אימפריית הטיילת 3.01: החלטה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 23/09/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 3 פרק 1

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/5cd51c60.jpg?t=1347954159

פורסם לראשונה בעכבר העיר
(בעת פרסום הפוסט ישנן 9 תגובות)

אם יש משהו ש-HBO הרגילה אותנו אליו מ"הסופרנוס" והלאה, זה לטפח אורך רוח. לא לצפות לשיאים בכל פרק, אלא לבנייה איטית ומחושבת שתשתלם ככל שהעונה תתקדם, ובעיקר בסופה. העונה הקודמת של "אימפריית הטיילת" הייתה כזאת. היא פרעה את שטרות החוב של ג'ימי מול נאקי, ורגע לפני כן גם יישבה את התהייה על מערכת היחסים המוזרה של ג'ימי עם אמו, נושא שהיה שם מאז תחילת הסדרה. היא אמנם עשתה זאת עם המון רגעים מופלאים לאורך העונה, אבל הקליימקס של הסיפור הגדול הגיע בפרק האחרון בה.

הפרק הראשון לעונה השלישית של האימפריה ממש מרחיק את עצמו מהשיאים הללו. מעט אחרי תום העונה הקודמת כבר הוכרז שהבאה אחריה תתרחש ב-1923, כשנה וחצי אחרי מותו של ג'ימי דרמודי. אפשר להבין מדוע טרנס ווינטר, יוצר הסדרה, רוצה לדלג הלאה בזמן – אם "אימפריית הטיילת" באה לספר את סיפורן של שנות העשרים הסוערות, כדאי להתקדם הלאה לפני שתבוטל. זה בדיוק מה שמאט וויינר, חברו מימי "הסופרנוס" של ווינטר, עושה תדיר ב"מד מן" (ובמיוחד בעונה השנייה, המתרחשת גם היא כשנה וחצי אחרי קודמתה, ובהתחלה מתעלמת כמעט לחלוטין ממה שעבר על פגי בסוף העונה שקדמה לה).

קפיצת הזמן במקרה הזה נדמית כמו הימנעות מודעת מלטפל בהשלכות המיידיות מהרצח של ג'ימי. אנחנו מדלגים מעל האבל של ג'יליאן, מעל השאלות של טומי, מעל נקיפות המצפון של נאקי – אם בכלל היו כאלה. ההתעלמות בפרק הראשון חלה גם על אלמנטים פרוזאיים יותר, כמו שיתוף הפעולה שהיה לג'ימי עם מאיר לנסקי ולאקי לוצ'יאנו, שעכשיו אנחנו מגלים כי חברו שוב לנאקי יחד הבוס שלהם, ארנולד רוטשטיין.

בסופו של דבר, שמו של ג'ימי לא הוזכר בפרק אפילו פעם אחת. הגורם היחידי שזכרו של ג'ימי תועל דרכו הוא, איך לא, חברו הטוב ריצ'ארד הארו, שטרח להזכיר לטומי שאביו היה צלף מעולה, וטומי בתגובה סיפר על הפגיעה שהייתה לאביו ברגל. אולם גם במקרה שלהם הנושא עבר מיד לעסוק באנג'לה, שאת זכרה ג'יליאן מטשטשת שוב ושוב. היה נוגע ללב לראות את ריצ'ארד מקפיד להזכיר לטומי את אמו האמיתית, אבל גם היה ברור שג'יליאן תטרפד זאת עד מהרה.

יש עוד אופן שבאמצעותו ריצ'ארד נושא את הזיכרון של ג'ימי, כך מתברר – הוא יורה והורג את מני הורביץ, מן הסתם כנקמה על המעורבות שלו ברצח חברו. האם זה יהיה מסלולו של ריצ'ארד בעונה הזו, מסע נקמה? כי גם אם המניעים שונים, זה הדהוד מדויק למסלול שעשה ג'ימי בעונה הקודמת. אם אתה יוצא נגד נאקי, אתה תפסיד, ולא בגלל שהוא בהכרח טוב יותר, אלא כי הוא הדמות היחידה שמופיעה בפתיח של הסדרה. לא ברור מה התכנון של ריצ'ארד ושל היוצרים, אבל יש לקוות שזה יהיה משהו מתוחכם יותר מאשר לחזור על עצמם.

ג'יפ 1×1

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/Bobby-Cannavale-of-Boardwalk-Empire_zps4e8f89b6.jpg

יו ג'יפ

בינתיים השכבה החדשה שריצ'ארד עוטה, אובדן חברו, היא הסמן הרגשי היחיד של "אימפריית הטיילת", ובהיעדר ג'ימי זה בולט מאי פעם. נאקי עוד היה דמות רגשית בתחילת הסדרה, אבל הוא כבר לא יכול להיות חצי גנגסטר, ואכן הולך ומקשיח – דבר שבא לידי ביטוי בסצינה הראשונה עמו בפרק, כשהוא מורה על רצח מישהו שגנב ממנו. בנוסף, יחסיו עם מרגרט אחרי המעשה המטופש שלה בסוף העונה הקודמת, העברת הבעלות על הקרקע של נאקי אל ידי הכנסייה, התדרדרו עד מאוד. עכשיו יש לו מאהבת ונראה שהוא ישן מחוץ לבית על בסיס קבוע, הרחק מהאמביוולנטיות של מרגרט שהקרינה גם עליו.

אבל הבעיה הכי גדולה שמסתמנת בעונה הזו היא הדמות החדשה שהוצגה בפרק הראשון – ג'יפ רוזטי, בגילומו של בובי קאנבלי. בפעם הראשונה שאנחנו רואים אותו, הוא רוצח באמצעות מפתח ברגים שומרוני טוב עובר אורח, שעצר כדי לעזור לו להחליף גלגל, רק כי אמר משהו שלא בא לו טוב באוזן. הכי שטחי, הכי פארודי, הכי ג'ו פשי ברוב סרטי מרטין סקורסזי. ברור, זוהי סדרה שסקורסזי הוא אחד ממפיקיה, אבל אנחנו צופים בה כדי לראות משהו חדש ורענן.

סצינת הרצח הזו הזכירה מאוד את רוברט דה נירו כאל קאפון ב"הבלתי משוחדים" (של בראיין דה פלמה), חובט למוות באחד מאנשיו במחבט בייסבול במהלך ארוחה חגיגית מסביב לשולחן. האסוציאציה הזו אפילו מחדדת את הבעיה עם ג'יפ רוזטי, כי גם ל"אימפריית הטיילת" יש אל קאפון משלה, והוא אלים ומהיר חמה לא פחות מבני דמותו בשלל סרטי מאפיה לאורך השנים, אלא שכאן הצליחו כבר בהתחלה ליצוק לו עומק שהפך אותו לבן אנוש, ולא לקריקטורה שטחית ודוחה.

גם מעשיו האחרים של ג'יפ רוזטי בפרק לא מבשרים טובות לגבי העומק של דמותו, ולפיכך גם לגבי העניין שתעורר. יש לקוות שנתבדה לאורך העונה – כאמור, בסדרות כאלה ראוי להפגין אורך רוח – אבל בהיעדרו של ג'ימי עמוס הרבדים, שהיווה משקל נגד נהדר לנאקי, הנוכחות הפלקטית של רוזטי נדמית כלעג לרש.

אפרופו אל קאפון – גם בחזית שלו המצב לא היה מזהיר. אמנם מלכתחילה הוצב נלסון ואן אלדן בסיסרו שבאילינוי, לא רחוק ממרכז הפעילות של קאפון וחבריו, כך שההיתקלות ביניהם הייתה מתבקשת, אבל המקריות הזו נראית ככתיבה חלשה. מכל חנויות הפרחים בכל העיר בכל העולם, הוא נכנס דווקא לזו שאת בעליו מבקש קאפון לקטום. מה שכן, בניגוד לרוזטי החד-ממדי, בחזית הזו נראה שדווקא יהיה מעניין.

בסיכומו של דבר, זוהי פתיחת העונה החלשה ביותר מבין השלוש שהיו עד כה, וניכר שמותו של ג'ימי, עוגן כה מהותי עד כה בסדרה, הוציא את הכותבים מאיזון. אם הם מרשים לעצמם להרוג גנגסטר אחד מרתק בהרבה, מני הורביץ, ולהביא תחתיו אחד כמו רוזטי, משהו בשיקול דעתם משובש בעליל. מעבר לכך, סביר להניח שאת כל האלמנטים שחסרו בפרק הראשון – האבל, האשמה וכיו"ב – עוד נראה בהמשך העונה, אבל המנה הראשונה הקצובה הזו הייתה בלתי מספקת.

כמה שוטים יפים מהפרק

Boardwalk Empire - 03x01 - Resolution cap 1

Boardwalk Empire - 03x01 - Resolution cap 2

Boardwalk Empire - 03x01 - Resolution cap 3

Boardwalk Empire - 03x01 - Resolution cap 4

© עידו ישעיהו