צופה בבלשים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 07/03/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

"היא צופה בבלשים, 'או, הוא כל כך חמוד'"
(אלביס קוסטלו, Watching The Detectives, מבטא כבר ב-1977 את רחשי הצופות בטימותי אוליפנט)

ספוילר "צדק פרטי" 3.08

וואו, כבר עברנו שמונה פרקים מהעונה הזו? איך הזמן טס כשנהנים, ובפרק הזה ההנאה הייתה גדולה במיוחד. כלומר, גדולה ברמה של צחקוקים עולצים לכל אורכו. מצא חן בעיניי שהקירות נסגרו קצת על ריילן והסתקרנתי לראות איך יצא מכל הסיפור, הבולשת מצד אחד והמשטרה המקומית מנגד. אהבתי שהחברים במשרד עזרו לו, כלומר ארט וטים – חילופי הדברים בין ריילן לארט תמיד אדירים. איפה רייצ'ל בכל הסיפור הזה, אגב? נראה שאנחנו כל הזמן רואים או אותה או את טים, אבל אף פעם לא את שניהם ביחד. מצד שני, אני מבכר על טים על פניה, כך שזה לא שאני מתלונן או משהו. כמו כן אהבתי שבזמן שריילן מואשם בכך שהוא משתף פעולה לא חוקית עם בויד קראודר במסגרת ניסיון להפליל אותו, בויד עצמו זוכה לאותה מנה כאשר השריף מנסה לטפול עליו פשע שלא ביצע, גם הפעם באדיבות רוברט קוארלס.

הפעם גם ראינו לראשונה היכרות בין שני הארכי-נבלים של העונה, אלסטין ליימהאוס ורוברט קוארלס. המפגש הזה יכול היה להיות מושלם אם דיוויד ואסקז, עוזר התובע המחוזי ושחקן נוסף ממפעלות גרהם יוסט (ריק גומז, "אחים לנשק", "בומטאון") שנשלף מהארכיון זמן רב אחרי שלא ראינו אותו, היה עובר שם במקרה. בכלל, הפרק הזה היווה כר מצוין לבחון את העבר, להציף ממנו דברים ולגרום לי לצפות שוב בכל מההתחלה: החקירה של ואסקז נגד ריילן (עונה 1), ניסיון הרצח שהזמין גארי (עונה 2) ואפילו המכות שארט הנחית על הפושע בתחילת (עונה 3).

אבל באשר למפגש הזה בין ליימהאוס לקוארלס – נראה שהוא מכניס אותנו ואת העונה אל הישורת האחרונה שלה. אני תוהה אם ליימהאוס אכן בא לגבות את הצד המנצח או שמא יש לו זווית אחרת, אולי בהמשך לאיום של בויד עליו בפרק הקודם. אם הייתי מוכרח, הייתי מנחש שהוא יעדיף להישאר פטריוט לעצמו ולדחוק את המאפיה ואנשיה החוצה; הוא מן הסתם יודע שהזרמת הכספים אל קוארלס הופסקה ושכרגע הוא די פועל לבדו. אחרי הכל, טאנר דוד היה שם תחת ידיו בפרק הקודם כדי לספק לו מידע.

מעבר לכך, קוארלס עצמו ממש לא נראה כמנצח בפרק הזה, ובפרט בנסיעה בדרך אל ליימהאוס, כאשר קיבל טלפון מהבית. הפרטים האלה מעבים יפה את דמותו, ואני אשמח לראות כאלה גם מהחזית של ליימהאוס. זה מה שהיה חזק בדמותה של מג בנט, שעדיין חקוקה בזיכרון חרף כל התהפוכות שהציגה העונה הנוכחית. היא הייתה מיוחדת ועמוקה, ובמקרה של שני הג'נטלמנים הללו, הפוטנציאל כל כך שם עד שקשה שלא לרצות שישברו כבר את פני השטח ויצללו פנימה. יש להם חמישה פרקים לעשות זאת.

תגיות:
 • Hear hear!
  כל כך מוזר ומצער עד כמה שהסדרה הזו לא תפסה בארץ, היא כל כך מהנה ותמיד ברת-צפייה, שזה נדיר בעולם סדרות "האיכות".

  כעת לעסקים:
  אכן, קוארלס הצליח לעורר סימפטיה בסצינת הרכב. מדהים עד כמה הוא מצויר כילד מגודל שאינו מסוגל להתגבר על הדדי אישיוז שלו ועל קנאת האחים שלו.

  איך כמעט חזינו בזירת העינויים והרצח שלו! מעניין האם היוצרים יחשפו אותנו אי פעם לבדיוק מה הלך שם (על מה מתערבים שהרנט בויז הרצוחים הם תמיד נמוכים כמו אחיו?) או ישאירו זאת סוד קריפי עלום שהרעיון ברור אבל הפרטים מעומעמים? אולי נגלה אותם כאשר ריילן, בויד או (הכי סביר) ווין דאפי ימצאו את עצמם שם על הסד.

  ואני מופתעת שלא ציינת זאת, אבל בעונה הזו אין פרק, אף לא אחד, שבו לא חוזרת דמות עבר (משנית או שולית) מעונות קודמות. דואי, דיקי, הזונה, לורטה, דוקטור סטרן, בובי סינגר, ההוא שהסגיר את ריילן לדיקי, גארי, השופט, וסקז ועוד…
  למה זה נעשה, אני עוד לא לגמרי יודעת, אבל זו לחלוטין מגמה חזקה ועקבית.
  אולי כדי לגרום לצופה להבין שהרלן היא מקום קטן, כמו קיבוץ, שבו כולם מכירים את כולם וסופך כל הזמן לחוג במעגלים ולפגוש בדיוק את אותם אנשים? אולי זה כדי להבהיר שאין מקום לקרפט-באגרים כמו קוארלס ותושביה של הרלן עוד יילחמו עליה? אולי זה כדי להבהיר כמה לכוד בעבר הוא ריילן כל עוד הוא שם?
  מעניין יהיה לראות לאן הם לוקחים את זה.

  • האמת היא שבכלל לא שמתי לב שנציגות מהעבר נמצאת מדי פרק, אבל זה בדיוק מסוג הדברים שאני מאוד אוהב בטלוויזיה. זיכרון ארוך. בפרק הזה אהבתי שגם השופט הבליח לדקה כדי להחליף דברים עם ואסקז, בשביל הדבר הפעוט הזה הביאו את השחקן. בעיניי זה גדול.

  • Mortana2006

   יכולה להבין למה זה לא תפס, זה מין מערבון עם אווירה מטונפת.
   אבל זה כמו באהבה, אם את מפסיקה להסתכל רק בקנקן ומתחילה להכיר לעומק, זה הרווח שלך.
   או כמו שבויד אמר לריילן: אם היו שופטים ספר לפי הכריכה שלו, אתה היית רב מכר.

   אם ריילן היה נוח על העיניים שלי מהתחלה ומאוד הערכתי את טים כשחקן, עכשיו, בגלל שרעות מאוהבת בו, אני רואה אותו בעיניים אחרות לחתולין. לא צופה בבלשים. צופה במרשל.

 • טיימר

  בעיניי זה היה פרק די מוזר.
  ראינו את 2 החקירות רק בשביל הקטע. פבי סגרו את התיק רק בשביל לא להסגיר מקור(למה פתחו אותה? מה היה מיוחד במקור? הרי יודעים שיש האזנה ומעקב שלהם) והמשטרה סגרה רק כי לא מצאו אקדח(שלא הבנתי איך הוא הגיע לבית הישן). ומה היה הקטע עם השניים שהסתובבו ליד המכונית(אני בכלל חשבתי שזה אנשי פבי, אבל עדיין נשאר עלום).

  העלילה המרכזית קצת סתומה הפעם.

© עידו ישעיהו