מד מן 4.12: מפריחים עשן

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 22/02/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

http://i43.tinypic.com/24entzc.jpg"מד מן" עונה 4 פרק 12 – הדיון המקורי שלנו בפורום טלוויזיה באג'נדה.

מספרים מספרים מ0פ7ים. בעוד 6-8 חודשים, אני שונאת את המספר 7, קוראים ליצירה "מספר 4". וכמו דון שמנסה לפענח את היצירה של מידג', אני לא מצליח להבין מהי המשמעות של כל זה. האם ליצוק לתוכם משמעות נומורולוגית? לשדך אותם אחד לשני כדי ליצור תאריך? 7.4.1968? או יום העצמאות האמריקני ב-1968? או אולי דון ימות באחד מהתאריכים ב-1986? מה שכן, השנאה המוזרה של סאלי כלפי המספר שבע משקפת בה משהו מאוד נון קונפורמיסטי בעיניי. אני לא חושב שיש מספר יותר אהוב ופופולארי. הוא נחשב למספר מזל, מטאפיזי, מה ששוכן בכפיפה אחת עם תפישתה של סאלי לגבי המוות, היעדר גן העדן ואיבתה כלפי הנצח. גם בחלומות שבהם היא עפה היא עושה זאת בעמידה.

כמה עצוב היה לראות את מידג' במצבה הנוכחי. ראיתי את שמה של רוזמרי דה וויט כבר בקרדיטים בפתיח, כך שההפתעה שבהיתקלות בה הגיעה עבורי כבר אז ולא למראה פניה. אנחנו תמיד קולטים כמה זמן חלף כשאנחנו רואים אנשים שלא ראינו המון זמן. "כמה טוב שלא השתנית", היא אמרה לדון. כמה חבל שאת כן. אחרי ששילם לה היא שאלה אותו, "מה אתה חושב על היצירה?". "זה לא משנה", הוא ענה לה. היצירה לא חשובה כשנמצאים בתהום תחתית, משהו שיכול להעיד על האופן שבו דון תפס את עצמו כאשר נאבק עם האלכוהול.

אהבתי את המכתב של דון לניו יורק טיימס, מחוכם למדי. בבוקר שאחרי מייגן אמרה שבין כל הטלפונים התקשר גם אחד, אמרסון פוט, שמסתבר כי היה שותף במקאן-אריקסון ועזב אחרי שדו"ח של משרד הבריאות חשף את הקשר בין הסיגריות לסרטן ריאות. הוא עצמו הפסיק לעשן והפך לדובר חריף נגד עישון. אהבתי במיוחד את האופן שבו ג'ון האם מקריין את המכתב: שקט ושקול כשהוא כותב, נלהב ונמלץ כשאחרים קוראים אותו בבוקר.

למרות כל הבוקה ומבולקה במשרד בעקבות המכתב, נראה לבסוף שהוא עשה את שלו. קן מציין שיש הרבה אנשים חשובים בדירקטוריון של האגודה האמריקנית למלחמה בסרטן. איכשהו עלה בדעתי שאולי אחד מהאנשים החשובים האלה הוא קונרד הילטון, אז גיגלתי את שמו יחד עם "American Cancer Society" ומסתבר ש-א) אני ממש לא היחיד שחשב לקשר בין השניים, ו-ב) הילטון אכן כיהן בוועדת המידע לציבור של הגוף (כמו גם בלשכת המסחר של קליפורניה-ישראל, אבל זה כבר לא קשור).

mad men 4.12 midges' painting

© עידו ישעיהו