החגורה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/12/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "הומלנד" 1.11

נראה לי ש"הומלנד" נפגמה עבורי לנצח. אני רואה את ברודי לומד לתפעל חגורת נפץ ואין למחזה הזה אלא להיות מגוחך ולא אמין. גם ככה כל מה שמניע את ברודי נדמה כעומד על כרעי תרנגולת, אז עכשיו אנחנו אמורים להאמין שמותו של עיסא כל כך השפיע עליו עד שהוא מתכוון למות למען המטרה? עכשיו, כשהוא כבר בחייו האמיתיים, הרחק מבועת השבי?

אז מה התוכנית? לנסות להיבחר לתפקיד ציבורי ואגב הקמפיין לשהות לצד הנשיא ויתר שועי ארה"ב, ואז לפוצץ את עצמו? זה יכול להיות רעיון כל כך מגניב אילולא היה דפוק מן היסוד. תכל'ס בהיסטוריה היו מספיק מחבלים מערביים שהזדהו עם טרוריסטים מוסלמיים נקלים והקריבו לשם כך את חייהם, אבל "הומלנד" לא הצליחה – אף כי ניסתה – לשכנע אותי שברודי הוא אחד כזה, ואני רואה בכך כישלון קולוסאלי. הוא בולט במיוחד לאור העובדה שלברודי הוקדש המון זמן בסדרה, ולעומתו איילין, אותה בלונדה טרוריסטית שסול נסע למקסיקו כדי להביאה, נומקה והייתה הגיונית פי כמה עם הרבה פחות זמן מסך.

למרבה הצער נראה ש"הומלנד" כבר לא תהיה סדרה גדולה, לפחות לא לדעתי. היא אמנם מעולם לא הספיקה להיות כזו, אבל היה לה פוטנציאל. בינתיים אני אנסה ליהנות ממנה כסדרת מתח יעילה, וככזו היא סיפקה יופי של טוויסט בסוף הפרק הנוכחי. המהלך של ברודי היה מבריק, להלשין על יחסיו עם קארי לממונים עליה, כשבכך הוא בעצם חושף את עצמו בפניה כמישהו עם אג'נדה נסתרת. אין בזה יותר מדי היגיון, תכל'ס, כי הוא לא יכול לדעת מהי מידת ההשפעה שלה עליהם ועד כמה זה יגרום לה או להם לשבת לו על הזנב, אבל וואלה, נראה לי שכדאי לא לצפות להיגיון גדול כדי ליהנות מהסדרה.

כמו כן אהבתי את החשדות של דיינה כלפי אביה, היא אפילו ממש התקרבה. אני תוהה אם היוצרים יהיו מספיק אמיצים כדי לאפשר לה לגלות את האמת, מה שבעליל ישנה את הכיוון שאליו העלילה הולכת כרגע – או לכל הפחות עשוי לספק התלבטויות מעניינות של דיינה – או לחילופין יסתפקו במשחק חתול ועכבר נטול עוקץ.

תגיות:
 • רעות

  ספוילר הומלנד 1.11 –
  זה כל כך לא אמין, עד שלא חשדתי בו לרגע כטרוריסט פוטנציאלי. ברודי הוא בסך הכל גיבור מלחמה שרוצה להפיל ארגון טרור מבפנים, והוא רוצה לעשות את זה בלי שה-CIA יציקו לו. אין לי ספק שהוא יתהפך על אבו נזיר ממש בקרוב.

 • אולי זו אופטימיות, אולי נאיביות, אבל אני עדיין מאמין בסדרה הזו. אני מסכים שמה נעשה לפני שני פרקים היה מביש, אבל מבחינתי לאחר מכן הסדרה חזרה לעצמה. כן, ניתן לפקפק במעשיהן של הדמויות, בעיקר זו של ברודי, אבל הכל פתוח לפרשנות ומכאן כל תרחיש אפשרי. דווקא יישום תכנית הפיגוע של אבו נזיר יהיה המעניין פחות מבין כולם.

  מה שאני כן מזדהה איתו זו התחושה שהמהפך של ברודי בשבי נעשה ללא היגיון. אז נגיד שהוא התחבר לעיסא בתקופה הקצרה (כמדומני, כשנה) שבה שהה עימו ונחרד מהמוות ההמוני של הילדים ברחובות איפה-שזה-לא-יהיה. אבל למה זה צריך לבוא על חשבון משפחתו של ברודי? עד שהוא חוזר הביתה לאחר שנים ארוכות, הוא עומד לנטוש אותם שוב, הפעם לנצח, ולהותיר אותם מושפלים ומוכתמים, בשמו של בנו של אדם אחר, טרוריסט שהיה מקריב את כל משפחתו למען מטרות ארגונו והמלחמה במערב? בכלל, איפה הייתה אמו של עיסא באותה תקופה? איפה שאר בני המשפחה? נראה היה שברודי מבלה עם ילד יותר מאביו, כך שהצער של אבו נזיר על מות בנו, כאמור, לא נראה יותר מאשר טריגר לעליית מדרגה בתכניותיו הזדוניות.

 • ocean

  תקנו אותי אם אני טועה, אבל לפי הקטע החדשותי שאבו-נאזיר הקרין לברודי בכוונה לעורר מחדש את מחוייבותו למשימה, הירצחו של עיסא אירע כשנתיים לפני שחרורו של ברודי מהשבי. ונשאלת השאלה: כיצד ברודי הגיע לכוך בו נמצא על ידי הצבא האמריקאי, ועוד מצב כזה – מגודל שיער ומטונף הרבה יותר מסדאם חוסיין (שנלכד *כשנה* לאחר מנוסתו), ודומה יותר למצב בו הגיע מלכתחילה לביתו של אבו-נאזיר אחרי 5 שנות שבי לערך? ואם לכידתו של ברודי היתה מתוכננת, מי דיווח לאבו-נאזיר על המתקפה הקרקעית בצורה נקודתית כל כך כבר בשלב ההוא? האם סגן הנשיא הוא בעצם החפרפרת?

  ברחבי הרשת היו מי שכבר האשימו את 'הומלנד' בתעלולי 'דה קילינג' – הטעיות צופים וטוויסטים מהתחת למען אין-פיתרון וודאי או דאוס אקס מכינה. אני תקווה שהסדרה לא באמת תגיע למקום הזה, אם כי כרגע נראה שהיא בדרך הלא נכונה לשם.

  נ.ב: שמישהו יעשה משהו עם המינון המחריד של מוזיקת הג'ז בסדרה, ועוד ברגעים כל כך תלושים (ע"ע בסיום הפרק דנן).

  נ.ב2: מה קרה לנאזיר, בנו בכורו של אבו-נאזיר?

  • תתש

   לא נראה לי שהתסריטאים מודעים לזה ש-"אבו" = אבא של.

 • תתש

  אף מילה על כך שקלייר דיינס (והתסריטאים) יצרה את אחת הדמויות הנשיות הטובות ביותר שהיו על המסך ובפרק האחרון נתנה תצוגת משחק שלמעשה מבטיחה לה כל פרס אפשרי בשנה הקרובה? קלייר היא הדמות הראשית והסיבה למה הצופים חוזרים שבוע אחרי שבוע, לא ברודי ועלילת 24/ספוקס שמלווה אותו.

  • היא לגמרי הייתה אדירה, ואני לא מחובביה בשנים האחרונות. עם זאת, היא ממש לא מה שגורם לי לחזור מדי שבוע.

 • תתש

  רק עכשיו שמתי לב שעיסא זה ישו בערבית.

 • Saturn

  סיימתי להשלים את העונה, אבל אני רואה שלא היה דיון על פרק 12. אפשר לנצל"ש את הפוסט הזה?

© עידו ישעיהו