אפרסקי ג'ורג'יה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 04/12/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" 2.10

על אף שקרו דברים בפרק, הרגשתי במהלכו שהוא רגוע מכדי להיות שלישי מסוף העונה. ואז הגיע מני הורביץ אל ביתו של ג'ימי דרמודי בחשכת הליל. תהיתי במהלך הפרק איך חריקת הרצפה אינה מפריעה לג'ימי, ותהיתי עוד יותר איך היא לא מפריעה למני כשהוא אמור לנסות לשמור על דממה מוחלטת. אבל בסדר, נראה שמבחינתו לא הייתה בעיה.

מותה של אנג'לה הפתיע אותי מאוד. נשנקתי בהשתוממות. חשבתי שמני יסתפק בהריגת המאהבת, הרי זה לא שהיותה עדה תפריע לו, גם ככה ג'ימי ידע מי זה שירה בה. אך לא, אנג'לה מוצאת את מותה בזרועות הבחורה החדשה שלה. איזה מין מחזה מצפה לג'ימי כשיחזור. אבל עד כמה שהסצינה הזו הייתה מצוינת, ובמידה מסוימת גם הצילה את הפרק מאותה רגיעה-שאינה-במקומה, היא הייתה מעט מפוספסת לאור חוורונה של אנג'לה בעונה הנוכחית. כבר הלנתי על כך בפרקים קודמים, אבל אין כמו מותה כדי לעגן את העובדה הזו.

נדמה שנזכרו בה בשלב מאוחר של העונה. בתחילה היא הייתה שם בשביל אחרים, בעיקר ריצ'רד הארו כמובן, שהסצינה המשותפת ביניהם עודנה אחת מהיפות בעונה הזו. מעניין איך ריצ'רד יקבל את עובדת מותה. מאוחר יותר רק זכינו לראות נתחים מחייה היא – הגיעה לה מאהבת בוהמיינית נוספת, היא התעמתה עם ג'ימי. הפעם אפילו היה לה ולג'ימי רגע חסד תלוש משהו, שמותה באותו לילה ביאר. כן, דווקא עכשיו, ערב רציחתה, ג'ימי מנסה לפנות אליה ולהפיס את דעתה, להבטיח שישתנה. זה פסע אחד לפני אמירת "אני תכף חוזר" בהיותך שחור-עור במותחן אקשן סוג ב'. נראה שהרגע הזה לא תוכנן מספיק טוב בפרקים שקדמו לו, כאילו החליטו מעכשיו לעכשיו שהנזק המשני עקב מעשי ג'ימי יהיה אנג'לה. זה ממש מצער, כי מבחינתי העונה הזו עד כה נטתה לשלמות.

ובמקומות אחרים, כמו האפרסקים המשחירים במרתפי הריץ קרלטון, כך פושה הריקבון באטלנטיק סיטי. אבל הריקבון אינו חדש לעיר. למעשה, האפרסקים מהווים אלגוריה לעיר יותר מאשר ההפך. השחורים שובתים, פרנסי העיר לא מצליחים לתקן את זה, מה שמקרין על ג'ימי. הבחור אבוד, ממשיך לטבוע בחול הטובעני של מלכותו – אין לו היכן למכור את מרכולתו, מני נושף בערפו, השביתה נמשכת כבר חודש – כשכל מה שהוא רוצה לעשות זה לשכב על החול בשפת הים. אפילו הקומודור יוצא מגדרו ומצליח לעלוב בו. ג'ימי דווקא מצדד בפיתרון לא אלים, אבל הוא כושל, ובזמן שברור לכולם שאלות לבנות יכו גופים חומים [1], איליי מתכנן להפליא על הדרך כמה מכות בהלורן. אבל זה מתנקם בו: אם עד עכשיו הלורן תכנן לשתוק, הרי שברגע שהוא לומד על מעורבותו של איליי בתקיפה עליו הוא פונה אל אסתר רנדולף. חדשות רעות גם עבור נאקי, כמובן, אבל בסופו של דבר הממשק של הלורן היה רק עם איליי כך שהוא לא יכול להעיד נגד אחיו.

[1] סצינת שבירת המוחים באלות הזכירה לי אחת דומה ב"הסופרנוס", הסדרה הקודמת של טרנס ווינטר.

משהו שאהבתי בפרק הוא ההתמקדות בטדי. נראה שהסדרה מטפחת את הילדים הצעירים בה, ומעניין לראות כיצד הוא מקבל את חייו החדשים. הוא מבטיח לנאקי שלא ילשין על כך ששרף את הבית, חרף הניסיונות להסברים של נאקי שזו הייתה תאונה, אבל לגמרי לא שוכח את אביו האלים המנוח. הוא שם את כדור הבייסבול עם החתימה של טיי קומב קוב בקופסת המזכרות שלו, שם מונחת תמונה משפחתית ישנה שלהם. רוחו של האנס מרחפת לא רק מעל רוצחיו.

© עידו ישעיהו