חיה חופשי או מות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/07/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" 5.01

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/5a59951a.jpg

קשה היה לא להיסחף עם הקידום המאסיבי לעונה החדשה, עם הטריילרים, הפוסטרים והטיזרים, במיוחד לאור העובדה שהפינאלה של העונה הקודמת הייתה גדולה בעיניי. לפני בואי אל הפרק החדש הייתי צריך להזכיר לעצמי שבאופן מסורתי אני די סובל בתחילות העונות של "שובר שורות", החלק הנמרח, המייגע והיומרני שחושף כל פעם מחדש את ערוותה של הסדרה.

זה היה מיותר. פרק פתיחת העונה החמישית היה מותח ומהודק, והצליח לא רק להציג באופן מתקבל על הדעת את השלב המיידי הבא בהרפתקאותיו של וולטר ווייט, אלא גם לספק כבר בפתיח מתאבן גדול להמשך העונה. וולט עם שיער רגיל וזקן מלא בדיינר במיקום לא ברור שאינו אלבקרקי – או ניו המפשייר, לצורך העניין – אוחז בתעודת זהות מזויפת, מקבל מבובי סינגר נשק נוסף והוראות הפעלה. אהבתי עד מאוד כאשר המלצרית פטפטה איתו על בוסטון וניו המפשייר, והוא, שרוב הזמן היה בעיקר לקוני, אמר לבסוף שיש שם יופי של מוזיאון מדע. שריד לוולטר הישן.

אז מה הסיפור שם? לוסי המלצרית אמרה לו, "חינם זה טוב. אפילו אם הייתי עשירה, חינם זה תמיד טוב". ונראה שזה קלע בדיוק למצבו של וולט, רק עם Free במשמעות של "חופשי" ולא של "חינם", איש עם הרבה כסף אבל בלי חירות. הוא נמלט, אולי בדיוק לפני השלב שבו הוא יוצא להשיב מלחמה. אבל ממי? כנראה לא מהחוק כי M60 לא יעזור לו מולם, אז מה, מתחרים? והאם גם משפחתו בסכנה בכל הסיפור הזה?

יכול להיות שיתר הפרק ניסה להשתמש בפתיח כהטעיה, לגרום לנו לחשוב שהפעולה בתחנת המשטרה א-לה "מתחת לאף" לא תצלח ותיאלץ אותם לצאת לדרך כפי שמייק דחק בהם לעשות, אבל לא. הפעולה הייתה הצלחה וזה היה ממש מגניב. בשלב מסוים חדר הראיות נראה רדוף רוחות (נוכחותו של ג'ים ביבר בפתיח ודאי עזרה). אז המחשב כנראה אבוד בתור ראיה, אבל התמונה של גאס חשפה מאחוריה משהו שנעלם מעיני השוטרים בפעם הראשונה (ניחשתי שכך יהיה).

ההתעקשות של וולט להישאר ולהגביר את המגנט בזמן שג'סי מפציר בו שוב ושוב שייסעו משם, נדמית כעדות לרעות שמיסטר ווייט עתיד להמיט עליהם. הפעם היה שם קיר כדי לעצור את נפילתם, אבל זה לא תמיד יהיה כך, והמשאית הנוטה נראית יותר מכל כמו סמל לבחינת הגבולות המתמדת וחסרת האחריות של וולט.

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/d6ff6e54.jpgאני לא לגמרי מבין איך השארת המשאית והציוד מאחור לא מסכנים את אולד ג'ו, הבעלים של הכל. קשה לי להאמין שישנם רבים עם ציוד כזה באזור, מה שעלול להוביל אליו את השוטרים ביתר קלות, אבל כמו בסוף העונה הקודמת – כאשר הסיפור טוב אני הרבה יותר סלחן כלפי הגמשתו של ההיגיון. כך גם במקרה של טד בנקי, שהחלמתו נראית נסית משהו, אבל אין ספק שהוא מועיל לעלילה הרבה יותר כאשר הוא חי מאשר מת, ועדיין יש מה לעשות איתו (בניגוד לגאס). למעשה, הוא עדיין עשוי לשמש כאיש מפתח במפלתו של וולט.

ועכשיו יש גם את האנק, שנוכחותו הלכה ורבתה כבר בעונה הקודמת וכעת תקבל משנה תוקף – הוא גם מרגיש הרבה יותר טוב וגם כולם ביחידה שלו משתחווים לו על כך שעלה על גאס פרינג' בשעה שהם נמנמו. אחד מהאלמנטים שהכי אהבתי בשלבים המוקדמים של הסדרה היה ההזדנבות המתמדת של האנק אחרי וולט, צעד אחד מאחוריו. אחרי הירי בו זה נזנח בלית ברירה – ועוד לטובת פיהוקים בדמות מערכת היחסים שלו ושל מארי – אבל עכשיו מוכשרת הדרך לשובו, ולבסוף גם לחשיפת האמת. אני אפילו קצת מתרגש.

תגיות:
 • מיכאל גינזבורג

  היה שווה לחכות! פרק מבריק וחכם, גיליגאן לוקח את שבירת חוקי הכתיבה
  כפי שהם טמועים ב'נזקים' המצוינת (עונה 5 ואחרונה שלהם התחילה בפרק מרתק)
  ומכיל אותם נהדר על נפתולי העלילה של שובר שורות שלו.

  1. הסצינה בה סקיילר אומרת "אני מפחדת" וכשולט "ממה?" היא עונה "ממך" –
  וזה מקשר אותנו לסצינת הסיום המטרידה מעט.
  2. וולט מביט בעצמו במראה ומרים כוסית.
  3. ג'סי עולה עם רעיון נהדר ו-וולט משתמש בו, תרתי משמע – ג'סי הוא המחזיק בלפטופ
  במגרש המכוניות, ערכו נדמה ככלי ניצול ותו לא והוא טרם הבין זאת.
  4. לגמרי סיקוונס הפתיחה. מה עם וולט בורח מג'סי? זה יכול להיות אדיר.
  5. מה שנגלה בתמונה של גאס הוא מס' חשבון בבנק באיי קיימן, זה יכול להוות לינק
  כלשהו לראיות נגד וולט?
  6. כל הרעיון של המגנט, זה לא נותן עכשיו רעיון לפושעים לעשות בו שימוש?…. LOL
  7. כשג'סי אומר "You think this will work?" …. נוסטלגיה לעונה 1….

 • Saturn

  היה פרק פתיחה טוב. טוב לראות שהם טיפלו בדברים המתבקשים כמו מצלמות האבטחה והפתרון היה מדליק ומבדר (אם כי וולט היה צריך לעלות על הפתרון בעצמו).

  עדיף בהרבה מפרק הפתיחה של העונה הקודמת. אולי עונות של 7 פרקים יעשו רק טוב לסדרה.

 • אני נאלץ לחלוק על דעתך. לא אהבתי. הייתי מעדיף הרבה יותר לו העלילה היתה ממשיכה מהדיינר ולא מהנקודה בה הופסקה. תשאירו לנו קצת מקום לדמיין, תתקדמו קצת עם הסיפור.

  החור הכי גדול בעלילה – וזה חתיכת בור מטורף לדעתי – הוא שגאס שמר הקלטות של כל הסיפור. לאורך כל הסדרה הוא הוצג בתור אדם שיודע לשמור בצורה מדהימה בין זהות איש העסקים הלגיטימי שתומך בקהילה לבין יצרן הסמים האכזר. זה אחד הדברים שעבד טוב כל כך עבורו.
  הוא ידע שהאנק בעקבותיו. הוא ידע שהאנק עוקב אחריו למשרד שלו במסעדה. אפילו היה פרק שלם שהתמקד במעקב ממוחשב אחר האוטו שלו ואיך הוא הצליח לתחמן את האנק.
  אז ראבק, פתאום הוא שומר הקלטות שמפלילות אותו בייצור המוני של סמים, והוא עוד שומר אותן במחשב במשרד שלו? כל צו בית משפט על דוח מס הכנסה שהוגש לא נכון מטעם רואה החשבון של החברה שלו יכול לגרום למשטרה להשיג את המחשב אפילו בלי חשד בסחר בסמים, שלא לדבר על סתם עובד ממורמר או סקרן מדי.
  תקראו לי נטפקן אבל זה ממש מפריע לי. כמובן שאנחנו לא יודעים בוודאות שאכן היו הקלטות – אולי מייק לא יודע הכל – אבל זו נקודת ההנחה של הסדרה וזה מעצבן אותי לאללה.

  כמו כן עלילת המגנט היתה מופרכת מדי. מייק כל הזמן תיאר איך לפרוץ לשם זה כמו לפרוץ לפורט נוקס, אבל להעמיד ואן בחניה של המשטרה צמוד לחדר הראיות זו לא בעיה בכלל. גיב מי א ברייק.

  אני ממורמר מדי ואין לי כח לשטויות שלהם. מצד שני, אלה הדברים היחידים שמעניינים פה. כל שאר הפרק היה דיבורים לא מעניינים על טד בנקי ושוטים ארוכים על וולט. סעמק.

  • עוד דברים שהפריעו לי:

   למה ג'סי טוען שזו משימה לשלושה אנשים? זו משימה לשניים – וולט ומייק. הם חייבים אותו כי רק הוא יוכל לפרוץ לחניון המשטרה, אבל ג'סי לא עושה כלום. אני רוצה להאמין שוולט יכול לנהוג, לעצור, להפעיל את המגנט, לחכות, לכבות, לנסוע לבד. אבל זה סתם ניטפוק. מה שבאמת הפריע זה שמייק החליט להישאר איתם ולא לברוח לחו"ל. שמישהו יסביר לי בבקשה למה הוא עשה את זה, כי אין לזה שום הצדקה בפרק.

   כמו כן, הקטע בו סול מחזיר לוולט את הסם שהוא נתן לילד היה הקטע הכי in your face בטלוויזיה מאז השוט האחרון של עונה 4 על שם הפרח שבעציץ*. היו יכולים לעשות את זה בצורה טובה ומרומזת, אבל במקום זה בחרו שסול יסביר לצופים שלא הבינו בדיוק מה קורה בסוף העונה הקודמת. למה? ככה. כי אנחנו טיפשים.

   * אגב, מי בכלל שומר פתק עם שם העציץ מלבד משתלות?

   • הקטע עם סול אכן היה בוטה, אבל כן, נראה שהוא נועד לטובת העמך הטיפש שהתקשה לעשות 1+1, או סתם לאשש את העובדה שהמסקנות שלנו היו נכונות.

    כל סצינת הפריצה הייתה לגמרי תלושה מהמציאות. זה משהו ששקלתי להכניס לפוסט, אבל מאחר שהמופרכות לא הפריעה לי הפעם – אולי פשוט למדתי להסכין איתה – השארתי את זה בחוץ. אז כן, זה היה לגמרי לא סביר והציג את המשטרה כחסרת יכולת בערך כמו מיאמי מטרו ב"דקסטר".

   • Saturn

    אני חייב להסכים לגבי גאס והקלטות. באמת לא סביר שהוא ישמור חומר שכזה בלפטופ שהוא יחסית נגיש להרבה אנשים. קראתי את זה גם בפורומים אחרים. אם באמת אין על הלפטופ כלום זה אמור להיות בגלל שגאס צפה בfeed ישיר של המעבדה ולא שמר קבצים.

    נו, ראינו בעונה הקודמת איך גאס ה'מאסטרמיינד' לא מצליח להשיג את ידו על החוברת של גייל למרות קשריו המפורסמים במשטרה, ואיך לאחר שאמרו לו שהאנק שם מכשיר מעקב על מכוניתו, הוא משום מה במשך שבוע נסע מביתו למסעדה הלוך ושוב בלי שום סטייה אחת – כאילו דבר שכזה לא יעורר חשד בכלל.

    לגבי המשימה לשלושה אנשים. טוב, אחרי שוולט התלהב עם המגנט ותקע את המשאית הם היו צריכים אדם נוסף במכונית כדי לסלק אותם משם לפני שהשוטרים באים..

 • תתש

  "אני סולח לך".

  וולטר ווייט מת. לונג ליב הייזנברג.

 • הרייטינג של פרק הפתיחה הוא הגבוה בתולדותיה, וזאת למרות שמנויי הלוויין Dish חסרים את רשת AMC בעקבות מחלוקת עסקית.
  http://tvbythenumbers.zap2it.com/2012/07/16/amcs-breaking-bad-season-5-premiere-is-most-watched-episode-ever/141710/

  • א.ס

   הנתון המדהים למדי הוא ש-dish מהווה בין 10-15% מסך מנויי הערוץ amc. לא ניתן באמת לנחש, אך ייתכן והפרמיירה של העונה החדשה היתה מגיעה אף לנתונים של 50% יותר צופים (בדמו' 18-49) ביחס לפרמיירה של העונה הקודמת (במקום "רק" 35% יותר כפי שמסתבר כרגע, ללא מנויי dish) – נתון שהוא פשוט לא נורמאלי לסדרות ותיקות כמו "שובר שורות" שנמצאות בעונות כל-כך מתקדמות.

 • assafTV

  גם מבקרי הסדרה לא יכולים להתכחש לעובדה שבכל הנוגע לתיאור הסחר בקריסטל מת' – הסדרה מדייקת באופן מטריד קמעה
  http://www.newyorker.com/online/blogs/culture/2012/07/the-uncannily-accurate-depiction-of-the-meth-trade-in-breaking-bad.html

 • LiorShemesh

  הניחוש שלי הוא שגאס לא שמר את ההקלטות פיזית על המחשב, אלא רק צפה בהן. העותק האמיתי שלהן נמצא בשרת באיי קיימן. (מייק רק ידע שיש גיבוי ושרואים אותו דרך המחשב).
  לא הגיוני שגאס תמיד ייצפה בלייב, אז הגיוני שהוא ניגש לעותק כלשהו שהוא גם יוכל לנצל לטובתו בעתיד כדי לסחוט אנשים.

  אני בסדר עם סאל והסיגריה. תיארתי שוולט לא עשה את זה בעצמו, אבל אני לא זוכר שחשבתי על סאל (ולא ראיתי אף אחד אחר שהעלה את ההשערה הזו) וזה הרגיש כמו נקודה טובה לדחוף את זה, בדיוק כשהוא מתעמת איתו על הכסף שנעלם.

  למה שמייק יחליט לא לברוח לחו"ל? כי הוא ראה שהעניין עם המגנטים עובד בערך וזו אופציה עדיפה על – לתת למשטרה לגלות חומר מפליל עלייך כך שתמיד תצטרך לברוח, לברוח מהארץ ולהתרחק מהנכדה שלך.

 • Mika Gill

  אף אחד לא חושב על זה שהחומר אולי במחשב שלו אבל שהוא מוגן מאוד וצריך להיות וואחד האקר? ומי בכלל היה מעז להיכנס אליו למשרד ולגנוב ממנו, בחייאת זומזום?
  המשטרה, ניחא. אבל חוקי זכויות הפרט כל כך מוקפדים בארה"ב שזה לאו דווקא קביל שהמשטרה תוכל לזמן את המחשב שלו בכזו קלות.

© עידו ישעיהו