תעלול וממתק

פורסם ע"י ‏מיכאל גינזבורג‏
בתאריך 28/10/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימה אמריקאית" 1.02

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/american-horror-story-02x02-tricks-and-treats640.jpg?t=1351452861

התחלות חדשות אף פעם לא תפסו אותי לא מוכן. כנראה שסיגלתי לעצמי דרך לקבל את השוני והסביבה ופיתחתי עמידות אל מול מציאויות שנרקמו בסבך של נסיבות החיים. למה אני מספר לכם את זה? ובכן, הרבה מכיוון שאיני מרבה לכתוב בבלוג הנהדר של עידו וגם כי ישנו קונטקסט מיידי להלן.

"אימה אמריקאית" הייתה אחת ההפתעות המרעננות של 2011. אם הייתי כותב סדרת אימה, ככה בדיוק היא הייתה נראית, עם שינויים קלים. ראיין מרפי ובראיין פלצ'וק פיתחו סדרת אימה שהתפארה בהיותה ז'אנריסטית-קלאסית, הקורצת בממזריות חיננית ממעמקים של אי שפיות. התסריט כמעט תמיד שמר על רמה גבוהה והשפה התאימה עצמה מצוין למדיום, התעוותה והתפרעה בפאזות שונות ומשונות.

מרפי הודיע מראש כי כל עונה תהיה בנויה מעלילה חדשה לחלוטין, וכאן נכנס עניין ההסתגלות. איך שומרים על הסגנון מבלי שיאבד העניין? לא מרגיעים את הנראטיב ולו לרגע. כבר בפרק הפתיחה של העונה השנייה אנו נזרקים ל-1964, הדי פסקול ענוג מכסים את הציפיות הנוקשות שלנו כשמיכת פוך וההופעה מתחילה. תתי עלילות ודמויות מרכיבים את הסיפור המרכזי – עלילות מוסד חולי נפש בהנהגתה הרמה של ג'סיקה לאנג, הפעם נזירה קפדנית וכמוסת סודות. התקליט שאינו מתחלף לעולם, כך נראה, בחדר הפנאי, מזמר את 'דומיניק' של הנזירות המזמרות (הרכב מהסיקסטיז). בחצר האחורית, יותר נכון לומר ביער האחורי, ישנם יצורים מסתוריים הרעבים לבשר אדם. רופא המוסד (ג'יימס קרומוול, "עמוק באדמה") מספק להם מבוקשם. למה? מי יודע. רבות השאלות העולות רק מהפרק הראשון.

הפרק השני ביסס מעט יותר את ההתרחשויות העתידות לבוא, כאשר את המוסד פוקד ד"ר ת'רדסון (זאקרי קווינטו) והוא נאלץ להיות עד ללא פחות מאשר גירוש שדים מצמרר. דרך דבריו וקללותיו של מושא הגירוש, אנו מתוודעים לעברה של הנזירה ג'וד (לאנג) וזו הייתה טכניקת סיפור מרשימה. קצת הופתעתי שלאחר גירוש השד, ומותו המצער של הנער, הכמרים והנזירה ג'וד כלל לא שמו לב שהשד עבר לנזירה המתוקה מארי (לילי רייב היפהפייה). שדים תמיד מגורשים אך עוברים לכלי אנושי אחר בכדי להתקיים, לכן זה מוזר, אי הידיעה של כולם.

סיפור המסגרת החיצוני המתרחש בימינו אנו הרגיש לי מעט מיותר, אולי מעריצות אדם לוין, סולן מארון 5, ימצאו בו עניין, למרות שהוא יודע לשחק. סיפור המשנה הנוסף, ויש לא מעט כאלו, עוסק ברופא המוסד, שלדעתי לבטח מחזיק בסודות גדולים מכל דמות אחרת. הוא מזמין נערת ליווי לביתו אך מלביש אותה כנזירה וגוער בה. החשד המיידי העולה הוא כי הוא "רוצח הפנים" עליו כולם מדברים. והסצינה עם קלואי סוויני, תוספת כבירה לסדרה, בה היא מנסה לפתות מינית את הרופא הייתה מאוד מטרידה.

המשך: מיניות, אישפוז בכפייה, מעמד האישה, יחסים לסביים, חיי פרישות, מדע מול דת – נושאי הסאבטקסט מתרבים מרגע לרגע. האימה היא רק על תקן אלגוריה אבל כולם יכולים להיות מרוצים.

© עידו ישעיהו