הרוח של הרנהול

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 01/05/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 2.05

http://i46.tinypic.com/ae5mvq.jpg

בפרק הקודם של "סאות' פארק" (ספוילר מינורי 16.07) ראינו את מר גרייסון ממפה עבור הילדים בכיתה את אירועי הסדרה "משחקי הכס", ממש כמו בשיעור היסטוריה. ברגע המבריק והאגבי הזה קיפלו טריי פרקר ומאט סטון את היגיעה ששורה בבסיס "משחקי הכס". אני עצמי התלוננתי רבות בעונה הראשונה על תחושת הפרטנות המלאה שגורמת לי לחשוב שאני בשיעור היסטוריה, מעט מדי ריגושים ויותר מדי דברים לזכור. גם אם צפייה נוספת עשתה עם העונה חסד, בשלב הזה בעונה השנייה, כשחציה מאחורינו, אני מצפה שהאקספוזיציה פאקינג תיגמר.

זוהי לא "הסמויה" שבה כל עונה מגוללת סיפור חדש, אלא אנחנו נמצאים בהמשך ישיר לעונה הראשונה ובכל זאת התחושה היא של בילד-אפ בלתי כלה, וזה נכון לכל חזית. טיריון ורקיחת האש – גם הפעם נטול כל התייחסות ליחס של ג'ופרי לזונות בפרק הקודם, אגב – דאינריז ומסעותיה, תיאון (תכל'ס היחיד מביניהם שבאמת מייצר עניין, לטעמי) שהולך לשטות בסטארק, סטאניס שמצרף את לגיונות אחיו לשלו, אריה מטה אוזן לשיחותיו של לאניסטר האב, ומעבר לחומה חבורת אנשים בשחור יוצאת למבצע גרילה. שורת לגו נוספת נבנתה לקראת המבנה הסופי, האח הידד.

האקשן היחיד הגיע כאשר רנלי נרצח כצפוי על ידי בן הצללים של סטאניס, מה ששיווה איזושהי ארשת של התקדמות. בכל זאת, דמות מוכרת מוצאת את מותה. בנוסף אריה קיבלה שלוש משאלות מוות להחיל על מי שתרצה, וכידוע יש לה רשימת שמות שהיא מונה על ערש יצועה, אבל בחרה דווקא באחת הדמויות השוליות ביותר שחזינו בהן. זו מן הסתם רק ההתחלה, טבילה של האצבעות במים, אבל לא חבל לבזבז את זה כך? מן הסתם לא חסרים מענים שימלאו את מקומו באותו סאדיזם ראוי לשמו.

"משחקי הכס" אינה "הסמויה" גם במובן שהיא אינה מצליחה ללהטט בין מיליוני הדמויות תוך שהיא מוודאת שכולן מעניינות ומנומקות, מה שהופך את הרגעים המשמימים לקשים עוד יותר. בכל זאת נמנו בפרק הזה כמה רגעים יפים: דאיניריז מוותרת על העושר לטובת הג'ורה, צי וחייל עצום לטובת ספינה אחת. מסתמן שאוטוטו זה יעבוד לתיאון, אין סיבה שגם היא לא תצליח. כמו כן אהבתי את החיבור בין קאטלין לבריאן, האחת אם שמתגעגעת לילדיה והאחרת גדלה כל חייה ללא דמות אם. מאוד יפה.

השבוע הבא יתחיל את החצי השני של העונה, ואני ממש מקווה שהוא לא ימשיך להימרח עם עוד מנות מדודות לא מספקות מכל חזית. לא ככה בונים סדרה.

תגיות:
 • Urimland

  לא מדויק מה שכתבת לגבי ג'ופרי והזונות.
  טיריון וברון מדברים על זה בזמן שהם משוטטים בעיר, וטיריון אפילו אומר "The king is a lost cause".
  מעבר לזה, אהבתי שטייוין הוא זה שממצמץ ראשון ב-staring contest עם אריה. גו אריה!

  • המשפט הזה חל על ההתנהלות של ג'ופרי בכללותה. לא באמת ראינו את התגובה של טיריון לעניין המסוים הזה, ולכן בעיניי הוא היה מציצנות מיותרת ומכלת זמן יקר.

   • Saturn

    לא מדוייק. המטיף אומר שהמלך (ג'ופרי) רקוב. טיריון אומר שקשה לשלול את האמירה הזו והחייל שלו אומר 'בטח לא אחרי מה שהוא עשה למתנת יום ההולדת שלך'.

    • אוקיי, תודה לשניכם על ההערה. עם זאת אני איתן בדעתי שזו הייתה סצינה ארכנית ומיותרת עד מאוד, הממחישה היטב את חוסר הכיוון ומריחת הזמן של העונה.

 • תתש

  אני באמת לא מבין על מה אתה מתלונן? למיטב ידיעתי גם הספר השני (שמעולם לא קראתי) הוא בילד-אפ אחד גדול לאירועים שקורים בספרים הבאים. אי אפשר לייצר אירועים אם הם לא קרו עדיין. באופן כללי העונה הזאת זורמת באופן הרבה יותר חלק מהעונה הקודמת.

  אני גם לא מבין איך ת'יאון הוא היחידי שמייצר עניין בעינך? דמות מעצבנת ברמות משוקת ע"י שחקן בינוני להחריד. בכלל כל העלילה של איי הברזל נראת מיותרת לגמרי וכאילו נוצרה כדי לדחות את העימות המכריע בין רוב ללניסטרים. חבל שרוברט לא שרף את האיים על יושביהם אי אז.

  כמה חבל על רנלי. מבין עשרות הדמויות שמאכלסות את הסדרה הוא היחיד שנראה כאילו הוא נהנה מדי פעם. באחד הביקורות שקראתי על הפרק צויין שם משהו מאוד מעורר מחשבה, בכל סדרה שלא מוגבלת ע"י נאמנות נוקשה לחומר מקור רנלי היה ציר מרכזי ודמות מפותחת היטב במקום עוד סעיף בצ'ק-ליסט.

  כל פרק חדש רמת המגניבות של אריה עולה פי שבע. הכימיה המיידית בינה לבין כל דמות אחרת שהיא באה במגע איתה הופכת אותה לדמות הכי טובה בסדרה ומעידה על הכשרון הרב של השחקנית שמשחקת אותה.

  • ואני לא מבין איך העובדה שהספר כזה – בהנחה שהוא אכן כזה – מאשרת לעיבוד הטלוויזיוני להיתלות במגרעותיו. מה זה קשור בכלל? מטבע הדברים גישה נובליסטית שלוקחת את הזמן היא אינה דבר מובן מאליו בטלוויזיה, אבל א) זהו לא העיבוד הטלוויזיוני הראשון ליצירה ספרותית, ויש גם דרך ליצור בילד אפ בלי שייראה כמו מריחת זמן המובילה לכדי קתרזיס שאולי ואולי לא יצדיק את עצמו. ב) ציינתי פעמיים את "הסמויה" בפוסט, ולא בכדי. אמנם נכון שאי אפשר להשוות כל דבר לסדרה הטובה ביותר בתולדות הטלוויזיה (לדעתי), אבל השאפתנות של "משחקי הכס" בהחלט מאפשרת השוואה שכזו.

   אבל בסופו של דבר לא ביקשתי ש"משחקי הכס" תטלטל את עולמי, אלא רק בידור טוב. כרגע אפילו את זה היא כושלת לעשות כמו שצריך.

 • Saturn

  אממ..זה היה פרק בסדר פלוס. אני מסכים שיש פחות מדי התקדמות בהשוואה לכל מסכת הדיבורים, הישיבות והוויכוחים.

  יכול להיות שזה היה פרק הטוב עד כה בעונה. אולי גם בגלל שהפרק לא הכיל שום קטעי מין ועירום מיותרים אז ההרגשה הייתה יותר טובה.

  הבעיה הכי גדולה בפרק הייתה בסצנה הפותחת עם 'הצל' משום שאנחנו לא יודעים דבר וחצי דבר על העניין הזה. זה פשוט נראה כאילו מישהו הכניס cheat code כדי להרוג את רנלי. מה זה אומר אם אפשר ככה לשלוח 'צל' שיעבור באין מפריע, יגיע למטרה מרכזית וינטול את חייה? לוקחים את כל המסועפות, הרבדים והעימותים הנצפים שקשורים לרנלי ופורמים אותם בבת אחת.ה-resolution לא תואם את כל מה שבא לפני. הם מתאמצים ומשקיעים כדי לבנות את רנלי,מטרותיו ושאיפותיו ואז מושכים את השטיח מתחת לרגלי הדמות והצופה.

  אם רנלי אמור לפגוש את מותו למה לא בקרב הקרוב מול סטאניס? (בלי קשר לזה שככה זה בספר). בנוסף הדיווח שת'יאון תקף וצר את המקום ההוא, בלי לראות את המתקפה, גורם לי לחשוב שההחלטות מתקבלות על סמך מה שיצמצם וימנע השקעה בתיאור סצנות קרב.

  בריין אומרת שהצל דמה לסטאניס. צפיתי בקטע שנית ובהחלט יש לה קייס – הצל נראה דומה אליו. האם זה בגלל שסטאניס היה 'אביו' של הצל? ואם זה כל כך קל למה לא לשכב על מליסנדרה עשרות פעמים ושהיא תשריץ כמה 'צללים' שצריך שיחסלו את כל שאר האנשים שרוצים את הכס?

  אין לנו מידע על כלום ולכן ההתפתחות הזו מאכזבת, מבלבלת ואנטי-קליימקטית. קיצור דרך לטאטא את רנלי הצידה.

  קארת' נראה המקום הכי מדליק בעולם הזה. 13 המסדרים השונים, אנשים שונים ומשונים. עיר צבעונית ומעניינת. ברגע שסארו הסביר על הכספת ועל ההצעה שלו חשבתי 'מעניין אם הדלת הזו תעמוד באש דרקונים'. יכול להיות שכך דנאריס תשיג כסף לצבא גדול יותר?

  אריה עדיין נהדרת. גם אני הופתעתי למה שהיא 'תבזבז' התנקשות אחת על דמות שולית כזו כאשר יש לה מטרות יותר גדולות. יכול להיות שהיא באמת לא האמינה שהאיש יעשה את זה ואני גם לא חושב שאם הייתה אומרת את שמו של טייווין,ג'יימי או ג'ופרי אז שהוא בכלל היה מגיע למצב בוא הוא יכול לפגוע בהם.

  לאחר שאריה הודתה שהיא מהצפון היא אמרה שהיא מבארווטון ומבית דאסטין ופירטה את הסמל. זה איזה 'שבט' לייד ווינטרפלמהצפון שהיא הכירה? מן הסתם היא לא הייתה אומרה שהיא מווינטרפל ומבית סטארק אבל הבטחון והמהירות בתשובה שלה העבירה לי את ההרגשה שזה מקום שהיא מכירה היטב.

  מה זה הבגד הזה שמרג'ורי לובשת? זה תמיד נראה לי שהיא עירומה שם וגילגלו אותה בתוך שטיח. עם זאת היא מתבססת כאחת הדמויות המעניינות והמוצלחות העונה.

 • מתן

  אין לי מושג איך הגעת למסקנה שבספר רנלי מת על ידי סטאניס, זה ממש לא נכון, הוא מת בדרך להילחם בסטאניס על ידי צל, ממש כמו בסדרה. למרות זאת קיים הבדל והוא שלפני מותו בספר רנלי אמר "כל כך קר פה" ושדאבוס עצמו לא ידע על הדרך בה רנלי מת כמו גם שסטאניס עצמו הצטער קצת יותר על מות אחיו.
  ואריה, בתור בת סטארק, מכירה את כל מושבות הצפון, על הבתים השולטים בהם ועל סמליהם כחלק מחינוכה, בסופו של דבר היא הייתה אמורה להינשא לאחד מהם לכן זה רק ברור שהיא תדע זאת בלי שום קשר לא זה קרוב לוויטנרפל (סביר להניח שלא) או אם היא היתה שם אי פעם.

  • מתן

   *בתגובה לsatuan

  • Saturn

   לא קראתי את הספרים. לא הבנת את התגובה שלי שבסוגריים. תהיתי למה אם הורגים את רנלי אז למה לא עושים את זה בקרב שהיה אמור להיות להתרחש אחרי יום – חוץ מאשר בגלל שככה זה היה בספר (שרנלי נהרג ע"י הצל, ואז זה בעקיפין גם ביקורת על הספר). הניסוח שלי היה בעייתי.

 • מתן

  אני ממש לא מבין את התלונות שלכם על קצב ההתקדמות של הסדרה. מה אתם רוצים שיקרה? דינאריז תרכב על גב דרקוניה ותכבוש את שבע הממלכות, רוב סטארק ירוץ להילחם בטווין לאניסטר, סטאניס וצלליו יגיעו למעלה מלך?
  דברים כאלה לקוחים זמן, המון זמן, והם נעשים בתהליך ארוך משופע אינטרסים אישיים, כללים וסתמיים, אז כן, שום דבר לא קורה אבל קורה המון, הספר/סדרה אמנם נבנה באיטיות לכיוון השיא שבסופו (ומהבחינה הזאת למרות שכל ספר נגמר בשיא מסוים, למשל מותו של נד, כל הספרים נבנים לשיא האחד המשמעותי והגדול שיסגור את הסאגה) אבל הוא מספק לנו כצופים המון שיאים קטנים, המוות המוזר של רנלי (ממש לא מפריע לי, לא כצופה ולא כקורא שלא מפרטים מה מקור הצל, יש דברים שצריכים להישאר לא ברורים לפחות כמה זמן), ההתחברות של בריאן וקייטלין, הפיכתו של טיריון לשליט האמיתי של מעלה מלך, והתקדומתם היציבה של אריה, בראן וג'ון שלג במלחמתו נגד הפראים/אחרים. כן, הרבה פעמים זה מרגיש כמו שיעור היסטוריה אבל אם לא תבין את ההיסטוריה ואת המניעים של כל אחת מהדמויות ופתאום דינאריז תתעופף על דרוקניה תגיד, איזה יופי, יש אקשן, קורה משהו, אבל זה ממש לא ברור איך.
  ולפחות לפי דעתי הסמויה הייתה הרבה יותר עקשנית בנוגע לזה, בעונה הראשונה למשל כמות הפיקים היו כל כך מעטים עד המשפט שהיה לו אימפקט רגשי הרבה יותר גדול בשל כך שהוא סיכם את כל הפרקים שפניו ולא רק את חלקם כמו שהרבה סדרות עושות. גם אם משחקי הכס בונה את עצמה לאט לדעתכם הסוף יהיה הרבה יותר טוב

  • Saturn

   לפחות בשבילי הבעיה היא לא בקצב ההתקדמות ולא בהתליכים הארוכים אלא ביותר ב pacing וחלוקת הדקות.
   למשל, עד הפרק הזה אם הם נתנו לסיפור של דינאריס זמן מסך זה היה בערך 5 דקות בפרק. כל מה שתיארו בארבעת הפרקים הראשונים בסיפור שלה יכל להכנס בפרק אחד. אני מבין שיש להם הרבה חזיתות ודמויות לנהל אבל חלוקת הזמנים בחלק מן הפרקים מוזרה.

   לא ראיתי תועלת בסצנות ארוכות כמו ההתעללות של ג'פרי או בבתי הבושת ואפשר היה להעניק לסיפורים אחרים יותר זמן.

   הסיפור של סנואו היה גם הוא עד הפרק הזה מאכזב ובלי הרבה פואנטה.
   עד כמה שטיריון נהדר הוא ממש השתלט על החלק הראשון של העונה הזו.

   אני חושב שגם היו הרבה פחות טענות אם הסדרה הייתה כן מראה ומתארת את הקרבות. אז אנשים לא היה מתלוננים על חוסר באקשן ועל כך שכל ה'דיבורים' לא מסתיימים בכלום. הייתה להם הזדמנות להראות קרב עם התקיפה הליילית של רוב, יש את ההתקפה של ת'יאון שגם היא רק מאוזכרת בשמה (אולי נראה בפרק הבא) והקרב בין רנלי לסטאניס גם הוא בוטל.

   אולי יהיה בעתיד הסבר מצויין לגבי 'הצל' אבל כרגע זה נראה כמו קיצור דרך זול במיוחד שלא ברור איך הוא פועל או למה לא נעשים בו שימושים נוספים. זו גם דרך שדי מוציאה את האוויר ממפרשי הסדרה והדמויות אם כל דמות מקבלת סוף שלא הולם לזמן שהושקע כדי להפיח בה חיים, רק בגלל להמשיך ולהעביר את המסר שכל אחד יכול למות ואף אחד לא בטוח. יש דרכים טובות ורעות לחסל דמויות. במקרה הזה זו דרך רעה שפועלת כנגד הסדרה.

   • מתן

    גם בספר דינאריז מקבלת מעט פרקים, אחת הסיבות לכך היא שהיא עדיין עוברת תהליך שבסופו היא תהפוך למלכה האימתנית והכובשת שהיא אמורה להיות, לכן כמו כל מי שעובר תהליך של חניכה או לימוד היא מקבלת פחות זמן.
    כן, טיריון משתלט על הסדרה כמו שנד שלט בה בעונה הקודמת, עד כמה שאין פה דמות ראשית מובהקת חייבת להיות דמות אחת לפחות שקובעת את הטון וזה רק הגיוני שזה יהיה דווקא ימין המלך כי הרבה פעמים בסדרה הראו כמה תפקידו של הימין הוא למשול באמת.
    גם בספרים הקרבות המדוברים לא תוארו והעובדה שאין אקשן מדמם היא לאו דווקא מפריעה לי למרות שכן ככה HBO מכרו אותה ולכן אני מבין את האכזבה. גם את בעיית הסצינות המיותרות אני מבין אבל זה HBO ולמרות שהספר מציע להם משהו שאין לי מושג איך הם לא אימצו (בקארת' הלבוש המסורתי של הנשים משאיר שד אחד חשוף למיטב זכרוני) הם עדיין HBO שרוצים שיקשרו אותם לסצינות סקס וזונות.

 • מיכאל גינזבורג

  הבילד אפ באמת מתחיל לתסכל, פרק סביר מאוד.

  האישה באדום לוחשת לסטאניס פקודות. הסצינה הזו בינו לבין דאבוס הייתה מעניינת.
  המוות של רנלי בא משומקום! מלך אחד הלך, עוד 4 טוענים נותרו…

  אומרים שפרקים 9 ו 10 משופעי סצינות קרב ולשם הלך רוב התקציב.

 • 44dd

  מתן , למה לעזאזל אתה עושה ספויילר לספרים? יש אנשים שלא קראו אותם.

  • קודם כל, ערכתי לך את ההודעה, תירגע עם השפה שלך בבקשה.

   שנית, איזה ספוילר? הוא דיבר על אירועים מקבילים לאירועי הסדרה, ואם הכוונה שלך הוא לגורלה של דאינריז, גם שם הכוונה היא לתהליך שהיא עוברת ולא למה שיקרה או לא יקרה לה בסופו של דבר. גם אני לא קראתי את הספרים ומתעב ספוילרים, אבל כאן לא זיהיתי שום דבר בעייתי שפוגם לי בסדרה. אם דעתך שונה, תעיר על זה כמו בן תרבות ולא כמו מישהו שבכוונה באו וגילו לו מי רצח את לורה פאלמר (שזה, כמובן, מעשה מלוכלך ממדרגה ראשונה ואז אתה מוזמן לקלל חופשי).

  • מתן

   דינאריז מתייחסת לעצמה ככובשת לפני שהיא נלחמה במלחמה אחת, כבר בעונה הקודמת ובפרקים האלה, מכאן ההשוואה.

© עידו ישעיהו