בלדה לסוכן כפול

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 07/01/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"תא גורדין", דרמת המתח והריגול החדשה של כן בכיכובם של רן דנקר ומוני מושונוב, זכתה לתשואות רבות עם שידור הפרק הראשון השבוע. אין לי אלא להצטרף אליהן – פרק הבכורה היה פשוט מעולה. הוא סיפק מצג שהצליח לחשוף את הפרטים שיש לחשוף מבלי להלעיט בהם את הצופים, וגם לעשות זאת באופן אינטליגנטי, מינורי וכמו-אגבי, המאפשר לנו רוב הזמן לחשוב שאנחנו רואים את הפיסות הרלוונטיות בלבד, בלי מריחות, בלי רגעים מיותרים ועם לא מעט דמויות שכולן נראות שלמות וברורות. כל כך לא מובן מאליו ובכל זאת נעשה כאן בהצלחה מסחררת.

הסדרה עוקבת אחר משפחת גורדין, המהווה תא ריגול רוסי, שעלתה בשנות התשעים ומאז הספיקה להשתקע ולבנות להם חיים נחמדים ושקטים. כל זה משתנה כאשר המפעיל שלהם דופק בדלתם אחרי כל הזמן הזה, והפעם הוא רוצה להפעיל את הבן, אייל/אלכס (דנקר המצוין), מלח הארץ מהסוג שכבר כמעט לא מייצרים ושלא מודע לתפקיד של משפחתו. הפרק הראשון הצליח לשרטט באופן נפלא את המים המתגעשים. אם זה התגובות ההומיות של ההורים, בעיקר האם דיאנה (הלנה ירלובה המצוינת אף היא) ואם זה הסיפור המקביל המתמקד במחלקה הרוסית בחקירות השב"כ, בראשותו האלילית של מוני מושונוב.

העיסוק הזה בעלייה ובתלישות הרוסית הזכיר לי מאוד את "מרחק נגיעה" הנהדרת, מה גם שאת אב המשפחה הרוסית בשתי הסדרות מגלם סלבה ביברגל – גם הוא, ודאי ניחשתם, מצוין. זהו פן שאישית מאוד מעניין אותי ועל סמך הפרק הראשון מקבל כאן במה. אני מקווה שזה נכון גם לפרקים הבאים. יש לציין שאת בת המשפחה מגלמת נטע ריסקין האהובה, אלא שכאן היא עם שיער שחור-עורב שאינו מסב לי קורת רוח. מה שכן, היא מאוד דומה כך לאמה הטלוויזיונית. ספוילר לפרק בלבן: הגילוי שהיא עמדה במרכזו בסוף הפרק היה מאוד במקום, ציפיתי לאלמנט מרעיש מעין זה וקיבלתי אחד שאינו רק טוויסט לשם הטוויסט, אלא אחד טעון שמהווה כר נרחב לדרמה בהמשך.

אם אתם מגיבים עם ספוילרים, נא הקפידו להזהיר לפני כן.

הפרק הראשון לצפייה במלואו:

© עידו ישעיהו