נחת 1

פורסם ע"י ‏איימס‏
בתאריך 21/12/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "הומלנד" 1.12

תגידו, מה זה השטויות האלו?!

באמצע הפרק, כשכבר היה ברור שהקשר של ברודי עם בתו הוא מה שיציל אותו מעצמו (כשהיא גילתה שהוא התאסלם), הבנתי שרציתי שהסדרה הזו תהיה על חטוף, כלומר דרמה פסיכולוגית על אדם שחזר מהשבי, עם כל מה ששמונה שנים בבידוד מתמשך עשו לו. זה היה יכול להיות מאוד מעניין, אבל אפילו לרגע אחת זה לא היה ככה. הם ניסו לפעמים, לדוגמא באבולוציה של סצינות הסקס לאורך העונה, אבל כשלו בזה. וזה לא עניין של תיאום ציפיות, הסדרה בהחלט התיימרה להיות כזו, כאשר היא ניסתה להציג את התהליך שעבר ברודי בדרך להפיכתו למחבל מתאבד (על זה בהמשך), אבל עשתה עבודה מחופפת מדי, פשוט כי לא היה לה אכפת.

אז הצצה לנפשו של ברודי לא קיבלנו. היה ברור כבר בפרק שעבר, בגטיסבורג, שברודי עדיין רואה עצמו מארין ופטריוט, ולכן הוא שואב את המניעים שלו מהקרב ה-all american האיקוני, ולא ממחבלים מתאבדים. וזו בעיה גדולה שהיתה לי עם שני הפרקים האחרונים. אבל זו רק הבעיה השניה.

הבעיה הראשונה שלי היא שהם באו יש מאין. לכאורה יש תוכנית-על אפית, שקשורה בחזרתם של ברודי ושל טום ווקר לאדמת ארצות הברית, שם יסתננו לצמרת המדינית ויגיעו לאיש האחראי למותו של בנו של אבו-נאזיר (שבחלק מהזמן קוראים לו בשם החיבה "נאזיר". אני לא יודעת הרבה על התרבות הערבית, אבל לא נראה לי שזה נכון). מעבר לכך שהתוכנית הזו שאפתנית מאוד, היא גם הגיעה משום מקום (רק פרק מוקדם יותר אבו-נאזיר אמר לברודי לקבל את ההצעה לרוץ לפוליטיקה, שהיתה חלק קארדינלי בתוכנית, ובטח לא יכלה להיות מתוכננת, גם אם הכל נשלט על ידי אבו-נאזיר, זה עדיין צ'אנס מאוד גדול בשביל מבצע בהיקף הזה), וגם היתה שאפתנית יתר על המידה, במיוחד כאשר יש אלטרנטיבות מוצלחות.

והיו אלטרנטיבות מוצלחות. ווקר ישב בדירה נוחה עם נשק וכשהוא צלף מצויין. הוא תמיד פוגע, אפילו קארי יודעת, אבל עדיין מחליטים לירות רק לצדו כדי שברודי יגיע לחדר אחד איתו. זה כשלעצמו כבר צ'אנס, כי מי מבטיח שברודי יגיע לחדר. אבל גם אם כן, למה שברודי יתאבד?

החינוך המוסלמי והחינוך הנוצרי שונים מאוד זה מזה. זה לא עניין של גזענות, זו פשוט עובדה. הנצרות מקדשת את החיים מעל הכל. כן, בצבא מחנכים להגן בחייך, אבל רק כמפלט אחרון וכשאין אופציות אחרות, כי החיים יותר חשובים (גם אם חיי חייל פחותים מחיי מי שהוא מגן עליו). לא הראו ולא הסבירו ולא הצדיקו לנו את המהפך של ברודי, בו הוא מוכן לוותר על חייו, לוותר על ילדיו ואשתו שיחשבו עליו כעל מפלצת עד יומם האחרון, בשביל המטרה הזו. עיסא מת, אז גם ברודי? אבו-נאזיר איבד את בנו, אז ברודי יוותר על הכל?

והייתי יכולה להבין אם היו שולחים את ווקר אל מותו, אבל ברודי הצליח בתוכנית הגדולה! הוא מקורב לסגן-הנשיא שהוא גם הנשיא הבא של ארה"ב. למה לרצוח את שניהם כשראינו שלכאורה אבו-נאזיר מתעניין בתמונה הגדולה והמבצעים שלו חובקי עולם ומתוכננים לעילא? למה לחשוף חייל מרכזי בצבאו של אבו-נאזיר, שאף אחד לא חושב שהוא כזה? ונניח שאני מקבלת שהיה תהליך, גם אם לא היו לו עדויות, ברודי כבר הסכים לוותר על חייו, ואם הוא כבר לובש את החגורה ונמצא בחדר המתאים ואשכרה הלך לתקן את חגורת הנפץ שלו, למה שיחת טלפון מבתו לא נותנת לו עוד מוטיבציה? הרי הוא כבר זמן מה עם משפחתו, למה רק עכשיו הוא משנה את דעתו (וזו עוד בעיה, אגב, שלברודי ובתו קשר כה חזק, אבל לא ראינו מאיפה הוא בא. הם הרי התחברו ביום הראשון שלו בחזרה בבית, ואמנם העמיקו את הקשר, אבל גם זה נעשה ברפרוף)?

אין לי בעיה עקרונית עם פתרונות מונפצים, אבל בסדרה הזו זה כל מה שהיה. התוכנית של ברודי, העובדה שהוא משת"פ, הטוויסטים – הם לב הסדרה. אין פה עוד שום דבר. למה חיכו לרגע האחרון כדי לפתח אותם? ונניח שאני אוהבת את הרעיון שברודי הוא אכן משת"פ ולא סתם הלום קרב, למה בצורה כ"כ רשלנית?

לא הכל היה רע. המשחק של קלייר דיינס בפרק היה מצויין, וכל הדרך שהיא עברה לאורך העונה השתלמה כשהרגשנו את הפרנויה שלה ואת התסכול שלה, כשהיא לבדה יודעת מה הולך לקרות ולא יכולה לעצור את זה. ולמרבה הטרגדיה, בכך שהיא הצליחה בסוף למנוע את זה, היא למעשה גזרה על עצמה מוניטין של משוגעת והרחקה מעבודתה, הזהות שלה. בסופו של הפרק היא מוותרת גם על חלק מזכרונותיה, וגם מבינה להרף עין שברודי הכיר את בנו של אבו נאזיר שנהרג, אבל מיד מוותרת על ההבנה הזו (שלא מרצונה), בשביל הסיכוי לשלווה. מעניין שבצד שלה הצליחו לשלב בין עולם העבודה והשליחות ובין נפשה הסוערת, ואצל ברודי כשלו בכך.

ולסיום, אני חושבת שהסדרה הזו פוליטית מדי שלא בטובתה. לאורך כמה פרקים נוקטים עמדה מאוד חד צדדית, וזה אפילו לא משנה אם תומכים או לא בעמדה זו. הגדולה של יצירות (וכבר אמרתי את זה) היא באמביוולנטיות שלהן, ביכולת שלהן להיות שני דברים בבת אחת. חבל שבתום עונה אחת בלבד מתברר ש"הומלנד" בקושי יכולה להיות דבר אחד.

תגיות:
© עידו ישעיהו