בלאקווטר

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 28/05/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 2.09

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/60050286.jpg

איזה הבדל עצום בין פרק כמו זה לבין יתר העונה עד כה – פרק שרוב רובו הוקדש להתנגשות הבלתי נמנעת (ובכן, אחת מהן), אבל יותר מכך, כזה שהתרחש אך ורק באזור אחד במקום להתפרש על שמונים אלף הסיפורים והמקומות האחרים. זה היה מרענן ביותר, אבל בכל זאת קשה לומר שנפלתי ממושבי. שבוע אחר שבוע הוצאו הרוחות מהמפרשים, כך שפרק אחד, מוצלח ככל שיהיה, לא יצליח להחזיר אותן כל כך מהר. למעשה, אפילו אם היו הורגים את ג'ופרי לא בטוח שזה היה משנה. כל מה שראיתי כאן זה הוכחה לכך שאפשר לעשות זאת אחרת. סצינה כמו בין הכלב לבין ברון הייתה צריכה להגיע בשלב הרבה יותר מוקדם בעונה, למשל. אם כבר לבנות מתח, אז לעשות זאת באמצעות סצינה שבפני עצמה יש בה מתח (אני אישית חששתי כל העת לחיי הזונה שבחיק ברון).

ובכל זאת, פרק טוב שסוף סוף שינה את פני הדברים. סצינת האש הירוקה הייתה מרהיבה ממש, ג'ופרי שבורח בפחד מוסיף עוד לשנאת אנשיו כלפיו, הכלב שנכנע באמצע הקרב (אולי ככה הוא שרד כל הזמן הזה?) ואף מציע לסאנסה לקחת אותה לביתה. את הפגיעה בטיריון ממש לא ראיתי מגיעה, למרות שדבריו של ואריס – "אני מאמין שמעולם לא סיפרתי לך איך נחתכתי" – שנותרו בלי סיום, אולי היוו רמז מטרים. סד מנדון, מכוחותיו של טיריון, הוא זה שהניף את החרב, לבטח במצוותו של מישהו.

סאנסה לבדה עברה במהלך הפרק הזה כמה וכמה שיעורים מעולים. עוד לפני הכל היא הפגינה מניפולטיביות ראויה להערצה, כשלחצה על הכפתורים הנכונים אצל ג'ופרי באמצעות השוואתו לאחיה רוב. מאוחר יותר שיחותיה עם סרסיי על תפקידיה הנשיים והמלכותיים היו חדות ומדויקות, ולבסוף כלב הצייד הסביר לה אף הוא על מקומם הבלתי נמנע של הרוצחים בחייה. אני ממש מקווה שהיא בכל זאת הלכה איתו.

הגעתו של טייווין הייתה מצוינת ואמינה, ביודעו על קרבתו הגדולה של סטאניס למעלה המלך הוא כנראה ויתר על רוב סטארק כרגע (או אולי שלח לשם אחרים) והגיע עם עיקר כוחו לשם. נותר לנו לראות בפרק הבא הכצעקתה, גם בחזית הזו וגם באלפי אחרות, שכמובן לא סביר שיקבלו סיומת הולמת עד השנה הבאה לפחות.

תגיות:
 • Saturn

  אני לא יודע אם הפרק עמד בציפיות של 'שמרנו את התקציב לקרב הגדול'. היה טוב אבל לא בשמיים. השימוש בוויילדפייר היה מתבקש והיה מצויין. הנשק הסודי. עם זאת הייתה סכנה שהקרב יהיה מאכזב כשמהלך אחד כזה מוחה את כל הכוחות של סטאניס. במפתיע הוא לא נסג והמשיך בתקיפה והתברר אחר כך שדווקא היה לה עוד כוח מכובד לתקיפה.

  חשבתי שטיריון ישאיר כמות של וויילדפייר כדי להמטיר על הלוחמים שתוקפים את החומות. זה היה יותר אפקטיבי מהסלעים הרגילים (איפה הזפת החם אבל?).

  אבא טיווין מגיע ומציל את היום. לא הכי כיף אבל הגיוני שהוא יגיע לעזור אבל חוץ מנסיון ההטעיה כדי שנשכח ממנו אני לא יודע מה היתרון בלעשות את זה. יכלו להגיד שהוא הולך לעזור להם. (זה אומר שאריה קרובה למעלה המלך?).

  בנוגע ל'כלב', זה די ברור שיש לו פובייה מאש (פניו חרוכות) וזאת הסיבה שהוא עזב את שדה הקרב.

  סרסיי והשיחותעצות שלה היה טובות. חשבתי שהיא תשתמש ברעל על בנה השני ולא על זה ועד הסוף לא ממש הבנתי למה היא רצתה להרעיל אותו. כנראה זה החשש שסטאניס השתלט על העיר והוא לא הולך לחוס על בני לאניסטרים שהם גם מלכים לעתיד.

 • Mika Gill

  איך הם "מלכים לעתיד"? הוא לא מאמין שה"מלך" הנוכחי ראוי לכתר, אז למה שטימון (טומין? טומן? פומבה?) יפריע לו? אולי הוא סתם יהנה לרצוח אותו.
  הסרסיי הזו חולת נפש, אבל לגמרי.

  אישית, אני ממש מקווה שסאנסה הלכה עם הכלב. ושתהיה לו לאישה ושיהיה להם טוב יחד. היא בסדר, הסאנסה הזו. וגם הכלב, עם הספאפיות שהוא גילה פתאום. "מי יודע, אולי לצפון. רוצה לבוא אתי? אני אביא אותך הביתה!". נהדר!). הזכיר לי רבות את ספייק שהופך לטוב בשביל באפי.
  ~אנחה~
  אני מקווה שקייתלין תמות בשבי אצל בנה, אבל לא חושבת שנזכה לראות את זה, לצערי. ואריה, אני מתחילנ לחשוב שההטעיה היתה עבורה. נראה לי שטייווין יודע מי היא.

  • Saturn

   למרות שהדמויות בסדרה מתנהגות שזו עובדה גמורה שהבנים של סרסיי הם בניו של ג'יימי ולא של רוברט, נראה שעבור העם ועבור שימור התמונה הם עדיין יורשי-העצר החוקיים בבוא הזמן. אז זו תהיה סיבה לסטאניס להרוג אותם או מה שהוא לא היה עושה לילד כדי שסרסיי תבחר ל'המית אותו ברכות'.

   אם סטאניס יודעמאמין שהבנים הם לאניסטריים לחלוטין אז בכלל לא יפריע לו לעשות להם מה שהוא רוצה.

 • תתש

  לא נראה לי שטייווין ויתר על רוב בהתחשב בזה שאביר הפרחים היה לצידו.

  • רענן את זכרוני? מה זה אומר?

   • תתש

    לפני כמה פרקים טייווין שלח את ליטל-פינגר כדי לכרות ברית עם משפחת טירל, משפחתם של אביר הפרחים ומרג'ורי (שכידוע רוצה להיות המלכה), ונראה שהוא הצליח. נראה לי שטייוויין השאיר את רוב הצבא שלו בצפון והכוח שהגיע לקינגס-לאנדיג מורכב ברובו מהצבא של הטירלים.

    • מתן

     האמת היא שגם וגם, לסטאנסיס היה צבא אדיר, רק הצבא של הטיירלים או רק הצבא של הלאנסיטרים לא היה מספיק, ביחד זה היה די והותר.
     טיווין וויתר על רוב גם בגלל שהוא יודע שאם הוא ינצח את סטאניס סופו של רוב הוא רק עניין של זמן, סטאניס היה האיום הגדול והמיידי על מעלה מלך בעוד שרוב נמצא הרחק בצפון עם צבא קטן משמעותית (בטח עם מחשיבים את צבא הלאניסטר, טיירל ושאריות מצבא סטאניס שהחליפו צד כשהמצב היה גרוע).

 • תתש

  אזהרה: לחיצה על הלינק תגרום לברון להפסיק להיות BAMF בעינכם.

  http://www.youtube.com/watch?v=r5V8ecsrxeY

  • is

   לול, כמה זמרים-שחקנים יש בסדרה הזו?!

 • מתן

  ההתמקדות במקום אחד, כמו שאמרת, הייתה לא רק שינוי מרענן אלא גם הצמדות לספר, שם הקרב על הבלקוואטר מתואר בלפחות עשרה פרקים ברציפות. למרות שהקרב המתואר בספר הרבה יותר מגניב (לפני אש הפרא יש גם לחימה ימית, יש הרבה יותר התרחשות על הקרקע וטיריון הורג הרבה יותר אנשים) העיבוד נעשה היטב ומותח ושמר על הפתעה. אמא לביאה רוצה להרוג את הבן האהוב שלה היה דווקא מפתיע אבל הגיוני. דבר אחד שהפריע היה שדווקא טווין בישר על הניצחון במלחמה, בספר זה נעשה בדרך הרבה יותר מתפיעה "ניצחנו, ניצחנו, זה היה רוחו של לורד רנלי".
  דרך אגב, רק אני הצטמרמרתי מהביצוע לגשמי קאסטרמיר, שבעצם היה רמז מתרים לכל הפרק?

  • הביצוע בהחלט היה מצמרר, שמעתי אותו מספר ימים לפני הצפייה ואני חושב שהייתי מעדיף להיתקל בו לראשונה רק בפרק.

  • מיכאל גינזבורג

   גשמי קאסטרמיר זה שיר מקורי?
   מה שכן, כיצד הוא יוכל להיות לא מופתי? הרי אלה הם הנשיונל,
   אחת הלהקות הגדולות של ימינו 🙂

   • מתן

    גשמי קאסטרמיר זה שיר שנכתב על טווין לאנסיטר. הלורד מקאסטרמיר שהוא לאנסיטר בעצמו רצה להיות הלורד של קאסטרלי רוק (או כך לפחות אני זוכר) אחרי שסבא לאניסטר מת, טווין הרג אותו, את משפחתו והרס את ביתו עד היסוד וביקש מזמרים לחבר את השיר המצמרר הזה על המאורע. כמה שנים אחר כך כשלורד אחר התמרד נגד טווין כל מה שטווין עשה כתגובה היה לשלוח זמר עם נבל שישיר ללורד את גשמי קאסטרמיר, זה הספיק. עכשיו אני מבין למה.

 • מיכאל גינזבורג

  "לורד ואריז יודע מה אכלת לארוחת בוקר לפני שלושה ימים"

  הפקה במימדים קולנועיים, קרבות די מרשימים, במיוחד הסצינות של האש הפראית
  המציתה ומשלהבת את המסך באור טורקיז רצחני ויפהייפה.

  סטאניס הפסיד בקלות רבה מדי, איפה בדיוק כוהנת האור שלו?
  ומה זו המכה המוזרה שהונחתה על טיריון? שריטה ותו לא? גם כן מוזר.

  אני לא מבין למה מתעלמים מ'הלבנים המהלכים', חשבתי שהם בדרך לחומה ומתכוונים
  לעשות תוהו ובוהו כפי שהובטח לנו בעונה הראשונה.

  סאנסה יוצאת מטומטמת לו תבחר לא ללכת תיכף ומייד עם "כלב" לווינטרפל, למרות
  שאין להם שמץ כי אנשי הברזל כבר צרו על המקום.

  • מתן

   כוהנת האור של סטאניס נמצאת בדרגונסטון, הוא השאיר אותה שם בעצתו של דאבוס שאמר לו שאם היא תהיה איתו הניצחון יזקף לזכותה ולא לזכותו.
   המכה שהונחתה על טיריון אכן הייתה שריטה, בספר לעומת זאת, הורידו לו את האף וצלקו אותו לאורך כל הלחי, הפכו אותו למכוער יותר ממה שהוא היה, ולכן הדרמטיות של הפגיעה (זה גם יותר הגיוני בהתחשב בזה שמי שכיוון היה אביר ממשמר המלך, שגם בספר פספס בגלל שפגע בו גל).
   ההתעלמות מכל מה שהוא לא מעלה מלך היא מכוונת, ליצור מתח רק במקום הזה, שאר הדברים, דינאריז והדרקונים, המהלכים הלבנים וג'ון שלג, יתבהרו כנראה בפרק הבא.

 • miss bojarsky

  בתור מי שקראה את הספרים, הקרב לא היה מה שהוא יכול היה להיות. אני מסכימה עם מתן שבספר התוכנית של טיריון הייתה הרבה יותר מרשימה וכך גם הלחימה שלו. באשר לפציעה שלו – לא ציפיתי שיורידו לו את האף. אפילו לאסיר האלים שאריה שחררה לא היה חסר האף, אז לשחקן ראשי? אבל אני חושבת שגם פה זה לא אמור להיות רק שריטה. נראה כאילו החרב קרקפה אותו קצת. אבל אולי אני טועה.

  הכלב עוזב את הקרב בגלל הטראומה שלו מאש, כפי שצויין מעלי, לא בגלל שזו התנהגות אופיינית לו.

  אריה לא קרובה למעלה מלך, היא ברחה מטירת הארנהל בפרק הקודם ולא נמאת עם טיווין.

© עידו ישעיהו