משא מוות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 13/08/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" 5.05

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S5-Episode-Photos/episode-5-jesse-walt-mike.jpg

סקיילר: הולך לקבור גופות?
וולט: לשדוד רכבת.

יש להניח שמתישהו – במועד לא מאוד רחוק – קריאה נוספת של הפוסט הזה תיראה כה לא רלוונטית, אבל הפרק הזה הזכיר לי קצת את "הישרדות VIP". ראשית: הסיקוונס הארכני והמפורט של שוד הרכבת נדמה בעיניי כמו עוד אחת מאותן משימות הישרדות שאנו צופים בהן כמעט בזמן אמת, ללא עריכה. שנית: הילד הצעיר שחייו קופדו בסוף (כנראה), מתכתב במובהק עם ההרעלה של ברוק, אקט אמיתי לעומת שקר, מה שהזכיר לי את סיפורי הבדים של תורג'י על גניבת פסלון החסינות לעומת הגזל שביצע בוקי בפועל. הנראטיב המומצא שמגשים את עצמו.

זו גם הסיבה שהיה ברור בדיוק לאן מוביל הסיפור הזה ברגע שהילד הופיע בסוף הפרק. לא ידעתי איך זה יקרה בדיוק, אם בהוראתו של וולט או לא, אבל היה לי ברור שהילד ימות. זה פשוט היה הצעד המתבקש. ברוק היה ההכנה לדבר האמיתי – כל ההתרחשות סביב נפילתו למשכב, האיומים של ג'סי על וולט, התוכנית שהגה הלה וכו' וכו', כולם התנקזו לכדי הסוגיה המוסרית העומדת בבסיס העניין – מותם של ילדים. זה התחיל, כפי שאוזכר כבר בשעתו, ברציחתו של אחיה של אנדריאה על פי הוראתו של גאס (כנראה), ובהדרגה אנחנו רואים כיצד עוד ועוד ילדים הופכים לקרבנות של נזק היקפי, הפעם בעקבות מעללי וולט. קודם ברוק הכמעט-מת, עכשיו הנער על הסקוטר ובעתיד בוודאי ילד שוולט יגרום באופן ישיר למותו, על פי הוראתו.

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S5-Episode-Photos/episode-5-todd-jesse.jpgכאשר זה יקרה, סביר להניח שיגיע העימות הגדול של וולט עם ג'סי, אמיתות ייחשפו, כולל על ברוק, והכל ירד ביגון שאולה. זו הייתה פעם נוספת מאז תחילת העונה שג'סי מהווה את החוצץ בין וולט למייק. כבר מהפרק הראשון שבו בפועל חצץ בין מייק שלוף האקדח לבין וולט, ומאז מספר פעמים נוספות, כאשר העלה רעיונות מבריקים ומורכבים שבעבר וולט היה זה שחושב עליהם – קודם המגנט ועכשיו שוד הרכבת הגדול – או התנדב להפריש מכספו כדי לשלם את תוספת הסיכון של אנשי מייק. שוב ושוב ג'סי מצליח לדחות עוד קצת את הפיצוץ בין שני עמיתיו. אבל זה לא יימשך כך לנצח. או שהחוצץ יישחק לאט לאט בפני עצמו, והמראה של ילד חוטף כדור בהחלט עשוי לשבש את דעתו, או שהוא יסור באבחה כאשר וולט יעשה צעד אחד יותר מדי.

"משא מוות", כך שם הפרק בעברית. במקור Dead Freight הוא התשלום על חלל לא מנוצל בכלי ההעברה, אבל כפל המשמעות שלו נחמד, ובעברית אף הופך לנהדר ממש, עם משמעות חדשה מצמררת פי כמה. האם משא המוות הזה, הנטל הנפשי על מותו של ילד תמים וחמוד שנהנה לאסוף טרנטולות בטבע, יהיה מסע המוות שלהם?

תגיות:
© עידו ישעיהו