שופט, מושבעים, תליין

פורסם ע"י ‏מיכאל גינזבורג‏
בתאריך 05/03/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "המתים המהלכים" 2.11

זהו זה. זה נגמר עבור דייל. שוכב לו שם בשדה, מתבוסס בדמו, בטנו מבותרת, חרחורי גסיסה עולים מפיו ויש לא מעט חזירי יבלות שמזדהים עם כאבו. הפעם אין מדובר פשוטו כמשמעו בחזירים אלא בקבוצה עצמה, הקבוצה השבורה, כפי שזיהה דייל והטיח האשמות קשות בחבורה על דה-הומניות העלולה לקרוס להם בפנים אם וכאשר יחליטו "להיפטר" מרנדל, האסיר הצעיר.

מעניין היה לראות את ריק סובל ונאבק קשות בין הרצון לכפות על עצמו השמת פיתרון סופי ובלתי מוסרי בעליל שירצה ויתיר את החבורה בתחושת קליימקס מרירה, לבין העקרונות העמידים שליוו את רוב החלטותיו כמנהיג הרשמי של כולם.

"הוא איום", גורסת אנדריאה בפני דייל ולצופה זה לפתע נדמה כי היא מתכוונת לשיין ולא לרנדל. האומנם? שיין, בניגוד לפרקים הקודמים בהם ניפץ שלל מוסכמות וסלילי דנ"א של חברה שזמנה עבר בטרם עת, מתון ושקט יחסית הפעם ונותן לקבוצה לומר את דברה, שלמרבה צערו של דייל מתכתב עם תפיסת העולם החדשה והקרה של שיין, הרומסת סיכוי ממשי לקיום חברה חדשה ומסוננת זומבים, כי כל שנותר כרגע הוא הישרדות והישרדות בלבד.

קרל, אוי קרל. גן העדן מבחינתו הוא פנטזיה רחוקה ומטופשת, ובגילו הרך למדי הוא נתון להשפעות האינטריגות והדינמיקות המתרחשות בין חברי הקבוצה ומובילות אותו להבנה ואמת אחת לפיה יש להרוג כל מי שיש שמץ ולו הקטן ביותר של ספק לגביו ולגבי נכונותו לשמר את ביטחון הקבוצה. הנטייה שלו לכיוון אחד מכווצת כמדי פרק את ליבו ופוערת רווח קטן עד מאוד בין מחשבותיו לפעולותיו, למרות ש-ריק ניסה להפציר בו קודם לחשוב ואז לדבר.

קצת מוזר שדריל מפקיר את מרכולותיו הדלות, אחרי שהחליט כי הוא מתרחק מעט מהחבורה ודואג לעצמו ולעצמו בלבד, ללא שמירת קשר עין עם תיקיו המכילים נשק. וכך, קרל מצליח בלי בעיות להוציא אקדח ולשוטט עם כובע הקאובוי שלו ברחבי היער שם הוא נתקל בזומבי חסר אונים שרגליו מחובקות ע"י חסדי אדמת העפר הבוצית לצד הנהר. ואיפה החסדים של קרל? לא נמצאים. מצטערים, תנסו שוב מחר. הרגע הקטן-גדול הזה, בין הזומבי לקרל מתווה אולי את עתידו מכאן והלאה וההשלכות נראות כבר בסוף הפרק.

אז מה יקרה עם רנדל? האם הקבוצה תתעשת עקב אירועי דייל – משנתו ומותו – ותחשוב על דרכים אחרות להתמודד עמו? ושיין? מתי הוא יתחיל להראות סימנים של הפיכה לזומבי (סכין מזוהמת דם זומבים בפרק שעבר הזכירה לי את הזיקה המתבקשת בין מכורים לסמים הנדבקים באיידס אחרי שהשתמשו במזרק נגוע)?

צריך לומר, הסדרה מנפיקה אימג'ים מצוינים ומעוצבים לעילא של הזומבים, הכוכבים האמיתיים של הסדרה, וזה אולי הדבר המרכזי שמשאיר את מרבית הצופים נאמנים לה. אני מקווה שיבוא שינוי דרסטי בדיאלוגים ובהיגיון הפנימי בצמד פרקי הסיום.

  • Saturn

    מה שכתבתי במסך המפוצל:

    זה רשמי, מדובר בסדרה הנצפית ביותר הכי גרועה כרגע על המרקע. די. סדרה גרועה ברמות. איך הצליחו ליצור כזו קבוצת דמויות.

    לא אהבתי את הישירות של הטיעונים של דייל, למרות שהם נכונים. 'אסור לאבד את האנושיות'.

    הפאניקה מרנדל עדיין חסרת הגיון מבחינתי ומדהים איך לכל הקבוצה לא ממש אכפת כך או כך. השיחה הקבוצתית הראתה כמה העניין שטותי. למה לא להשאיר אותו כאסיר? 'יהיה עוד פה להאכיל'. אלליי! עוד פה להאכיל, למה ממש מדובר פה בשירות פנסיון מלא עם 3 ארוחות מלאות ביום. תאזקו אותו באיזה פינה תנו לו מנות קטנות וסעו בשלום.

    היי שיין, אם רנדל כזה איום אז עדיף שלא תדבר על הבעיות הקבוצתיות ביחד עם אנדריאה ממש מחוץ לבקתה בה הוא כלוא כך שהוא שומע את הכל.

    היי, אם כבר דולים מידע מרנדל אז למה לא לשאול….איפה המחנה של הקבוצה שלו? הרי הם כל כך בטוחים שהוא יחזור אליהם ויוביל אותם לחווה. אז תוציאו את המידע ממנו. או, אפשר לשחרר אותו ולהשאיר עליו מעקב ואז כשהוא מתקרב למחנה הם יכולים לפתוח במתקפת מנע ופתע.
    כמובן, שמחשבה כזו לא עוברת במוחם המוגבל. מי פה הזומבים?

    קארל היה צריך למות בפרק השני. דמות נוראה ובלתי נסבלת. גונב נשק ונכנס ליער בלי ידיעה של אף אחד. חבל חבל שהזומבי לא הרג אותו כשהוא השתחרר. גבר אתה, מתעלל בזומבי אבל ברגע שהוא מהווה איום אתה בוכה ובורח. ואז הוא אומר לאביו DO IT רגע לפני שריק בא להרוג את רנדל. לא הבנתי איך ירייה היא הריגה הומנית יותר מתלייה.

    ואז הסוף. כל כך גרוע ושרירותי. אם כבר דייל מת אז למה לא לעשות שרנדל השתחרר איכשהו ולקח את חייו כשניסה לברוח ואז הקו הגס של הסדרה והקבוצה יבלוט עוד יותר באירוניות הזו וה-told you so.

    איך זומבי מאגף אותו? למה הוא לא הכין את הנשק כשהוא ראה את החייה הפגועה באופן טרי. מה קרה? תם החוזה עם השחקן ולא חודש? אה, נזכרנו שצריך להרוג אותו. כמה רחוק הוא רצה להתרחק מהמחנה? עוד סיבה לתעב את קארל והדאווינים שלו.

    דריל גם הוא הבין לבד ששיין הרג את אוטיס ושומר זאת לעצמו. אכן הקבוצה שבורה.

    אחרי דייל נשאר להרוג רק את: טי-דוג, קארל, קארול,אנדריאה,שיין ואז אולי אפשר לעשות משהו בסדרה הזו.

    הדבר היחיד שהסדרה הזו מציעה היא איפור זומבים וסצנות gore בשביל לרצות את הצד צמא-הדם של הצופים.

    —–

    בנוגע למוות של דייל קראתי תאוריה שהשחקן שמגלם אותו ופרנק דבורנט(?) היו חברים קרובים כך כשהאחרון פוטר לפני תחילת העונה השחקן לא רצה להמשיך בסדרה. לאחר זמן קצר הוא התרצה והמשיך, אבל הנה עכשיו הדמות שלו נהרגת באופן די שרירותי.
    יש מצב שהוא היה בראש רשימת 'הדמויות שנהרוג כאשר נתקרב לסיום העונה'.

    • miss bojarsky

      אני מסכימה, עוד פרק מטופש של סדרה מטופשת. עוד שני פרקים לעונה הזו ואני סיימתי.

  • כבר הבעתי את דעתי לא אחת וכמו מרבית הדמויות בסדרה, גם דייל מחוויר לעומת מקבילו בקומיקס. אמנם שניהם ממלאים את תפקיד זקן השבט שאוהב להביע את דעתו הגם אם לא פופולרית במיוחד, אולם דייל של הסדרה לא מילא את מלוא הפוטנציאל שהוצג במקור. לא בדאגתו האבהית-אך-לא-מעיקה כלפי אנדריאה ואחותה, שלאחר מותה של האחרונה התפתחה לקשר רומנטי עם הבלונדה הקשוחה. עדיין לא הרחקתי עד שם בסיפורי הקומיקס, אך ידוע לי שגם במקור דייל כבר הספיק לקפח את חייו, אם אפשר להתנחם בזה.

    אני יודע שאסור לתלות תקוות בדמוית ובתסריטאי הסדרה, אבל שינוי עמדתה של אנדריאה לצידו של דייל במהלך הפרק והשפעת מותו אולי ישנו אותה לטובה, סוף סוף. נראה שקארל בדרך לרשת את אמו כדמות טרחנית ומעצבנת שעושה מהלכים מטופשים, בשילוב מוסר מפוקפק בהשפעת מי שייעד עצמו להיות אביו החדש, שיין. הגילוי שהזומבי שעימו השתעשע מוקדם יותר הרג את דייל עשוי, אולי, לדכא במעט את היצר הדפוק שבו.

    הפרק הזה לראשונה נראה היה שרנדל אכן עלול להוות איום, עם ההאזנות לשיחות שהתרחשו מחוץ לכלאו וניסיונותיו לשכנע את קארל. הסחור הוא לא מייקל אמרסון, אבל בסצינה הזו הוא לגמרי הזכיר לי את בן ליינוסהנרי גייל ב'אבודים'.

    לסיכום, התגובה של The Gutters לאירועי הפרק:
    http://www.the-gutters.com/comic/264-whitney-cogar

  • מיכאל גינזבורג

    והנה עוד סקירה מעניינת של הפרק –
    http://collider.com/the-walking-dead-recap-judge-jury-executioner/150034/

    • אתה מודע לכך ששברת את חוק ה"אסור לספיילר בפיסקת הביקורת הראשונה" עליו הוא כותב בתחילת הפוסט, נכון?

  • מיכאל גינזבורג

    כמובן, אם כי יאדו שומר על החוקים הנאותים ומזהיר בכניסה לסקירה כי ישנו ספוילר
    אז אני ישן טוב בלילה 😉

© עידו ישעיהו