שרוף ומטוהר

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 25/11/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 4.12

Tweet this, Munson!

אז… מת או חי? הפגיעה לא נראתה קטלנית במיוחד, אם רוצים להתעמק בטפל. העיקר הוא התפניות החדות לכל אורך הפרק, בראשן העימות הכה מצופה לאור האמת (בחלקה), בין אופי לבין קליי לבין ג'קס. לא ברור האם ג'קס מתקשה לעכל את הידיעה על הרצח הנאלח של פייני ולכן מגן על קליי, או שמניעיו שונים לגמרי. יהיה מעניין ועצוב לראות אם הפרק הבא ייפתח בירי תגובה באופי, כפי שג'קס הבטיח. בינתיים נסתפק בהשתהות והתדהמה שלו לפני ואחרי הירייה הכפולה של אופי.

כואב היה לראות את אוטו פונה אחת ולתמיד נגד המועדון ומפיל את בובי, ואת בובי צורח עליו בזעם בעודו נלקח למעצר. כל כך הרבה ציטוטים נהדרים היו הפרק, אך זה שאהבתי מכל היה של אוטו: "עכשיו תורך להתחיל רשימה, בובי." נכון שכולנו (או רובנו) חרדים לעתיד המועדון, ולכן קל להתעלם מהחברים שהקריבו את כל כולם עבור בסאמקרו, גם מאחורי הסורגים. התזכורת של אוטו, רשימת מלאי ארוכה של המחיר ששילם עבור חבריו הבוגדניים לכאורה. אוטו כבר השלים עם המאסר הממושך שקיבל על כל משימה שהופלה עליו, עם מאסר העולם ואף עם ההוצאה להורג. אפילו ההקרבה הפיזית לא שברה אותו, עד שאהבת חייו שילמה את מחיר המאבקים של סאמקרו.

סצנת בית הילדים לאימוץ הייתה תזכורת רעה לביקור הנשכח באירלנד, אולם היו בה גם שתי נקודות לזכות: כנופיית אופנוענים הולכת מכות עם בריונים קתוליים בבית תינוקות זו כנראה המקבילה של קורט סאטר ל"דינוזאורים סמוראים עם משקפי שמש"; והאבחנה של גאלן בנוגע לג'קס, "הפצצה המהלכת". היה כמעט משעשע לראות אותו אומר זאת לקליי, ואת האחרון מבטיח לו שהבחור המסוכן לא יתקרב לעסקה עם הקרטל. ההקבלה בין השניים חזרה שוב כשאופי איים על ג'קס באקדח וקרא לו "הילד של קליי". אאוץ'…

אני עדיין לא אוהב את החזרה של וונדי, אע"פ שהיא אמרה בדיוק את מה שכתבתי בתגובה לרשומה הקודמת. אם לחפש שוב בין השורות (או יותר נכון לקבל אותן כפי שהן), אז האמירה של וונדי שאסור להסתיר סודות מפני ילדים מתייחסת גם לסודות האפלים שג'מה שמרה מפניו כל חייו, הסתרה שנמשכת גם עם טארה. הייתי רוצה להגיד בביטחון שאם טארה רק תחשוף את המכתבים בפני ג'קס הוא יעזור לאופי לכוון את האקדח לנקודה קריטית יותר מאשר כתף ימין, אולם שום דבר בהתנהלות שלו כבר לא ברור. בדיוק כמו אצל ג'מה.

הפרק הבא יהיה חלק ראשון מתוך שני פרקי סיום העונה תחת השם "להיות" (To Be), ההודאה הכי בולטת של סאטר ושותפיו ליצירה כי SOA זו גרסה מודרנית לטרגדיה שייקספירית, עם מוזיקת אופנוענים מגניבה. בהמשך לשאלות שלי מהטור הקודם, אני כבר לא בטוח שהמועדון אכן יעמוד במקומו בשלהי פרק הסיום, ואם כן – זה יהיה מועדון שונה לחלוטין מכפי שאנו מכירים.

 • בסדרות טובות באמת יש מדי פעם פרקים שגורמים לי לרצות את כל הסדרה מההתחלה. באופן מעניין זה קורה בעיקר בעונות רביעיות, כשם שהיה לי עם "הסמויה" וכפי שקרה עם "מד מן". גם הפעם זה קרה לי, אם כי בזעיר אנפין ובלי שאשכח את העונה השלישית המשובשת (ואיך אפשר, במיוחד בפרק שדאג היטב להזכיר אותו עם הגעת האירים ובית התינוקות?).

  במקרה הזה אני רוצה לצפות שוב כדי לחזות שוב בכל התהליכים שעברו על אופי, החל מהשחרור שלו מהכלא בתחילת הסדרה וההתנדנדות שלו בין חיי החוק לבין המועדון, הרצח של דונה ולאחר מכן ההתמודדות, שהגיע לשיא עם בגידתה של ליילה בעונה הזו, וכעת גם למה שהוא מחשיב כבגידתו של חברו הטוב ביותר, ג'קס. שוב ושוב אופי נותר לבד, אבוד, יש לו שני ילדים שלא בכדי נעדרים מהמסך, אופי לא באמת התחבר איתם מאז שיצא מהכלא. כל תלאות הדמות הטראגית הזו, כל הזעם, כל הייאוש והעצב, כולם התנקזו לכדי הסצינה המדהימה שחתמה את הפרק. כי הרגע המהמם הזה היווה שיא לא רק להתנהלות האיומה של קליי לאורך העונות, ובעיקר בנוכחית, אלא גם לכל מה שחווה אופי מאז ועד לאותה דקה איזה קטע מהמם ומשחק אדיר [1].

  נגיד מה שנגיד על קורט סאטר, בסופו של דבר הוא לא מפסיק להפתיע. עד כמה שידעתי שהירי בקליי חייב להתחולל, לא האמנתי שיקרה עד לרגע שקרה. ולמרות שכל העונה הובילה לרגע הזה, ולמרות שהוא לא קרה באבחה, עדיין קפצתי כנשוך נחש בהלם גמור. אבל מה קורה עכשיו, באמת? מקרה פייני או מקרה ג'וס? קליי מת, או שזה מוגזם מדי? אני מאמין שיחיה ולו כי קשה לי לדמיין את הסדרה בלעדיו. מישהו צריך להיות האיש הרע, להוות את משקל הנגד שבפנים.

  [1] ראיין הרסט היה ממגנט, חבל שמצביעי האמי מתעלמים מהסדרה הזו, כי זהו ללא ספק הפרק שהוא יבחר ולא יזיז להם כהוא זה.

  • עכשיו כשאני חושב על זה, לכל אורך הפרק היו תזכורות לעונות העבר: האירים והתינוקות מהעונה השלישית, כאמור; וונדי והרצח של דונה מהעונה הראשונה; חטיפת אייבל והמוות של לואן העונה השנייה. אפילו חתימת העסקה ע"י אוטו הייתה מקבילה להסכם שלא חתם עם סטאהל בעונה השנייה, כשעוד היה במקום בו סמך לחלוטין על המועדון.

   אני מסוגל לראות את קליי שורד את הירי, אבל לא ממשיך כמנהיג, אולי אף נותר נכה. האיום שלו כבר לא יהיה פיזי, אולם הוא מספיק נחש ערמומי ותככן כדי להשליט אנרכיה גם ממיטת חולה, דרגש בבית כלא או כיסא גלגלים.

   דברים שלא נכנסו לטור:

   – מעניין יהיה לראות את תגובתו של טיג למה שקרה לקליי, אחרי שהחליט לא לעמוד לצדו. ד"א, אהבתי את "העדכון" של טיג בנוגע למיקומם של חברי הסניף, כולל המתים. אחד מאותם רגעים מקאבריים נפלאים שהסדרה משובצת בהם.

   – חרף השינוי הדראסטי ביחסיי כלפי לינק פוטר אמז הופעתו הראשונה, אשמח לראות מה הוא מתכנן בנוגע לפרויקט של הייל. עכשיו ברור שדחיפתו את ג'מה אל עבר שיתוף פעולה עם גב' רוזוולט הייתה יותר מסתם שעשוע רגעי. גם לא אתנגד לראות אותו ממשיך לעונה הבאה.

   – אגב לינק, בהמשך לשאלות ההימורים שלי מהשבוע שעבר: אם ניתן לנחש מה יהיה הקטע ההזוי הבא של פוטר, אני אומר שבפרק הסיום הוא ירקוד רומבה בקבקבי עץ על שולחן הרדווד של סאמקרו, שיסתיים בהלקאתו למוות ע"י ג'וס באמצעות השרשרת איתה ניסה להתאבד. כן, זה נוגד את הרצון שלי לראות את לינק בעונה הבאה.

   – כמובן, מוכרחים לשבח את המשחק של כל המעורבים בסדרה, כולל קורט סאטר. אבל כפי שיאדו כתב, בראש עומד ראיין הרסט. החל מהפנים הקפואות של אופי בסצנת הפתיחה, כשהוא נוכח לגלות שוויין צדק בנוגע למכות שקיבלה ג'מה; ועד איום החיסול של קליי והספק-גיחוך הפסיכוטי שפלט בפני ג'קס חצי שנייה לפני שלחץ על ההדק.

 • ocean

  לא עוקבת אחרי הסדרה וממש לא נמנית על חוג מתלהביה. הדבר היחיד שעוד איכשהו החזיק אותי בצפיה ספורדית היה אופי, אליו התחברתי אליו למן הפרק הראשון. מבחינתי לא היתה כלל הפתעה ביריות. ג'קס פונה אליו שניה לפני כן ואומר לו כמעט בדמעות "אל תגרום לי להרוג אותך". אבל לאופי אין כל כך בשביל מי לחיות, ואין לו מה להפסיד.

  אני גם לא בטוחה שלג'קס לא היו מניעים אחרים לגמרי למניעת הירייה בקליי. הוא לא סובל אותו ונשבע ש"הסיפור הזה לא הסתיים" בהקשר למכות הרצח של ג'מה. אבל הוא צריך אותו בשביל העסקה שאמורה להוציא את שניהם לגימלאות. בל נשכח שג'קס מעולם לא פרש רשמית אלא רק הכשיר את הקרקע לכך, ובהיעדרו של קליי הוא אמור להיות זה ש"זוכה" בבכורה. ואף מילה על בובי שכבר לא יוכל להנהיג את המועדון כמתוכנן, או על שריפתם תרתי משמע של אחרוני 'האוריגנלים'.

  איך שזה נראה עכשיו ג'קס לא יכול לזוז לאף מקום, שהרי לנסות לבצע את העסקה על רקע הפגיעה בקליי (שחייב להגיע לבי"ח כי טארה לא יכולה לטפל בו) יכניס אותו תחת הרדאר של המשטרה (שממילא תחכה לכולם במקום המפגש באדיבות ג'וס) ויעזור לוונדי להשיג את מטרתה*.

  * בהיעדרו של קליי, אין מי שינסה למנוע מהקרטל את חיסולה של טארה. אם זה יקרה, וונדי עוד תזכה בכל הקופה.

 • Saturn

  המסע לאירלנד בעונה שעברה היה החלק הכי חיובי בעונה שעברה. טריניטי!

  הסיום היה מוזר. כדור אחד פגע בכתף איפה שסמל המועדון על הג'אקט, והכדור השני פגע במקום יותר קריטי במרכז הגוף. רואים את שני החורים ואת הדם שנוצר (עשיתי לופ לסצנה) אבל עם זאת התגובה של קליי היא מן השענות לאחור מההדף ועיניו פקוחות מה שלא מסתדר לי עם חומרת הפגיעה שהוא ספג. הוא לא לובש שכפ"ץ כי ראינו דם.

  אל תגידו לי שהם ילכו על קו 'פגיעות קלות שלא ימנעו מקליי לחזור לקו הבריאות במהרה'. גם ככה בתחילת העונה קליי אמר שזה החורף האחרון שהוא יוכל לרכב בגלל הבעיות בידיים וכמו שהחוק אומר לא יכול לרכוב = לא יכול להיות נשיא המועדון.

  אני מניח שעצרו את ג'וס כדי שהוא לא יתחרט וייגלה לכולם שהמשטרה מכינה אמבוש. משעשע משהו שהם שמו את בובי בתא שלידו.

  קטעי הסיום היו טובים גם בזכות השיר שהתנגן: Noah Gundersen – David. מומלץ להאזין.

  • מה היה טוב בכמעט-גילוי-עריות ההיא?

   ניסיתי שוב ושוב לצפות בפגיעה, ואני רואה רק פגיעה אחת בכתף. בכל אופן, יש שתי אפשרויות בלבד עבור קליי: מוות או פציעה שתרתק אותו. כל תרחיש אחר יהיה בלתי אמין ואנטי-קליימטי.

   • ocean

    ובכן:

    אני ראיתי שתיים, אחת בצד ימין באזור הכתף, והשניה בצד שמאל בחזה.

    • ספוילר לפרק: אכן, היו בעליל שתי פגיעות, אחת מהן נראית חמורה במיוחד.

   • Saturn

    ספויילר:
    תעצור ב 46:19, רואים את הפגיעה השנייה בבירור. מה שמוסיף למוזרות הסצנה זה שאנחנו רואים את אופי יורה ואז עוברים לקליי לראות אותו נפגע פעמיים. אני לא חושב שזה אפשרי בהתחשב במהירות הקליעים וטווח הירי. זה כאילו הם עברו לצילום של קליי עוד לפני הירי.

© עידו ישעיהו