בחירות 3012

ספוילר "פיוצ'רמה" 7.03

http://pool.theinfosphere.org/images/0/02/Decision_3012_screenshot.png

אחרי שהתאכזבתי מפתיחת העונה של פיוצ'רמה, הפרק השבוע פיצה על זה, בגדול. מה שהופך אותו לסימן טוב לעתיד, הוא שמדובר בפרק רגיל לגמרי, ולא בפרק יוצא דופן כמו הפרקים המעולים הבודדים מהעונה שעברה.

הפרק מתחיל כרגיל – ביקורת פוליטית (הפעם בהקשר להגירה וגזענות), שנוכחת מאז העונה הראשונה, כשניקסון זכה בבחירות ב-A Head in The Poles. גם אז לילה מנסה לשכנע את כולם להתערב בתהליך בצורתה הצדקנית, וגם אז החבורה מנסה לעצור את ניקסון. הפעם יש גם מועמד מוכשר אחר, והטענות על מוצאו, שעולות בגלל ספקות בנוגע לשם האמצעי שלו, הן למען האמת צפויות למדי. ההמשך, לעומת זאת, והדרך שמשתמשים בטענות האלו הלאה, הוא די מבריק, ושימוש מעולה בהנחות היסוד של הסדרה.

קודם כל, טרוורס הוא מהעתיד. אתם בטח אומרים לעצמם "רגע, ב-The Late Philip J Fry הוכיחו שאי אפשר לנסוע אחורה בזמן!". ואתם צודקים. הוא נסע בזמן תוך שימוש בקוד שהתגלה על עכוזו של פריי ב-Bender's Big Score, הסרט הראשון של פיוצ'רמה (והטוב מביניהם). השילוב של פרט קטנטן כזה, ושימוש חוזר בטריק הנסיעה במרחב הזמן (כמו שנעשה ב-Roswell That Ends Well, שאז דווקא מצליחים לנסוע אבל בזכות חור תולעת כלשהו, וכפי שנעשה ב-The Why of Fry, שיש אליו רפרנס גם בפרק הנוכחי), הופך את זה מטריק שחוק, למהות של הסדרה.

וזה לא נגמר כאן. הצופה המנוסה בוודאי יזכיר פה את העובדה שהוכחה ב-Bender's Big Score, שאדם שנסע בזמן וחי לצד הגרסה הקדומה שלו – גופו בהכרח יהרס. אז איך טרוורס יכול לכהן כנשיא, עכשיו משנולד? הפתרון לזה היה אחר מבעבר, כשבנדר הזכיר את מה שכל נוסע בזמן אמור לדעת: שינוי העבר גרם לשינוי בנסיבות העתיד, ועכשיו טרוורס לא טייל לעבר מלכתחילה. הבעיה נפתרה, ניקסון ממשיך לכהן, פוליטיקה למתחילים.

עכשיו נשאר רק לחכות לעלייתו של ביבי רודריגז לשלטון, ולהחרבת המין האנושי (ראינו כבר שבעתיד רובוטים שולטים בכדור הארץ, אם כי זה היה בעתיד הרחוק בהרבה). אני מקווה שהעונה תמשיך בקו הנוכחי, עם קצת יותר נוכחות של זוידברג, הרמיס ואיימי.

© עידו ישעיהו