16 מתוק

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 24/02/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "מחלקת גנים ונוף" 4.16 מתוק

http://i43.tinypic.com/350qv4m.jpg

אכן מתוק. פרק שהצליח להעביר ביתר שאת את הנקודות החזקות באופיין של כמה דמויות: לזלי, רון ובעיקר אפריל. אני מת על הדינמיקה שמשחקת על התהומות הפעורות בין אופיים של רון ולזלי – קדחתנות פעלתנית מצד אחד וקרתנות אדישה מנגד. שניהם מצוינים בנפרד אבל זוהרים ביחד, פשוט כי האחד מדגיש את השני.

את לזלי אנחנו מכירים כסופר-וומן שמצליחה ללהטט בין מיליוני משימות שלרוב אחרים לא יתמודדו איתן גם במספרים מרובים, וזכור בהקשר הזה הפרק המופתי '94 פגישות' מהעונה השנייה, שבו כל אנשי המחלקה נאלצו להתמודד עם היעדרותה – גם אז היא הפגינה ביתר שאת את העיקשות ואת הדבקות שלה במטרה בשעה שניסתה לעצור את הרס הגזיבו ההיסטורי. הפעם אפילו היא לא עמדה בעומס של משרה מלאה במחלקת גנים ונוף לצד עבודה תמידית על קמפיין הבחירות שלה, אבל לא אישה כלזלי תודה בכך, מה שהביא לשרשרת ארוכה של הפגנות חוסר מקצועיות לא אופייני.

במערכת היחסים הזו של רון ולזלי, אני תמיד אוהב את העובדה שבתור הבוס שלה הוא מאפשר לה תדיר חבל ארוך להבין לבד את גבולותיה, אבל גם תמיד נמצא בסביבה כדי להתדשן מעונג על הטעויות שהיא עושה בדרך. פרצופו המרוצה בחנות השלטים בזמן שהמוכר מקריא בקפדנות את ה-URL המלא לעוגמת נפשה של לזלי, עשה את הסצינה מבחינתי.

ובזמן ששתי הדמויות הללו משלימות זו את זו על ידי ההבדלים ביניהן, ישנם טום ואן. הזוג המופרך הזה הצליח לשמור גם הפעם על מעמדו כחוליה העלילתית הקלושה, התלושה והחלשה, אלא שהפעם זכו השניים לכוכבת אורח, זו שאחראית לשידוך מלכתחילה – אפריל. לאורך הצפייה חשבתי לעצמי שכותב הפרק, נורם היזקוק (Hiscock, אללי, איזו ילדות קשה ודאי הייתה לו), כנראה מאוהב באפריל, כי היא שפעה פנינים והייתה אדירה כפי שלא ראינו אותה זמן רב. "לא איכפת לי מהם. או מאף אחד", "תודה לך, אלכוהול", המבט המצמית שלה כשכולם במשרד מוחאים כפיים לכבוד ג'רי, זעקת השבר שלה כאשר התעוררה וגילתה שאן וטום שוב יחד.

נוכחותה כחוט השני לאורך המסכת שגוללה את סיפור חוסר התאמתם של טום ואן, הערתה קצת כיף לניסיון הכושל להמחיש עד כמה השניים מצליחים לגרום ליחסים ביניהם לעבוד חרף ההבדלים העצומים ביניהם. התוצאה שהושגה הייתה שוב הפוכה. כבר ראינו מספיק זיווגים מופרכים בטלוויזיה, אבל כאלה שהצליחו לעבוד – הולינג ושלי ב"חשיפה לצפון", זאנדר וקורדיליה ב"באפי", סת' וסאמר ב"האו.סי", ברייט והאנה ב"אברווד", זוס וטלי ריקליס סיני ב"מעושרות" (חה!) וכמובן דארמה וגרג. במקרה של טאן, כלומר הברקינס, הדגשים על חוסר ההתאמה יוצרים אפקט הפוך מכפי שהיוצרים מתכוונים, פשוט כי אין שום משקל נגד. רגע אחד הם רבים ונפרדים, רגע אחרי כן הם מעירים את אפריל שנרדמה שיכורה והנה הם שוב ביחד. 99 אחוז מהפרק מריבות שממחישות לנו חזור והמחש עד כמה טום ואן לא קשורים, ואז אחוז אחד שבו הם מתפייסים תוך התעלמות נוחה מהסיבות שבגינן אן מחבבת את טום. זה הדבר שאמור לשכנע אותנו? מה שהיה אירוני במיוחד זה שבשלב מסוים אן אמרה, "זה כאילו אני יוצאת עם מנחה שעשועון אידיוט". זה בדיוק מה שטום, מנחה שעשועון אידיוט, והשעשועון הוא משחק הזוגות "Know Your Boo" שהגה ושבו הוא וזוגתו היו נכשלים נחרצות.

אבל כדי לסיים בטעם טוב: הסיפור של אנדי, כריס וצ'מפיון היה מלבב.

 • ocean

  במשפט אחד: אמייזינגלי יס – מאנסי אינדיאנה.

  לא נפלתי מהפרק. הקטע האהוב עלי מלבד המשפט שמעלי הגיע כשבן הלום השינה וסתור השיער הגיח מעבר לספה, ומלמל בדיליי "הפתעה" עבור ג'רי.

  כמו כן, ממשיכה לאהוב את הטיפול העדין בשברון הלב והבדידות של כריס.

 • טום ואן אכן מופרכים, ומבטי הכמיהה של כריס רומזים שהם רק שם כדי לקדם את העלילה ההיא, איכשהו. זה ברקע מאז סוף העולם, התגבר בוולנטיינז דיי, ונראה כבר די ברור. זה לא שכריס רק בודד, זה שהוא בודד ומקנא לאן. הזיווג אן-טום כל כך מופרך (זה מרגיש כמו המשך לדייט של לזלי עם טום), שאין מצב שזה לא יגמר במהרה.

  מצד שני, אולי מנסים להסביר איך זה שאן *גרה עם* אנדי.

  • אופס, נראה לי שתחילת התגובה היא אולי ספוילר.

   • לא נראה לי שזה ספוילר, "טום ואן אכן" יכול להצביע על המון דברים לא קשורים, ומאחר שזה כל כך מופרך, אני משער שמוחותיהם של אלה שלא צפו יסרבו לעשות את הקישור.

    • לפני שזה הופיע בעמוד הראשי, חשבתי שאולי יופיע "טום ואן אכן מופרכים", ולא יודעת, אני נזהרת מספיילורים (ועדיין מספיילרת על הזמן).

 • Saturn

  'Jerry is often adequate'

  רון מפגין את העקרון שלו להצמד לעובדות בלבד כאשר הוא אמור לשאת נאומיםברכות. מצויין. הפרק השלישי של העונה הראשונה דירבן אותי להשלים את הסדרה, ושם רון נותן נאום שכזה.

  אן-טום ממש שטותי.

 • איילון צפון

  לא ייאמן כמה זה מתאים לג'רי שיום הולדתו נחגג רק פעם ב-4 שנים.
  צפייה בפרק הזה, יחד עם הפרק השבועי של רוק 30 שגם עסק ב-29 בפברואר, הלחיצו אותי שיש קפיצה קטנה לעתיד וששבוע הבא עוד פעם לא ישודרו פרקים. אבל לשמחתי ישודרו וגם ישודרו.

 • MooTzk

  אן וטום חייבים להפסיק. ברור שהסדרה לא רוצה אותם כזוג רציני, אבל גם כזוג קומי הם לא עובדים. דווקא כשהם היו סתם שני ידידים בין כולם אהבתי את הכימיה ביניהם, אבל שום דבר בזיווג שלהם לא הגיוני כרגע. מזל שאפריל שם כדי להציל את הסטוריליין הזה מכישלון מוחלט.

  סה"כ פרק בסדר כזה, שלמרות שהיו בו כמה רגעים מצחיקים, הותיר בי הרגשה שהיה אפשר לשייף אותו לפרק מוצלח יותר. במיוחד בקטע של ה-JPEG – הבדיחה הייתה מושלמת כשהם רק עברו ליד השלט וראו את ה-URL. כל הסצינה שבאה בעקבות זה הייתה בבחינת running it to the ground מבחינתי.

 • קצת חבל שצריך למרוח כמה מילים בתחילת התגובה כדי שלא יופיעו כספוילר בדף הראשי, לא?

  מה הטעם באן? אל תבינו אותי לא נכון, היא חביבה ולפעמים יש לה עלילות טובות (בעיקר – ואולי רק – עם רון ואפריל), אבל כל קווי העלילה בהם היא מחפשת או מחפשים לה בן זוג מעיקים מאוד, ולמערכת היחסים הנוכחית עם טום יש פוטנציאל להרוס הרבה דברים טובים בסדרה.
  אם מלכתחילה היא היתה נשארת עם כריס היא עוד היתה יכולה להיות בסדר, אבל בקצב הזה היא הופכת להיות המארק החדש. לא אזיל דמעה אם היא תעזוב בפרק הבא.

  • לא חשבתי על זה, אבל אתה כנראה צודק. הסדרה יכולה להסתדר היטב בלי אן. היא גם ככה הומה דמויות מעולות ואן אינה אחת מהן. בן מהווה את הסטרייט-מן האולטימטיבי ככל שנדרש לסדרה.

© עידו ישעיהו