להיות, מערכה ראשונה

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 02/12/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 4.13

הסדר השנה הולך להיות מצומצם מהרגיל, הא?

במהלך הפרק טארה שואלת את ג'קס וג'מה, כל אחד בנפרד, אם הם אוהבים אותה. שניהם עונים בחיוב, כמובן, מה שכנראה מוביל את טארה לעשות מעשה שלעולם לא הייתה חושבת עליו ומוסרת לג'קס את הנשק שבאמצעותו יהרוג את אביו המאמץ, רוצח אביו ומי שגנב ממשפחתו את הבכורה, הולכת עם ג'קס וג'מה עד הסוף. בכל זאת, קליי זמם להרגה.

רגע החלפת גילויי האהבה עם ג'קס אף כלל את טארה אומרת "אם הייתי יכולה, הייתי מפסיקה" לפני מתן התשובה לג'קס, מפני שהיא יודעת שהודאה ברגשותיה כלפיו תכבול אותה אליו, בין אם יקיים את הבטחתו לעזוב את צ'ארמינג או יבחר להישאר. אותה סצנה כללה רגע נהדר אחר, כשטארה מרימה את בגדיו מוכתמי הדם של ג'קס ולאחר הבטחתו שתכניתם להסתלק עדיין בפעולה, שואלת אם זה כל כך פשוט כמו להתנקות מדם ולהחליף בגדים, מה שג'קס אכן צריך לעשות פיזית ומטאפורית במטרה לצאת מהמועדון אחת ולתמיד. הדם של קליי ואופי על הבגדים קל יותר להסרה מכל הדם שצבר לאורך שנים בחברותו בסאמקרו. ועכשיו כשהאמת המצונזרת במקצת ע"י ג'מה יצאה מהשק, הדם שיישפך יהיה הרבה יותר אישי וקשה לניקוי.

אופי הפצוע נשלח להסתתר בבקתה של פייני ואני מקווה שלא בכך הסתיים תפקידו העונה. טיג השבור עושה את הדבר ההגיוני ביותר מבחינתו ויוצא לנקום במי שהוא חושב שעומד מאחורי ניסיון ההתנקשות בקליי, אלא ששוב אהובתו של מישהו נהרגת באשמתו. הפעם נראה שלא באמת אכפת לטיג, אבל כשיגלה מה קליי עשה בסתר אולי יישבר שוב, כמו לאחר מותה של דונה. נראה שכך גם נבנית יריבות עם הניינרס בעונה הבאה.

אני מקווה שהעסקה עם האירים והקרטל לא תבוצע בסופו של דבר, או לפחות שתדחה למועד אחר. מוזר שהמקורות של רומיאו לא חשפו דבר בנוגע לחקירת הענק של פוטר, אלא אם הוא מסתיר משהו. יהיה חבל אם ג'קס (והאחרים) ישלם במאסר על מהלך עסקי מטופש ואנוכי של קליי, לפני שיספיק ליישם את נקמתו, בעוד קליי ייוותר חופשי אך פצוע.

 • ocean

  אולי בכל זאת היו צריכים להשאיר את העסק כפרק אחד, ולא לחלק לשניים. התחושה היתה של סצינות צפויות מדי וקצת מריחת זמן. בכל אופן, אני חושבת שהקרטל מודע היטב למה שמתרחש. או שרומיאו משתף פעולה עם המשטרה, או שהוא מנסה להפיל את המועדון ולצאת עם השלל בחינם (הוא העיר כמה פעמים שג'קס חמום מוח ושצריך להרחיק אותו. אחרי הידיעה על קליי, נדמה לי שהוא לא מעוניין בשום עסקה שג'קס מתווך בה).

  כמו כן, כל ההתעקשות הזו שדווקא ג'קס יהיה זה שיהרוג את קליי הזכירה לי למה בימים כתיקונם אין בי טיפת הערכה לסדרה הזו. אגב, רק לי סצינות "תגיד/י שאת/ה אוהב/ת אותי" של טארה העידו שבקרוב הקרטל ישלים את מלאכתו?

  • לא זכור לי שרומיאו אמר זאת על ג'קס, אבל גאלן מהאירים הביע אי רצון לעבוד עם ג'קס בפרק הקודם. מעניין יהיה לראות כיצד הוצאתו של קליי מהתמונה תשפיע על העסקה.

 • אני נמנע מלשפוט את הפרק הזה כפרק, כי הוא בעצם עוד לא נגמר. מלכתחילה הוא אמור היה להיות ארוך מהרגיל ואז הוארך עוד יותר ונחצה לשני חלקים, כך שלפני שאראה את החלק השני לא אדע את התמונה המלאה. עם זאת, אין מנוס מלהודות שאחרי הסוף המדהים של הפרק הקודם, בא החלק הזה והיה משמים למדי. אני יכול לקבל את העובדה שתחת איומי הנשק של ג'קס, אופי מפספס את קליי אפילו מהטווח הקרוב שבו הוא עומד [1], אבל מצער אותי שהוא לא מצליח לעשות את העבודה. מבאס גם שנראה כאילו הסיבה לכך היא שג'קס יהיה האיש, הבן, שיהרוג את קליי. זה הופך את כל העניין למאולץ. במקום שהדמויות ישרתו את העלילה, העלילה משרתת את הדמויות – זה מה שמן הסתם קורה כשמנסים לדבוק ביצירה קיימת אחרת. לכן קליי עוד בחיים.

  [1] סערת נפש דומה לא חלה על ג'קס, אגב, שצולף בקלילות בכף ידו של אופי (ובהמשך גם רוכב על אופנוע כשהוא מצליח לצלוף לאחור ולהרוג את הנהג של הניינרז. לא הגזמנו טיפה?).

  במהלך הצפייה לא יכולתי שלא לחשוב על "הסמויה", שמעולם לא פחדה לשחק בדמויותיה, ראשיות או אהובות ככל שיהיו (וכמובן שלא אספיילר), ומנגד על "דקסטר", שכמו SOA גם היא הציגה העונה שטות דומה של 'פספוס' מטווח קצר שהפריעה לי עד מאוד. הפרק הזה, או חצי הפרק, ליתר דיוק, המחיש למרבה הצער לאיזה צד של הסקאלה שייכת "ילדי האנרכיה". והקטע הוא ש"הסמויה" שואבת בעצמה מהטרגדיות היווניות, אליבא דדיוויד סיימון, אבל היא גם לא הגבילה את עצמה בגלל ההשראה הזו. להפך, האמינות תמיד הייתה נר לרגליה. אבל בסדר, לא צריך להגיד לי ש"הסמויה" יש רק אחת.

  עוד מהשייקספיריאניות: ג'מה נראית מוכוונת מטרה. נראה שמה שמנחה אותה הוא דבר אחד – ג'קס הוא זה שצריך להרוג את קליי. לכן היא הזהירה את בעלה יום קודם לפני כן על כך שאופי בעקבותיו, ולכן היא לוחצת עכשיו על הדוושה מול טארה, כדי להראות לג'קס את המכתבים. אבל זה לא עובד, וכרגע הסימנים מראים שג'מה הולכת להישאר לבד – קליי ימות וג'קס ייסע עם משפחתו. לא יכולתי שלא לרחם עליה.

  הערה קטנה לסיום: העובדה ששוב טיג מנסה להתנקש במישהו וגורם בכך להריגת אהובתו נראתה ממש קומית, ולא נראה לי שלכך הייתה הכוונה. שלומיאליות רצחנית.

 • אני מסכים שהפרק הראה ירידה מעטה לעומת קודמו, אבל כל השתלשלות חשיפת האמת-ברובה בפני ג'קס ודחיפתו לעבר חיסולו של קליי הייתה מרתקת בעיניי. ג'מה, גם כשהיא טוענת שאין מקום לעוד שקרים, ממשיכה בתיחמוניה ומונעת מג'קס לדעת על מעורבותה בפועל במותו של אביו.

 • Saturn

  שאלה בנוגע לטארה: למה היא התכוונה כשהיא אמרה לג'מה שהיא יודעת שהיא לא שיתפה את המכתב שמערב אותה בהריגת ג'ון וההסבר למה טארה לא מגלה את זה לג'קס?

  עדיף היה אולי שקליי ימות ישירות מירי אופי אבל המצב שלו עדיין היה קריטי. התאכזבתי שלא קיבלנו דרמת-שולחן-ניתוחים ושלא הראו לנו את המאבק על חייו של קליי.

  אני גם חושב שהסיכוי יותר גדול שקליי לא יומת בפרק הבא מאשר שכן. למרות העדפת הכותבים שג'קס יעשה את זה, המכתבים שג'מה הביאה לו גם תורמים להשארותו בצ'ארמינג ובמעדון, כפי שג'מה רוצה. אני לא רואה את העונה הבאה מתרחשת בלי שג'קס יהיה חלק מהמועדון, אבל אני גם לא יודע כמה 'הצדקה' יש כדי להשאיר את ג'קס שם אם קליי ימות כבר בפרק הבא.

  לא אהבתי את התגובה והמעשים של טיג. אני מבין את סערת הנפשות אבל אני לא מקבל את מסע-הנקם שלו. סתם סיבוך נוסף.

  • אם אני מבין נכון את השאלה שלך – ג'מה חסכה מג'קס את המכתבים שמפלילים אותה ואת אנסר, וטארה ידעה שכך היא תעשה. למעשה, היא ניחשה את כל המהלכים שלה מהרגע שג'מה ביקשה ממנה את המכתבים כדי להביא אותם לקליי. למה היא לא מספרת לג'קס על המעורבות של אמו? אנחנו לא יודעים באופן ודאי, אולי כדי לשמור על יתרון מולה, אולי כדי לא לשבור את ג'קס עוד יותר.

   • Saturn

    זה הולך ככה: טארה שואלת את ג'מה כמה מהמכתבים היא חסכה. ג'מה מתפלאה ושואלת את טארה שאם היא ידעה על תוכן המכתבים האלה למה היא נתנה לה אותם ( כי ברור שג'מה תחסוך את החלקים האלה מג'קס). טארה משיבה לה 'בגלל שאני חכמה ממך ואני מכירה את ג'קס יותר טוב ממך'.

    יכול להיות שטארה מחזיקה בזה בתור קלף וגם שאם מעורבות ג'מה תתגלה ע"י ג'קס במועד מאוחר יותר הוא עוד יותר יכעס עליה שהיא שיקרה לו וניסתה לחפות על עצמה כשהיא נתנה לו את המכתבים.

 • Geeker

  אני לא בטוח שהעובדה שג'קס יהיה האיש שיהרוג את קליי הופכת את כל הנקמה למאולצת. מדובר על קליי, האיש שדאג לחיסולו של אביו ועוד יותר מזה – לניסיון החיסול של אם ילדו. העובדה שהוא נשלח על ידי ג'מה וטארה לסיים את מלאכתו של אופ היא סבירה בהחלט. (מה גם, שאופ פצוע כדי לסיים את זה עד הסוף).
  כן, דיוק הירי של ג'קס במרדף היה על גבול המופרכות, אבל ניחא.
  לא מצאתי בשאלות 'האם-את/ה-אוהב/ת-אותי' של טארה עילה לנתינת המזרק הקטלני, אלא יותר ניסיון לוודא שלא משנה מה יקרה ונוכח הבלגן הם ירצו בטובתה (ג'קס לעזוב את צ'ארמינג, וג'מה לשחרר את ג'קס). בהקשר זה, על פניו עושה הרושם שמסכת השיכנועים שעבר ג'קס על ידי ג'מה לא השפיעה עליו והסימנים מראים שהוא באמת מתכוון לעזוב (נכון לעכשיו ולפי ההבטחה החוזרת שניתנה בנוכחות ג'מה). יחד עם זאת, שבוע הבא פרק אחרון ואני חושב שג'מה, ששמה בהולד את האקס-ג'נקי (שכחתי את שמה), לא תוותר ותשמש בה בדרך מחוכמת כדי להשאיר את ג'קס לידה.
  אני חושד שהקרטל משתף פעולה רק למראית עין עם עניין העסקה. שיחת הטלפון שאישרה את המשך התנהלות העיסקה נראתה מחשידה…

  • החלפת גילויי החיבה הייתה עילה למה שציינת, אבל אני בטוח שזה גם תרם להחלטתה לסייע במותו של קליי.

 • Saturn

  אגב, שאלה לשונית:

  פספסתי שינוי בשפה האנגלית שמאפשר להשתמש ב'meet' כשם עצם שמשמעותו 'meeting' ולא רק כפועל? בשני הפרקים האחרונים השימוש הזה היה תמידי.

  • Meet הוא אכן גם שם עצם, מפגש.

© עידו ישעיהו