משא מוות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 13/08/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" 5.05

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S5-Episode-Photos/episode-5-jesse-walt-mike.jpg

סקיילר: הולך לקבור גופות?
וולט: לשדוד רכבת.

יש להניח שמתישהו – במועד לא מאוד רחוק – קריאה נוספת של הפוסט הזה תיראה כה לא רלוונטית, אבל הפרק הזה הזכיר לי קצת את "הישרדות VIP". ראשית: הסיקוונס הארכני והמפורט של שוד הרכבת נדמה בעיניי כמו עוד אחת מאותן משימות הישרדות שאנו צופים בהן כמעט בזמן אמת, ללא עריכה. שנית: הילד הצעיר שחייו קופדו בסוף (כנראה), מתכתב במובהק עם ההרעלה של ברוק, אקט אמיתי לעומת שקר, מה שהזכיר לי את סיפורי הבדים של תורג'י על גניבת פסלון החסינות לעומת הגזל שביצע בוקי בפועל. הנראטיב המומצא שמגשים את עצמו.

זו גם הסיבה שהיה ברור בדיוק לאן מוביל הסיפור הזה ברגע שהילד הופיע בסוף הפרק. לא ידעתי איך זה יקרה בדיוק, אם בהוראתו של וולט או לא, אבל היה לי ברור שהילד ימות. זה פשוט היה הצעד המתבקש. ברוק היה ההכנה לדבר האמיתי – כל ההתרחשות סביב נפילתו למשכב, האיומים של ג'סי על וולט, התוכנית שהגה הלה וכו' וכו', כולם התנקזו לכדי הסוגיה המוסרית העומדת בבסיס העניין – מותם של ילדים. זה התחיל, כפי שאוזכר כבר בשעתו, ברציחתו של אחיה של אנדריאה על פי הוראתו של גאס (כנראה), ובהדרגה אנחנו רואים כיצד עוד ועוד ילדים הופכים לקרבנות של נזק היקפי, הפעם בעקבות מעללי וולט. קודם ברוק הכמעט-מת, עכשיו הנער על הסקוטר ובעתיד בוודאי ילד שוולט יגרום באופן ישיר למותו, על פי הוראתו.

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S5-Episode-Photos/episode-5-todd-jesse.jpgכאשר זה יקרה, סביר להניח שיגיע העימות הגדול של וולט עם ג'סי, אמיתות ייחשפו, כולל על ברוק, והכל ירד ביגון שאולה. זו הייתה פעם נוספת מאז תחילת העונה שג'סי מהווה את החוצץ בין וולט למייק. כבר מהפרק הראשון שבו בפועל חצץ בין מייק שלוף האקדח לבין וולט, ומאז מספר פעמים נוספות, כאשר העלה רעיונות מבריקים ומורכבים שבעבר וולט היה זה שחושב עליהם – קודם המגנט ועכשיו שוד הרכבת הגדול – או התנדב להפריש מכספו כדי לשלם את תוספת הסיכון של אנשי מייק. שוב ושוב ג'סי מצליח לדחות עוד קצת את הפיצוץ בין שני עמיתיו. אבל זה לא יימשך כך לנצח. או שהחוצץ יישחק לאט לאט בפני עצמו, והמראה של ילד חוטף כדור בהחלט עשוי לשבש את דעתו, או שהוא יסור באבחה כאשר וולט יעשה צעד אחד יותר מדי.

"משא מוות", כך שם הפרק בעברית. במקור Dead Freight הוא התשלום על חלל לא מנוצל בכלי ההעברה, אבל כפל המשמעות שלו נחמד, ובעברית אף הופך לנהדר ממש, עם משמעות חדשה מצמררת פי כמה. האם משא המוות הזה, הנטל הנפשי על מותו של ילד תמים וחמוד שנהנה לאסוף טרנטולות בטבע, יהיה מסע המוות שלהם?

תגיות:
 • תתש

  ואוו. בסדרה עם ספירת גופות גבוהה כמו שובר שורות כבר לא חשבתי שאני אהיה מזועזע מרצח אחד נוסף, אבל אין מה לעשות רצח של ילד תמיד יזעזע לא משנה כמה ראשים כרותים על צבים נראה. עד הרגע בו לאנדרי שלף את האקדח אפילו לא חשבתי שזאת אפשרות, חשבתי שהפרק יסתיים עם הנפנוף של וולט או עם הבריחה של הילד מן הזירה.

 • מיכאל גינזבורג

  הפרק הכי מלחיץ ומותח עד כה!
  לא מאמין ש…. וולט גנב את המילה הכי מזוהה של ג'סי – seriously כאילו, seriously ??

  הרצח של הילד בסיום היה טראגי ומזעזע. האם וולט לא רואה שילדים סביבו מתים ונפגעים
  כדבר שבשגרה? והוא עדיין מאמין שילדיו שלו אינם בסכנה? אני חושש לחיי ג'וניור וכשחלילה
  סופו יגיע, הייתי רוצה לראות כיצד וולט ינהג, האם יהיה לו קור רוח לבכות עליו דקה ואז להגיד
  "זה עסקים" ולהמשיך הלאה.

  כל סיקוונס הרכבת היה מצוין, רעיון באמת נהדר של ג'סי.

 • עומרי

  מסכים עם הסיפא של הפוסט, לגבי היחסים בין וולטר למייק אבל לגבי הנראטיב של מוות ילדים- אתה מנתח את זה יתר על המידה. בסדרה כאוטית כמו שובר שורות לא חושב שיהיה נכון לחפש הרמוניה שכזו בעלילה.

  • אני לא בטוח שזה נכון. כמובן שהתחזיות שלי נועזות ויש סיכוי שלא יתרחשו, אבל בסופו של דבר "שובר שורות" כן מציגה מוטיבים וסמלים לאורך כל חייה. לפעמים זה פשטני ומעצבן (כמו, נניח, זבוב), ולפעמים מחוכם ומתבקש. ילדים בסדרה היוו מאז ומתמיד נקודות מפתח בהתדרדרותו של וולט, וקשה לי להאמין שזו תהיה הפעם האחרונה.

 • Velvet

  מעבר למה שנאמר, אהבתי מאוד את ה-'פריזון ברייק' שעשו בפרק באחת מסצינות מתח "האם הם יספיקו" הטובות שראיתי בזמן האחרון.

  סאטורן, יאללה, אני מצפה לדיון ברמה של שבוע שעבר לפחות 🙂

 • Saturn

  פחות או יותר הפרק הטוב של העונה.

  יאדו, לא הבנתי למה התכוונת ב'אקט אמיתי לעומת שקר' בהשוואת מקרה ברוק למקרה הזה.

  קצת מציק שזה שוב ג'סי שמעלה את הרעיון, נותנים לו רגעי 'א-הא' למרות שמדובר במשהו שוולט ומייק צריכים להעלות בעצמם. חוץ מזה יש קצת שאלות בכל הנוגע לרעיון ולביצוע. אולי זה ניטפוק אבל נראה שהגשר הקטן הזה די הכרחי בשביל המחסה אבל גם אם הם יודעים באיזה מיכל החומר, זיהוי המכונית על המסילה והתחלת עצירת הרכבת יכולות לשנות באופן משמעותי איפה המיכל הזה 'יחנה' בסוף. ואולי אני מגזים בחדות החושים אבל וולט הפעיל איזו מכונה והיו כמה קריאות אז אני לא בטוח אם בדממה של המדבר לא ניתן היה לשמוע אותם מאיפה שאנשי הרכבת עמדו. ורק שני אנשים? שלפחות יהיה עוד אחד שמכסה את החלק האחורי של הרכבת.

  בכל אופן, היה מגניב לראות את כל הסצנה למרות שלא היה ספק שהם לא הולכים להתפס. וולט ושות' עשו הרבה מבצעים נועזים במהלך הסדרה ויצאו מהם נקיים. הסדרה הייתה מסתיימת בזה הרגע אם הנהג וחברו היו מזהים את מעשה הגניבה.

  לא בטוח מה הסיבה לשילוב הילד בעניין. מה זה אמור להעלות בחזרה? ג'סי הולך עכשיו להרים ידיים ולפרוש מהעסק? יש מספיק דם על הידיים.

  תודה לאל לפסקול בכל תהליך הגניבה.

  וולט שתל גם משהו במחשב של האנק, לא? נראה כמו משהו שאמור לנטר אחר התעבורות האינטרנטיות שהאנק יעשה במחשב.

  נראה לי שאי ההתייחסות לחלק החסר במשפחה של האנק ומארי תציק לי עוד והפעם בסצנת השמרטפות על הולי.

  עוד 2 פרקים לסיום, כן?

  • שלושה פרקים לסיום.

   אקט אמיתי לעומת שקר – הכוונה היא שאם בפעם הקודמת וולט הביא ילד קטן אל סף מוות בעזרת תסמינים מזויפים, הפעם הוא יאלץ להתמודד עם מוות אמיתי של ילד. עליית מדרגה.

   • מיכאל גינזבורג

    הוא לא הביא על סף מוות. הוא מדען. הוא שלט בזה. ידע שלא יקרה כלום לברוק.
    ויש הבדל. אמנם זה לא מפחית מהמעשה המחריד של ניצול ילד… אבל עדיין.

    • בסדר, לא התכוונתי לומר שהוא לא שלט בזה, אבל הוא פגע בילד ויצר מצג שווא של סף מוות. הנקודה שלי בעינה עומדת.

  • איך שאני הבנתי את זה וולט חיבר משהו בין יציאת הרשת של המחשב לכבל הרשת. הדבר הזה קולט את השידור של המיקרופון שהוחבא בתמונה ומשדר אותם דרך הכבל לאינטרנט. זה מסביר איך הם יכלו להאזין לזה בזמן אמת, וגם פתרון די אלגנטי לבעיה טכנית שבד"כ לא מתייחסים אליה.

  • אני חושבת שסצינת האנק ומארי נועדה כדי להציק לנו לגבי חוסר ההתייחסות לחלק החסר במשפחה וכנראה שזה יעלה בקרוב. זאת לפחות הייתה ההתרשמות שלי.
   זה היה ממש בולט במיוחד עם האנק שחוזר ואומר My Girl…או My little girl..לא זוכרת את הניסוח המדוייק.

   • מיכאל גינזבורג

    איזה חלק חסר?

    • ילדים. מעולם לא דובר על כך.

     • מיכאל גינזבורג

      אני חושב שהיה לכך איזכור בעונה 1 או 2, משהו על כך שמארי הפילה או שהיא עקרה.

 • לעזאזל איתך, טוד. עד ששמחתי לראות אותו עולה "בדרגה" ונוטל חלק במשימה גדולה, קרה מה שקרה.

  חשבתי שמרוב לחץ מייק יישבר יחסל את אנשי הרכבת (ואולי גם את השומרוני הטוב), ובסופו של דבר זה היה הבחור החדש ששבר את הכל ועשה משהו נורא אף יותר.

  לעניין אחר: וולטר ג'וניור עדיין מעריך את אביו יותר מכל. אפילו על האנק, הדוד המגניב והאהוב, הוא כועס. לא רק שלוולט הוא פתח את הדלת ועשה את שהורה לו אחרי שסקיילר ניסתה להגיע אליו לפני כן, וולט ממשיך לקרוא לו בשמו האמיתי ואילו האחרים (הפעם אלו היו מארי וסקיילר) משתמשים בכינוי המטופש פלין. אולי גם הוא כבר מאס בו? בכל מקרה, מה שידוע כבר כמה עונות, בגלל היחסים עם וולט הגילוי על סודותיו ישבור לרסיסים את ג'וניור.

 • מיכאל גינזבורג

  בצפייה שנייה, לא יכולתי שלא לחשוב – לידיה שואלת את וולט אם יש לו ילדים והוא ברוב טיפשותו כנה איתה.
  האם מכינים אותנו למוות של ג'וניור ע"י לידיה בעקיפין?

 • שיח רחב ועץ גבוה

  ספוילר עצבני:
  רק הערה לגבי הסצנה האחרונה.
  אני צופה בטלוויזיה כבר איזה שבוע-שבועיים לפחות, ואני לא זוכר שראיתי מעולם סצינה שבה ילד תמים נורה ומת.
  היו כל מיני רוצחים כאלה בחוק וסדר ודומותיהן, אבל שם ראינו רק את הבדיעבד.
  האם מישהו מצליח להיזכר בסצינת רצח של ילד תמים (אנושי בבקשה, זומבים לא נחשב)?

  • "שובר שורות", אח של אנדריאה. P:

   אה, "המגן". (ספוילר)

   כששיין עבד בחקירות פנים, הוא והשותף שלו הוכרחו לצפות באנשים של אנטואן מיטשל רוצחים נערה בת 14 (מודיעה, אבל בכל זאת ילדה) עם הנשקים שלהם, ואח"כ אנטואן השתמש בגופה שלה כדי לשלוט בהם.

   • גם ברמת המאקרו, "שובר שורות" לא עושה שום דבר ש"המגן" לא עשתה לפניה (ולטעמי היא עושה זאת פחות טוב ועם יותר רעש וצלצולים).

   • שיח רחב ועץ גבוה

    אני כנראה צריך ריענון:
    איך אח של אנדריאה נורה? מה הייתה הסיטואציה? אני לא זוכר שהראו את זה.

    • אחיה של אנדריאה היה תומאס, שניסה להשתלב בחבורת סוחרי הסמים של גאס ולשם כך רצח את חברו של ג'סי ששכחתי את שמו, עקב ענייני טריטוריה. אם אינני טועה, לא ראינו אותו נרצח בפועל אלא רק ראינו את הגופה ואת זירת הפשע.

     • קומבו.

      בדקתי שוב וכן, הרצח בוצע מחוץ למצלמה.

      צריך גם להוסיף שתומאס חוסל ע"י שני הסוחרים שהפעילו אותו, אחרי שג'סי תכנן להרוג אותם מפני שהשתמשו בילד, נעשתה "סולחה" אצל גאס, והוא הבטיח לג'סי שיותר לא יועסקו אצלו ילדים.

  • מיכאל גינזבורג

   עיר האלוהים
   סרטי שואה

   • נסה שוב, הפעם עם טלוויזיה.

  • בעקבות תגובה חדשה בביקורת פרק פתיחת העונה השנייה של "המתים המהלכים", קיבלתי תזכורת שהיה שם ירי בילד בסוף אותו פרק (בסופו של דבר הוא שרד, אבל הוא היה על סף מוות).

  • Saturn

   'שבוע-שבועיים' lol? טעות בהקלדה? כי זה לא מסתדר עם 'מעולם לא ראיתי' אם אתה צופה רק שבועיים בטלווזיה.

   אני חושב שבעונה האחרונה של משחקי הכס היה משהו בסגנון כשבאו להרוג את אריה אבל הרגו ילדנער אחר. אם אני זוכר נכון אז הראו את הרגע. והיה גם את רצח התינוק שאומנם לא הראו באופן מוחלט אבל בכל זאת הבן אדם הרים את התינוק אליו וראו אותו מבצע תנועת שיסוף עם הסכין לעבר התינוק או משהו דומה.

   • "שבוע-שבועיים לפחות", על משקל "אני בעסק הזה קצת יותר מיומיים".

    ספוילרים ל"משחקי הכס".

    אני מנסה להיזכר אם אכן הילד שנחשד בטעות כגנדרי (אנשי המלך חיפשו אותו, לא את אריה, והטמבל לקח את הקסדה של גנדרי שאיתה ניתן היה לזהות אותו) נרצח על המסך, וזה מאוד מעומעם.

    לא יודע אם אפשר להכליל זאת, אבל בעונה הראשונה ג'ופרי (כשעוד היה נסיך) רצה במותו של נער אחר, בן הטבח, שנמלט ליערות. האונדדוג חזר מאוחר יותר עם מה שנראה כמו גופתו החבולה וספוגת הדם של הילד (יכול להיות שהוא אף נגרר ע"י סוס, אבל זכרוני שוב בוגד בי).

 • שיח רחב ועץ גבוה

  ספוילר עצבני:
  רק הערה לגבי הסצנה האחרונה.
  אני צופה בטלוויזיה כבר איזה שבוע-שבועיים לפחות, ואני לא זוכר שראיתי מעולם סצינה שבה ילד תמים נורה ומת.
  היו כל מיני רוצחים כאלה בחוק וסדר ודומותיהן, אבל שם ראינו רק את הבדיעבד.
  האם מישהו מצליח להיזכר בסצינת רצח של ילד תמים (אנושי בבקשה, זומבים לא נחשב)?

  • ועוד דוגמה שעלתה במוחי: גם ב-ER היו מספר פעמים שבהן נרצח ילד או נער.

   • השאלה היא אם ראו את הרצח מתבצע על המסך.

    ד"א, מה עם מוות של ילדים באופן כללי? גם זה נדיר, אני חושב, אולי רק בדרמות כבדות סוחטות דמעות. המקרה שהכי זכור לי (למרבה האירוניה, דווקא לא בסדרת דרמה פר סה) הוא אחד הפרקים המפורסמים ביותר של "ווקר", שבו היילי ג'ואל אוסמנט הזאטוט גילם ילד בן 6 חולה איידס שאומץ ללבו של צ'אק נוריס ואף נפטר בסופו.

    • באחד מהמקרים בפירוש ראו, כאשר נערה נכנסה אל אחד מחדרי המיון וירתה ביריבתה השוכבת שם מחוסרת הכרה לנגד עיניהם ההמומות של אנשי הצוות. סצינה גדולה. מעבר לכך היה אב ששירותי הרווחה הרחיקו ממנו את הילד שלו ולכן הגיע למיון בזמן שהיו שם המון ילדים והתחיל לירות לכל עבר. היו גם ילדים שנפגעו. ואלה רק שני מקרים שאני זוכר, אני מניח שהיו עוד.

     • תתש

      זה היה פרק טוב.

    • לא חסרים מקרי מוות של ילדים בטלוויזיה. מחלה לא מזעזעת את הצופה כמו רצח אבל יש עוד דרכים תסריטאיות להנחית עלינו מוות מיותר…

     ספוילר לעמוק באדמה (אם יש מי שעוד לא ראה)

     …האח של אריק בלפור זו רק הדוגמא הראשונה שעולה לי בראש.

    • ספוילר מטורף לפרק האחרון של "המגן" –

     שיין מרעיל את אשתו ואת הבן שלו לפני שהוא מתאבד.

 • שיח רחב ועץ גבוה

  אה, ואני גם לא מתכוון לילדים שנפגעו בטעות.
  והסמויה היא לא טלוויזיה, ולכן זה לא נחשב.
  עכשיו אפשר לשחק.

  • זה בסדר, לא היה כזה בסמויה (ואם כן אז הגיע הזמן שאצפה שוב)

   • רציתי לענות אבל זה לא המקום, אני לא רוצה ליצור פה מיני דיון על "הסמויה" כדי לא להרוס בטעות למי שלא ראה. בכל מקרה, הגיע הזמן לראות שוב סתם כי כדאי.

    • חברים, מחקתי כאן תגובה שכללה ספוילר על "הסמויה" בלי אזהרה. אנא שימו לב שמדובר בדיון על "שובר שורות" ולא על "הסמויה", כך שצריכים להיות זהירים יותר מהרגיל בכל הנוגע לספוילרים.

     מעבר לכך, נראה לי שקיבלנו תשובה לגבי מיתות של ילדים בסדרות טלוויזיה: היו רבים כאלה עוד לפני "שובר שורות" (כמו כל הדברים בסדרה הזו, תכל'ס).

 • Mika Gill

  ואפרופו אח של אנדריאה – אף אחד לא הרגיש ברפרור אליו בעצם קטע הפתיחה?

  אגב, מה היה אפשר לעשות מלבד להרוג אותו, בעצם?
  לחטוף אותו, נניח. ומה אז? למכור אותו לפדופילים? כאילו, באמת אני תוהה, מה הם היו יכולים לעשות. ואני גם תוהה אם הרצח הזה – כשהוא יתגלה, בהנחה שהוא לא יוזז למקום אחר – יקשר לשוד הרכבת. הרי היתה מכונית תקועה על המסילה. מישהו אמור לחבר את הנקודות. לא?

  • מיכאל גינזבורג

   מצטער לומר, אבל מייק ידאג שהגופה תיעלם.

 • Shacharin

  בסמויה לא רק שהיו, אם אני לא טועה לא הייתה עונה שבה לא היו…
  הדוגמא שעלתה לי לפחות ישר לראש היא של הילד שנורה בחלון ביתו בזמן מלחמת הכנופיות בתחילת אחד הפרקים של העונה השניה (אמא שלו לקחה את אחיו התינוק וקפצה לאמבטיה ואמרה לו להסתתר ואחר כך מצאה את גופתו)
  עוד אחת? דניס כשניסה לחזור לעניינים התכוון להרוג את פרוט יחד עם סלים צ'ארלס, שבטעות ירה בילד ששאף באותו זמן ממשאף אסטמה במקרה על אותה מדרגה.
  וכו וכו וכו, זה באמת לא המקום… (:

  • אף אחת מהדוגמאות האלה היא לא רצח בכוונה תחילה של ילד תמים.

 • מיקה

  מה לגבי דם אמיתי?

 • Futy

  רק אני שם לב לרידוד של הדמויות בסדרה? נראה כאילו היוצר של הסדרה הדביק להם מאפיינים בכוח, וזה פשוט מזכיר לי את הקללות של דברה ב'דקסטר' AKA משחק מוגזם באופן קיצוני ומעצבן. אפילו וולט ג'וניור לא יכל להיות ילד סטנדרטי והיו חייבים להדביק לו מעין נכות שתאפיין אותו. אתם יודעים מה עוד מיוחד בוולט ג'וניור חוץ מהנכות שלו? נכון, כלום. שום דבר.
  ומילא אם זה היה נעשה בצורה טובה. זה נעשה בצורה מאולצת וגרועה. הבדיחות הלא מצחיקות של האנק, במסווה של אי נוחות ("היי גומי, מה אלו הפושעים האלה לעומת אישתי! חה חה.. המשך צחוק מאולץ.. הרי אני לא בדרן כמו ג'יי לנו.. חה חה חה"). הבכיינות של מארי. ובמיוחד של ג'סי ("לייק יו, ביצ'!"). תודה לאל שהוא קיבל איזשהו אפיון שלא כולל שתי שורות שאומרות ("עבריין קטן, שמרבה להשתמש בסלנג כמו "יו") בצורת טוב לב שנועד לאזן את וולט. מתחילת הסדרה הוא היה הדמות החלשה.
  לדעתי "שובר שורות", מצליחה להיות טובה ברגעי מפתח. יש בה דברים שליליים. היא בדרך כלל מתחילה את העונה לא טוב, יש בה כאמור הרבה מאוד משחק רע, ותסריט רע, אבל העלילה לאט לאט תופסת תאוצה וכשאתה לא מצפה לזה, קורה משהו ממש טוב. התפנית האחרונה בעלילה היא דוגמה כזו.

  • לא רק אתה. נראה לי שזוהי הקהילה הכי ביקורתית כלפי "שובר שורות" באינטרנט, או שאני נתקלתי בה, על כל פנים. מההתחלה לא הצלחתי להבין מה פשר ההשתחוויות, וזה רק התעצם ככל שהבאזז גבר. בכל זאת, כבר למדתי להיות סלחני כלפיה, וכאמור העונה החמישית מתגבשת להיות ההדוקה ביותר עד כה.

   באשר לוולט ג'וניור – אני לא חושב שהנכות שלו היא איפיון, כי היא אפילו לא אישו. השחקן עצמו לוקה בשיתוק מוחין, ומעבר לעובדה שזה שם אני לא זוכר שאפילו דיברו על זה אי פעם, בטח לא במובן של קו עלילתי שלם.

  • cartman

   משחק רע? אתה רוצה להגיד לי שבראיין קרנסטון ואאהרון פול שחקנים גרועים???

© עידו ישעיהו