המשפט של לזלי נופ

ספוילר "מחלקת גנים ונוף" 4.09

פתאום הבנתי: אני מאוהב. לאורך הדקות הראשונות של הפרק צחקקתי כנערה פותה, מאוחר יותר דמעתי בהתרגשות – אני לא מצליח לשלוט בעצמי עם "מחלקת גנים ונוף", וגם לא ממש רוצה. הלאה הפאסון!

הפרק הזה העלה על נס את האהבה בין בן ללזלי ואת הקרבן שהם נאלצים להקריב לשם כך. בן כבר קיבל את שלו והתפטר. לזלי אמנם התנסתה בחוויה לא נעימה עם המשפט, אבל ייתכן שהרע מכל עוד לפניה, כי היא עתידה להתעמת עם הנושא עקב הקמפיין הפוליטי שלה. אבל בינתיים, למרות המר הזה בצדדים, המרכז כולו מתוק בדיוק במידה הנכונה. גם בין לזלי ובן וגם בהירתמות של החברים בשבילה, כפי שכבר עשו לא מזמן. למעשה, הפרק הזה חולק לא מעט קווים מקבילים עם "נולדה וגדלה", גם שם עמדה לזלי למשפט. לא רשמי אמנם, אבל עדיין רחוק מלהיות נעים, כשכולם האשימו אותה ששיקרה בספרה באשר למקום הולדתה. כפי שהיה שם, עת התלהבתי כתמיד מהההשקעה בציורי הקיר ההיסטוריים של העיירה, אף הפעם ראינו נתח חדש ונכבד מהם. ציור המפלצת ותגובתו הראשונית של בן כלפיו היו מוצלחים במיוחד.

נראה שהקשיים של בן ולזלי קירבו אותם מאוד אחד אל השני, עם פרק עתיר הצהרות ומחוות אהבה שקשה לעמוד בפניהן. לא בכדי זה היה פרק שכה קל להתאהב בו ובסדרה, כשכולו מעלה על נס את הרומנטיקה ומצליח לעשות זאת בלי ליפול לדביקות אפילו קצת. כל כך לא מובן מאליו. ההימנעות מקיטש נעשתה באופן מחוכם ביותר על ידי הקראת הפרוטוקולים. על פניהם מדובר באנדרטה ליובש בירוקרטי מהמעלה הראשונה, ועוד כשאת'ל ביברס קוראת אותם, אבל כשבאמצעותם נאמרים כל דברי היופי והחיבוב נוצר איזון נפלא שאין אלא ליפול בקסמיו.

אפילו שהיה ברור מיהו אותו עד שיפיל את לזלי, השימוע הזה שמר על חיוניותו כי שימש גם כמעין סיכום ביניים ממצה לסדרה; הן לקט מסוים לדברים שהתרחשו בעבר והן טעימה קטנה ומעולה מכל דמות. אפריל שמנצלת את המצב להופעה דרמטית, אנדי האבוד שקורא "אובג'קשן" – זהו בית משפט, מישהו חייב לומר "אובג'קשן" – רון שמסרב בתוקף לגלות את פרטיו האישיים, ג'רי זניח כתמיד ששמו בעצם גרי וכיו"ב. אפילו תמי 2 הגיעה לרגע קטן מדי, אבל הקדימון שסיפק לכך רון, שכבר הריח את צחנת הגופרית מבעוד מועד, כיפר על כך די הצורך.

מה יהיה עכשיו עם בן? "גנים ונוף" נאבקה בעבר עם דמותה של אן כמישהי חיצונית, ולכן בסופו של דבר מצאה לה שם משרה (אם כי מוכרחים להודות שהסדרה עדיין נאבקת איתה). גם במקרה של טום גיחתו החוצה הייתה זמנית, אבל כאן נראה שהיוצרים מאתגרים את עצמם וסוגרים את הדלת על בן. זה משרת את העלילה כרגע, כמובן, אבל עלול להיות מעט מאולץ כשינסו למצוא לו סיבות להיות שם. אבל בסדר, אני כל הזמן חושש מדברים כאלה ולבסוף מתבדה בהנאה צרופה. בן עדיין גר עם אנדי ואפריל, הוא עדיין (כלומר שוב) בן זוגה של לזלי – יש מספיק קישורים שישאירו אותו בסביבה.

© עידו ישעיהו