עור נקי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 18/10/2011 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

טוב לחזור

סיכום לפרק השלישי לעונה של Homeland ששודר שלשום בארה"ב. הוא כולל בתחילתו סקירה ללא ספוילרים ממשיים, ובהמשך כשהם מגיעים אני מתריע מראש. אם אתם מגיבים, אנא עשו זאת תוך אזהרת ספוילר הולמת.

אי אפשר היה לצפות בפרק הזה בלי לחשוב על גלעד שליט, עם שחרורו שמצוי כל העת ברקע. המציאותיות הישראלית הזו עושה חסד עם Homeland, כי היא טוענת אותה ברובד שקשה לא להתרגש ממנו. כאשר ניק ובתו יצאו אל טיול הבוקר הוא סיפר לה שבמשך שמונה שנים הדברים שהוא עזב הם אלה שהחזיקו אותו בחיים, כמו המחזה שהשתתפה בו כשהייתה בכיתה ג'. מבחינתה זהו זיכרון קטן ושולי בזמן שעבורו זה היה חבל הצלה מנטלי. אני לא יודע אם התחושות האלה מבוססות על ראיונות עם שבויים לשעבר או שמא נכתבות פשוט כי הן מתיישבות עם השכל הישר, אבל הן אכן הגיוניות, וככאלה הן מספקות הצצה לכאורה מהימנה להתמודדות של שבוי ושל אדם ששוחרר מהשבי. פן אחד שמוצג מול משפחתו ופן אחר שמוצג מול העולם. במקרה של Homeland ישנו גם הפן שלא נחשף לעיני אף אחד מלבד ניק עצמו, אבל הוא פחות רלוונטי לעניין הזה.

השרטוט של ההתמודדויות האלה נעשה רוב הזמן באופן שאינו נראה מתאמץ או קלישאתי, בניגוד למה שחוויתי מהפרק הראשון של הגרסה הישראלית. מדובר במעמדים לא פשוטים, כאלה שקל ליפול בהם לקיטש, אבל הכתיבה של Homeland טובה, ויותר מכך – המשחק של דמיאן לואיס מעולה ויוצק המון נשמה ואמינות לדמותו של ניק ברודי, גם ברגעים שהכי קל למעוד בהם.

מכאן והלאה ספוילרים לפרק:

אחד מהם הוא סצינות המין, פן שנחשף רק בין קירות בית ברודי ושמור לניק וג'סיקה בלבד. בפרק הראשון הוא שכב איתה בסצינת מין קשה על סף האונס, ואילו הפעם הוא נסוג אפילו יותר. המין בשבילו היה ודאי כשם שחווה בשבי – בלי שום מגע עם אדם נוסף, בטח לא אישה, עינוג עצמי שלא נראה מענג כלל, נטול חומר סיכה. ג'סיקה ישבה על תקן תמונת עירום בלבד, שדרוג ממה שהיה לו בעבר, שנמוך משפיל עבורה.

באגפים אחרים של הפרק: מותה של לין ריד היה צפוי כבר מהפרק הקודם, אבל בכל זאת נעשה היטב, ובדיעבד גם מתברר שהיא נרצחה לא בגלל שזהותה נחשפה אלא בשביל הענק שענדה. הצטערתי בשביל קארי על אובדן הבחורה שלה ועל חוסר האונים, אבל אני מניח שיש נחמה בעובדה שלין לא העבירה את דקותיה האחרונות באימה. היא חשבה שצופים בה ומגינים עליה, ונראה כי המהירות שבה אירע הירי לא הקנתה לה שהות לפחד.

תגיות:
© עידו ישעיהו