בלאגן נפלא

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 02/02/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "חסרי בושה" 2.04

http://i43.tinypic.com/x2tnjd.jpg

כמה הולם שם הפרק הזה, הן לסדרה כולה והן לפרק המסוים הזה, שהיה אדיר בעיניי. זה מושג שניתן להחיל כמעט על כל אחד מהאחים גאלגר, ובראשם כרגע פיונה. מכמיר לב לראות אותה עושה את כל הבחירות האומללות האלה, כמו אביה הנאלח בורחת מפני רודפיה ומשתופפת מתחת לשולחן. ידענו שהיא אהבה את סטיב, אבל מסתבר שהיא ממש קורסת לאטה בלעדיו, נאלצת מדי פעם להיכנס לשירותים כדי להתקשר אליו או סתם להתייפח.

גם ליפ שבור לב, בלי התייפחות אבל עם משימה. הניסיונות שלו להפריד בין קארן לג'ודי – איש שמסתמן כטוב לב ונקי כפיים, לשם שינוי בשכונה שלהם, הגם שמעט חופשי מדי עם גופו – גרמו לליפ לעשות כמה דברים רחוקים מאוד ממוסריות. הוא יוצא מגדרו כדי לעשות את הדבר הלא נכון, אבל בשום שלב לא טורח להגיד לה את האמת, שהוא אוהב אותה ורוצה אותה באמת. למעשה, נראה שהוא אפילו לא מודה בכך בפני עצמו. אחרי הניסיון לסרסר במנדי, שכשל כאשר נתקלה בסירובו של ג'ודי, יהיה לו קשה בהרבה להגיע אל קארן, שעכשיו גם מתברר שהיא בהיריון ממנו. מצד שני, היא שכבה עם אבא שלו, מעשה לא פחות מזעזע.

אפרופו אבא שלו, פרנק עצמו הגיע לשפל המדרגה בפרק שעבר כאשר מנע מבאטר-פייס את האיבר שהיה מציל את חייה. אבל שום מעשה נפשע אינו זוכה לעונש – הפעם כוח עליון, אם אפשר לקרוא כך למטוס שמשיר חלקים אל הקרקע, סיפק לו בדיוק את מה שהיה צריך. וזה על רגל אחת ההבדל בין עלילת באטר-פייס לעלילת שילה. פרנק גם ככה רחוק מלהיות דמות אהובה עלי, אבל מה שעשה לחולת הלב המסכנה היה בחירה יצירתית גרועה שוודאי ניסתה להיות קומית-איכשהו, אבל בפועל הגבירה בענק את האנטגוניזם שלי – ואני מניח שגם של אחרים – כלפי פרנק. לסיומת הוא גם גנב את קופת הצדקה מהכנסייה, כמה חמוד.

במקרה של שילה בפרק הנוכחי הוא עושה מעל ומעבר כדי למנוע ממנה לצאת אל העולם. מעשים נקלים ואיומים, אבל שאינם כרוכים עדיין בהריגת אדם בכוונה תחילה. במקרה הזה הסיפור אכן היה קומי והפאנץ' ליין באמת מצחיק ומפתיע, לא מעט בזכות משחקה המעולה של ג'ואן קיוזק כשילה. לדידי פרנק הוא הגאלגר היחיד בסדרה שלא מצליח להלך על הקו העדין שבין דוחה לאהוב, ואחרי מעשיו בפרק הקודם גם לא סביר שזה ישתנה. רק בלאגן, בלי נפלא.

תגיות:
 • איתמר

  יההה איזה כיף! חשבתי שאני היחיד שלא אוהב את פרנק, משום מה קיבלתי את הרושם שהוא דמות אהובה, אבל עלי הוא פשוט בלתי נסבל, עד כדי כך שלא משנה לי כמה מייסי נהדר או לא, הוא קיבל דמות פשוט נוראה ומבחינתי זה כבר הולך מעבר לעבודה אומנותית טובה, הדמות יותר מדי מגעילה מכדי שאני אתרשם מהמשחק של מייסי.

  לגבי הפרק עצמו, ההתנהות של פיונה הייתה מוזרה בעיני, לא הרגילו אותנו מתחילת הסדרה שמדובר במשפחה של מאדר פאקרס קשוחים? ועוד פיונה שרק לפני כמה פרקים עמדה בפניה הבריון שגנב את ליאם. ועכשיו היא בורחת מהחצי עוף הזאת עם התינוק ביד.
  אולי היא עד כדי כך שבורה ללא סטיב ובעקבות מה שהיא עשתה שהיא איבדה את האומץ שלה.

  במקרה של שילה אני מאוד מאוכזב, אהבתי את ההתקדמות שהיא עשתה, ג'ואן קיוזק עושה פה עבודה נהדרת ושילה היא דמות מאוד מעניינת. היה מאוד מאכזב לראות את התוכניות של פרנק מתגשמות בדרך דאוס אקס מכינה שכזאת. ולא רק בגלל שאלו התוכניות של פרנק, אלא בגלל שרציתי לראות את שילה החדשה. למענה אני מקווה שלא יעשו לה פשוט ריוויינד אלא ימצאו דרך לקדם או לפחות לעשות שינויים בדמות, הדבר האחרון שבא לראות אותה עושה עכשיו זה דורכת במקום.

  ומדברים על דריכה במקום, איפה סטיב???

  • איילון צפון

   אני חושב שההתקדמות של שילה תישאר. המטוס הזה שנחת אמנם מנע ממנה להגיע לבר של פרנק, אבל אני משוכנע שבפרק הבא היא תתגבר ותלך לשם. לדעתי זה פשוט היה קטע של "נגמר הזמן בפרק, בואו נדחה את זה קצת איכשהו לפרק הבא". אם זה באמת יחזיר אותה לאגורופוביה זה יהיה ממש מתסכל.

 • Shira

  עוד פרק נהדר, והמטוס ישר הזכיר לי את דוני דארקו..
  אבל למה טוב כל הערום הזה? אתם מרגישים שזה תורם לסדרה בכלל?

  • למה לא עירום? זו תוכנית פרועה וגסה שהחשיפה בה נראית כחלק אינטגרלי מחייהם. הם גם מקללים כל הזמן ליד הילדים – ככה זה בחיים (שלהם). בסדרה כמו "משחקי הכס" אני יכול להבין את הביקורת, אבל כאן ממש לא.

 • miss bojarsky

  בהחלט פרק נהדר. והסוף לגמרי מזכיר את דוני דארקו (אגב, שבוע שעבר ראיתי את "הקופסא", איזה סרט מעפן).

  אצלי פרנק כן הלך על הקו הזה של בין דוחה לאהוב, אבל בפרק הקודם הוא חצה אותו בגדול. די חבל לי שעשו את זה.

 • תתש

  למיטב זכרוני ליפ אמר לקרן שהוא אוהב אותה כבר בעונה שבעברה והיא דחתה אותו מיד. בפרק הזה היא אמרה לליפ שהיא "לא שווה את זה", מה שמעיד על ההערכה עצמית המאוד נמוכה שלה. ורק אני חושב שזה רעיון לא טוב להתחתן עם מישהו בן 30 ומשהו לא משנה כמה טוב ונקי כפיים הוא בגיל 17?

  הראנינג-גאג של האישה שרודפת אחרי פיונה ומפרסמת בראש חוצות את מעלליה עם בעלה הייתה מצחיקה ברמות (השלט שהילדים החזיקו ברחוב היה אדיר). אני באמת לא מבין איך אמי רוסום לא מקבלת הכרה על העבודה הבאמת נפלאה שלה. המיני-התמוטטות והמבט תיעוב עצמי שלה במראה אחרי שהיא נכנסת לשירותים להתחבא (עוד קטע אדיר) היו נהדרים.

  אוקיי, ההתנהגות המטרידה של קארל כבר מזמן עברה את הגבול בו אפשר לצחוק על זה. הילד פשוט פסיכופת ואנס בפוטנציה (ערכת חטיפה). יום אחד המנהל הזה שסטיב שיחד ישב בבית משפט אחרי שמשפחות הקורבנות של קרל יתבעו אותו.

  • הוא אמר לה ומיד חזר בו כי חשב שזה מלחיץ אותה. לא ממש מספיק כדי להעביר את הנקודה כעת, חודשים רבים אחרי כן.

 • תתש

  הולי שיט. רק עכשיו זיהיתי שקווין היה החבר הדביל של ג'ואנה גרסיה ב-"ריבה". זה אפילו יותר WTF מלויד מ-Undeclared כאופנוען מזוקן ומקועקע.

 • מעניין. באמת תהיתי מה אחרים חושבים על פרנק.
  כבר בעונה הראשונה (אולי כבר בפרק השני כשהוא נוגח באיאן) קלטתי שהסימפטיה שלי לדמות נובעת בעצם מזה שאני אוהבת את פרנק גלאגר הבריטי. זה והעבודה הטובה של וויליאם ה. מייסי.
  ברגע שאני מנטרלת את שני הנתונים האלו נשארתי עם דמות די מגעילה שהצליחה קצת להציל את עצמה בעיניי רק בסוף העונה כשהוא נעמד תחת זרם השתן של ליפ. בעונה הזו, וכמו שתארת במיוחד בפרק הקודם, הוא אפילו מגיע לשיאים חדשים.

  …זה גורם לי להתגעגע לפרנק הבריטי.

© עידו ישעיהו