חיה חופשי או מות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/07/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" 5.01

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/5a59951a.jpg

קשה היה לא להיסחף עם הקידום המאסיבי לעונה החדשה, עם הטריילרים, הפוסטרים והטיזרים, במיוחד לאור העובדה שהפינאלה של העונה הקודמת הייתה גדולה בעיניי. לפני בואי אל הפרק החדש הייתי צריך להזכיר לעצמי שבאופן מסורתי אני די סובל בתחילות העונות של "שובר שורות", החלק הנמרח, המייגע והיומרני שחושף כל פעם מחדש את ערוותה של הסדרה.

זה היה מיותר. פרק פתיחת העונה החמישית היה מותח ומהודק, והצליח לא רק להציג באופן מתקבל על הדעת את השלב המיידי הבא בהרפתקאותיו של וולטר ווייט, אלא גם לספק כבר בפתיח מתאבן גדול להמשך העונה. וולט עם שיער רגיל וזקן מלא בדיינר במיקום לא ברור שאינו אלבקרקי – או ניו המפשייר, לצורך העניין – אוחז בתעודת זהות מזויפת, מקבל מבובי סינגר נשק נוסף והוראות הפעלה. אהבתי עד מאוד כאשר המלצרית פטפטה איתו על בוסטון וניו המפשייר, והוא, שרוב הזמן היה בעיקר לקוני, אמר לבסוף שיש שם יופי של מוזיאון מדע. שריד לוולטר הישן.

אז מה הסיפור שם? לוסי המלצרית אמרה לו, "חינם זה טוב. אפילו אם הייתי עשירה, חינם זה תמיד טוב". ונראה שזה קלע בדיוק למצבו של וולט, רק עם Free במשמעות של "חופשי" ולא של "חינם", איש עם הרבה כסף אבל בלי חירות. הוא נמלט, אולי בדיוק לפני השלב שבו הוא יוצא להשיב מלחמה. אבל ממי? כנראה לא מהחוק כי M60 לא יעזור לו מולם, אז מה, מתחרים? והאם גם משפחתו בסכנה בכל הסיפור הזה?

יכול להיות שיתר הפרק ניסה להשתמש בפתיח כהטעיה, לגרום לנו לחשוב שהפעולה בתחנת המשטרה א-לה "מתחת לאף" לא תצלח ותיאלץ אותם לצאת לדרך כפי שמייק דחק בהם לעשות, אבל לא. הפעולה הייתה הצלחה וזה היה ממש מגניב. בשלב מסוים חדר הראיות נראה רדוף רוחות (נוכחותו של ג'ים ביבר בפתיח ודאי עזרה). אז המחשב כנראה אבוד בתור ראיה, אבל התמונה של גאס חשפה מאחוריה משהו שנעלם מעיני השוטרים בפעם הראשונה (ניחשתי שכך יהיה).

ההתעקשות של וולט להישאר ולהגביר את המגנט בזמן שג'סי מפציר בו שוב ושוב שייסעו משם, נדמית כעדות לרעות שמיסטר ווייט עתיד להמיט עליהם. הפעם היה שם קיר כדי לעצור את נפילתם, אבל זה לא תמיד יהיה כך, והמשאית הנוטה נראית יותר מכל כמו סמל לבחינת הגבולות המתמדת וחסרת האחריות של וולט.

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/d6ff6e54.jpgאני לא לגמרי מבין איך השארת המשאית והציוד מאחור לא מסכנים את אולד ג'ו, הבעלים של הכל. קשה לי להאמין שישנם רבים עם ציוד כזה באזור, מה שעלול להוביל אליו את השוטרים ביתר קלות, אבל כמו בסוף העונה הקודמת – כאשר הסיפור טוב אני הרבה יותר סלחן כלפי הגמשתו של ההיגיון. כך גם במקרה של טד בנקי, שהחלמתו נראית נסית משהו, אבל אין ספק שהוא מועיל לעלילה הרבה יותר כאשר הוא חי מאשר מת, ועדיין יש מה לעשות איתו (בניגוד לגאס). למעשה, הוא עדיין עשוי לשמש כאיש מפתח במפלתו של וולט.

ועכשיו יש גם את האנק, שנוכחותו הלכה ורבתה כבר בעונה הקודמת וכעת תקבל משנה תוקף – הוא גם מרגיש הרבה יותר טוב וגם כולם ביחידה שלו משתחווים לו על כך שעלה על גאס פרינג' בשעה שהם נמנמו. אחד מהאלמנטים שהכי אהבתי בשלבים המוקדמים של הסדרה היה ההזדנבות המתמדת של האנק אחרי וולט, צעד אחד מאחוריו. אחרי הירי בו זה נזנח בלית ברירה – ועוד לטובת פיהוקים בדמות מערכת היחסים שלו ושל מארי – אבל עכשיו מוכשרת הדרך לשובו, ולבסוף גם לחשיפת האמת. אני אפילו קצת מתרגש.

תגיות:
© עידו ישעיהו