ידיים

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 11/11/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 4.10

למה אין סרט שלישי להלבוי?? למה??!1!!?

אני חייב להודות שלמרות כל הטוב שהיה בפרק הקודם, במהלך הצפייה בו הרגשתי תשוש למדי ועשיתי זאת ללא ההתלהבות והנכונות שמתלוות לצפייה בפרקי SOA כבדרך-כלל (לפחות בעונה הנוכחית). זה לא שהפרק היה רע, רחוק מכך, סתם תחושה שכזאת. אולי מעין התנוונות כתוצאה מהמכות המשתקות שהסדרה ממשיכה לתת ולתת לצופיה בכל פרק העונה. השבוע התחושה הזו נעלמה, וטוב שכך, למרות שהמכות המדוברות הפכו לממשיות מאוד.

הפרק העשירי התאפיין באלימות נגד נשים, כזו שלא ראינו זמן רב ב-SOA (אלא אם סופרים את איימה, ואני לא). טארה ככל הנראה איבדה את יכולותיה כמנתחת (אולי ד"ר נואלס צריכה ללמוד דבר או שניים מד"ר סטריינג') ונראה שהיא תקועה בצ'ארמינג עם בעל לעתיד שלא מוכן להודות שרגליו נטועות בסאמקרו. עם כל התסכול והטראומה, נוספה גם השפעת התרופות והתקף הזעם של טארה היה מוצדק לחלוטין. מגי סיף בד"כ מאוד מאופקת וגם כשהיא מביעה רגשות כלשהם, היא לא מרשימה במיוחד. ההתפרצות של טארה על ג'קס הייתה תצוגת המשחק הטובה ביותר של סיף שראיתי, וזה כולל את משחקה ב'מד מן' (טוב, היא הייתה די אנמית כמו במרבית שלוש העונות הקודמות של SOA).

ג'מה הבינה מאוחר מדי שוויין צדק. העימות בינה לבין קליי היה חייב לקרות כשלב נוסף בדרכו למות, גם אם היה מעט צדק בדבריו על הפיתוי שג'מה הציבה לו בזמנו ותכננה את רציחתו של ג'ון. שני עשורים לאחר מכן קליי אולי הרבה פחות מטומטם, כדבריו, אבל כנראה לא מספיק כדי לחשוד שעכשיו ג'מה תעשה לו בדיוק את מה שעשתה לבעלה הראשון. אם ג'ון היה אדם טוב וניסה לקחת את המועדון לכיוונים פחות אלימים, קליי הוא ההפך הגמור. אני לא מצליח לחשוב על סיבה אחת שבגינה הוא צריך להישאר בחיים.

אצל ג'וס העניינים נותרו כשהיו, אולם נראה שהלחץ מתחיל להתפוגג עם המיאוס של רוזוולט בלינקולן [1] ומעשיו הנאלחים. ההצעה שלו לסייע למועדון אם יזדקקו לכך בתגובה לפציעה של טארה, היה צפוי שתגיע מתישהו. כמו הייל בזמנו, גם רוזוולט מתחיל להבין שניסיונותיו לעצור את סאמקרו מיותרים, כשרוע גדול יותר מאיים על העיירה והמחוז. חוץ מקליי, כמובן, אבל אף אחד עדיין לא יודע זאת.

קליי הצליח לעצור את אופי מלבקר את אביו ולגלות את גופתו (בטח כדי לחסוך כאב לב\ראש למועדון כשטארה עומדת למות), מה שאומר שאונסר יכול לחזור ולהפליל את קליי. זה בטח לא יזיק בחימום הגזרה והוספת חסר סאמקרו נוסף לרשימת המחסלים הפוטנציאליים של קליי, כפי שג'מה מתכננת. אם כבר אופי, היה עצוב לראות אותו מתאכזב מהוידוי של ג'קס, שמוכן לוותר על הכל שנים מעטות אחרי ששכנע אותו אחרת. כמו שטארה אמרה לג'קס שהוא לא יכול להתקיים ללא המועדון, אופי אמר שהמועדון לא יכול להתקיים בלי ג'קס. התקווה היחידה בשיחה ביניהם הייתה הבעת רגשותיו הכנים של ג'קס כלפי אופי והמלצתו לשקם את חיי נישואיו ומשפחתו, כפי שהוא עצמו מתכנן לעשות.

צריך לזכור שלא רק אופי עומד למצוא את גופת אביו (אני מעריך שבעקבות השיחה עם ג'קס וחידוש היחסים בינו לבין פייני רגע לפני שנרצח, הוא יעשה זאת כבר בפרק הבא), גם רומיאו ואנשי הקרטל מתכוונים לנסות שוב לחסל את טארה, הפעם בחינם ואחרי שהכסף הוחזר לקליי מאחר והשירות שהזמין לא סופק במלואו. טוב לדעת שעדיין קיימים ארגונים הוגנים בעולם.

[1] כמעט ואימצתי את דמותו מחדש כשהראה חיבה לקרטונז (היי, הוא מכיר בע"פ את לוח השידורים של הערוץ בו צפה ג'וס) ונזכרתי בשוקו ששתה מוקדם יותר העונה. אבל לא, אני כבר לא קונה את המניירות של לינק.
[2] חדשות טובות: העונה תתארך בפרק נוסף, 14 במספר. במקום פרק סיום בן 90 דקות, הופקו שני פרקים בני שעה. הפרק הבא דווקא יהיה ארוך מהרגיל.

 • Saturn

  אולי הם צריכים להאריך את העונה הזו בעוד כמה פרקים כי אני באמת לא מבין על מה קורט סאטר מתכנן עוד 26 פרקים.

  היה פרק טוב, הקונפליקט הגיע לשיאים חדשים (קליי מכה נמרצות את ג'מה), הדמות של טארה מוצאת את סופה, הגילוי הקרב של אופי על אביו, המכתבים, הפגישה עם האירים שלינקולן מתכנן להעלות ברשת – כל האירועים האלה הם המתכון המושלם לסיום הסדרה העונה.

  בשביל מה צריך עוד? הפגיעה בטארה יכלה להוות חלק מפרק סיום הסדרה בקלות. מעין סוף לא-טוב, עוד קורבן של המועדון והתפכחות של ג'קס.
  למה צריך עוד 2 עונות כדי להרוג את קליי? הרגשות גואים, האמת מושמת על השולחן, ג'מה בקלות הבינה שקליי הזמין את הרצח.

  זה כאילו כל עונה הם בונים את המתח של העימות הסופי בין קליי לג'קס ואז בסיום כל עונה מטאטים את זה מתחת לשטיח ומתחילים מחדש בעונה הבאה. אי-אפשר עוד, הבליטה בשטיח הגיע לגבהים חדשים, התבשיל מוכן וחם וכלי ההגשה במקום.

  • איך הגענו לעוד 26 פרקים?

   מסכים שאפשר היה לסיים את הסדרה באופן מושלם העונה, הטובה ביותר מבין הארבעה.

   אם קליי ישרוד את הפרק האחרון, העונה החמישית תרגיש כמו מריחת הסיפור שלו. אם הוא ימות, כפי שמגיע לו, אני לא מצליח לחשוב במה תעסוק העונה באה.

 • Saturn

  אם אני זוכר נכון יאדו ציין שסאטר אמר שהוא מתכנן שהסדרה תסתיים ב6 או 7 עונות. אני לא רואה את FX מבטלים את הסדרה בעונתה החמישית.

  • אכן, כך סאטר אמר, ומן הסתם FX לא תרצה לבטל את אחת הסדרות המצליחות ביותר שלה. עם זאת, אני באמת מרגיש שיש סיכוי טוב שקליי לא ימשיך הלאה אל שתי העונות הבאות, בטח ובטח שלא בקונסטלציה הנוכחית. ג'מה שונאת אותו, ג'קס הולך לשנוא אותו ומן הסתם כך גם יתר חברי המועדון. גם אם הוא לא ימות, ללכת הלאה כמו שהוא = לא סביר.

   זה היה פרק שאהבתי את הנוכחות של הידיים בתוכו, מהדבר הבולט ביותר, היד הפגועה של טארה; דרך המרומזים יותר, ידיו הרועדות של קליי נותרות יציבות מאוד כשהוא מכה באכזריות את אשתו; ועד לסמליים, כמו חוסר האונים של ג'קס כשהוא מדבר עם טרה במיטת בית החולים ומבין שהדברים אינם בידיים שלו. והיו עוד, כל כך הרבה ידיים, לאורך כל העונה, שהגיעו לשיא בפרק הזה. יד חזקה, יד ברזל, יד ימינו, יד רוחצת יד, יד לפה, יד שהייתה במעל, ידיים על העליונה וידיים על התחתונה, מישהו ששולח יד בנפשו, וגם ידי הפלסטיק של צ'אק. אני חושב שאפילו הן לא מקריות דווקא בעונה הזו.

   כשג'קס דיבר עם אופי פתאום הבנתי שהוא כנראה הדמות הכי טראגית של "ילדי האנרכיה". איבד את דונה, איבד את ליילה (כרגע), איבד את אביו ועכשיו גם הולך לאבד את חברו. ורק בשיחה שלהם הבנתי עד כמה הקווים ביניהם מקבילים, ג'קס מול אופי, טרה מול דונה, ובשני המקרים קליי הוא האחראי. הוא כל כך צריך למות. ישנם גם קווים מקבילים בין לינק – שכבר אמרתי שנוהג כמו קודמיו הפדרליים שביקרו בצ'ארמינג, שנאלחות היא כנראה חלק מדרישות התפקיד שלהם – לבין סטהל, ומאחר שסביר להניח שלא יקרה אותו דבר שהיה בעונה הקודמת כשג'קס נסחט על ידה, חייו של ג'וס נמצאים בסכנה של ממש. אני לא יודע למה בדיוק, אבל מכל השלושה שנראה שחרב מתנוססת מעל ראשם – קליי, טרה וג'וס – אני הכי מקווה שהאחרון מביניהם לא ימות. השיחה שלו עם השריף הייתה יפה, אולי משם בכל זאת תגיע הישועה.

   הקבצנית שג'קס פגש בה בפארק רגע לפני שטארה נחטפה אל תוך הוואן, היא אותה אחת שכבר פגשנו מספר פעמים בעבר, אבל לדעתי זוהי הפעם הראשונה שאנחנו רואים אותה מאז סוף העונה השנייה.
   http://www.agenda.co.il/149/forum/498243

   בעבר כתבתי עליה: "בפעם הראשונה ג'מה נתקלה בה מחוץ לחנות כשהיא קיבצה נדבות. היא סיפרה לג'מה שיש לה שני ילדים וג'מה הביאה לה כסף ואמרה לה שחסר לה שתשתמש בזה לסמים. הפעם השנייה הייתה בפרק האחרון לעונה (הראשונה) כשג'קס ישן בבית הקברות וכשקם בבוקר החזיר לה את השמיכה שלה (וגם השאיר לה את הז'קט שלו, אם אני זוכר נכון)… מסתבר שהיא הבליחה במהלך העונה הזו פעמיים אחרות שבהן לא שמתי לב אליה. אני חושב שיש לה משמעות סמלית כלשהי. בעונה הראשונה זה היה בולט במיוחד כי גם היו לה כמה שורות, אבל היא נוכחת ברקע לסירוגין, כמעין "איפה אפי" אבל עם חשיבות…"

   אני עדיין תוהה מהי בדיוק. צמתים חשובים בחייו של ג'קס? כך או כך, אני ממש אוהב את העובדה שהיא מגיחה מעת לעת ונמצאת שם בסביבה, כמעין סימן שאלה ומישהי שאיכשהו משרה שלווה בנוכחותה. היה נראה שג'קס והיא זיהו זה את זה – רחוקים שניהם מצ'ארמינג – ונתנו חצי חיוך.

 • Geeker

  באמת מדובר בפרק חזק שבסופו עלה חיוך דק על שפתיי ו"גו ג'מה" בלב. נראה שקליי מוביל את עצמו לאבדון – החיסול הסתבך, ג'מה חשפה אותו והוא משתולל. והכל בגלל מזומנים וכבוד פרישה.
  הסיבה הפשוטה לאי סיום הסדרה (וחבל בעיניי, כי היא מצויה בסוג של עליית מתח שיכול להביא לקליימקס ממצה דווקא בסיומה) היא העובדה שמדובר באחת הסדרות היותר מצליחות של FX וכמו שערוצי הכבלים והרשתות רואות את הפוטנציאל להחזיק את הצופים, כך הסדרה תמשך לפחות עד שיוודאו את תחילת דעיכתה (מצד רייטינג, כמובן).
  הצחיקו אותי הדימויים של סאטרום (בליטה בשטיח, תבשיל מוכן).
  יאדו, לא הייתי נסחף עם ענייני הידיים, אני חושב שזה מקרי בהחלט. תודה שהסבת את תשומת הלב לקבצנית ההיא. לא הייתי חושב על זה. מעניין לדעת מה היא בדיוק מסמלת בהופעות הנדירות שלה לאורך הסדרה.

 • הבחנתי בהומלסית ומיד חשבתי "משהו רע מאוד עומד לקרות". לא זכור לי שבהופעותיה הקודמות (זכרתי שלא ראיתי אותה לפחות מאז העונה השנייה) התלווה אליהן אירוע טראגיעצוברע במיוחד, אבל כן היה מדובר באירועים חשובים.

  "דימויים של סאטרום"?

  הייתי נותן קרדיט גדול יותר לקורט סאטר והתסריטאים מאשר פטירת משהו שמתרחש בסדרה כ"מקרי בהחלט".

  אני זוכר שלאחרונה דובר על סיום הסדרה אחרי שבע עונות, אבל זה נראה מוגזם, בטח מהנקודה בה אנחנו נמצאים עכשיו. אע"פ ש-FX ישמחו להשאיר באוויר ככל האפשר סדרה מצליחה וסאטר רוצה להמשיך ולספר סיפור כלשהו, הוא עוד יכול לחזור בו כבר עכשיו או בהמשך. חוץ מזה, מדובר ביותר מ-26 פרקים (שלוש עונות כפול 13 פרקים, פחות או יותר). אני בטוח שאיפשהו יש תכנית כללית עבור העונות הבאות. היי, עדיין לא היו לנו אופנוענים זומבים! איחוד מלא של יוצאי 'המגן' מבלי שייפגשו זה עם זה באף סצנה! כנופיית קשישים רצחניים על קלנועיות שמאסו בחברה המודרנית! מתכון צ'ילי נוסף של צ'אק שיצא מכלל שליטה והפך למפלצת ענק נוזלית דוברת ספרדית!

 • רעות

  כשג'קס מחליט החלטה חשובה, כזו שתשנה את כל מסלול החיים שלו לדקה וחצי, הוא פוגש בקבצנית. אני עדיין חושבת שהיא מסמלת את עמוד 449 ב"ספר הגדול" של AA, שמדגיש את הקבלה כאמצעי להשגת שלווה, ואני שמחה על כל הופעה שלה בסדרה.

  זה היה פרק טוב, אבל השיחה של ג'מה ואנסר גרמה לי לתחושת אי נוחות. ג'מה ישבה שם שבורה ובפנים נפוחות וקפואות הצהירה שלא ניתן להציל יותר את קליי. הקול שלה עייף, אבל יציב ונראה שהיא חשה תחושת דז'ה וו קלה. היא כבר עשתה את זה 20 שנה קודם. ג'ון בגד בה ועזב אותה, ואז החליט לחזור הביתה עם אידיאולוגיה חדשה כאילו לא קרה דבר. גם אז היא היתה שבורה, וקליי היה שם, לפתור בשבילה את כל הבעיות. לא שקליי היה צריך את הדחיפה הזו, הוא היה רוצח את ג'ון גם אם ג'מה לא היתה מעודדת, אבל היא עודדה. אנחנו יודעים שג'מה ערמומית, אבל ההערצה העיוורת שלי לדמות שלה גרמה לי לשכוח כמה קרח זורם לה בוורידים.

  אבל קליי אכן חייב למות, וזה לא יקרה בעונה הנוכחית, כי ג'מה לא תספר לילדים מי הכה אותה. אני לא בטוחה אם היא תתכנן איזו פעולה אסטרטגית שתגרום למוות של קליי להיראות כמו תאונה (אופי זורק רימון לתוך צריף ששייך ללובו וקליי במקרה נמצא שם), או שאולי תטיל את המשימה על אחד הילדים. מכיוון שהיא לא מעורבת בתכנון המבצעי של המועדון, אני חושבת שהיא תבחר לה איש סוד שיעזור לה להיפטר מקליי, אבל זה לא יהיה ג'קס, היא לעולם לא תפיל את זה עליו. היא בטח תבחר בטיג. תמיד היה לה קשר מיוחד איתו, הוא אוהב אותה ויעשה כל מה שתבקש ממנו. מה גם, שבגידה שלו תכאיב לקליי יותר מהכל ותעביר את המסר לשאר החבורה.

© עידו ישעיהו