הרגעים הטלוויזיונים הגדולים של 2011 ה'

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 28/12/2011 בקטגוריה ‏כתבות

חלק ה': "צדק פרטי"
ספוילר לסוף העונה השנייה

(חלק א': "המשרד")
(חלק ב': "פרינג'")
(חלק ג': "שובר שורות")
(חלק ד': "משחקי הכס")

בינואר מגיעה העונה השלישית אל FX בזמן שהעונה השנייה עדיין לא הגיעה אל חם 3 – מעורר השתאות כתמיד – ויש לה נעליים גדולות למלא. העונה השנייה הציגה שיפור דרמטי – תרתי משמע – ביחס לקודמתה, שהסתפקה בעיקר בלהיות חמודה. היא עשתה זאת לא מעט בזכות דמותה של מאגס בנט, ובכלל משפחת בנט, עליה כתבתי בעבר שהייתה אדירה ונכנסה מתחת לעור, גם כי היא מצמררת וגם כי היא פשוט מעציבה.

מאגס – היא מרגו מרטינדייל שזכורה מאלפי הופעות אורח בסדרות לאורך השנים וכעת קיבלה תפקיד בשרני שזיכה אותה ביושר בפרס האמי – הייתה וריאציה מבריקה ומרתקת על דמות הארכי-נבל. ראשית, היא הייתה אישה ולא גבר, בניגוד למה שהורגלנו לו. שנית, ובכן, היא הייתה אישה. לא איזו קריקטורה אלא אישה אמיתית, בעלת חמלה מצד אחד – מה שהתגלם בעיקר ביחסה ללורטה הילדה – ואכזריות לא קטנה מנגד, כפי שחוו בניה (בצדק).

לכל אורכה בנתה העונה את סיפורה של גברת בנט באופן מדויק. אותה חמלה כלפי לורטה מקורה בעובדה המצמררת שבפרק הראשון לעונה מאגס הרעילה את אביה המסכן עם משקה פאי התפוחים שלה – כמה אימהי/המכשפה הרעה מצדה. המעגל הזה נסגר בסצינה שחתמה את העונה, שהיא גם הרגע הגדול שעליו אני מדבר. אחרי השתלשלות כל האירועים של העונה, כשמאגס כבר נחשפה ומשפחתה התפרקה כליל, היא יושבת לכוס משקה התפוחים שלה עם ריילן גיבנס. אנחנו חושבים (או אולי זה רק אני?) שהוא זה שמצוי כאן בסכנה, במיוחד כשמבטו משתנה כאשר הוא מבין שמשהו כאן לא בסדר ודומה שהיא זו שמנחמת אותו, אוחזת בידו. ברור שהוא לא ימות, הוא הרי הגיבור, אבל האם באמת היא עשתה לו את זה?

לא. עד מהרה מאגס היא זו שמפרכסת, ידה עדיין בידו של ריילן, עד שהיא כבר לא. שותה מהתרופה המרה שלה, סוגרת את המעגל שנפתח בפרק הראשון לעונה.

 • אחח, איזה פרק, איזו נבלת ואיזו עונה!
  ולא, אתה ממש לא לבד, כולנו חששנו לחייו של ריילן באותה נקודה והבנו מי הורעל ברגע שהוא הבין.
  עונה עדינה וחומצת לב.

 • miss bojarsky

  זהירות ספויילר
  לי היה ברור שמאגס תמות ושזה יהיה קשור לכך
  שהיא הרגה את אבא של לורטה, עוד בפרק של המסיבה, כשלורטה מגלה מה קרה לו. הדרך שבה היא הסתכלה על מאגס, ידעתי שזה יכול להסתיים רק ככה. אז גם היה לי ברור, כשמאגס שמעה שדויל מת ודיקי עצור, שהיא הולכת להרוג את עצמה ולא את ריילן עם הרעל, ברגע שהיא הציעה לו לשתות כוסית.

  • miss bojarsky

   זה כמובן לא הפחית מעצמת הרגע עבורי וזו אכן הייתה עונה משובחת ביותר. ובוז להוט שרק עכשיו הביאו, ועוד בשידור יומי.

 • ***ספויילר ***
  מובן שמרגע ש"פאי התפוחים" מוצג ואז הצנצנות-כוסות של מאגס אנחנו מתחילים לחשוש אבל חישוב מושכל ומהיר על איך ריילן ינצל הפעם והיה לי ברור מיד שזו מאגס שמורידה מסך.

  ובאופן כללי – בסוף העונה הראשונה כתבתי "גם הפרק הזה, כמו כל הסדרה, היה נגוע באהבת הגיבור הכל-יכול, אבל איכשהו לא ממש אכפת לי מזה בסדרה הזו". נהניתי אז והחלקתי להם על דברים שאולי היו מפריעים לי בסדרות אחרות. בפרק הזה הבנתי שלמרות שגם בעונה השניה הוא היה קר רוח ומגניב ושנון ותמיד ניצל ברגע האחרון – לא היה על מה "להחליק" להם, כל המכלול ה"ריילני" היה מאד הגיוני וארוג טבעי בעלילה. בכלל עונה מהודקת. אני לא יודעת אם לעובדה שראיתי את העונה תוך שלושה שבועות הייתה השפעה על איך שהיא נתפסה בעיניי אבל בהחלט נראה שהם עלו מדרגה.

© עידו ישעיהו