ריבוני

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 12/09/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 5.01

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/b2d0fbce.jpg?t=1347476947

חרף הציפיות הנמוכות, או חסרונן, אולי מהסיבה הזו בדיוק – נהניתי מפרק פתיחת העונה החמישית. נו, אז קליי לא מת, אבל הוא נמצא באותו מצב כמו קורבנו האחרון: מושם בפינת הקשיש מדור המייסדים, בריאותו בקרשים, הוא מחובר לצינורית חמצן, קלנועית תתאים לקליי יותר מאופנוע והוא מנותק ממשפחתו. אי אפשר להאמין למנוול, אולם קליי מנסה להתנצל בפני ג'מה, מבטיח שסוד מעורבותה ברצח ג'ון טלר יילך איתו לקבר. לא מפתיע שהיא עדיין מעוניינת שדרכו אל הקבר תגיע בהקדם האפשרי. הוכחה כי קליי אכן לא שינה את מטרותיו, אלא רק בחר בחוקי משחק חדשים, עשויה להימצא בוידוי עם חצאי האמיתות בפני סאמקרו, על הריגתו של פייני ונקמתו של אופי [1]. לא פלא שג'קס מריח בלוף.

קורבן נוסף של פירוק חבילת טלר-מורו היא ג'מה, שמתהוללת עם אלכוהול, סמים (קלים) ומין מזדמן עם סרסור מתקדם שדומה באופן מחשיד למיגל פראדו מ"דקסטר", רק מעט פחות קריפי. אחד ממוקדי העונה יהיה עימות בין ג'מה לבין טארה, וניכר שדמותה מוחלשת במכוון, בעוד טארה מקשיחה ואף חורגת מתפקידה כאם. בעוד ג'מה מתעקשת שבמשפחת סאמקרו דואגים במו עצמם לדור הצעיר, טארה בוחרת להעביר את ילדיה למעון במקום עבודתה, אך מעשה הבגידה נעשה כשהיא מתעלמת בבוטות מבכיו של תומאס התינוק ומכבה את מכשיר המוניטור.

ג'קס, באופן לא מפתיע, נתקל במכשולים רבים בימיו הראשונים כנשיא המועדון. כן, יש תוספת כוח אדם מסניף הנוודים המפורק (אותו סניף שג'קס תכנן להצטרף אליו לא מכבר). מבין החדשים שהוצגו בעונה הקודמת, פיל צורף רשמית לשולחן. טוב, מגיע לו על כל מה שעבר, כמו גם בתחילת הפרק (לשמחתי הרבה, הוא שרד את המארב). בובי חזר, הפעם כסגנו של ג'קס. מעניין יהיה לראות אם מישהו ימשיך לחשוד בשיחרור המהיר מהכלא, ומדוע כבר לא מפריעה לו העסקה עם הקרטל. וכמובן, הניינרס.

אחרי מספר עונות שבהן נראתה פעילות קטנה מכיוון השחורים ולרוב לרוי שיתף פעולה עם סאמקרו, הרצח השגוי של חברתו של לרוי בידיו של טיג החל לגבות קורבנות. הבוס הגדול של אוקלנד, דיימון פופ (הרולד "וווווולללטטט!!!" פריניו) נאלץ להתערב למרות הפרופיל הנמוך עליו הוא שומר, מאחר והנרצחת הייתה בתו. לאחר ניסיונות כושלים להחלפת הנהגת הניינרס מהירת החימה, תוך כדי ביתור גופתו של לרוי וירי בראשו של מחליפו, פופ מטיל את נקמתו על סאמקרו. מי שמשלם את המחיר הגדול ביותר הוא כמובן טיג, בעין תחת עין, בת תחת בת. דון, שהוצגה רק פעם אחת בעונה הרביעית, נשרפת למוות מול טיג האזוק. חלקה השני של נקמתו של פופ הוא הסגרת טיג, ג'קס וצ'יבס למשטרה באמצעות עדים בתשלום. בעוד שני האחרים מובלים למקום מיסתור ע"י ג'מה (נחשו אצל מי; ג'ימי סמיתס מגיח באורגיה בפתיחת הפרק, ישחק תפקיד חשוב בהמשך העונה) טיג רוצח את הבלש המושחת שנשלח לטפל בו. זה ייגמר בעוד הרבה דם.

SOA חייבת להתחיל עונה בגדול, בתקווה שהמשכה ישמור על הרמה או יגבור עליה, ואכן היו הרבה אלימות, ברוטליות, מין (כפילי גוף, אבל ניתן להם את הספק; קשה להתחרות בסטנדרטים שהציבה "משחקי הכס") ומעט צ'אקי. אולי כדאי להמשיך לשמור על ציפיות נמוכות לאורך כל העונה. בינתיים זה עובד.

[1] הרגשתי רע כשהחבר'ה האזינו לוידוי של קליי בפנים כמעט חתומות, אבל נחרדו כשגילו שאופי ירה בנשיא לשעבר.
[2] לא כתבתי דבר על אופי, אבל אי אפשר להתעלם ממנו. "אני יותר מפחד שאהיה כמוך", במשפט הכי טוב הפרק, שנאמר לג'קס בטקס הלוויה של פייני. נראה שאופי בוחר בדרך הנכונה ביותר ומתרחק מהמועדון, מה שג'קס נכשל לעשות למרות דבריו במשך ארבע עונות.
[3] יותר מפופ, הדמות החדשה שבאמת מעניינת אותי היא של יד-ימינו, אוגוסט. יש בו משהו מאוד מרשים, אני עדיין לא בטוח מה.
[4] תוספת קטנטנה שאהבתי: תבליט ה"נשיא" שנותרה על מעילו של קליי לאחר שנים רבות בהן התווית הייתה תפורה עליו. תזכורת דהויה שאולי תעלם בהמשך, של מי שהיה עד לאחרונה האיש החזק ביותר בסאמקרו.

 • Saturn

  היה פרק בסדר אבל אני לא מוכן לחתום על דבר בנוגע לעונה. המפתיע היה שקליי שם את הקלפים על השולחן וסיפר לכולם שהוא הרג את פייני (גם אם בגרסה שאומרת שזו הייתה הגנה עצמית) וגם שזה היה אופי שירה בו. תגובת חברי המועדון הייתה לוקה בחסר.

  עוד הפתיעה פעולת התגמול המהירה של פופ בטיג. אני לא זוכר את דון בעונה הקודמת אבל כן את מרגו עם X ולכן היה מוזר לי שאם בחרו להרוג את אחת מבנותיו, אז שיהרגו את זה שקיבלנו ממנה פרק בעונה השעברה. הסצנה יכלה להיות מוצלחת בהרבה אם בנותיו של טיג היו משחקות תפקיד בסדרה וגם ההופעה של השחקן הייתה חלשה לדעתי והצעקות המרובות היו קצת מתאמצות יתר על המידה. הרגשה של יותר מדי 'אני מנסה לשחקן כאן אדם בסיטיואציה הזו'.

  מעניין מה פופ רוצה, כי הוא בוחר לא להרוג את אנשי סאמקרו כשהזדמן לו וגם היה את התרגיל הלא מובן שעשו למחליף המיועד של לירוי שאוגוסט הביא לו אקדח והורה עליו להרוג את ג'קס כשהוא יגיע, וכשהוא ניסה לעשות זאת האקדח התברר כלא טעון. מה אוגוסט ניסה לבדוק כאן? שהמחליף יראה אי אילו תכונות של אסטרטג וייקבל החלטה על דעת עצמו לא לשלוף את האקדח ויפר את הפקודה שניתנה לו?

  נראה איך יצליחו לשלב את אנסר גם בעונה הזו עם סיום הפרק בו הוא מותקף ע"י כמה אנשים שאחד מהם קטוע רגל ובעל פרוטזה כתחליף.

  • דון היא מרגו. כשהגיחה בעונה שעברה היא סיפרה ששינתה את שמה למרגו ("עם X"). מה שמעניין, ושכחתי לציין זאת, הוא שפופ הזכיר בת נוספת של טיג, שאאל"ט לא דובר עליה לפני כן. טוב, עם איבר המין הנודד של טיג לאורך שנים לא אופתע אם יש לו עשרות צאצאים ברחבי קליפורניה והסביבה.

   שכחתי גם לדבר על סצינת התקיפה של אנסר. לא הצלחתי לחשוב מי הם התוקפים, אולם במקומות אחרים נכתה שככל הנראה אלו שלושת חברי סאמקרו החדשים. אחד מהם, גרג "The Peg" הוא זה שהניח את רגלו (התותבת, משהו שפיספסתי) על כתפו של פיל בישיבת המועדון. מה זה אומר ולמה הם תוקפים משתפי פעולה של סאמקרו? חוץ מזה, נראה כאילו לא יודעים מה עוד ניתן לעשות עם אנסר (הוא לא היה אמור למות מסרטן? לא שאלתי זאת לפחות פעמיים גם במהלך העונה הרביעית?) והוא ישתלב בעלילה הכי פחות מעניינת העונה (חוץ מהסיפור של נרו וג'מה, שיהיה מעניין במקצת רק מפני שלבטח יהפוך לקוץ בישבן של ג'קס ושות').

   לגבי מה שכתבת בהתחלה: במחשבה שנייה, אחרי כתיבת הפוסט, הגעתי למסקנה דומה. בייחוד בעקבות מה שקרה בפרקי סיום העונה הרביעית.

   • טעות שלי: בהופעתה הקודמת דוןמרגו ביקשה מאביה כסף כדי לסייע לאחותה פון (Dawn ו-Fawn…) חולת הבולימיה.

   • Saturn

    אה נכון.*shrug*.

 • רעות

  טוב, כנראה שהסדרה לא היתה מספיק אכזרית.
  ולמה ג'מה לא יכולה למצוא לעצמה גבר הגון? לא שמאוד אכפת לי, כי אני אוהבת את ג'ימי סמיתס, אבל זה לא יכול להסתיים טוב.

 • Geeker

  רק עכשיו התחלתי לצפות בעונה החדשה. כולי תקווה שהעונה (האחרונה?) תתעלה על הקודמת ושהסדרה תסתיים הרבה לפני הכריש…

  • יש עוד שתי עונות נוספות בקנה, ולמרבה הצער נראה שנעשתה טעות איומה באי-סיומה עם תום העונה הרביעית (למרות שבעונה 5 היו כמה דברים נחמדים ואחת מהסצנות המשמעותיות ביותר ב-2012).

   —תומר "יד וחצי" סויקר—

   • כמה תומר סויקרים צריך בשביל להחליף נורה?

    • אחד, אבל יש סיכוי לא קטן שהוא ייפול מהסולם וינקע את הרגל. או שייכחד איזשהו אי קטן באוקיינוס ההודי.

© עידו ישעיהו