איש ללא כבוד

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 14/05/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 2.07

http://i46.tinypic.com/2e6hbh4.jpg

זה היה פרק נוסף שעיקרו השהיות, אבל אהבתי אותו. אולי כי הוא טיפל המון בהיסטוריה של הדמויות, ועשה זאת יפה ובצורה שבאמת הקנתה להן נפח. העיסוק בדמיון ובהבדל בין הדמויות השונות בכל הנוגע לכבוד, נעשה היטב.

ראשית: הסוף. די ברור שגופות הילדים השרופות שייכות לג'ק ובילי, לא? לא שזה מאוד משנה, מדובר באימג' מזעזע עד מאוד ועדות לאכזריות של שכרון כוח, כל שכרון כוח. דמותו של תיאון עדיין מעניינת אותי מאוד, אני תוהה אם העובדה שהסיט את עיניו מהמראה המזוויע הזה תשנה משהו בהתנהלות שלו, או שזה רק היה רגע חולף של חמלה.

סצינת ג'יימי לאניסטר שרוצח את קרובו הייתה צפויה למרחקים. ככל שהשיחה ביניהם הפליגה, ובעיקר ככל שג'יימי דיבר באופן יותר ויותר אישי, היה לי ברור שהוא לא מתכוון להשאיר אותו בחיים, וחבל. גם על הדמות הנחמדה וגם על השקיפות. בנוסף לא ברור איך ג'יימי חשב שיוכל לחמוק אחרי כל זה, כולו מוקף בחיילי אויב, אבל ניתן לתלות את זה בהלך רוחו הלא בדיוק שפוי אחרי כל הזמן הזה בשבי, מתבוסס בצואתו.

לפחות קדמה לכך, כאמור, שיחה מעמיקה ויפה בין השניים שלימדה כמה דברים על ג'יימי, ובמרחק ניכר ממנו היה דבר דומה בין שני אחיו, סרסיי וטיריון. זוהי הפעם הראשונה שבה אנחנו רואים את סרסיי נפתחת כך בפני טיריון, מדברת על יחסיה עם ג'יימי (אהבתי את הקישור בין גילוי העריות לטירוף ולאכזריות), מודה בפירוש שהבן שלה משובש מהותית, אכזר לשם האכזריות, לא מוחה כאשר טיריון משווה את ג'ופרי לכלב. הוא עצמו התקרב אליה במעין חמלה כאשר בכתה, לא בדיוק יודע מה לעשות אבל עומד בסמוך כדי לספק קרבה.

עוד שיחות טובות: ג'ון סנו והשבויה שלו, שחפרה עוד ועוד וניסתה שוב ושוב לפתות אותו, אבל כבן לנד סטארק הוא לא מוותר בקלות על שבועותיו, בניגוד לג'יימי לאניסטר למשל (שהנאום שלו בהקשר הזה, על השבועות הסותרות, היה נהדר). השטות הזו הובילה אותו היישר אל גוב האריות, ולמרות שמדברי איגריט נדמה שמצפונה לא כבד במיוחד, אני מקווה שהם ינהגו יפה בג'ון.

אבל השיחה השווה ביותר הייתה של אריה וטייווין לאניסטר, הילדה הזו פשוט אדירה. החל בפיקחות וכלה באומץ, שמאפשר לה לנהל איתו שיחה פמיליארית ("רוב הבנות טיפשות", "אני אוכלת הרבה, אני פשוט לא גדלה"). בהתאם, טייווין מתחיל להבין שהיא איננה מי שהיא טוענת שהיא, למרות המהירות שבה הצליחה לטשטש את עקבותיה באותו רגע. בחילופי הדברים ביניהם היה נטוע לב הפרק: "את יודעת מה זה מורשת? זה מה שאתה מעביר לילדים שלך, ולילדים של הילדים שלך. זה מה שנשאר ממך כשאתה אינך". בכל אותו הזמן חשבתי על ראשו של נד סטארק על המוט, אבל זה כמובן לא כל מה שנותר ממנו, וילדיו – שכל אחד מהם הפגין בפרק הזה תושיה ו/או יושרה אופיינית – הם הערובה הגדולה ביותר לכך.

תגיות:
 • Zooly88

  **סוג של ספויילר להמשך הספרים** – לא ראיתי עדיין את העונה השניה (מחכה שתסתיים כדי לא לסבול מקריז) אבל בספר עוברת הדמות של ת'יאון גרייג'וי שינוי חד מאד בנקודה הזאת. יש למה לצפות

  • רק לחדד, מדובר בספוילר להמשך, כדאי להבהיר. מכל מקום, אני מקווה שהשינוי יהיה לכיוון הרצוי.

 • תתש

  איך לא עלית על הרמיזה של טיריון לסרסיי לגבי אחותו ובעיקר אחיו השפויים ונהחמדים של ג'ופרי?

  • אבל גם אחיו של ג'ופרי שייכים לג'יימי, לא?

   • תתש

    כן, אבל זה לא קשור לזהות של האבא שלהם. טיריון יודע שהם נמצאים במרחק החלטה מטומטמת אחת של ג'ופרי ממרד איכרים ובגלל שהוא בלתי ניתן לשליטה עדיף שאחיו הקטן יחליף אותו על הכס.

    • אה, לא הבנתי את כוונתך. פספסתי את זה במהלך הצפייה, אם זה אכן יקרה זה יהיה גדול. קיוויתי שהאויבים יקחו את ראשו של ג'ופרי, אבל לא שזה יגיע מבית. תכל'ס הקרקע לכך הוכשרה.

 • Saturn

  גם אני חשבתי שהיה פרק טוב על אף הדלות באקשן והתקדמות ודוגמה כנגד פרקים קודמים שהיו דלים באותה מידה אבל לא מספיק טובים.

  מצטרף לכל מה שאמרת.

  מוזר היה שג'יימי ברח בכזו קלות מסתמנת ושמנוסתו לא תועדה עד תפיסתו המחודשת אבל זה משקף את כך שהנסיון הזה חסר סיכוי בסביבה שכזו וזה נראה כמו תירוץ (תירוץ טוב) כדי להכיר את ג'יימי יותר טוב ולעשות בו שימוש בעונה הזו. וגם להעלות את חמסתם של האנשים. שיחות מצויינות שלו ואני אתאכזב אם קאטי תרצה את העם ותהרוג אותו. זה יהיה גם צעד טקטי טיפשי ואיבוד דמות טובה. עם זאת, אני לא פוסל קטיעת איברים כזו או אחרת. אובדן אצבעות יהיה קריטי לאדם ששמו הולך לפניו כקוטל המלכים (או שמא צייד המלכים? :P) .

  לא זהיתי רמיזה של טיריון. הוא דיבר שאי אפשר לקשור כלב ברצועה לאחר שהציבו כתר על ראשו ואז הוא ניחם את אחותו שהתייסרה על בנה שילדיה האחרים יצאו בסדר. אבל זו בהחלט יכולה להיות תוכנית מגירה אם לא יהיה מפלט.

  כן, ברור שלא מדובר בברין ואחיו (אחת הגופות גם הייתה קטועת יד?). ת'יאון מנסה לשמור על יכולת ההרתעה. אם כי משונה שהוא ילכוד את הלורדים הצעירים ולא את אושה או הודור.

  איגריט ממשיכה להיות חביבה ותחבולנית.

  אז הבחור ממסדר האל-מוות אכן היה זה שחטף את הדרקונים. חבל שהרסו את הגילוי בפרק הקודם. אבל גם כאן זה לא היה חלק גדול מהעניין. הגילוי היותר מפתיע הוא שזארו היה חלק מהעסקה. 'תסדר לי את הדרקונים ואני לא אפריע לך להיות מלך קארת' – מעניין שהעסקה נעשתה עוד לפני הגעתה של דינאריס לשערי העיר (האישה שבמסכה כנראה בעלת יכולות מגוונות). הצמד גם הורג את שאר אחד-עשר חברי המועצה. הבחור הקירח כנראה מנסה לכפות על דינאריס לטפח את הדרקונים כדי שהוא יוכל לעשות בהם שימוש משלו.

  מה שכן, לנוכח העסקה לא הבנתי למה הבחור הקירח היה צריך לטבוח במספר מאנשיהם של זארו ודינאריס ועם כל הכישורים שיש לאנשים בעיר הזה אפשר היה לצפות לנטרול לא-פאטאלי של האנשים.

  עוד דבר מעניין שנוגע לדיון על הפרק הקודם הוא שדינאריס מביעה את אותן החששות שחלק מאיתנו הביעו בנוגע לתמיכה ולאהדה שהיא תקבל מאנשי ווסטרוס.

 • assafTV

  ספוילר משחקי הכס 2.07

  רק לי איש/אנשי מסדר האל-מוות הזכיר/ו בפרק הזה את הג'נטלמנים מ-Hush בבאפי?

 • מתן

  זה היה פרק נהדר לא למרות הדלות באקשן אלא בגללה. התפיסה שבגלל שיש מלחמה בחוץ יש אקשן היא תפיסה שגויה, גם בספרים אין כמעט אקשן עד הקרב המתקרב של סטאניס (חמש ימים למעלה מלך, ארבע אם הרוח תהיה איתו). הספרים בנויים כניתוח הדמויות והסדרה עשתה זאת נהדר אם ג'יים וסרסיי לאנסיטר היו שתיים מהדמויות השנואות יותר לאורך הסדרה כי הן לא כיבדו את החוקים לעומת נד סטארק המכובד והאהוב אז עכשיו, גם אם עדיין אתה לא יכול לאהוב אותם אתה יכול להבין אותם שזה דבר גדול, אין הרבה "נבלים" מושלמים בהגדרה כסרסיי וג'יים שלא בחלו בשום אמצעי בשביל לשמור על אהבתם, אם זה ניסיון לרצוח את בראן, הורדת הראש לנד סטארק שהיה ללא ספק גיבור העונה הראשונה, שאחרי שמכירים אותם קצת אפשר אפילו לאהוב אותם או לפחות להזדות איתם.
  הדיבורים על כבוד ושבועות, של ג'יים, ג'ון שלג, ליידי סטארק, קארסטרק, כלב השמירה, כולם היו נהדרים והראו את כל גווניו של האבירות, בלי רומנטזיציה של בנות טיפשות כדברי אריה וחשפו את הגישה האמבווילנטית של הסדרה לגבי מושג הכבוד והאבירות שהוא המושג האהוב ביותר בספרות הפנטסטיתץ
  גילוי הלב של סרסיי, ההבנה של דינאריז על כך שאף אחד לא מחכה לה בידיים פתוחות (עוד פעם בסדרה דינאריז מקללת את אחיה, כן גם בספר היא עשת את זה, אבל למרות שיגעונו הוא היה אחיה והיא אהבה אותו על כך, למשל בתחילת הספר כשהיא לא ידעה איך להאכיל את דרוקניה היא נזכרה שוייסריז לימד אותה שדרקונים ובני אדם הם החיות היחידות שאוכלות בשר שרוף, בסדרה היא סתם קיללה אותו מה שמאוד עצבן אותי כי דינאריז הבינה שאחיה היה מוגע ואהבה אותו למרות זאת היא אפילו קראה לאחד מדרוקניה על שמו, ויסריון) האישה המוזרה עם הדבר הזה על הפרצוף שהבהירה לז'ורה שזה יופי שהוא אוהב אותה אבל הוא עדיין בגד בה פעם, רציחת הילדים (********ספוילר*******כמו שרובכם ניחשתם הם לא בראן וריקון, בספר זה נראה הרבה יות אמין בגלל שתיאון הציג את הגופות נטולות הראש – את הראש הוא מרח בזפת ושם על החומה – לקהל ורק אז שרף אותם, הרבה יותר מבעית).
  לסיכום, פרק נהדר.

  • באשר לאקשן: העובדה היא שגם המלינים על היעדרו, כמו סאטורן וכמוני, אהבו את הפרק הזה, כך שכנראה משהו לא נעשה טוב בפרקים אחרים בעונה. הפרק הזה (ומבחינתי עוד אחד כמוהו, השלישי לעונה) מעיד על כך שניתן לעשות את זה אחרת.

 • Velvet

  עוד מישהו שם לב להקבלה המשעשעת בין ישראלXפלסטין לבין דרום החומהXצפון החומה?
  "היינו פה לפני שבאתם, ופתאום שמתם לנו חומה באמצע" וכו'.
  שלושה דברים מעניינים עולים מזה:
  א. האם זו כוונת המשורר (מרטין) בספר? האם הוא עשה מה שסופרי פנטזיה/מד"ב טובים אוהבים לעשות, והשתמש בעולם פרי דימיונו בשביל לשקף סיטואציה מהמציאות? ואם לא:
  ב. בגלל שהדיון הספציפי הזה לא קיים בספר (למרות שהרקע הכללי שלו כן זהה בספר ובסדרה), האם יכול להיות שזה מה שהשואוראנר הבין מהמצב בחומה, והחליט לדחוף את זה לכיוון הזה? ואם לא:
  ג. יכול להיות שהזיתי את זה לחלוטין?! כמה אגוצנטרי אפשר להיות?!

  • מתן

   לגמרי חשבתי על זה, יכול להיות סתם מקרי אבל מתאים בול.

 • מיכאל גינזבורג

  פרק מרתק!

© עידו ישעיהו