זעם האלים

ספוילר "ספרטקוס" 2.10 – שימו לב, מדובר בפרק האחרון לעונה, שכבר זמין ב-VOD של כן.

http://i41.tinypic.com/f0rvhu.jpg

איך אפשר לעמוד בפני כזה סיום? הרווייה מלאה של צמאון הדם שטופח לאורך כל העונה. "כולנו אלים הלילה הזה, והרומאים יחושו את זעמנו!". כן!

אז כן, העונה הזו הייתה פחות טובה מקודמתה, הרבה יותר נמרחת ויותר מדי פומפוזית, אבל מבחינתי הסיום הזה ענה על הציפיות. כמו הפינאלה של העונה הראשונה, גם הפעם זכינו למרחץ דמים מלבב שלא לקח שבויים ולא בחל בצדדים. למעשה, שתי דמויות שחשבנו שאיבדנו אז, מתו הפעם באמת: אשור קיפד את ראשו סוף סוף ולוקרישיה… טוב, לוקרישיה.

זה היה רגע מצמית מאין כמוהו. מצד אחד לא האמנתי שהם הולכים להרוג כך את הרך הנולד, מצד שני היה לי ברור שאין סיכוי שזה לא יקרה. הנפילה שלה מהצוק עם התינוק (של ספרטקוס!) בידיה ושמלתה מתנפנפת הייתה שוט יפהפה, מה שהפך את הרגע הזה לעותק נשימה. שיחקו מאוד יפה על הסיפור שלה לאורך העונה. תמיד היה נדמה שהיא באמת סלחה לאיליתיה, מלבד פעם אחת בלבד בשלב די מוקדם שבה הסגירה שהיא זוממת משהו, אבל מאחר שמאז ועד עכשיו היא תמיד השמיעה דברי אהבה בפני איליתיה ועזרה לה גם בתחבולות לא מובנות מאליהן, כמו רצח ספיה, הייתי בטוח שהיא פשוט שינתה את דעתה. דבריה על המרפסת, בדיוק במקום שבו הושלכה גופתה של גאיה חברתה הטובה, היו ממש משכנעים. "חילצת אותי מטירוף". נו, מסתבר שלא בדיוק.

כיאה לשם העונה הנוכחית, הפרק גאה בנקמות. מותו של אשור בידיה של נביה היה עונג גדול. אני אף פעם לא מבין את הנבלים שמלבים את זעם יריביהם בעת הקרב. הרי בכך הם נושפים בהם תעצומות, וזה בדיוק מה שקרה עם נביה, שהלכה עם חרבה אל המקום היאה, הזין של אשור. דווקא הקושי שלה לערוף את ראשו סיפק נחת רבה, מאחר שנאלצה להכות שוב ושוב עד שניתק. קטע גורי קתרטי ומשעשע. הנחת הזו הייתה ניכרת במיוחד כאשר משווים אותה אל מותו של גלאבר בידי ספרטקוס, נקמה נוספת שחיכינו שתקרה ולבסוף הייתה איטית מדי ולא מספקת דיה.

הרגע המרגש והמסעיר ביותר היה כמובן מותו של אונומיאוס. הימרתי על אי אילו מתים – מירה לא הייתה אחת מהן, אגב, אבל אף פעם לא חיבבתי אותה במיוחד –אבל לא אונומיאוס. הוא נראה כמו פסל שיש, איך החרב בכלל הצליחה לשסע אותו? חשבתי שאולי גניקוס ימות ויזכה לגאולה מאונומיאוס רגע לפני שיפוג, אבל לא שיקרה בדיוק הפוך. זה היה כה עצוב, אבל המחילה הזו לפני הסוף סיפקה סגירת מעגל מזככת.

פרק http://i44.tinypic.com/1zx7fgi.jpgהסיום הזה טרף את הקלפים. אמנם ניתן לומר את זה גם על סיום העונה הראשונה, אבל הפעם באמת נפטרנו מדמויות רומאיות רבות שיעניין אותנו אם יעמדו מול ספרטקוס ומרעיו. במנותק מלוקרישיה וגלאבר, איליתיה חסרת כוח או עניין, כך שיש להניח שנראה אותה חוברת אל וריניוס בעונה הבאה, כשם שזממו לפני אי אילו חודשים. אנחנו כבר יודעים שהסדרה אוהבת לשלוח זרועות אל העבר, וזה חלק ניכר מכוחה, אבל כשהיא קוטלת את העבר הזה אט אט, עד מהרה לא יישאר לה לאן ללכת. כמו כן, אחרי שהנקמות הללו הגיעו אל מימושן וסגרו כמה מעגלים, נקווה שבפעם הבאה נראה כמה סיפורים חדשים לגמרי ולא שידור חוזר וחיוור לעונה הזו, רק עם וריניוס רומאי אחר במקום גלאבר.

© עידו ישעיהו