תגבור בתיאוריית הכאוס

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 15/10/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "קומיוניטי" 3.04

http://i53.tinypic.com/nd4cxh.jpg

פרק שהוא תמצית "קומיוניטי" – חכם, מתחכם, מצחיק, בוחן גבולות, חוקר דמויות ובו בזמן תמיד מסתכל מהחוץ אל הפנים. הקונספט של יקומים מקבילים [1] איפשר לסדרה לחפור חפוז-אך-עמוק בדמויותיה, וגם בה עצמה. היקומים הציגו אפשרויות שונות על הספקטרום שבין האפל לעולץ באופן שהוא ודאי משמעותי וסמלי למקומה של כל דמות ודמות בחבורה, אם ניקח את הדברים כפשוטם. בהיעדר טרוי הכל קורס: פירס נורה ומת, אנני משתגעת, ג'ף מאבד זרוע, שירלי הופכת אלכוהוליסטית, טרוי עצמו דופק את מיתרי קולו ובריטה צובעת פס כחול בשיער. גם היעדרו של עאבד מוציא את הדברים מאיזון. לא באותה מידה כאצל טרוי כמובן, אבל הרעל נשפך בעליל כשלחלל האוויר נזרקים משפטים כמו "You godless hippie skank!" ו"אתה זקן חולה, עצוב ומעוות ואני מקווה שתמות לבד". אין ספק שהשניים האלה הם לב החבורה.

גם היעדרם של אחרים תקע אי אילו טריזים. לפעמים לשיחות מאחורי גביהם – כששירלי ירדה זו הייתה שעת כושר לדון בבעיית האפייה שלה ודקה אחרי כן גם להתעמת איתה ישירות. כל הנושא הזה העלה כיאה את נושא מקומה בקבוצה, וחילופי המבטים בין כולם, ובייחוד טרוי והטרול הנורבגי, היו מעולים. במקרה של אנני, שהייתה הראשונה שירדה, אמנם לא היו עימותים, אבל טרוי מצא את האקדח – ולא ערכּה לבדיקת היריון – בתיק שלה. הנשק שימש בעיקר ככלי עלילתי השמור למערכה השלישית, וגם קיבלנו הסבר עבורו כאשר ג'ף ואנני דיברו בשירותים בקו זמן אחר. בכלל, השירותים שימשו מקום טוב לשיחה – גם טרוי ובריטה חלקו שם רגע יפה בין האסלה לצנצנת הזיתים, בשעה שפירס ירד להביא את הפיצה. הדובדבן על הקצפת התגלם בעובדה שבמקרה הזה נחסך מאיתנו ריקוד הפיצה האידיוטי של בריטה. לצד העניין הזה, בהיעדרו של פירס נרשם גם עימות קטן בין ג'ף לבין המאפים של שירלי.

מה שמעניין במקרה של בריטה הוא שכאשר היא הלכה ההשפעה ניכרה לא רק על הנותרים מאחור, אלא גם עליה עצמה. דקות אחרי שירדה היא חוזרת אל הדירה כאישה המאורסת לשליח פיצה קריפי ומוזר. הנוכחות של החבורה בחייה כנראה קריטית לתקינותם. בהיעדרה הדברים מאחור שמרו על איזון: בסלון פירס קינא בחברות של עאבד וטרוי ואיים על האחרון עם הטרול הנורבגי, ובשירותים אנני וג'ף שוחחו להם והפגינו איכפתיות בלי להתנשק בסופו של דבר.

http://splitsider.com/wp-content/uploads/2011/10/communitytroll1.jpgאבל הבולט מכולם היה האחרון, כמובן, שהיווה תמונת ראי לאסונות שפקדו את חסרונו של טרוי. עאבד עולה על המזימה של ג'ף והוא נשלח אחר כבוד למטה. בשלב הזה כל הדברים שראינו שוב ושוב לאורך הפרק קרו גם הפעם, אבל באופן קתרטי משהו. המכה שג'ף חוטף בראש מהמאוורר מוציאה מכולם צחוק של שמחה לאיד, אפילו מאנני שעד כה דאגה לו וכעת מגדילה ועולצת על התגלמות הקארמה. ההרמוניה הזו מתבטאת גם בעובדה שבניגוד ליתר הפעמים בפרק, הדברים לא נאמרים מאחורי הגב. ג'ף עוד נמצא בחדר כשטרוי אומר עליו "הבחור הזה מסריח יותר מאשר שירותים במטוס" (ודווקא בפעם הזאת פירס לא מזהה את ההרמה להנחתת הניימדרופינג). בהמשך עאבד מציע לאנני לעבור לגור איתם אחרי שהיא מפגינה את אהבתה לדירה החדשה, דבר שסוגר את עניין הנשק והמיקום הגרוע של דירתה בלי להידרש להם בכלל. הכל מואר. בהיעדרו של ג'ף ניכר שחרור אצל האחרים, ללא שפיטה ובלי לעצור את הכיף. סוף סוף בריטה יכולה לשיר עם סטינג, ובכך נפצחת מסיבת ריקודים קטנה וכיפית.

מדהים בעיניי עד כמה הפרק הזה מדגיש חד משמעית את האופן שבו ג'ף רעיל לחבורה. זהו המשך ישיר לעובדה שסומן בפרק הראשון לעונה כאיש הרע, אבל אז הוא היה כך כאיש שנשאר בחוץ, ואילו הפעם הוא מודגש כאיש הרע מבפנים, זה שמכרסם בהגמוניה ובשמחה של השלם. למעשה, מסתבר לי כעת שהוא פוגם גם בסדרה עצמה. הריקוד של החברים בסוף היה בדיוק מה ששיוועתי לו מזה זמן רב ב"קומיוניטי" – כיף, חדווה – ובפרק הזה הובהר לנו חזור והבהר שזה לא היה קורה לו ג'ף נשאר בחדר. דן הרמון הצהיר בעבר שהסדרה מגוללת את התהליך שעובר ג'ף ווינגר, אבל למרות שעברו כבר שנתיים, נראה שהוא עדיין נמצא הרחק מהיעד.

 

[1] מה הקשר לתיאוריית הכאוס בשם הפרק?

תגיות:
© עידו ישעיהו