המנוחים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 11/05/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "יומני הערפד" 3.22

http://s002.radikal.ru/i198/1205/12/7ebfb88ec7eb.jpg

טוב, זה היה מרגש. השיא ההכרחי הגיע, תחושת אפוקליפסה כמו בסדרות ערפדים אחרות, אבל הרבה יותר אישית וקרובה לבית. כשאליינה מתה חשבתי שזה טוויסט מטורף שבחיים לא הייתי מצפה לו, שזה אומץ כביר להרוג את הדמות הראשית ושהסדרה בהחלט יכולה לעבוד בלעדיה, אבל אז הגיע הטוויסט האחרון. הוא גרם לי לחשוב, "טוב, ברור", אבל בסופו של דבר אין לי בעיה איתו כי הוא בהחלט יוצר עניין, ומן הסתם זה משהו שבסופו של דבר היה בלתי נמנע ברבות העונות. הסוף של הפרק הקודם, אליינה המתמוטטת בחדרה, נראה בזמן אמת מטופש, שרירותי ונטול עניין, אבל בפועל היווה את ההרמה המתבקשת להנחתה של סוף העונה.

זה נעשה מצוין. הכל נעשה כך. רצף הפרידות באמת נגע ללב – קרוליין שנפרדת מטיילר [1], דיימון שמבין מה קורה כשהוא רואה את אלאריק מת, ריק עצמו שמגיע לביקור אחרון אצל ג'רמי ומבטיח לשמור עליו, אליינה שמתעקשת קודם להציל את מאט (אני ממש שמח על כך) וכהנה וכהנה. החיבור אל העבר השפוי [2] ואל הטראומה האיומה הנושנה של אליינה, סיפק רובד שעיגן את הכל בחיים אמיתיים והקרין בכך על הטירוף של ההווה ועל המרחק שעברו הדמויות. הסיפור הכי חלוש, משולש סטפן-אליינה-דיימון, קיבל זרקור גדול מדי בפרקים האחרונים, אבל הפעם לא רק שהגיעו סוף סוף למסקנות ועשו זאת יפה, אלא הצדיקו את כל החפירה הזו עם מותה של אליינה.

[1] סחתיין על המבטא האמריקני המושלם של ניקלאוס, ובכלל על החיקוי שלו לטיילר, שהיה ללא רבב. הוא אפילו הכניס שם את השורה המתחשבת של "אל תספרי לאמא שלי", וסבל מכאבים עזים עם ההצגה שלו כשהפך לזאב. אפרופו, הייתי בטוח שכך או כך טיילר לא ימות אחרי מותו של ניקלאוס, כי הוא מלכתחילה היה איש זאב. מצד שני, לא חושב שקיבלנו איזושהי אינדיקציה להיותם בני אלמוות.

[2] ידעתי שג'נה אמורה לחזור בסוף העונה, אבל לא ידעתי איך ויצאתי מנקודת הנחה שהיא תגיע כרוח, כמו רוז לפני מספר פרקים. שובה בפלאשבק היה איכשהו עדיף, כי הוא היווה עבורי הפתעה, כמו דברים רבים בסדרה הזו.

המהלך של בוני קר רוח להפליא. היא הצילה את ניקלאוס בלי לדעת שאלאריק גם ככה מגיע באותם רגעים להרוג אותו, כך שמבחינתה היא הקריבה את טיילר, לפחות כרגע, כשם שאמם של המקוריים השתלטה על גוף בתה. התהליך שבוני עברה לאורך העונה, לצד התרעומת שלה כלפי חבריה, נבנתה היטב והובילה לאקט הזה, שמעניין יהיה לראות מה יהיו תוצאותיו.

בסופו של דבר זו הייתה עונה מאוד בעייתית. הפינאלה שלה סיפקה סיומת מצוינת, אבל החשש שלי הוא שמאחר שקלאוס עדיין בסביבה, נמשיך לראות אותו מנדנד לכל החבר'ה שם. מצד שני, עכשיו כשאליינה עצמה הפכה לערפדית, הוא לא יכול להשתמש בדם שלה. יש המון אפשרויות מרעננות לעונה הבאה, וטוב שכך.

תגיות:
 • תתש

  פאאאאאאק!!!

  נשבר כבר מהסדרה הזאת. אין שום הצדקה להמשך קיומו של קלאוס בכל גוף שהוא. הדמות הזאת מיצתה את עצמה כבר בחלק הראשון של העונה. הבחור שמשחק את טיילר בינוני להחריד והוא ממש לא יעשה צדק לעבודה הנפלאה שעשה השחקן של קלאוס.

  נמאס לי גם מבוני. היא לא משרטת שום מטרה חוץ מלעשות כישופים ולהרוס תוכניות של החברה הטובים (אלו שרוצים להיפטר מערפדים). אני מקווה שהיא לא תשרוד את העונה הבאה.

  זה היה צפוי לחלוטין שאלנה תהפוך לערפדה מתישהו במהלך הסדרה, אבל זה עדיין לא אומר שזה רעיון טוב.

 • אמילי

  היו לא מעט רמזים לאי-המוות של אליינה. העובדה שהזכירו את סטאש דם הערפדים של הרופאה מיד אחרי ההתאוששות המפתיעה של אליינה היה הראשון, וכבר אז חשדתי, אם כי אני מודה שפספסתי את האינדיקציה הברורה – העדר החתך מהצוואר שלה.
  אבל הרמז הכי ברור היה הפלאש בק של דיימון לפגישה הראשונה שלהם. ישר אחרי שהיא אומרת לו "אם רק היינו קודם", רואים שהם אכן נפגשו קודם, אבל הוא גרם לה לשכוח את זה. זה כמובן מייד דורש שהכפייה שלו תתפוגג והיא תזכר, מה שאפשרי רק אם היא תמות. זה גם רמז לכך שכל הקלוז'ר שהיה אולי לא יתפוס לעונה הבאה. מצד שני, להפוך לערפדית אולי יפתור אותה מהצדקנות והפוריטניות הכל-אמריקאיות שלה, והיא תוכל סוף סוף לעשות את הדבר המתבקש ולהיות עם שניהם, ובא שלום על מיסטיק פולז.
  אגב, עוד סיבה לשקיפות של סצנת המוות וההתערפדות בנפילה מהגשר היא שככה זה קרה בספרים (לפחות, לפי התקציר שקראתי בוויקיפדיה). מעניין האם הכותבים החליטו לזרוק איזה עצם למעריצי הספרים, אחרי ששכתבו אותם לחלוטין, או שבמקרה הגיעו לאותה תוצאה, שבוא נודה, היתה דיי מתבקשת.
  גם אני רציתי לצעוק כששוב לא הרגו את ניקלאוס וגאלו אותנו מעלילת המקוריים הבלתי נגמרת, אבל אני חושבת שבעצם לא כזה אכפת לי שהוא ישאר בסביבה, אם ישנמכו אותו לדרגת סתם ערפד (עכשיו כשאין לו סיבה להתעלל באליינה) ויתרכזו ביחסים שלו עם קרוליין. ויפטרו מהמשפחה הבלתי נסבלת שלו.
  בסופו של דבר הכי חבל על ריק.

  • בסופו של דבר הכי חבל על ריק כי תכל'ס הוא היחיד שמת. לטיילר עוד יש סיכוי לחזור, ואני מניח שכך יהיה.

   אני לא חושב שיהיה שינוי ביחסי אליינה והאחים סלבטורה, הרי זה לא שהדברים ביניהם לבין קת'רין היו טובים יותר. להפך.

   לא הבנתי את עניין החתך בצוואר.

   • אמילי

    בפרק הקודם, חוץ מלדפוק את הראש היא גם ניסתה לשסף לעצמה את הצוואר. בעיקרון החתך הזה אמור עדיין להיות שם כעבור פחות מ-24 שעות, אלא אם הוא נרפא באופן פלאי.
    וב"הכי חבל על ריק" לא התכוונתי הכי חבל מכל מי שחבל עליו אלא שהדבר הכי משמעותי ושהכי נגע לי בפרק זה המוות המצער (ויש לקוות, הסופי) של ריק. על טיילר לא חבל לי בכלל. כשהיה נראה שהוא מת חשבתי שזה באמת הולם כי כבר לפחות חצי עונה לא עשו איתו שום דבר מעניין או משמעותי. מצד שני, בעונה שעברה מאט היה במצב הזה, והצליחו להחזיר אותו יפה מאוד, אז אולי גם לטיילר יש עוד תקווה.

 • Rachely

  בסדרה הזו אני יוצאת מנקודת הנחה שכל אחד עשוי למות בטרם עת בשלב כזה או אחר, חוץ מאלנה, דיימון וסטפן, כך שלא באמת חששתי לגורלה, אבל ההתערפדות שלה הפתיעה ולא ציפיתי לזה עכשיו, אם בכלל. נשארו כל כך מעט בני תמותה בסדרה שזה קצת חבל. הלוואי שאלנה תהיה פחות מעצבנת בתור ערפדה, אבל אני לא בונה על זה.
  לא ידעתי שג'נה מגיעה, זו היתה הפתעה משמחת. ריק באמת מסכן. וגם אנחנו, שנצטרך לסבול את המקוריים הנודניקים האלה גם בעונה הבאה.

  • וואלה, בכלל שכחתי מזה.

 • miss bojarsky

  בעני היה וואו של פרק. הרבה טוויסטים, שאת חלקם צפיתי ואת חלקם לא, הרבה רגש וסיום מאד מעניין. אני לא עד כדי כך סובלת מהמשפחה המקורית, אז לא אכפת לי שהם יישארו אם ימצאו משהו חדש ומעניין לעשות איתם.
  אני רק רוצה לוודא שהבנתי משהו – הגוף של קלאוס נשרף אבל הוא נמצא עכשיו בתוך הגוף של טיילר? מסכן טיילר… אני בהחלט מקווה שהוא ימצא דרך לחזור לעצמו, אני מחבבת אותו.
  ואני מקווה גם שאליינה תהיה מעניינת יותר כערפדה. אלוהים יודע שבתור בת אנוש היא לא הייתה.

 • Carmelashapira2

  דבר אחד לא הבנתי במי אלייאנה בחרה?

 • Tally S

  יש לי רק מילה אחת להגיד: חולירות. 

© עידו ישעיהו