אורולוגיה זאבית בסיסית

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 28/04/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "קומיוניטי" 3.17

http://i48.tinypic.com/2yl2xiv.jpg

Oh my God, they killed Star-Burns!

עוד שבוע, עוד פרק מיוחד של "קומיוניטי". אין ספק שהסדרה הזו כבר עברה ליחס הפוך בין הספיישלים לבין הפרקים הרגילים, אבל דאמיט אם זו לא הייתה מחווה/פארודיה מבריקה ומתבקשת לכל סדרות הפשע שאמריקה כל כך אוהבת. המקרה היה אבסורדי, כל העלילה התיישרה בהתאם – השיא היה הגעתו של דודו הקולונל של טוד ככה סתם – ונראה שכל גרינדייל השתתפה בהמחזה דרימטוריומית מן השורה. תולדה של עבודה קלושה ומופרכת, גידול בטטות לקורס ביולוגיה, המצטרפת ליתר המלאכות שמתאימות לבית ספר יסודי מאשר למכללה (בהזדמנות זו שירלי גם סיפרה על בניית פיניאטה לקורס ספרדית למתקדמים), כולם נרתמו כדי להבין מי הוא הרוצח הנקלה שאחראי לכך. ולא סתם בטטה, אלא כזו שעמדה ללבלב, המקבילה הפתולוגית של "הקרבן הייתה בהיריון". רפליקות רדפו רפליקות, כולן שנונות, קלישאתיות, מבריקות ומטומטמות בו זמנית.

במסכת הזו כולם מילאו את תפקידם באופן מעולה. החל מהבולטים כמו צמדי השוטרים והפרקליטים, דרך השוליים כמו פירס הפרחח ובריטה חסרת היכולת כתמיד (קטיעתה באמצע משפט הייתה אדירה), וכלה בדמויות הקטנות שהכרנו בעבר לרגע וחזרו למנה נוספת: ניל, ויקי, מגניטוד, שלדעתי אמר לראשונה משהו שאינו "פופ-פופ!", וכמובן טוד, שהיחס של החברים כלפיו בעבר היה איום ועל כן הוא החשוד העיקרי, דה-דוי. במקביל, כמו תמיד סיפק הדיקן כמה מהרגעים הגדולים של הפרק, עם ההולה-הופ בעת המרדף והרטט שלו למראה העימות בין הגבר במדים לבין הגבר שהיה בכלא.

אבל הכוכבים הבלתי מעורערים בכל הסיפור היו כמובן טרוי ועאבד, כי האינפנטיליות המובנית שלהם התאימה לתפרוכת כמו כפפה ליד, אם זה הידיעה הברורה של מה שצריך להגיד בכל רגע נתון ("למה הם תמיד רצים?", "Walk it off!") ואם זה החלפת התפקידים ביניהם כי זה מה שהוגן – "מצטער לגבי החבר שלי, הוא שוטר רע. אני שוטר טוב" – וכל זה תוך הקפדה תמידית להדגיש, במצוות שירלי המעולה, שהם אינם שוטרים אמיתיים ואין להם שום סמכות, עניין טכני פעוט שעלול היה להפיל הכל.

http://i49.tinypic.com/30agk5z.jpgהשתלשלות האירועים הייתה לפי הספר, מן החשודים המתחלפים ועד החזרה לחשוד שנזנח, דרך הפתולוגית, העבריין שעיסוקיו השוליים – הפעלת מעבדת מת' – זניחים לעומת רצח הבטטה התמימה, שבירת החשוד על כס העדים, התייעצות בלשכת השופט, ולבסוף כמובן הטוויסט שהפך את הכל על פיו. וכמובן, אי אפשר לעשות פרק-סדרת-פשע שאינו מאפשר למייקל וויליאמס לבלוט בו, ולא רק שהוא עשה זאת מהצד הנכון של החוק, אלא גם ניצל את ההזדמנות לצטט את הדמות האלמותית שלו, עומאר מ"הסמויה", במשפט "גבר חייב קוד". כמו כן, עם משקפיים מייקל וויליאמס נראה קצת כמו אידריס אלבה, לא?

ואחרי כל זה, כמו שקורה לעתים קרובות בסדרות פשע, נשאר משהו לא אמין. במקרה הזה, ה"פתולוגית" לא עלתה על זה שכל מחצית הבטטה הייתה מורתחת אלא חשבה שנרמסה? לא סביר.

תגיות:
 • טיימר

  ראוי לציין שזאת הפטולוגית המקורית של חוק וסדר. ואכן, גם אני לא הבנתי איך היא לא עלתה על זה

  • וואלה? מגניב.

 • MooTzk

  לא אהבתי במיוחד את הפרק. ראיתי כמות אפסית של L&O בחיי, כך שרוב המחוות והרפרנסים עברו לי מעל הראש, ובכנות – לא היה הרבה מעבר להם בפרק. למרות כמה בדיחות משעשעות ודמויות משניות שכיף לראות שוב (ניל, מגניטוד), ההרגשה הייתה בעיקר "אוף, נו, שוב פעם גימיקים כאלה?".

  אני חושב שהבעיה העיקרית של פרקי המחווה הללו, להוציא את תדירותן ההרבה-יותר-מדי-גבוהה בסדרה, היא התמקדות ספציפית מדי בנושא המחווה. הפרקים שקורצים לז'אנר שלם – הפיינטבול, מאפיית העוף – הרבה יותר נגישים ועומדים בפני עצמם מאשר מחוות ספציפיות, כדוגמת הפרק הזה ואפולו 13 למשל, שמצריכים היכרות מוקדמת עם יצירות אחרות. התמקדות מדויקת כזו הופכת את המשימה של לגרום לפרק לעמוד בפני עצמו (ולא רק כמחווה או פארודיה) להרבה יותר קשה, ודן הרמון ושות' לא מצליחים לעמוד בה יותר מדי.

  וכן, הקריצה לעומאר הייתה אדירה. אבל היא גם ממחישה את הנקודה שלי 😛

  • כדאי לציין שבחיים לא ראיתי "חוק וסדר", אבל מבחינתי היה מספיק להכיר את הפורמט (חצי פרק עלילת שוטרים, חצי שני עלילת פרקליטים) ולראות כמה פרקים בסדרות פשע *כלשהן* כדי להתמוגג.

   • תתש

    אתה רציני? איך אף פעם לא ראית חוק וסדר?

    • Yaara

     גם לי זה נראה בלתי אפשרי, ולו סטטיסטית, עם כמות הפעמים שהסדרה נטחנה בערוץ 3, בהולמרק ובערוץ 1. ובערוץ 33. ובסטארוורלד, עליו השלום.

  • מיכאל גינזבורג

   המחוות והרפרנסים לא יכולים לעבור מעל הראש של כל מי שצפה בסרטי בית משפט,
   פשע, תעלומה בלשית וכו'. גם אני לא ראיתי 'חוק וסדר', אולי מעט בילדות, ובכל זאת,
   כמו שיאדו כתב, הפרק עבד על פי הספר, החיל את חוקי הז'אנר נהדר וכך קיבלנו
   פרק פארודי יוצא מהכלל. מוזר שג'ון גודמן נעדר, הרי בעונה 4 של 'נזקים' המצוינת
   הוא רוב הזמן עסק בלהיות רדוף אחרי עורכי דין וכו'. באמת חבל שהוא לא השתתף בפרק.

   "נוק מאץ'?!?!"
   "אובג'קטשן! דיס איז נוט אה ריל אובג'קטשן!"

   • MooTzk

    יכול להיות שאתם צודקים, והפרודיה הייתה כללית יותר משחשבתי בהתחלה. ראיתי מספר סדרות פשע פרוצדורליות שכאלה (אף פעם לא בקביעות – אני לא חולק הרבה אהבה לז'אנר), אך ייתכן שבגלל שרובן היו מהדור החדש יותר (criminal minds, המנטליסט ודברים כאלה) ולא הקלאסיקות, "חוקי הז'אנר" הקלאסיים קצת פחות בולטים בהן.
    אופציה אחרת ויותר ריאלית היא שכנראה שבכל זאת כן הבנתי את מה שהיה צריך להבין והפרק עדיין היה לא מצחיק וגימיקי מדי 🙂

  • maayan1

   מצטרפת לרוב התגובות. גם אני לא ראיתי חוק וסדר, ולו פרק אחד, ועדיין יש לי מספיק היכרות עם קולנוע וטלוויזיה, סדרות/סרטי שוטרים, בתי משפט, מתח תעלומה וכיוצ', כדי לדעת את כל הקלישאות שהוצגו בפרק בע"פ. ("יש לך את הזכות לשמור על שתיקה, כל מה שתעשה ותגיד יוכל וישמש נגדך במשפט", כאילו ברצינות, יש מישהו שלא מכיר את הנאום הזה בע"פ? יש סדרה או סרט כלשהו שביצעו מעצר ולא אמרו את זה? אני יכולה להמשיך, "יש לך את הזכות לעו"ד, אם אין ביכלותך לרכוש אחד, המדינה תספק לך"… ונעצור כאן… ומי פה לא נקרע על הטייק אוף של אעבד וטרוי על הנאום הזה? גאוני. שוטרים באמת אומרים את זה?).
   ואפילו לא זיהיתי את המחוות על הסמויה עד שקראתי פה (ולמרבה הפלא ראיתי את העונה הראשונה של הסמויה, השתעממתי קשות, ואני לא זוכרת משם כלום, ממש לא את משפט הקוד, לפני שאתם קוטלים אותי, אני הבטחתי לעצמי לתת לסמויה עוד ניסיון מתישהו), ועדיין, משפט כמו "גבר חייב קוד" הוא כ"כ קלישאתי בכל מקרה, שלא צריך להכיר את הסמויה כדי להנות ולגחך, כשדמות כמוהו אומרת את זה.
   וזה היופי, כי אני בדיוק מתנגדת למה שאמרת. היופי של לעשות פרק מחווה ושמי שלא ראה את הדבר שמפרפרנסים אליו עדיין יוכל להנות בו, בדיוק כמו פרק הפייטנבול, או המאפייה. והם עשו את זה פה ביג טיים. ומגיע להם על זה A+, (לא C, למה שלא פשוט יכנסו להיריון בתחנת דלק?).
   ואגב, הרגשתי בדיוק אותו דבר גם על הפרק של אפולו 13, בלי לראות את הסרט.

 • בהמשך למה שאמרתי על הפרק הקודם, שניכר שדן הרמון בז לטלוויזיה, גם כאן למרות שפרודיה לכאורה אמורה לצאת מנקודת מוצא אוהבת, פה נקודת המוצא היתה מגחכת, כאילו פרוצדוריאליות הן ז'אנר נחות.

  נקודות החוזק של הפרק הוא שימוש במאפיינים הרגילים של הדמויות (למשל בריטה הפסיכולוגית, למרות שבמקור זה היה בכלל הקטע של אנני, והתחלופה הזו מפריעה לי עד היום), ונקודות החולשה, מבחינתי, בריאת עולם חדש (דוכן הנקניקיות למשל) בשביל לספק את הפארודיה.

  אחר כך ראיתי את הפרק sliding frasiers בפרייז'ר, פארודיה על sliding doors, שהזכירה לי שזה לא הפרקים המיוחדים שאני לא אוהבת, אלא את זה שאין את תחושת התלישות מהשגרה, שהיא מה שהופך פרקים מיוחדים למגניבים.

  עוד סממן לכך, אגב, הוא שם הפרק, שהיו צריכים להסביר לי איך הוא מתקשר לפארודיה, והוא עוד דוגמא לכך שקומיוניטי היא יצירה שצריכה להגיע עם footnotes, וזה כשלעצמו גם די מעייף (פשוט כי צריך להכיר המון פרטי טריוויה בשביל להבין הכל, וטריוויה זה לא יצירתי, מעניין או מרגש).

  • אני גם לא הבנתי איך שם הפרק מתקשר לפארודיה ודווקא ראיתי קצת "חוק וסדר" בימי חיי, אפשר הסבר?

   • אורולוגיה זאבית -> דיק וולף.

    • איילון צפון

     הבדיחה על חשבונו הייתה מצחיקה יותר ברוק 30, לפני כמה שבועות.

     • מה הייתה הבדיחה?

      • איילון צפון

       ספוילרון ל-30 של מתישהו. אני באמת לא זוכר. כמה שבועות.

       כשקנת' עבד בתור צנזור לתוכניות טלוויזיה הוא אמר שהוא צפה בחוק וסדר למטרות צינזור והחליט שהם לא יכולים להגיד דיק וולף בטלוויזיה.

   • רייצ'ל

    http://www.tve.co.il/forum/?id=58490#sonid=58506
    את מספר פרקי חוק וסדר שראיתי אפשר ודאי למנות על אצבעות יד אחת ובכ"ז לא נזקקתי לשום הסבר, גם אם לא הייתי זוכרת את השם הזה לבדי, היה כיתוב תודה בסוף הפרק.

   • מיכאל גינזבורג

    משחק על שמו של יוצרה המיתולוגי של חוק וסדר, דיק וולף.
    *** קרדיט לרייצ'ל מהמסך המפוצל***

  • מיכאל גינזבורג

   דוכן הנקניקיות זה סמל של הז'אנר!
   "קיפ דה הוטדוג" LOL

 • טיימר

  אולי בגלל שLupine זה זאבי והיוצר של חוק וסדר זה דיק וולף?

 • איתמר

  אני מודה שהיה מצחיק. וכמישהו שראה, בניגוד לכולכם, מאות על גבי מאות של פרקי חוק וסדר, על מגוון סדרותיה, אני יכול גם לומר שהמחווה היתה די מדוייקת. מהבגדים, להליכה, ההתנהגות, הדמויות התומכות והפתולוגית שאשכרה הייתה אותה פתולוגית מסדרת המקור.

  אבל למרות שזה היה מעניין, זה עדיין סבל מהסימפטום העיקרי של המחלה של קומיוניטי – ההתחכמות. הסדרה הזאת איבדה לגמרי את הלב שלה. כל מה שנותר הוא ערימת ילדים שכזאת שמורכבת משכבות של רפרנסים על גבי מחוות על גבי אלוזיות על גבי קריצות עין על גבי פרצי גיקיות על גבי מטאיות. וכמובן שטרוי ועאבד שוב היו במרכז הפרק.

  האמת שהמחווה דווקא לחוק וסדר רק הזיקה לסדרה והאירה עליה באור שלילי. הרי חוק וסדר הייתה ועדיין היא דוגמא מופלאה לכתיבת דמויות חכמה. הרי גם עם הדקות הספורות בפרק אם בכלל שמוקדשות לחיים הפרטיים של הדמויות או לבחירות האישיות שלהם ולאישיות שלהם שמשתקפת בעבודה שלהם, עדיין קיבלנו חבורה של דמויות שלמות עם מניעים ברורים (עיין ערך סטייבלר ומקוי). אז אם קומיוניטי, סדרה שהיא הכי בקטע של דמויות, לא מצליחה לתת לנו דמויות שלמות, ברורות, קונסיסטיות ושניתן להזדהות איתן בכל 20 ומשהו הדקות שלה, מה יגידו אזובי הקיר?

 • Yaara

  בתור חובבת גדולה של חוק וסדר על שלל נגזרותיה, מאוד נהניתי מעשרות המחוות והקריצות בפרק הזה. מהפתיחה, דרך הבטטה שעמדה ללבלב (לא!!!) ועד הסוף שחייב להשאיר את הצופה קצת מוטרד.
  עם זאת, אני מאוד מסכימה עם ההערה של איתמר על המחסור ב"דמויות שלמות, ברורות, קונסיסטיות" – חוץ מהדיקן, המשחק של כולם היה לא משהו. הם לא הלכו עם המחווה לדמויות עד הסוף, ולא הלכו מספיק עם המאפיינים הרגילים של הדמויות, ובסוף יצא משהו פרווה כזה.
  100 על הרעיון, 50 על הביצוע.

 • מיכאל גינזבורג

  ספוילר לפרק:
  שאלה – למה הרגו את סטאר ברנז? 🙁 השחקן גמר חוזה?

  • המשך ספוילר בלינק המצורף–
   לא גמר חוזה, אבל ביקש שייפטרו מהדמות שלו כדי להתרכז בפרוייקטים אחרים: http://insidetv.ew.com/2012/04/27/community-law-order-death

   (חוץ מזה, אני ממש לא רוצה להכנס לוויכוחי 'קומיוניטי – יחסינו לאן?', אבל אני אישית נהניתי מאוד מהפרק הזה, וגם מכל הפרקים הקודמים, ואני לא רוצה לשכנע אף אחד שלא נהנה שהוא בעצם כן צריך לאהוב אותם, ומבקשת יפה שלא ינסו לשכנע אותי שאני בעצם צריכה לא לאהוב אותם.)

 • maayan1

  חבל שבפרק הקודם כתבתי: הם חזרו! כי ממש בא לי להגיד את זה על הפרק הזה. אז לצערי אומר, הם ממשיכים לחזור (ליים, אני יודעת).

  ולחשוב שהייתי כ"כ קרובה להספיד את הסדרה, והנה שני פרקים מופתיים ברצף. ואני בטח עושה ג'ינקס מטורף עכשיו, אבל לא אכפת לי. הפרק הזה חזר לעשות את אחד משני הדברים שהסדרה עושה כ"כ טוב, אחד משני סוגי הפרקים שגרמו לי להתאהב בסדר – פרקי מחווה, ופרקי בקבוק.
  ואחרי מספר פרקי מחווה זועתיים בעונה זו [שלא אעז לנקוב בשמם, טוב נו, מלחמת הקריות, הדוקומנטרי על אפוקליפסה עכשיו – the horror !!
  (Reference intended)]
  הם חזרו לעשות אותם בצורה הטובה, בצורה הגובלת בגאונות שאפיינה את פרקי המחווה הגדולים שלהם, אלה שגרמו לי להתאהב בסדרה. הפייטנבול (שלושתם), זומבים, אפולו 13.
  עם מינון מדוייק של קיצוניות לצד עדינות, משחק על הקו הדק שבין לצחוק על הז'אנר המרופרר, לבין לעשות לו כבוד. עם תסריט מכובד ושלם, ולא פרק שנשען על המחווה ותו לא. עם אהבה לצד הלעג. עם משחק משובח (במיוחד של השחקנית של אנני, אלוהים, שיתנו לה לצאת מהדמות לעיתים יותר קרובות, כמו בפיינטבול של עונה שניה, היא פשוט מככבת, כ"כ ורסטילית, כ"כ מוכשרת) של כל הדמויות. עם הקלישאות המוכרות אבל עשויות בצורה שנונה, עם כל הטוויסטים הנלווים והנצרכים, עם בנייה מדוייקת של הפרק. פשוט.. פשוט מופתי.

  ועם ההודעה הזאת אני בטוחה (מאוד מקווה שלא) שאתרסק מאכזבה בפרק הבא, כ"כ צפוי. סה לה וי.

  • naama2

   רק אני ממש נהנתי מהפרק מחווה לאפוקליפסיה עכשיו/Hearts Of Darkness? כל זמן מסך נוסף לג'ים ראש הוא ברכה בעייני, הפרק עצמו היה קצת עמוס אבל עדיין מצחיק ממש.

   • אני ממש אהבתי אותו, בעיקר בגלל שהוא התמקד בדיקן, וג'ים ראש כזה שחקן גדול שהוא הצליח לא לעשות את זה מגוחך. שם דווקא כן היתה אמירה מעניינת על דמות שלא חקרו (והצליחו כן לבנות אותה היטב, אולי כי היא היתה ברקע של כל הפרקים המיוחדים האחרים).

 • maayan1

  לדעתי זה היה מוגזם, צפוי, לא מצחיק. פשוט הייתי כ"כ עצובה אחרי הפרק הזה. זה בדיוק מסוגי המחוות הגרועות לדעתי. כלומר, בואו נסח את זה ככה, לדעתי אם רוצים לעשות פרק מחווה טוב, צריך לקחת את הפרק הזה ולעשות הכל אבל ה-כ-ל הפוך ממנו. פשוט ככה. וטעות פטלית שהפרק הזה עשה, צריך לראות את אפוקליפסה כדי להבין אותו (או שמא לראות את הדוקומנטרי, על אפוקליפסה בכלל, לא הבנתי עדיין על איזה מהם הוא עשה טייק אוף, לא ראיתי את הדוקומנטרי), שזה 101, באיך לא לעשות מחוות, לדעתי.
  זה היה פרק כ"כ איום לדעתי, שזה פשוט היה יום אבל, שדבר כזה יצא מסדרה שאני כ"כ אוהבת.
  ג'ים ראש הוא מלך, אין ספק, ולא צריך לפרט למה. אבל א. גם שחקן טוב לא יכול להציל תסריט רע. ו-ב. אני ממש נגד לעשות פרקים מבוססים עליו. הוא הקומיק ריליף וצריך להישאר כזה. הוא דמות בלי עומק, וגם לא צריך לתת לה עומק.

 • naama2

  ולמי שרוצה עוד מהדיקן – מישהו העלה ליוטיוב את הבונוסים מהאתר של NBC (שאאל"ט היה חסום לגולשים מחוץ לארה"ב). מדובר במערכונים קצרים בשם Dean Pelton's Office Hours – חמוד נורא.

  http://www.youtube.com/watch?v=IYqHcbx9Q0w&feature=relmfu (עם לאונרד)
  http://www.youtube.com/watch?v=L8rFlt_ICEU
  http://www.youtube.com/watch?v=kam_2IZB8QQ&feature=relmfu

  • נהדר, תודה.

 • Tally S

  פרק חוק וסדר של קומיוניטי היה מעולה!! כמה צחקתי!
  ונכון, הבוחנת הרפואית היא זו של הסדרה המקורית.

 • Tally S

  תפרוכת!

  • שמח לעזור.

© עידו ישעיהו