הרגעים הטלוויזיונים הגדולים של 2011 ד'

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 27/12/2011 בקטגוריה ‏כתבות

חלק ד': "משחקי הכס"
ספוילר לסוף העונה הראשונה

(חלק א': "המשרד")
(חלק ב': "פרינג'")
(חלק ג': "שובר שורות")

אני מניח שעבור רבים מככב רגע אחר בסדרה כמדהים מכולם בה, אבל לא אצלי, חוששני. פשוט כי ידעתי שזה יקרה. ידעתי שנד ימות כבר מהפרקים הראשונים, בגלל כל ה"חכו חכו", ובעיקר שמישהו בדיון אינטרנטי הגדיל וציין באגביות כמה זה מצחיק שעכשיו אנחנו חושבים שנד סטארק הוא דמות ראשית. האופציות לדמותו היו די ברורות מאז. אבל גם אילולא ניחשתי את מותו, עם כל הכבוד לנד סטארק, קשה לומר שהוא היה דמות מעניינת במיוחד.

צפיתי בכל העונה הראשונה בלי יותר מדי חיבור או התרשמות, אלא בעיקר ביגיעה. כן, ההפקה מדהימה, אבל הסדרה דרשה ממני ללקט עוד ועוד מידע ופרטים קטנים בלי שארגיש שזה משתלם לי. בכל פעם נוספו עוד אנשים שצריך לזכור ועוד עובדות היסטוריות על שבע הממלכות – בעת הצפייה התעניינתי בתשובות לשאלות האלה, אבל לא עד כדי כך, וכעת אחרי שעבר זמן רב מאז, העניינים שלה כבר מזמן מאחוריי. לברוא עולם והיסטוריה יש מאין זה טוב ויפה, העניין הוא שבעיקר הרגשתי כמו בשיעור היסטוריה מייגע. רוב הזמן אני דווקא אוהב היסטוריה.

בכל זאת, בכוונתי לצפות שוב בעונה הראשונה לפני שתגיע השנייה, מה שאומר שהסדרה כנראה עשתה משהו נכון, בעיקר עם דמויותיהם של אריה וטיריון כמשענת לעניין ולהזדהות שלי. מעבר להם, סוף העונה הציג התפתחויות מעניינות, ובראשם הקטע שבשבילו בכלל התכנסתי פה: דאינריס משלימה את תהליך הפיכתה מאחות כנועה למלכה ולדרקון-מוכח. יציאתה מהאש עם הדרקונים הקטנים והחמודים עליה הייתה רגע מעולה של ניצחון. בתחילת העונה הרבינו לראות אותה בעירום, וכבר בפרק הראשון עם המגע הלא ראוי של אחיה. היא הייתה אז חלושה וכנועה וזה גם מה שהעירום שלה סימל באופן קבוע. עכשיו, עם סוף העונה, היא שוב עירומה אבל נמצאת במקום אחר לחלוטין. חזקה, כוחנית, שולטת בגורלה, אפילו כשהיא חשופה כך בפני כל כך הרבה אנשים. נהדר.

 • MooTzk

  בתור מעריץ של סדרת הספרים, פשוט *שנאתי* את כל ה-"חכו חכו" שהמון אנשים פלטו בהתחלה – כי ידעתי שאם לא הייתי קורא את הספרים, היה קורה לי בדיוק מה שקרה לך והייתי מנחש שנד ימות. אני דווקא חושב ששון בין גילם אותו בצורה מצוינת והדמות עצמה גם אהובה עליי, אבל בסופו של דבר נקודת המבט שלי שונה בתור קורא.

  דאני היא הדמות שעושה את המסע הכי מעניין ומרשים בעונה הראשונה מבחינת התפתחות הדמות, אבל אמיליה קלארק היא לטעמי השחקנית הכי חלשה בקאסט ולא פעם בעונה חשבתי שהתצוגה שלה הייתה קצת מביכה. ולמרות זאת, הרגע שבו היא קמה מהאפר עדיין היה אדיר (וכמו ההתנקשות של נד, עם התוספת של המבט לאריה שלא הייתה בספר – שתי הסצינות התעלו על המקור הכתוב).

 • miss bojarsky

  כמה חבל שהרסו לך את הרגע הזה. אני כל כך שמחה שהחלטתי קודם לקרוא והתרחקתי מכל הדיונים על הסדרה. אני שבה וממליצה לך לקרוא גם כן. אני יכולה להשאיל לך את הספרים…

  הרגע שדאניריז יוצאת מהאש עם הדרקונים היה מופלא גם בספר וגם בסדרה. מאז יש לי חשק לגדל דרקונים בעצמי, אם כי אני אוותר על הקטע של האש.

 • ocean

  היי, מתה שהסדרה תשוב כבר. גלולת השינה המושלמת, ממש עזרה לי להירדם בלילה.

 • assafTV

  אצלי זה הגיע ממקום אחר – ידיעה על ליהוקו של שון בין לסדרה/פרוייקט אחר. לא היה קשה לעשות אחד ועוד אחד ולהבין שהוא לא ימשיך לעונה 2

 • גם אני נחשפתי לספוילר באותו אופן בשלב מאוד מוקדם של העונה. עד כמה שהייתי מוכן למותו של נד, לא ידעתי כיצד זה יקרה ועדיין אהבתי את הסצנה המדוברת.

  לא מוצא שום סיבה להתנגד לבחירתך ברגע האמת של דאני. מושלם.

© עידו ישעיהו