עידן התבונה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 04/11/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" 2.06

שבריר שנייה של ריצ'רד הארו, אבל בכל זאת פרק מצוין. כיאה לשמו, הוא נע על התפר שבין הדת והערכים הישנים לבין הקידמה וההתקדמות. מרגרט ו-ואן אלדן נתנו את משקל הדת במקרה הזה, אבל גם הם התרחקו ממנה בסופו של דבר – מרגרט צינזרה היטב את הוידוי שלה ואילו ואן אלדן הבין שדבר האל אינו יוצא מפיו של סוכנו השרוף, הסנה הבוער. לא מאוד אהבתי את הפיתרון במקרה שלו, שדבריו של קלרקסון היו הזיות מילדותו. חיבבתי את הרעיון שקלרקסון מאשים את ואן אלדן בשת"פ עם מבריחי האלכוהול, בזמן שוואן אלדן סבור שהאל מאשים אותו בניאוף ואולי גם ברצח סוכנו היהודי בעבר.

בזמן שכל זה קרה, לוסי נאלצה להתמודד לבדה עם לידת בתה, והפגינה תושיה וכוח אדירים. הופעתה של רוז לבסוף הייתה שונה בתכלית מכל הפעמים הקורקטיות והמאופקות שבהן ראינו אותה לפני כן, כעת כשהיא זועמת ויודעת שהיא נבגדת. את נלסון כבר ראינו כך, זועם או סתם מאבד את שלוותו, אבל לא את רוז ולא את שניהם כך ביחד.

בראיון המצוין עם ג'ק יוסטון (שמגלם את ריצ'רד הארו) שקישרתי אליו בתגובות על הפרק הקודם, הוא אמר שהעונה מפנה אלומות אור אל דמויות המשנה לאורך העונה, ושמה שראינו ממנו הוא עיקר המיקוד שיקבל העונה (וסביר להניח שגם מצ'וקי, על פי הסידור הזה). זה ממש מבאס למשמע, אבל עם היעדר זמן המסך של ריצ'רד, מצאתי את עצמי רוצה לראות מה העניינים עם אנג'לה. בעונה הקודמת היא ננטשה על ידי חברתה/מאהבתה ונשארה עם ג'ימי, שידע על כך. המצב ביניהם היה כל כך רע עד שאחרי שהוא סיפר לה כיצד ערג לשיערה כשהיה במלחמה, היא הלכה וגזרה אותו. מאז ראינו אותה אחרת לגמרי בעונה הנוכחית. מקבלת את מה שיש לה, חיה את חייה במעין השלמה אפורה. הפעם, כשג'ימי נישק אותה בטיילת והיא נמסה בזרועותיו בעוד הוא בוחן את יריביו, רציתי להתעדכן בשלומה.

בינתיים ג'ימי רוקם מזימות ומנצל הזדמנויות. הדלת של הקומודור נסגרה, חלון אחר נפתח לשיתוף פעולה עם לנסקי ולוצ'יאנו. מעניין אם גם אל קאפון ייכנס לסיפור הזה.

 • Saturn

  פרקים מסוג זה מונעים ממני מלקשור כתרים גדולים מדי לסדרה. לא הרבה שאפשר לספר עליו חוץ מקרב הירי והעסקה בין ג'ימי ללאקי וההסתבכות במשפט הפדרלי של נאקי.

  קשה לי להתעניין מדי בעלילת לוסירוזוא-אלדן. מה שלא הבנתי זה כל הקטע עם ואן-אלדן בבית-חולים. הוא חושש שהסוכן השרוף ישרוף אותו בכך שהוא יחלוק עם המפקד את התאוריה שלו לגבי ואן-אלדן ולכן הוא חושב לספר זאת בעצמו. אבל כשהוא מגלה שהסוכן רק הוזה הוא משאיר את הסוד איתו. אממ..רק אני זוכר את הסוכן השני הבריא והשלם שחולק את אותו המידע כמו זה של הסוכן שנפגע?

  אכזבה נוספת שלי מהעונה היא דמותה של מרגרט. גברת שרודר החזיקה את רוב העונה הראשונה על כתפיה והעלילה שלה הייתה המסקרנת ביותר, אך מאז הזיווג עם נאקי החזית שלה הפכה להכי פחות מעניינת. במקום לתת יותר זמן בכל הנוגע למסתורין סביב משפחתה, מעסיקים את הדמות עם סלייטר הפרפר. בנוסף, מדי כמה פרקים אנחנו שומעים אותה מתלוננתנרטנת בגלל כל מעשיו המפוקפקים והלא-חוקיים של נאקי אבל היא זו שבחרה בחיים שכאלה.

  • GodFather

   העניין עם ואן אולדן – הוא חושב שזה מסר אלוהי, שאלוהים מוסר לו שהוא יודע על המעשים הרעים שלו – כלומר, ההיריון של לוסי (ואולי הרצח של הסוכן סבסו, כפי שנאמר בפוסט הראשי). זה גם מתכתב היטב עם כל העלילה של הווידויים וש"אלוהים שופט אותנו". ואן אולדן, למקרה שמישהו לא שם לב, הוא אדם מגה-דתי, ורואה בתפקידו כמעין שליחות אלוהית נגד התועבה (אלכוהול). לכן כשהוא עובר לחלוטין על חוקי האל על פי ראות עיניו, הוא מרגיש שאיננו ראוי לתפקיד ולאשתו.

 • מיכאל גינזבורג

  אוי כן! אני מתגעגע לאל קאפון! סטיבן גראהם שחקן מצוין!
  פרק פחות טוב בעונה נהדרת עד כה.

  אני לא רופא או מיילד או משהו, אך כיצד לוסי שרדה וילדה לבדה? היא אמורה הייתה למות.
  הרי יש איבוד דם רב מייד אחרי הלידה לא? וחבל התבור וכל השיט הזה. איך היא עשתה הכל לבד?

  מרגרט כבר לא מעניינת, בניגוד לעונה הראשונה. יהיה מעניין לראות את המלחמה בין רוטשטיין וגורדון ווקס (?) נגד ג'ימי ופמלייתו. הרצח במרתף האיטליז הזכיר לי סרטי אימה משובחים.

  אז הקומדור יצא מהמשחק סופית? ולאן נעלם איליי?…

 • אפשר ללדת ולשרוד כך. בארה"ב אחת מתוכניות הטלוויזיה המחרידות ביותר נקראת "לא ידעתי שאני בהיריון", המשחזרת מקרים של נשים אמיתיות שגילו שהן בהיריון רק אחרי שהתינוק חמק מכרסיהן (אל תוך האסלה ושאר דברים מלבבים מעין זה).

 • נראה שהפרק הבא הולך להתמקד לא מעט במרגרט. הנה כדקה וחצי ממנו:
  http://www.hbo.com/boardwalk-empire/episodes/02/19-peg-of-old/video/clip-margaret-enters-brooklyn-apartment?autoplay=true&cmpid=ABC471

 • מיכאל גינזבורג

  "בת 16 בהריון" זה אכן מחריד, הבנתי יש גרסה ישראלית מתישהו, לא?
  "לא ידעתי שאני בהריון" נשמע הזוי…

© עידו ישעיהו