אפרסקי ג'ורג'יה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 04/12/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" 2.10

על אף שקרו דברים בפרק, הרגשתי במהלכו שהוא רגוע מכדי להיות שלישי מסוף העונה. ואז הגיע מני הורביץ אל ביתו של ג'ימי דרמודי בחשכת הליל. תהיתי במהלך הפרק איך חריקת הרצפה אינה מפריעה לג'ימי, ותהיתי עוד יותר איך היא לא מפריעה למני כשהוא אמור לנסות לשמור על דממה מוחלטת. אבל בסדר, נראה שמבחינתו לא הייתה בעיה.

מותה של אנג'לה הפתיע אותי מאוד. נשנקתי בהשתוממות. חשבתי שמני יסתפק בהריגת המאהבת, הרי זה לא שהיותה עדה תפריע לו, גם ככה ג'ימי ידע מי זה שירה בה. אך לא, אנג'לה מוצאת את מותה בזרועות הבחורה החדשה שלה. איזה מין מחזה מצפה לג'ימי כשיחזור. אבל עד כמה שהסצינה הזו הייתה מצוינת, ובמידה מסוימת גם הצילה את הפרק מאותה רגיעה-שאינה-במקומה, היא הייתה מעט מפוספסת לאור חוורונה של אנג'לה בעונה הנוכחית. כבר הלנתי על כך בפרקים קודמים, אבל אין כמו מותה כדי לעגן את העובדה הזו.

נדמה שנזכרו בה בשלב מאוחר של העונה. בתחילה היא הייתה שם בשביל אחרים, בעיקר ריצ'רד הארו כמובן, שהסצינה המשותפת ביניהם עודנה אחת מהיפות בעונה הזו. מעניין איך ריצ'רד יקבל את עובדת מותה. מאוחר יותר רק זכינו לראות נתחים מחייה היא – הגיעה לה מאהבת בוהמיינית נוספת, היא התעמתה עם ג'ימי. הפעם אפילו היה לה ולג'ימי רגע חסד תלוש משהו, שמותה באותו לילה ביאר. כן, דווקא עכשיו, ערב רציחתה, ג'ימי מנסה לפנות אליה ולהפיס את דעתה, להבטיח שישתנה. זה פסע אחד לפני אמירת "אני תכף חוזר" בהיותך שחור-עור במותחן אקשן סוג ב'. נראה שהרגע הזה לא תוכנן מספיק טוב בפרקים שקדמו לו, כאילו החליטו מעכשיו לעכשיו שהנזק המשני עקב מעשי ג'ימי יהיה אנג'לה. זה ממש מצער, כי מבחינתי העונה הזו עד כה נטתה לשלמות.

ובמקומות אחרים, כמו האפרסקים המשחירים במרתפי הריץ קרלטון, כך פושה הריקבון באטלנטיק סיטי. אבל הריקבון אינו חדש לעיר. למעשה, האפרסקים מהווים אלגוריה לעיר יותר מאשר ההפך. השחורים שובתים, פרנסי העיר לא מצליחים לתקן את זה, מה שמקרין על ג'ימי. הבחור אבוד, ממשיך לטבוע בחול הטובעני של מלכותו – אין לו היכן למכור את מרכולתו, מני נושף בערפו, השביתה נמשכת כבר חודש – כשכל מה שהוא רוצה לעשות זה לשכב על החול בשפת הים. אפילו הקומודור יוצא מגדרו ומצליח לעלוב בו. ג'ימי דווקא מצדד בפיתרון לא אלים, אבל הוא כושל, ובזמן שברור לכולם שאלות לבנות יכו גופים חומים [1], איליי מתכנן להפליא על הדרך כמה מכות בהלורן. אבל זה מתנקם בו: אם עד עכשיו הלורן תכנן לשתוק, הרי שברגע שהוא לומד על מעורבותו של איליי בתקיפה עליו הוא פונה אל אסתר רנדולף. חדשות רעות גם עבור נאקי, כמובן, אבל בסופו של דבר הממשק של הלורן היה רק עם איליי כך שהוא לא יכול להעיד נגד אחיו.

[1] סצינת שבירת המוחים באלות הזכירה לי אחת דומה ב"הסופרנוס", הסדרה הקודמת של טרנס ווינטר.

משהו שאהבתי בפרק הוא ההתמקדות בטדי. נראה שהסדרה מטפחת את הילדים הצעירים בה, ומעניין לראות כיצד הוא מקבל את חייו החדשים. הוא מבטיח לנאקי שלא ילשין על כך ששרף את הבית, חרף הניסיונות להסברים של נאקי שזו הייתה תאונה, אבל לגמרי לא שוכח את אביו האלים המנוח. הוא שם את כדור הבייסבול עם החתימה של טיי קומב קוב בקופסת המזכרות שלו, שם מונחת תמונה משפחתית ישנה שלהם. רוחו של האנס מרחפת לא רק מעל רוצחיו.

 • Saturn

  הנה מה שכתבתי על הפרק במסך המפוצל. הפנייה יועדה ל'שיח רחב ועץ גבוה' :

  עוד אחד מאותם הפרקים היותר מדי איטיים ולא מספיק מעניינים שמצננים את הערכתי של הסדרה.

  זה לא היית אתה שתארת את העונה הקודמת ככזו שכביכול עושה את הכל טוב אבל יש משהו שפשוט לא מתחבר, שלא מתקבל ניצוץ? אז זו גם הרגשתי.

  הפרק הזה המשיך במפלתה של הדמות של מרגארט. מהדמות הכי טובה ומסקרנת בעונה הראשונה להכי פחות שכזו בעונה הזו. או שאת עם נאקי או שאת לא – נמאס לי מגישת 'האם הרעות שנופלות הן בגלל שאני חיה איתו'. מה היא בדיוק ניסתה לעשות בפרק הזה? היא חשבה שאם היא 'תתרום' כסף לכנסייה (אקט המסירות) אז אלוהים יאזין לתיפלותיה ויבריא את אמילי בין-לילה? טוב..

  לא אהבתי גם את הטיפול ב- ושל ג'ימי. זה שהוא שקוע עד הצוואר ולא ממש מוצלח בתפקיד החדש שלו זה בסדר גמור, אבל למה לעשות אותו טיפש? בפרק שעבר הוא סירב לשלם למוניה את הכסף שמגיע לו והדרך שלו להפטר ממנו הייתה לגלות לווקסי שמוניה הוא שהרג את אנשיו. ג'ימי היה חייב לדעת שווקסי ירצה להרוג את מוניה, נכון? ובפרק הזה עוד פעם סוגיית מוניה עולה על הפרק וג'מי אומר לדוייל 'יאללה תשלם לו את החוב או שתביא לו אלכוהול'.

  למה לא להסדיר את החוב מההתחלה במקום להיות רגיש על ההדק? פתאום אין לו בעיה לתת למוניה את שלו? בפרק הקודם הוא גזר עליו את הדין בכך שהוא הלשין עליו לווקסי. מה, ג'ימי חושב שמוניה לא יחשוב שיש לו יד בנסיון ההתנקשות עליו? ג'ימי פשוט יורה ושואל שאלות אחר כך. רק שלא יתפלא למה מוניה הרג את אנג'לה. יש להיות שקוע בבוץ ויש להתנהג בחוסר-אחראיות וטיפשיות – וזה מה שג'ימי היה בשני הפרקים האחרונים.

  אני לא יודע אם זה קשור לדיוק ההיסטורי, אבל מישהו מוכן להסביר לי איך נאקי מבריח 10,000 בקבוקים בלי שאף אחד מהרשויות עולה על זה? כן, על הארגזים כתוב OATS אבל אף אחד אחד לא טורח לפתוח ולבדוק מה יש בפנים? לא אמור להיות נינוח?
  אותו הדבר בפרק הקודם כשנאקי טמן נשקים בארון קבורה. אף אחד לא טרח לבדוק אם אביו המת באמת נמצא שם בפנים.

  לגבי אנג'לה – החלטה גרועה להרוג אותה. בשביל מה זה טוב? לא עדיף שמוניה יסגור חשבון אישית עם ג'ימי? מזכרוני העימותים בסדרה תמיד היו ישירים ולא היו מקרים בהם מנסים לפגוע באנשים שמסביב למטרה.
  בכל אופן, למה הבית של אנג'לה לא נעול בלילה?

  אנג'לה היא לא דמות שהריגתה תניב תגובה נדהמת מהצופים, היא לא דמות מרכזית מספיק שאגיד 'אני לא מאמין שהם הרגו אותה!' או 'איזה כיוון מסעיר העלילה לקחה' וכו'. אני לא חושב שמותה יימנף משהו בצורה משמעותית שיצדיק את ההחלטה, זה לא הולך לשנות את חוקי המשחק.

  מה שזה כן עושה זה לחסל את מערכת היחסים בין הארוו לאנג'לה (מהקטעים היותר יפים בעונה). אם יש טוב להוציא מהמוות הזה זה אולי פירור החברות בין ג'ימי לריצ'ארד כאשר השני יאשים את הראשון בכך שהתנהלותו גרמה למותה של אנג'לה וכך המתח בינהם יעלה ואולי גם ריצ'ארד יתפוס חלק גדול יותר בסדרה.

  כרגע, תגובתי להריגתה של אנג'לה היא: 'בזבוז'. גם החברה שלה היא בזבוז. בזבוז על זה שבכלל טרחו להציג אותה באחד הפרקים הקודמים. כל הפרק חשבתי למה לעזאל הם הראו אותה בקטע של 'בפרקים הקודמים'.

  אגב, הסטירה שמארגרט נתנה לבנה הייתה רגע האלימות-נגד-ילדים הכי מוצדק שראיתי בטלווזיה. איזה ילד פושטק! ובזמן שהוא צחק כאשר הוא גרם לאימו לחשוב שגם לו יש פוליו, אני צחקתי בקול כאשר אחר הסטירה הוא התחיל ליילל כמו תינוק. הנה לך!

 • Nadav Razon

  אני מסכים עם יאדו שהפרק היה חלש יחסית, ושסצינת הסיום די הצילה אותו. אני גם מסכים שהדמות של אנג'לה הייתה מאד אנמית, ודווקא היה לה פוטנציאל, וגם מבחינתי הסצינה שלה עם ריצ'ארד הייתה אחד משיאי העונה.

  לגבי טדי – רציתי רק להעיר לגבי הכפפה של טיי קוב (ולא קומב כפי שרשמת בטעות). זו לא בחירה מקרית. טיי קוב היה שחקן בייסבול עצום, ברמות של בייב רות' כמעט, אבל הוא היה בן אדם איום ונורא. גזען דוחה, ובעיקר – איש רע שאבל להכאיב לזולת. הוא היה ידוע בכך שהיה עולה לשחק עם נעליים שיש בה ספייקס ומחפש לפגוע בשחקני הגנה שניסו לחסום את דרכו. בקיצור, הבחירה של טדי בכפפה שלו מסמלת אולי משהו על עתידו. ראינו רמז לזה בתגובה המזעזעת שלו למחלה של אחותו ובמה שמרגרט אומרת עליו (שהוא קיבל את הרוע של אביו). יהיה מעניין לראות מה יקרה אתו.

  • מעניין על קוב, תודה על האינפו.

   • תתש

    וכמובן, כינוי של טיי קוב היה The Georgia Peach. והוא היה אפילו יותר חרא של בן אדם ממה שעולה מהתיאור של נדב (דקר כמה אנשים).

 • מיכאל גינזבורג

  דווקא אני לא חושב שהפרק היה איטי והגיע לשיאו רק בסיום הנהדר.
  הפרק הוא בן שעה, אתם לא צופים פה בסדרת אקשן אלא בהפקת מופת המרחיבה
  את עלילותיה, פורשת באיטיות מרתקת את אופי הדמויות השונות ומתנהלת כמו שסדרה
  גדולה צריכה להתנהל. ג'ימי אכן נכנס לבוץ וקיים מצב בו הוא וריצ'רד יתעמתו.

  בכלל, הפרק היה מאוד אלים ואכזרי – כמו שיאדו הזכיר, סצינת אלות הבייסבול למשל.

 • Cartman

  סאטרון ונדב, מה ציפיתם שיהיו פה התפתחויות עלילילתיות מטופשות כמו באבודים ונמלטים

  • Cartman

   *עלילתיות

  • Saturn

   דווקא חשבתי שההתנהגות של ג'ימי כאשר הוא גוזר את הדין על מוניה בפרק אחד רק כדי לרצות לפייס אותו בפרק הבא היא התפתחות מטופשת שכזו. וגם חיסול הדמות של אנג'לה.

 • Cartman

  זאת לא התפתחות מטופשת, זאת התנהגות מטופשת של בחור צעיר, חסר ניסיון ולא חכם במיוחד שסובל משגעון גדלות בעקבות מעמדו החדש, ואם היית שם יותר לב היית רואה שמוניה לא פעם דיבר בזלזול לג'ימי שהאגו שלו מתקשה לשאת זלזול או השפלה, לראיה אותו משקיע מבוגר שחבט בראשו עם ההליכה, כולנו יודעים מה התוצאה, אין שום לגיטימציה בביקורת שלך לדעתי במקרה הזה. זאת אכן התנהגות מטופשת של ג'ימי, אבל הגיונית לחלוטין בהתחשב באופי ובאגו שלו.
  מוניה תכנן להרוג את ג'ימי ופעל באימפולסיביות, אני חושב שזאת התפתחות הגיונית לחלוטין בהתחשב בסיטואציה, ברגע שהוא הרג את המאהבת שלה לא הייתה שום סיבה להשאיר אותה בחיים לדעתי והוא גם מעביר מסר, אבל כאן עוד אפשר להתווכח.

  הסדרה הזאת לא ברמה של הסופרנוס, הסמויה או עמוק באדמה, אבל בעונתה השנייה היא בהחלט מעולה ואני לא רואה סדרה יותר טובה ממנה שרצה בימים אלו.

  • Cartman

   *מקל ההליכה
   "הייתה התוצאה

 • מיכאל גינזבורג

  תראו את פרק 11, עלה כבר… מחכה כבר לדיון עליו…

  • miss bojarsky

   גם אני, בעיני היה פרק יוצא מן הכלל

© עידו ישעיהו