זוהי הדרך שבה העולם נגמר

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 19/12/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר דקסטר 6.12

"Is this just… horribly wrong?"
(דברה)

התשובה היא כן, דברה. התשובה היא כן בכל היבט אפשרי.

אלוהים, בכל שש שנותיה קפצה "דקסטר" מעל עשרות כרישים במימי התכלת של מיאמי, אבל עניין כמו הגילוי של דב בנוגע לאהבתה כלפי דקסטר הוא אחד הדברים האיומים שחזו בהם עיניי בטלוויזיה בשנה האחרונה, וללא ספק תחתית החבית של "דקסטר". עד שכבר היה לכותבים סיפור טוב איתה, הפשפוש העצמי הזה עם הפסיכולוגית, ניתן לסמוך עליהם שיפיקו ממנו את הדבר הגרוע ביותר האפשרי. לזה הפכה "דקסטר".

ולמה זה בכלל נעשה? כי קשר בין אחים אינו מספיק חזק כדי לסבך את חייה של דב כאשר תראה את דקס רוצח אדם? אני באמת מנסה להבין. מה לעזאזל עמד בבסיס הרעיון הזה, ולמה אף אחד בשום שלב של ההפקה, עוד בישיבת הכותבים, לא הרג אותו באופן מיידי? איך זה עבר כל כך הרבה שלבים ובכל זאת התגלגל במעופשותו אל המסך?

בין אם אצפה בעונה הבאה או לאו, אני ממש, ממש, ממש רוצה להאמין שהלהב שהחדיר דקסטר בחזהו של טראוויס אל מול עיניה של דברה, ינטרל את המשך העיסוק ב"מאוהבותה" – בעחס – כלפיו בעונה הבאה. אני מקווה לטובת הסדרה שהזעזוע שחוותה דברה יעשה לה ריסט בראש. "זוהי הדרך שבה העולם נגמר", אמר דקסטר לטראוויס רגע לפני הנעיצה, ולפני הגיים-צ'יינגר שהיה צריך לקרות מזמן, ואם לא מזמן אז באותה סצינה אומללה בעונה החמישית שבה פרגוד חצי שקוף הפריד בין דברה לדקסטר ולומן.

באתי לכתוב שסצינת הסיום הזו הייתה הדבר היחיד הטוב בפרק, אבל היא לא באמת טובה. היא הגיעה באיחור ניכר והייתה צפויה למרחקים. היא פשוט משנה סוף סוף את התבנית הבלתי נלאית (כלומר הסופר נלאית) של הסדרה, וזה הדבר היחיד שטוב בה. עם זאת, אין לי ספק קל שבקלים שגם בעונה הבאה יצליחו היוצרים לשמור על אותו מתכון שבסופו יגיע הרוצח העונתי אל שולחנו של דקסטר, עטוף ניילונים לקראת מותו. גם בעונה הבאה הכוכבים שבשמיים יסדרו עצמם במסילותיהם בהשתחוויה כדי לאפשר לדקסטר להיות האיש הכי בר מזל בעולם, שמצליח אורח פלא לסקור את זירת הפשע ראשון למרות שכל חבריו הבלשים עומדים בחוץ ומקשקשים עם השכנים, או למצוא בפח או בצד או בטיז אל נבי את הרמז החשוב שכל הבלשים חסרי היכולת של מיאמי פספסו ובעזרתו להיות תדיר צעד לפניהם. האם ראינו אי פעם מישהו מהם פותר מקרה? מוצא רוצח?

אולי בעונה הבאה.

תגיות:
 • מיכאל גינזבורג

  זה חייב להיות פרק הסיום הכי לא טוב של הסדרה לדורותיה,
  להוציא כמובן את הסיום הבן זונה, וסליחה על הביטוי, בו סופסוף דב מגלה
  על היותו של אחיה החורג רוצח סדרתי. עכשיו בהחלט יש בסיס לשתי העונות הקרובות!

  "בשם האב, הבן והרוצח הסדרתי"

  הפאקים של התסריטאים הגיעו לדרגים חדשים של טיפשות והפעם באמת התרגזתי:
  1. דקסטר מקבל עזרה ברגע האחרון בזכות הסירה החולפת.
  2. הוא רוצח לעיני רבים ומשאיר עדים כאילו כלוםץ
  3. ממתי אף שוטר לא נכנס לבדוק דירה בה התרחש רצח?? לא הגיוני שאף אחד
  לא נכנס ולא ראה את הציור, מה שנתן לדקס את הזמן המתאים לשפץ את פרצופו…
  4. דקס לא יודע שהמפתחות שלו פאקינג נמצאי אצל טראוויס??

  דקס ניצח די בקלות את טראווס, ללא מתח מיוחד, ורורב הפרק היה סביר ולא יותר, לצערי.
  הסיום היה שווה את זה. לרגע הזה חיכינו כל העונה. הרגע בו הסוד של דקס מתגלה.
  ועוד לעיני דברה! זה בהחלט בסיס חזק ומרתק לקראת עונות 7 ו-8, שאפו לתסריטאים על זה.

  אין מנוס מזה שהסיפור של לואיס יגלוש לעונה הבאה ויש באמת מצב שהוא אחיין של דקס. מעניין.

 • ניימן

  אחים חורגים… זה עושה את זה קצת שונה. לא היו נכנסים לפינה הזאת לו היו הם אחים אמיתיים.

  • תתש

   אם הם היו אחים ביולוגיים לפחות היה אפשר להציג את זה כ-"פורץ גבולות". ד"א, אני זוכר שקראתי איפשהו שזו תופעה הרבה יותר נפוצה ממה שאפשר לחשוב.

 • Jaguar

  אם לא היה את הסוף של הפרק, לא הייתי ממשיך לעונה הבאה.
  כנראה שאחזור, רק כדי לראות איך הסדרה נגמרת ולאן הם ייקחו את הגילוי של דברה.
  בעונות הקודמות כשאנשים התלוננו על המזל של דקסטר זה לא הפריע לי בכלל, ואפילו חשבתי שאנשים סתם מגזימים. בעונה הזאת הם לקחו את זה למקום שונה לגמרי, בו הכל מסתדר לדקסטר כשהוא צריך, ושהכל מתחרבן לדקסטר כדי למתוח את הצופים, ואז הכל מסתדר לו בחזרה כדי להוציא אותו מהתסבוכת.
  בכל 6 עונותיה של הסדרה, גם עם כל המופרכות שבה דקסטר מוצא את הפרט החשוב ביותר שאף אחד לא שם לב אליו ושומר אותו לעצמו תמיד, דקסטר לא נכנס ראשון לזירת רצח. מעולם הוא לא היה האיש הראשון שניגש לגופה. בטח לא כשמודיעים לו שיש רצח ויש דם (מי ידע שיש דם אם לא נכנסו? איך ידעו שהרוצח לא שם עדיין אם הם לא סרקו את הבית? איך הם יודעים שאין עוד גופה, או שורד שמתחבא בבית אם כולם חיכו בחוץ?) ויחכו לו כדי שהוא הראשון שייכנס וירסק ראיה כזו.
  דקסטר הגיעה בעונה הזו לשפל, ולי היה מביך להשוות אותה לעונות המוקדמות של הסדרה, ובאמת שהבטחתי לעצמי שלא אמשיך לעונה הבאה אם היא לא תהיה מצויינת מההתחלה (למרות שגם זו התחילה מעולה עם הפרשים!), אבל הגילוי של דברה אכן מתח אותי ומעניין אותי לראות מה יקרה עם זה. ועדיין יש לי הרגשה שזה יטופל בצורה הכי שטחית ולא אמינה בעולם.

 • ניימן

  אולי פספסתי: למה דברה בכלל הגיעה לכנסיה? יש סיבה מעבר ל"תסריטאים צריכים קליף-האנגר"?

  • assafTV

   פשוט, היא ביקשה ממנו לעבור שם ולאסוף ראיות (שוב, בצורה מדוקדקת יותר). היא רצתה לדבר איתו בעקבות השיחה עם הפסיכולוגית וידעה שהוא יהיה שם.

  • כדי להגיד לדקסטר שהיא אוהבת אותו, מיד אחרי הפגישה שלה עם הפסיכו'.

 • Cartman

  יש לי שאלה, בנאדם יכול לבלות לילה שלם בים ולא לקפוא?
  ולמה דקסטר ביצע את הרצח בכנסיה כשהמשטרה יודעת על המקום ועוד השאיר את הדלת אליה פתוחה?
  עם שאר הדברים שציינתם אני גם מסכים, זאת העונה החלשה ביותר שהייתה לדקסטר, כ"כ מופרכת, כ"כ לא אמינה וכ"כ מטופשת, חייבים לרענן את הכותבים שם.

  • assafTV

   אבל כן רעננו – את השואוראנר, היוצרים המקוריים פרשו בסוף עונה 5

   • Cartman

    אז צריכים ריענון נוסף

   • תתש

    Figures.

   • ליתר דיוק, קלייד פיליפס השואוראנר המקורי פרש בסוף העונה הרביעית, אחריו היה צ'יפ ג'והנסון בעונה החמישית ואחריו הגיע סקוט באק, השואוראנר הנוכחי.

 • מהלך מטופש נוסף של דקסטר: משתמש בכנסייה כזירת החיסול של טראוויס אע"פ שדברה ביקשה ממנו להגיע לשם במהלך אותו היום כדי לסיים את עבודתו. יפה שהוא דבק ביעדיו ובמנהגיו של הנוסע האפל, אבל למה בכל מחיר, גם כשישי סיכוי מועט ביותר שדב או מישהו אחר מהמחלקה יחליט לקפוץ לביקור? בטח כשזה בסיס הפעולה הסודי לשעבר של DDK.

 • Saturn

  Are you happy now?

  קיבלתם את הגילוי שלכם, אבל גם קיבלנו את העונה הכי חלשה ומרושלת של הסדרה. זה שדקסטר 'שילם' על כך בסוף העונה לא מכפר על כך שהוא היה צריך לשלם לכל אורכה. וגם לא מכפר על עלילות צדדיות חלשות במיוחד וטוויסט מרכזי שכולם חשפו לפני.
  הקטע שדקסטר רואה את ציור הקיר לפני כוולם זה אולי הדרך הכי חמורה שבה הכותבים חטאו בניסיון להשאיר את המרצע בתוך השק.

  השימוש של דקסטר בכנסייה פחות מפריע לי. אני מעדיף שמפלתו של דקסטר תנבע בגלל הדחפים שלו ושל הנוסע האפל מאשר מעשה טיפשי שהוא עשה או היותו אי-זהיר בצורה מעצבנת.

  אני מאוד מקווה ששום דבר מזה לא יזלוג לעונה הבאה. שהאנשים שם יתאפסו על עצמם ויתנו לנו 2 עונות, המסתמנות כאחרונות, כמו שצריך שיזכירו לנו את טיב הסדרה כדי שהיא לא תגמר כמו סדרות אחרות בגרף יורד.

  לעונה הזו היו את כל החומרים למוצר הרבה יותר טוב ממה שקיבלנו. הנושאים.התמות, הרוצח הסדרתי, זירות הפשע המרשימות ביותר מאז ,ITK, רודי אבל הכותבים חרבשו את רוב הדברים והפילו כמות נכבדת של כדורים. יכלו לעשות עונה הרבה יותר איכותית + הגילוי בסיום אבל היא בסוף תיזכר רק ככזו בה ש'לפחות דב חזתה בדקסטר רוצח בן-אדם'.

  בתקווה להמשך טוב יותר.

  • אבל זה כן חוסר זהירות מעצבן שנבע מדחפיהם של דקסטר והנוסע האפל. זה לא מוריד מעצם היות המעשה מטומטם.

   • Saturn

    זה מאותו סוג הדברים כמו שדקסטר לא מרפה מקורבנו גם אם השוטרים מתקרבים אליו. הוא מהלך על חבל דק.

    מעניין איך זה היה נראה אם החשיפה הייתה באה כתוצאה מחקירה כלשהי מצידה של דב. למען האמת, לאור העונה הזו, אולי היה עדיף לסיים את עונה 5 עם הנפת הפרגוד של דב.

 • MooTzk

  טוב, זה היה מעפן.
  עלילת ההתאהבות של דב ודקסטר נוראית בכל צורה שאפשר להעלות על הדעת. עלילה מהסוג שהיינו רואים במגרש ביתי אם היא הייתה משודרת בכייבלז ולא ברשת ארצית. ולא רק שהיא איומה ומגעילה בפני עצמה, היא גם הרסה את הרגע האחד שחיכינו לו באמת מאז העונה השנייה בערך. למה היה צריך להכניס את זה לשם? קשר האחים בין דב ודקסטר היה כל כך חזק לאורך כל הסדרה, וההתאהבות הטיפשית הזאת לא הביאה שום מטען נוסף לרגע הגילוי (רק ההפך). עדיין, עם כל כמה שרגע הגילוי לא היה מוצלח כמו שהוא יכל להיות, הוא כן טורף את הקלפים מספיק בשביל שאני אחזור לעונה 7. לפחות כל עוד הפרקים הראשונים לא יעידו על הליכה באותו כיוון.

  ועוד כמה דברים: זה פשוט לא הגיוני שעברו כבר שש עונות ועדיין לא אכפת לי מ-*אף דמות* בסדרה הזאת חוץ מדב ודקסטר. אף אחד. לגוורטה, בטיסטה, קווין, מסוקה והאינטרנז שלו – כולם לא מעניינים, לא מאוד עמוקים ופשוט מתפקדים כפילרים בין הסצינות של דקסטר לאורך הפרק. מילא מסוקה, הוא תמיד היה האתנחתא הקומית ותו לא, אבל עוד פעם עלילת לגוורטה ביץ'*? עוד פעם קווין שיכור? לא נמאס? בטיסטה היה פשוט אנמי, והבלש השחור – נו, אם אני עדיין זוכר אותו כ-"הבלש השחור", כנראה שזה אומר הכל.

  אני לא משונאי קולין הנקס, אבל מהרגע שאולמוס יצא מהתמונה הוא התקשה מאוד לסחוב בתור נבל ראשי – פשוט אין לו את הכריזמה לכך. זה גם קשור לעובדה שחוץ מ-5 הדקות שטרוויס לקח את הריסון, לא באמת הייתה הרגשת סכנה למישהו או משהו שאכפת לנו ממנו כצופים בעונה הזו. אני צופה בסדרה עם ידידה שעדיין מתלהבת ממנה הרבה יותר ממני, וגם היא ציינה שהעונה הזו פשוט לא הייתה מותחת בכלל. וכשדקסטר לא מותחת, מה נשאר?

  נקודות אור בעונה: הרציחות עצמן היו די מגניבות, ואחותו של בטיסטה חמודה.

  נו שוין. עוד שתי עונות..

  * בהערה צדדית, עלילות הפוליטיקה-המשטרתית (ובאופן כללי כל התנהלות המשטרה) בדקסטר נראות כל כך מגוחכות וחובבניות אחרי שרואים הסמויה. 😛

 • רפאל

  ואיך זה שש שנים רצופות כל שנה יש רוצח סדרתי במיאמי שמבצע רציחות זוועתיות ולאף אחד לא אכפת?
  אפילו מחלק הרצח של המשטרה לא נראה יותר מדי מודאג עד הפרקים האחרונים
  יעשו בשכל אם עונה הבאה לא יהיה נבל תורן.

  • רייצ'ל

   ובכן, מ"הסמויה" למדתי כשיש רוצח סדרתי יש תקציב, אז לא פלא שהם פחות מודאגים.
   סתם, גם אני תהיתי את אותו הדבר בקול רם לאחרונה, ואני בהחלט מייחלת לעונה נטולת נבל תורן, אבל זה לא יקרה (וכבר נשתלו הרמזים), בכלל "יעשו בשכל" זה לא הפורטה של כותבי הסדרה.

 • miss bojarsky

  אז סוף סוף ראיתי את הפרק. לאור התגובות הנלהבות לגביו ברחבי הרשת, היה לי ברור שדב הולכת לגלות, אז אני לא יודעת אם כן או לא הייתי צופה את זה במהלך הפרק בעצמי.
  חוץ מזה, לא נותר לי אלא להסכים איתך ועם כולם – פרק די חלש שמסיים עונה מעפנה ביותר. ה"התאהבות" של דב עוררה בי בחילה עוד בפרק הקודם והיא מיותרת לחלוטין. הרסו בכך את כל היופי של הקשר בינה לבין דקס בלי שום סיבה טובה.
  אני אחזור לעונה הבאה לראות מה קורה, אבל אני מקווה בכל ליבי שהיא תהיה מוצלחת יותר מזו.

© עידו ישעיהו