נסיך ווינטרפל

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 21/05/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 2.08

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/4b8b0a15.jpg

צעד קדימה, שניים אחורה. שוב התחושה הזו שנותנים לנו חצאי סיפורים, והעניין (כלומר חסרונו) בהתאם. תיאון מתבקש לחזור הביתה, ג'ון סנו מופל אל מחוץ להולכים, דאינריז מחליטה עוד החלטה. מאוד מעניין. רבאק, תנו איזה סוף לדברים, מקום שהגיוני לעשות בו אתנחתא. גם הסיפור של רוב היה קטן ביחס לתמונה הגדולה – שלו ובכלל – אבל וואלה, לפחות היה לו איזשהו סיפור מלבד חילופי דברים. המעט מסטאניס, למשל, הצליח להיות טוב בהרבה מתיאון או ג'ון כי הוא בא ועיבה את הסיפור, אפילו אם לא קידם אותו. מנגד, חיבור האחים של תיאון ויארה היה אמנם מאוד יפה, אבל קטן מכדי שתהיה הצדקה לא לחכות איתו לשבוע הבא.

אני מניח שבספר זה אחרת, אבל זה לא אמור לשנות, בטלוויזיה עדיף שפרק יתמקד בפחות סיפורים מדי פרק, ולא ישליך פנימה כמה שיותר כדי לקדם אותם בצעד מזערי נוסף שמייצר בעיקר אדישות. כל סיפור מתפצל לעוד ועוד שברי סיפורים: בריאן וג'יימי מתנתקים מהיתר, ג'ון סנו עשה זאת לפני מספר פרקים ועכשיו אנחנו רואים את חבריו חופרים בשלג (למה, אגב?) ומוצאים את מה שמוצאים. תפסת מרובה – לא תפסת; מדהים עד כמה הסדרה ממחישה זאת שוב ושוב.

ההתפתחויות המשמעותיות המובחנות הגיעו מהחזיתות של אריה/טייווין ושל מעלה המלך. איתרע מזלה של רוז האומללה וטיריון שילם לה פעם מזמן, בווינטרפל, עם המחרוזת המשפחתית. רוז אמנם לא קרובה ללבו של טיריון, אבל נראה שאיכפת לו ושהוא באמת לא רוצה שיקרה לה משהו. מצד שני, כשהוא כבר מדבר עם ג'ופרי, דומה שטיריון לא מנסה להניא אותו מלגרום לסטאניס לחייך. אני ממש מחבב את רוז ומקווה שלא יאונה לה רע, אבל עכשיו כשגורלה קשור בגורלו של ג'ופרי, אני לגמרי חצוי. הרי אין מישהו שנרצה לראות אותו מת, רצוי באלימות יתרה, מאשר ג'ופרי, אבל חבל שהיא תשלם על כך. נותר רק לקוות שתוכניתה של סרסיי תיכשל בצורה מפוארת, ואני מחכה לראות את נקמתו של טיריון בה בבוא העת.

אריה הפגינה שוב תושיה אדירה, נוקבת בשמו של ג'קאן הג'אר כדי לגרום לו למלא את רצונה. איזו מלכה. בכל זאת, אני תוהה מה היא תצליח לעשות כדי להזהיר את אחיה מפני בואו של טייווין. הם יצאו הרבה לפניה והם רכובים על סוסים. נראה לאן תוביל אותה תושייתה עכשיו. אפרופו אחיה, היה תענוג לראות את רוב סוף סוף מעמיד את אמו הטפשה במקומה, ובאופן כה נחרץ. מדהים כמה נזק אישה אחת יכולה לעשות, עוד מאז שחטפה את טיריון בעונה הקודמת והובילה אל קו העלילה האיום ביותר בחייה הקצרים של הסדרה.

שני פרקים נותרו לסוף העונה הזו, הפיצוץ בין סטאניס למעלה המלך עוד לפנינו ומסקרן לראות איך טיריון ינסה לבלום אותו. בינתיים יש המון קצוות לקשור, כולל ענייני הדרקונים, ג'יימי שחוזר הביתה, המציאות הארכיאולוגיות מעבר לחומה וכהנה וכהנה. מן הסתם חלקם יקבלו מענה רק בעונה השלישית.

תגיות:
 • Saturn

  יאפ. הדגמה מצויינת להבדל בין שני הפרקים האחרונים. הקודם לא קידם והיה טוב, וזה לא קידם והיה חלש.

  חבל שהיחסים בין טיריון לסרסיי חזרו לסורם. מתבקש שטיריון ישלוף את נשק יום הדין בדמות הפצצות שהוא מאחסן בקרב נגד סטאניס, לא?

  טוב שקאט לא הרגה את ג'יימי אבל לשלוח אותו עם בריאן לבדה לא נראה הכי כחם. ייתכן שהיא הייתה צריכה לפייס את הקולות במחנה ולחכות לרוב ולעשות את חלקם בהחלפה בצורה יותר 'רשמית'. עם ג'יימי יגיע למעלה המלך מה יגרום לצד השני למלא את העסקה כאשר רק קאט עומדת מאחוריה?

  פחות מדי ג'ון סנואו ואיגריט. הפעם עוד הכנה לגרום לו להתקבל לשורותיו של מאנס ריידר (כנראה בכך שיהרוג את קארין) ולעשות את הנזק מבפנים כשיזדמן.

  פחות מדי קאליסי. חשבתי שנראתה אותה מבקרת במסדר. מה בדיוק הקטע בהמתנה הזו? סתמי ביותר למרות חילופי הדברים בינה לבין ג'ורה.

  אז אריה שוב יוצאת לדרכים? לא הכי מעודד. חשבתי שטיווין יקח אותה איתו לחזית. בכל זאת צריך מחנה ולתחזק את השורות שם.

  אז ת'יאון כובש את ווינטרפל (בעזרת 20 איש בלבד) אבל יארה ואביו לא ממש ששים לברך. בכלל עדיף היה שלא יכבוש את העיר הרחוקה מן הים והציים ושלא ימיט עליהם את חמת הצפון בהריגת הסטארקים. עצם בגרון. ת'יאון לא יכול לנצח לא משנה מה הוא עושה.

  אושה, בריאן ושות' בעצם מתחבאים איפשהו במעמקי הצינוקים של ווינטרפל. meh. ולמה הגילוי רק בסוף הפרק? זה לא כאילו היה במשהו מפתיע או הר-גורל. אני לא באמת חושב שיש צופה אחד שחשבת שהם מתו. זה ששרפו את הגופות כדי שלא נזהה אמרה את הכל. עם כל הדיבורים של הסדרה שלא נותנת הרגשה שאף אחד לא חסין, אני לא מקבל הרגשה כזו ממש חוץ מהמקרה הידוע בעונה שעברה. מה גם, שאם הולכים להרוג את מישהו אז לפי גישת הסדרה זה יקרה בזמן-אמת ולעיני הצופה ולא ידווח על המוות לאחר המעשה שלא ראינו.

  אז רק 10 פרקים בעונות הסדרה? טוב, מכאן אפשר רק לעלות.

 • Mika Gill

  אני רק הערה בלתי מספיילרת בהקשר לספרים – הסדרה ממש לא עוקבת אחרי סדר המאורעות של הספרים. בכלל. היא מערבבת נורא. הפרק הראשון למשל, הציג דברים שלקח להם כמעט חצי ספר להתרחש. חשבתי שאני לא אספיק להתקדם והם כבר יעברו אותי ואיפה שאני נמצאת – אבל לא. הם "חזרו אחורה" במובן הספרים בשני הפרקים הבאים לפחות. בקיצור – הסדרה נעה בקו זמן משלה ולכן אין שום קשר למה שאולי עובד טוב בספרים אבל לדעתך לא עובד בסדרה – כי זה לא היה ככה בספרים בכל מקרה. זו האינטרפתציה שלהם למה כן אמור לעבוד בסדרה. אינטרפתציה שאתה בבירור לא שותף למדברים בשבחה.

 • מתן

  ללא ספק פרק משעמם. הסדרה מנסה לבנות את עצמה בכוח למען פינלה שמתמקד בפרק אחד או שניים ועושה את זה די רע. למרות שלרוב אהבתי את פרקי הסדרה, גם החלשים שביניהם הפרק הזה היה משעמם וטיפשי לחלוטין. מה אכפת לי מסיפור חייה של מי שרוב זיין, זה לא מעניין, לא משנה ובעיקר לא חשוב לשום דבר, בספר רק אמרו שהיא טיפלה בפצעיו אגב בכי על חבריה המתים והם ניחמו אחד את השני. יותר קולע, יותר מהיר. וזה נעשה תודות לכך שרוב לא מופיע כמעט בספר הזה, כי הוא לא חשוב ומשעמם, אם הספר מודה בזה, למה הסדרה מתעקשת להראות אותו? בספר קייטלין ישבה בנהרן יחד עם בריאן וג'יימי לאניסטר האזוק ולכן גם שחרורו של ג'יימי יותר הגיוני.
  במקום זה הם היו יכולים להכניס את בית הלא מתים לפרק הזה, בכלל כל עלילית גניבת הדרקונים שלא הופיעה בספר נהיית תלושה מעצבנת ומשעממת מרגע לרגע. בספר היא פשוט הלכה לשם כי הם הזמינו אותה, זהו, לא הכריחו אותה או איימו עליה.
  גם הd-tore שהסדרה עשתה עם ג'ון וייגריט, שובה אותה אבל לא הורג אותה היה מיותר,**סוג של ספויילר** כל מה שהם דחפו לעכשיו כמו הדיבורים על בתוליו של ג'ון היה נכנס ממילא לעונה הבאה **סוף סוג של ספויילר**.
  הסדרה מנסה ממש בכוח ליצור פרק אחרון או שניים אחרונים מדהימים בכל דרך, וזה ממש חבל כי גראנד פינלה זה נחמד אבל הדרך לשם חשובה הרבה יותר.

 • מיכאל גינזבורג

  פרק מצוין ומרתק, צחקתי בו המון, הוא היה קומי להפליא!
  יאדו, ברור שטיריון העמיד פנים שאכפת לו מרוז, בשביל שסארסיי תחשוב
  שידה על העליונה.
  גם אני לא אהבתי את הסיפור המשעמם של הבחורה באוהל של רוב.
  תתפשטו ותעשו סקס ועזבו אותי בשקט 🙂

  • ברור שזה ברור, ובכל זאת נראה שאיכפת לו ממנה, מה שגם מתאים לדמותו.

   • miss bojarsky

    אכן, טריון הוא ג'נטלמן ובעל לב טוב, אין לו שום רצון שיקרה משהו רע לבחורה תמימה ועוד מתוך מטרה לפגוע בו.

 • miss bojarsky

  אני מאד נהניתי מהפרק, אבל אולי זה בגלל שיש לי את הרקע מהספרים, לא יודעת. אני לא רוצה לחרפן אתכם עם אמירות ה"בספרים זה ככה ולא ככה", אבל אני רק רוצה להגיד דבר אחד וזה שעשו את כל הקטע של החלפת בראן וירקו בילדים אחרים בסדרה הרבה פחות טוב והרבה יותר צפוי. בספר היה מאד קשה לדעת והייתי במתח די רציני עד שהתגלה שהם בחיים. יש להם נטייה בסדרה להרוס את הטוויסטים, חבל.

 • תתש

  מה שאני לא מבין זה למה ואריס, כביכול הערמומי מכל אנשי קינגס לאנדיג, ממשיך לתמוך בג'ופרי ובלאניסטרים?
  אפילו אם הם יצליחו איכשהו להדוף את המתקפה של סטאניס שאר הצבא של הלאניסטרים עסוק בלהפסיד לרוב, תושבי העיר נמצאים על סף מרד והמרטלים יושבים בצד ונותנים לשאר הבתים להחליש אחד את השני. במקומו הייתי שולח הצעה לסטאניס לפתוח את השערים בפניו בתמורה לשמירה על המעמד והרכוש שיש לו.

 • gil gutkin

  חברים של ג'ון סנואו חופרים בשלג בורות לצרכים. מין שירותי שדה.
  אני פחות אהבתי את הפרק הזה מהפרק הקודם, שהיה מעניין ומרתק בהצגת הדמויות והדיאלוגים. הפרק הזה היה משעמם הרבה יותר ולא באמת קרה בו משהו. מקווה שהשניים הבאים יפצו על כך…

© עידו ישעיהו