מה שמת לא ימות עוד

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/04/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 2.03

http://i43.tinypic.com/szc4za.jpg

מיומה הראשון של "משחקי הכס" היו הנטעים הזרים חלק מהותי בה, כל אותם נידחים ודחויים שאינם מוצאים את מקומם בעולם. אם זה קורותיו של טיריון כגמד או כל אחד שגורלו מביא אותו אל משמר החומה. איכשהו בפרק הזה הרגשתי את המוטיב הזה ביתר עוצמה – תיאון גרייג'וי שחוזר הביתה (ידעתי שמשהו יגיע מחזית בית גרייג'וי) כדי למצוא שאין לו ממש בית, שיי העדיין-מסתורית שהייתה נטע זר מהרגע שראינו אותה, וסנסה הרובוטית והצייתנית בבית המלך, אויבה הגדול.

ההתמקדות הזו הצליחה להיות מרגשת. במעט זמן המסך שניתן לו בעבר, תיאון תמיד נדמה כבעל יומרה שמחפה על חוסר ביטחון גדול, אבל הפעם, מול משפחתו (הנותרת) המתכחשת שדוחקת אותו אל השוליים, הוא נותן לכאב שלו לצאת ומזדעק בפני אביו על כך שוויתר עליו, בנו היחיד שנותר, במשפחה שלא מבקשת אלא לוקחת את מה ששייך לה. הברירה שניתנה לו הייתה קשה, אבל שוב מוכיחה הסדרה שקשר הדם עושה את שלו – תיאון הוא דרג ב' גם בקרב בני סטארק וגם בקרב משפחתו האמיתית, אבל הוא מוותר על רוב, אחיו החורג שאמר לו בעבר "אתה לא סטארק", ובוחר ללחום בו לצד משפחתו. קריעת לב מובטחת?

במקרה של שיי וסנסה המצב שונה. שיי הנפלאה מסוגרת בעל כרחה מאחורי דלתיים נעולות, ואילו סנסה נאלצת לשחק את תפקיד המיועדת הנאמנה, אומרת ההן, לספוג את כל הרשע הלאניסטרי כחלק משגרת יומה, ולמראית עין להסכין עם כל חלק בו. מאחר ששתיהן מצויות באגפים שונים של אותו מקום, טיריון מבריק – כפי שהעיד אף הוא על מעשה ידו, "אחד הרעיונות היותר טובים שלי" – ומשדך ביניהן. מעתה שיי היא המשרתת האישית של סנסה. אחרי הארוחה הקשה שעברה האחרונה בחברת המלכה וילדיה, היא זועמת באיפוק ועם דמעות בעיניה על המשרתת החדשה שאינה יודעת את המלאכה. יחד עם זאת, כאשר שיי שואלת אותה אם תרצה שתלך, סנסה בוחרת להשאיר אותה. ברית מנודים בהתהוות.

שיי אמרה לה שעסקה בעבודה הזו בעיר אחרת, שוב רמזים לחייה הקודמים. אני תוהה אם אכן עשתה זאת או ששיקרה. אני גם תוהה אם טיריון נכנס איתה לפרטים על מצבה הרגיש של סנסה כדי להכין אותה, ולו בשביל שתשמור על טאקט. אפרופו, טיריון מתאקלם היטב בג'וב החדש. התרגיל שעשה לשלושת התככנים היה מצוין ומאוד מתבקש לאור גורלם העגום של שני קודמיו בתפקיד. מה שכן, לא חשבתי שהוא באמת ישלח את הילדה לאן-שלא-יהיה כדי שתהיה כלתו של מישהו בבוא היום. תכליתי מצדו, מה שכנראה היה נשאר נכון גם אם מישהו אחר מהיועצים היה מגלה למלכה.

בינתיים בצפון, החושך הולך ומכסה את הארץ, מה שמבאס לי ת'תחת, לא בא לי שהכל יהיה חשוך כל הזמן. אצל אריה העניינים דווקא מוארים – כמו ברשימת שינדלר (אני חושב, אולי זה היה סרט שואה אחר) היא הצליחה להציל את הנותרים אחרי שהפלילה את המת. זה היה קצת נוח מדי. הנער עם החץ ברגל לקח משום מה את הקסדה למרות שהצהירו מאוד בפירוש שהם מחפשים את גנדרי בעל קסדת קרני השור. אבל ניחא, אני פשוט שמח שאריה וגנדרי עכשיו יותר בטוחים. מעניין עכשיו מה יקרה עם הכלואים שאריה שחררה, והאם החרב שלה תחזור אליה (כלומר מתי החרב שלה תחזור אליה).

אם אתם מגיבים – בשום אופן אין לרמוז או לדבר על מה שעתיד לקרות על פי הספרים!
במקרה הצורך בקשו ממני לפתוח פוסט נפרד שייוחד לדיון על העתיד ואעשה זאת.

תגיות:
 • Eyalhorovitz

  התרגיל של טריון אגב, נעשה בעבר גם בישראל. העוזר של אחד מראשי הממשלה, אני חושב שזה היה רבין אבל לא מוכן להתחייב על כך, הכין תוכנית לגלות מי מחברי הקבינט כל הזמן מדליף לתקשורת. סיפרו לכל אחד שתהיה פגישה מיוחדת במועד שונה, ולפי המועד שהודלף לתקשורת ידעו מי מדליף. בסופו של דבר המדליף היה אדם עם הרבה עצמה פוליטית וכמובן שלא שלחו אותו לכלא… שמו לא נחשף וגם לא ההשלכות של הגילוי הזה.

  פרק מעולה, לא שמתי לב לחוט המקשר של הדחויים אך יש בזה משהו. צריך לציין גם את סטאניס שהנטיות ההומוסקסואליות שלו כבר עכשיו הן נושא לשמועות. מניח שזאת תהיה חולשה רצינית שלו גם בהמשך

  • תיקון קל: לא סטאניס כי אם רנלי כמובן.

   • מתן

    רנלי כמובן, ולא אמרת מילה על מרגרי טיירל שמראה שהיא לא רק יפה אלא גם חכמה וקצת מוזרה בכל מה שנוגע לאח שלה, שלפי מה שאני זוכר השחקן החולף אבל לא לטובה כי לוראס אמור להיות יפה כמו אחותו אם לא יותר.
    וגם את בריאן המוזרה, הבת בשריון, שכחת, שהיא לא פחות נטע זר מכל דמות אחרת בסדרה והפעם נעשתה איתה עבודת ליהוק נהדרת, גברית, גדולה, גבוהה אבל יש בה איזה משהו נשי בכל זאת.

    • ספוילר לפרק: אכן, בריין יכולה בקלות להיכנס למניפת הדחויים. היא נראית כמו ויקינגית.

    • miss bojarsky

     אני לא מרוצה מהליהוק שלה, היא הרבה יותר מדי יפה בשביל להיות בריאן.
     לגבי לוראס, אני מסכימה. הוא ממש לא יפה מספיק.

     חוץ מזה, אחלה פרק.

     • מתן

      על היופי של הדמויות המכוערות וויתרתי כבר מהעונה הראשונה, טיריון אמור להיות מוכער כל כך, עיו אחת ירוקה ואחת שחורה, גבנונים, צלקות, ופיטר דאנקרליג' הוא אמנם גמד אבל מכוער הוא לא, גם הגילאים של הדמויות שונים כמובן, בספר הראשון דינאריז בת 12, סאנסה יותר קטנה, רוב בן 14 כשמורידים לאבא שלו את הראש, ולמרות שאין התייחסות לגיל בסדרה נראה כאילו הדמויות גדולות יותר ולו לפי גופן המפותח אבל זה חלק מהעיבוד של הספר לסדרה ועוד עיבוד הוליוודי לכן מן הסתם כל הדמויות יהיו יפות יותר וגדולות יותר.

      • miss bojarsky

       כן, זה נכון…

 • תתש

  אני לא מבין את ההגיון של ביילון בפלישה לצפון? ב-30 ספינות מהסוג שאני מניח שיש לו (דמוי לונג-בואט ויקניגית) אין מספיק אנשים לכבוש נתח כזה גדול מהצפון שלא לדבר להטיל מצור על עיר מבוצרת כמו ווינטרפל. אפילו אם הוא ינצח זה לא יעשה אותו מלך כי המנצח בדרום (סטניס/רנלי/ג'ופרי) ממש לא יתן לו להשאר עצמאי.
  עכשיו, ברגע שרוב ישמע על הפלישה הוא פשוט יכול לנתק מגע מהלניסטרים ולחזור להגן על הצפון. הלניסטרים לא ירדפו אחריו כי עדיין יש להם את רנלי וסטניס על הראש.

  אולי הגיון זה לא הצד החזק של ביילון בהתחשב בזה שהוא פתח במרד נגד רוברט עם צבא קטן פי 10 מצבאו של רוברט.

  • miss bojarsky

   את ביילון מעוורת הגאווה המטורפת שלו, הוא לא פועל בהגיון.

   • מתן

    קודם כל כל הצבא של רוב בדרום אז אין מי שיגן על הצפון ויקח לו הרבה זמן לחזור, שנית ביילון לא רוצה את וויטרפל או כל מבצר אחר, הוא איש ברזל, הוא מתכוון לבזוז, לקחת מה שמגיע לו כמה שהוא אמר, לבזוז יבולים וכסף ועד שתוכרע המלחמה בדרום ביילון מאמין שכבר יהיה חורף ואף אחד לא ירצה לחזור לצפון.
    ואם בכל זאת לא השכנעת ולא יודע אם זה ספויילר אבל אני מזהיר, הגיאוגרפיה של ווסטרוז היא כמו של דרום אמריקה, זאת אומרת שיש מעבר צר, נגיד פנמה, בין הצפון לדרום, בפנמה הווסטרזית יש מבצר שמעולם לא נכבש ובו המפתח להחזקת כל הצפון, לכן תמיד הסטארקים היו המלכים של הצפון כי אף מלך דרומי לא הצליח לכבוש את המבצר עד שהגיעו הטראגריינים עם הדרקונים שלהם וסטארק המלך נכנע והפך ללורד, המטרה של ביילון היא לכבוש את המבצר הזה שהוא לא מאוייש (ולמה שיהיה?) וכך למנוע מרוב לחזור ולכבוש את הצפון

    • תתש

     אני הולך להיות קטנוני ברמות עכשיו, אבל מה שכתבת זה ספויילר כי זה לא הופיע בסדרה ועכשיו פיסת המידע הקטנה הזאת נותנת לי בערך להבין לאן הסיפור יתגלגל.

     • מתן

      הזהרתי שזה ספוילר

      • תתש

       וואלה, אכן הזהרת. טעות שלי.

       אני פשוט צריך לחכות עד שהעונה תיגמר ולעשות מרתון.

 • מיכאל גינזבורג

  פרק עשוי היטב אבל הרגיש כמו פילר. לא קרה בו הרבה. להכניס עוד דמויות, זה אומר לזכור עוד שמות.
  מריאן מי? ואישתו של רנלי.
  עדיין לא הבנתי למה אביו של טיריון לא מרשה לו להיות בחברת שיי, כי היא זונה כביכול?
  מה עם חסינותו כיד המלך? היחסים שלה עם סאנסה יכולים להתפתח למשהו מעניין.
  אוי, התרגיל של טיריון היה כ"כ מצחיק וחכם! כראוי לכמוהו!
  תיאון רוצה להוכיח עצמו. לבית סטארק, לאביו ולאחותו. אין כאן בגידה, חזרה לשורשים, יותר מתאים.
  הסיפור של מפקד המשמר לאריה, לקראת הסוף, היה ממש משעמם, אולי כי לא לווה בסצינת סקס לוהטת,
  אבל הוא קיבל את גאולתו הרצויה מייד לאחר מכן עם הקרב האבוד מראש מול חייליו של ג'ופרי.
  חבל שלא עשו כלום עם ג'ון שלג וקראסטר, ומעניין האם סאם באמת ישוב עבור הבחורה!
  היו חסרים לי דאיינריז, ג'ופרי ורוב.

  • מתן

   אביו של טיריון לא מרשה לו להיות בחברת שיי בגלל שהיא זונה. בעונה הקודמת טיריון סיפר לפני הקרב עם הצפון שכשהוא היה נער הוא התחתן עם זונה, כשאבא שלו גילה את זה הוא אמר לזונה שהיא תקבל מטבע כסף על כל שומר שהיא תשכב איתו והכריח את טיריון לצפות. הסיפור אמר שכשהיא סיימה היו לה כל כך הרבה מטבעות עד שהיא הייתה צריכה להשתמש בחולצה שלה כשק למטבעות. אז כן, טווין לא רוצה שטיריון יהיה עם שיי בגלל שהיא זונה, רק בגלל זה.

 • Saturn

  פרק טוב בסך הכל, לא חשבתי שהיה פילר.

  גירדתי את ראשי ארוכות בהתחלת הפרק כדי לנסות להזכר את מי קאט מבקרת. 'אה, ההומו!' אם כי אני עדיין לא יודע באיזה תואר רנלי מחזיק. איזה מלך הוא?

  זאת הפעם הראשונה שרואים את מרג'ורי? עוד דמות נשית שחושפת את מרכולתיה במהרה. אחר כך היא הפתיעה עם הידע שלה והאופן שימוש בו.

  סאם עדיין מיותר. החזית של סנואו עד עתה מאכזבת והחלשה בעונה. אני מניח שהפייאוף הוא שלשם החורף יגיע קודם ואנחנו אמורים להחשף לצד העל-טבעי של העולם בדמות המהלהכים הלבנים.

  השיחה בין איש החומה לאריה הייתה מצויינת. הסיפור שלו שכמובן רלוונטי מאוד לאריה. רצון הנקמה שמכלה את זכרון האהוב. איש החומה קיבל send off מספק מאוד שלא הרבה מקבלים בסדרה הזו.
  לא הייתה לי בעייה עם ה'הפללה' של אריה. זה גם לא שהיה צריך את הקסדה לצידו. גם אם לא הייתה שם אף אחד לא היה קם להגנתו.
  מה שיותר בעייתי הוא שאני לא זוכר אם ג'ופרי ושליחיו יודעים משהו על גנדרי כמו מבנה הגוף וצבע השיער.

  • רנלי ואחיו הגדול סטניס כל אחד טוען לכתר הרשמי של כל הממלכה, כיורשיו החוקיים של אחיהם הבכור המנוח.

   לא זכור לי שנאמר משהו על מראהו של גנדרי. ג'ופרי שלח את לוחמיו לחסל כל צאצא של רוברט, ושמו של גנדרי הועלה כשריד האחרון. מעניין שראש המשמר דאז (כזכור, בינתיים טיריון הספיק להדיחו) לא לקח תיאור פיזי מהבוס לשעבר של גנדרי, חוץ מ"הוא נוהג לחבוש קסדת שור".

 • Saturn

  יש לרנלי title מיוחד כמו שאר ה'מלכים'? המלך-שבצפון, המלך-שמעבר-לחומה, המלך-השיקרי..?

  • אאל"ט, רנלי וסטניס שניהם מכנים (ומכונים) עצמם "המלך האמיתי".

   • מתן

    סטאניס מכנה עצמו המלך מהים הצר ורנלי מלך הדרום וקץ סופה (הדרום זה טיירל, אשתו וקץ סופה זה מושבם של הבארתיונים)

    • פפפט… עכשיו דאני חייבת להמציא לעצמה תואר ארוך יותר. אל תאכזבי אותי, ילדה!

     • תתש

      היא פשוט מלכה.

      • Lee

       היא פשוט חאליסי (או קאליסי למדקדקים)

     • Smoziu

      אם-הדרקונים… די מפוצץ

© עידו ישעיהו