בעקבות רצח ג'ימי. למעשה, באופן מובהק הוא מעניין פי כמה בפרקים שהיא איננה. לפחות סופו של הסיפור הזה הביא משפט מחץ מצוין: "לוסי דנציגר, שמעת עליה פעם? גם הבאה בתור לא תדע שום דבר מזורגג לגבייך".

 • מיכאל גינזבורג

  מסכים איתך.
  סיקוונס החיסול המהפנט והמדהים הוא ללא ספק מחווה פנימית של סקורסזה המפיק
  לסרטו הקלאסי 'נהג מונית'. 

  ובאמת שהסיפור עם בילי קנת לא מעניין. השחקנית שמגלמת אותה מאוד יפה, אגב.

 • Saturn

  העונה החלשה ביותר של הסדרה ממשיכה.

  תחילת הפרק עם הויכוח בין נאקי לרותשטיין וסצנת ההתנקשות היו פחות או יותר הדברים הכי טובים בפרק.

  הסיפור עם בילי אמור להראות עד כמה נאקי צריך להיות נחוץ ולעזור כפי שהיה גם מרגרט. עדיין מדובר בסטוריליין משמים. מה אכפת לי מהרומנים שלו ומהבעיות שזה עושה עם מרגרט. נעשה באופן לא מעניין ומדובר בזוטות בהתחשב בסדרה.

  לא אהבתי את השטות שבגינה ואן-אלדן פונה למפיה. בשביל מה כל הפרקים עד כה שהיו אמורים לבנות את הסיבה לכך אם זה מה שקורה. שהיו עושים את זה בפרק הראשון או השני ומזרזים את הסיפור הזה.

  לפחות למדנו שמאחורי רוזטי עומד מזרטה. לפי מה שקראתי הפין של רוזטי היה CGI?

  •  לגבי הזין של רוזטי – באמת? למיטב זכרוני זו לא הפעם הראשונה שבובי קאנבלי מתערטל, אני די בטוח שהוא עשה את זה גם ב"אוז".

   • assafTV

    לא, הוא לא.

 • ocean

  *ספוילר*

  איליי השפוף ממשיך להיות שובה לב, מסע היריות היה נהדר, ההדחקה העמוקה של ג'יליאן די הכמירה את הלב, והפעולה של אשתו של ואן אולדן היתה משעשעת, כמו גם הגישה העניינית שלה לאחר שגילתה שלא היתה צריכה לחסל אף אחד (אני אחזיק לו את הרגליים). בכלל, לגמרי היו צריכים לקרוא לפרק האנקי דורי.

  כל השאר אכן צלע להחריד ו/או היה צפוי מדי. יש פה מישהו שלא קלט את הרומן המתרקם בין מרגרט והרופא למן המפגש הראשון שלהם? רבאק, אנחנו תיכף מגיעים לחצי העונה. איפה הרגש? איפה הקתרזיס? איפה ריצ'רד הארו? היכן ההתרחשויות המעניינות? יאללה, תתחילו להתניע כבר!

 • אוף. אני רוצה להנות מהסדרה אבל כל השטויות האלה נכנסות באמצע ומפריעות לי.
  בינתיים יש שלוש דמויות שכל הופעה שלהן על המסך משמחת אותי ועושה לי את הסצינה – ריצ'ארד הארו, ואן הולדן, ואיליי (שבעונות הקודמות לא התחברתי אליו). גם צ'וקי וויט היה ככה עד הפרק הזה והדחיפה המוזרה הזו לסיטואציה הלא שייכת. טוב שלא הביאו גם את ריצ'ארד על הדרך.

  עלילת ביה"ח של מרגרט היא כנראה מהעלילות המיותרות של העונה בינתיים, ואני בטוח ששמו אותה שם כדי (א) שיהיה לקלי מקדונלד מה לעשות בלי נאקי ו- (ב) לנסות להעביר מסר בצורה בוטה מאוד על הבורות של אוכלוסיית ארה"ב היום בגלל הגל השמרני-דתי שמתחזק מאז שנת אלפיים, אבל זה כל כך לא עובד שזה מדהים. שיעשו מזה ווביסודס וזהו.

  משהו אחד שלא הבנתי: אם נסיון ההתנקשות ברוזטי תואם מראש עם נאקי, למה רות'שטיין ישב עם רוזטי וסגר איתו עסקה? אם הוא הגיע לשם כדי שבמקרה ישמע שהוא מבקש מנער העיתונים להגיע בערב ויידע לשלוח את המתנקש בזמן הזה, זו כתיבה גרועה לטעמי.

  • הפגישה של רוטשיין (שהיה מעולה במיוחד) עם רוזטי נועדה כנראה להרדים אותו, שלא יהיה כל כך על קוצים. אם בן הברית של נאקי נמצא בצד שלו, אין לרוזטי מה לחשוש מנאקי.

 • שיח רחב ועץ גבוה

  שאלה היפותטית:

  (וכאן יש ספוילר עצבני ל"ממזרים חסרי כבוד" של טרנטינו. באמת, אם לא ראיתם אותו ואתם מתכננים, אל תמשיכו לקרוא)

  אחד הדברים שהדהימו אותי ב"ממזרים חסרי כבוד היה הסוף המפתיע שלו". הרי מדובר בסרט היסטורי, לכאורה, שמתבסס על דמויות אמיתיות בחלקן, וכמובן נשען על אמיתות היסטוריות בלתי ניתנות להפרכה. למעשה, זה גורם לצופה הסביר לחכות כל הזמן שהתוכנית שלהם תיכשל, בידיעה ברורה שהיטלר שרד כדי להתאבד בסוף המלחמה. ואז טרנטינו הופך את הקערה על פיה.

  ועכשיו הקשר ל"אימפריית": האם בעיניכם הסדרה תהיה טובה יותר אם תסתמך על עובדות היסטוריות, ותשאיר בחיים את אלה שאמורים להישאר בחיים ולפתח אימפריות פשע משלהם, או שמצב כזה הופך חצי מהדמויות בסדרה לחסינות מוות, ולמעשה מבטל אלמנטים רבים של מתח בה? כלומר, ברור שהמתח לא צריך להיות בנוי רק על החשש מן המוות, אך מדובר באלמנט מכריע, בייחוד בסדרות מאפיה מן הסוג הזה. האדמה הרועדת מתחת לרגלי הדמויות אמורה להיות דבר נתון תמיד, ובסדרה הזו, יש דמויות רבות שהאדמה, נכון לעכשיו, לא רועדת מתחת לרגליהן.

  אני די נהנה מהפיתוח החצי-היסטורי של הדמויות שנלמד אחר כך להכיר בתור הפושעים הגדולים בהיסטוריה, אבל אני חייב להודות שאם אחת מהן תחוסל, זה יהיה מיינד בלווינג. מצד שני, זו די שבירה של הכלים, אז אני לא בטוח אם יש לי תשובה חד משמעית בעניין.

  •  אני מעדיף שלא יהרגו דמויות אמיתיות בטרם זמנן. אפשר ליצור דרמה מעולה גם מסביב להן, כפי שהסדרה (ויצירות אחרות) המחישה בעבר.

 • miss bojarsky

  בקיצור נמרץ – פרק משעמם. 

 • Oferyo

  שאלה קצת תמימה אבל אמיתית לגבי "חורים" בעלילה. בסדרה כמו שובר שורות אני לגמרי מבין שיש הרבה חורים בעלילה כי מראש זאת סדרה שמבכרת את האקשןמתחהתרחשויות דרמטיות על אמינות וגם מכוונת לקהל פחות אנין. אבל בסדרה מוקפדת כמו אימפריית הטיילת מה ההסתברות שצוות הכותבים לא "יעלה" על חורים בוטים בעלילה ויתפור את זה בצורה הדוקה יותר ?

  • האימפריה אכן מוקפדת, או לפחות הייתה, אבל העונה הזו מאוד רשלנית בשרטוט העלילות שלה. יותר מדי דברים שנתונים ביד המקרה. לאילו חורים בוטים ספציפיים אתה מתייחס? כי למיטב זכרוני אין משהו כזה (עדיין?). מכל מקום, ברוב רובן של היצירות, גדולות ככל שיהיו, אתה תגלה ניטפוקים בהיקף כזה או אחר. לא תמיד הזיכרון של הכותבים ארוך כמו של הצופים.

   • Oferyo

     לא דיברתי על חור ספציפי, סתם היה נראה לי מוזר שכמה צופים מוצאים חורים בעלילה שתסריטאים לא מצאו למרות שמדובר בסידרה מוקפדת.

 • טראפיק

  לפלא אצלי שלא עמדתם על התמה המרכזית של הפרק: חנק. רוזטי הסוטה נהנה מהחנק, בעודו חונק את התעשיה של נאקי. נאקי עצמו חונק את אדי כדי שיופיע בהצגה של בילי; טבעת חנק כלכלי עומדת להתרגש סביב מרגרט ("תצטרכי לשאול את עצמך כמה שאלות מעשיות") ונראה שגם התקוה הקלושה שהחלה לפתח סביב ד"ר מייסון התפוגגה לה כשארוסתו הגיעה (ולמה הוא הבריז לה למחרת?); וכמובן טבעת החנק סביב ואן הולדן; הארי דוהארטי (העוזר שלו ג'ס ממש נחנק) וג'יליאן.
  מעניין יהיה לראות מתי נאקי יתעשת. ואגב אני מרשה לעצמי להניח כעת שואן הולדן יהרג עד סוף העונה (מלחמת כנופיות עם אל קאפון וההנחה שלי היא שהסדרה צמודה להיסטוריה בשונה מממזרים חסרי כבוד ולכן תשמיד אותו ולא את אל קאפון).

© עידו ישעיהו