לצד האש הדועכת

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 20/03/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "המתים המהלכים" 2.13

http://i40.tinypic.com/ok05k8.jpg

אתחיל מהסוף: זה היה הפרק הטוב ביותר העונה. נראה כי זה הפרק הראשון למעשה שנכתב והופק ללא מעורבותו של פרנק דראבונט (על התסריט חתומים מחליפו כשואוראנר גלן מזארה ויוצר "המתים המהלכים" רוברט קירקמן). מה גם שכפרק סיום עונה הצליחו מצד אחד להציג עלילה חדשה בפני עצמה (מתקפת הזומבים ההמונית), ומצד שני לא להשתין על כל זכר שנותר מהקומיקס המקורי, ועל כך בהמשך.

אמנם ציפיתי למעט יותר טבח, וקרול משום מה הצליחה להימלט מהזומבים, אולם איבדנו שתי דמויות מיותרות. האמנתי לרגע שגם הרשל יקפח את חייו בהגנתו על החווה בנחישות כה רבה (מסתבר שבתחילה התכוונו להרוג אותו לפני שני פרקים, אבל אז הוחלט להיפטר מדייל מסיבות פוליטיות, וכמו שזה נראה הרשל התיישב על משבצת הקשיש בעל קול ההיגיון). אה, וגם לורי; חבל שלא איבדנו גם אותה בהזדמנות נהדרת זו. חוץ מזה, כולם שם צלפים מושלמים? באמת? לאורך כל הפרק לא הייתה ירייה אחת שלא פגעה בראש של מהלך.

אוי, ריק, איזו נפילה. מהמנהיג הרציונלי והשקול, עם "סגן" חמום מוח שגורם לו להיראות טוב, ברגע ששיין יצא מהתמונה ריק איבד את הגורם המאזן. לא שזה רע, מפני שסוף סוף הוא מתחיל להידמות למקבילו בקומיקס: מוביל את הקבוצה, האדם המושלם לתפקיד, אך גם נע בין החלטות מאוזנות לבין זעם כוחני שמתפרץ החוצה כמעט בכל הזדמנות. הכעס של חבריו מפני שלא סיפר את מה שידע על הזומבים מד"ר ג'אנר (הנגיף נמצא בכולם, והם יהפכו לזומבים ברגע שימותו, לא משנה כיצד) היה מעט מקומם, אבל על חשיפת הריגתו והדרך שבה ריק עשה זאת, הכעס של האחרים היה מובן יותר. אולי מפני שריק העביר זאת בצורה לא ראויה? כשסיפר זאת בתחילה ללורי בנפרד, נראה היה שהיא משלימה עם החדשות, אלא שהזעזוע האמיתי עבורה היה כששמעה שקארל הרג את שיין לאחר שהפך למהלך.

יכול להיות שאני טועה, אבל הנאום נשמע לי מאוד מוכר וככל הנראה נכתב בהשפעת מונולוג דומה מהקומיקס. ריק הבטיח את מנהיגותו הבלתי מעורערת ונתן לכולם אפשרות להתפצל ולנסות לשרוד בכוחות עצמם. האמת היא שכל אחד מהשורדים יכול לשרוד בעצמו נכון לעכשיו, בטח כשמחלקים אותם לשלוש קבוצות ברורות (למעט טי-דוג שנמצא בגפו, אלא אם יזדנב אחרי דריל וקרול) ודווקא אלו שמסוגלים באמת לעשות זאת (דריל והרשל) תומכים בריק.

אי אפשר לשכוח את אנדריאה, השורדת המצטיינת של הפרק, שבטח תהיה עצבנית מאוד לכשתתאחד עם חבריה. מבלי להתעכב יותר מדי על הרפתקאותיה ביער, אני מדלג קדימה: יאיי, קיבלנו הצצה לדמות חדשה! [1]

והיה, כמובן, גם את השוט הסופי של מקום חדש [2] שעונה בדיוק לדרישות של ריק ושות', ונמצא 100 מטר ממקום מושבם הנוכחי. הכניסו כאן בדיחה\רפרנס מתבקש ל"נמלטים".

[1] ספוילר: מדובר במישון. בשורה אחת: נפטרנו מפסיכופת אחד בדמות שיין, קיבלנו במקומו פסיכופתית גדולה אף יותר. בגזרת הליהוק, בעונה הבאה תגלם אותה דנאי גורירה ("טרמיי"). ספוילר 2: אל תיקשרו יותר מדי אל שני מהלכי המחמד שלצדה.

[2] ספוילר 3: זהו בית כלא שיהיה מקום מושבם של השורדים בתקופה הקרובה, אבל גם יביא הרבה צרות חדשות. חבל שלא נותרו שורדים נוספים מחוות גרין שיקפחו את חייהם באחת העלילות האהובות עליי בקומיקס.

 • Saturn

  כתבתי את דעתי במסך המפוצל. רציתי לשאול לגבי ספויילר 3: לפי איך שזה בקומיקס, יש חומר טוב לעונה הבאה? למרות שכותבי הסדרה תמיד יכולים להחריב הכל עם עוד ברבורים בין הקבוצות והתעסקות בחולין.

 • מיכאל גינזבורג

  מעולה, תומר!

  מה אתה יכול לנדב לנו בנוגע למישון והכלא?

  והנה מה שכתבתי על הפרק ב'מסך המפוצל' –

  הפעם לא היו חוכמות או דיאלוגים מעיקים ומתישים. לעזאזל, אפילו שיין כבר לא איתנו.
  קיבלנו מנה הגונה של אקשן זומבים מבוים לעילא, רווי סצינות אינטנסיביות ומסחררות.

  הדמות בה נתקלה אנדראה ביער, ששיספה את הזומבים באמצעות חרב סמוראים מגניבה ובאמתחתה צמד חמד זומבים קטועי ידיים משלה, אמורה להוות טריגר מרענן לקראת העונה
  ה3 שתעלה בסתיו. יש למה לצפות. זה היה באמת "פאק, מי זאת?!"
  למרות שהופעתה נראית די תלושה מהמציאות הלא-קומיקסית בעליל בה הלכה הסדרה עד כה.

  הנאום של ריק, על דמוקרטיה ו"הנה הדלת למי שרוצה לעזוב" LOL הזכירה לי במידה רבה מאוד
  את אחד מנאומיו של ג'ק שפרד ב'אבודים', הרבה קווי דימיון. ולורי, לא מגיע לך גבר כמו ריק.
  ברגע שהיא התרחקה ממנו, רציתי שזומבי יגאל אותנו ממנה כבר לעולמי עד.

  קצת מוזר לי שיש לא מעט מבקרים הגורסים שהסדרה רדודה ומטפלת באופן שטחי בדמויות שלה, אבל תזכרו שיש בעולמינו סדרות כמו 'טרה נובה' ו'השמיים נופלים' שהן המדד האמיתי לסדרה גרועה מהי. המתים המהלכים היא הנאה צרופה ואני מחכה כסר לסתיו ולעונה החדשה.

 • כשהפסקתי לקרוא (בינתיים) הקבוצה בדיוק הצליחה להתמקם כמו שצריך בכלא והיה משבר אמון גדול בין שאר השורדים לבין ריק, מאוד לדומה למה שהיה בסוף הפרק האחרון. אני לא יודע בדיוק מה אירע בהמשך השהות בבית הכלא (מקווה להשלים את הקריאה עד העונה הבאה), למעט מה ששמעתי מאחרים, כולל הופעתו של המושל. אפילו למישון התוודעתי מעט מאוד, אבל היא בכל זאת הספיקה להרשים כדמות חריגה מאוד.

  על כל פנים, עלילת הכלא היא בעלת פונציאל רב ומאוד נהניתי ממה שקראתי שהתרחש שם. אני מאמין שבגלל ההבדלים בליין-אפ בין המקור לסדרה הטלוויזיונית חלק מהסיפורים לא יגיעו למסך הקטן, אבל בכל מקרה אספיילר רק במקצת: בקומיקס התגלו ארבעה שורדים בלבד, כולם אסירים, שהתבצרו בחדר האוכל. למעט אחד, כולם הביאו עימם הרבה צרות במהרה, וחוץ מזה יש כמה אגפים סגורים שורצי זומבים, כמתבקש.

 • קראקד עם חמש סיבות שבגינן TWD יכולה רק להשתפר:
  http://www.cracked.com/blog/5-reasons-the-walking-dead-has-to-get-better

 • miss bojarsky

  מבחינתי כולם שם טיפשים וצריכים למות, אני לא חושבת שאני יכולה לשאת זאת יותר. אם במקרה בעונה 3 הסדרה חוזרת לרמה של הפיילוט, תדווחו לי. אחרת, כנראה שהרומן בינינו הסתיים*

  *אני שומרת לעצמי את הזכות לשנות את דעתי ולראות את עונה 3 בכל זאת

  • ocean

   לא ראיתי את הסדרה מעולם, אבל אי אפשר שלא להסכים עם משפט על חלל כגון "מבחינתי כולם שם טיפשים וצריכים למות". ישר כוח!

   • miss bojarsky

    חן חן 🙂

© עידו ישעיהו