עור נקי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 18/10/2011 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

טוב לחזור

סיכום לפרק השלישי לעונה של Homeland ששודר שלשום בארה"ב. הוא כולל בתחילתו סקירה ללא ספוילרים ממשיים, ובהמשך כשהם מגיעים אני מתריע מראש. אם אתם מגיבים, אנא עשו זאת תוך אזהרת ספוילר הולמת.

אי אפשר היה לצפות בפרק הזה בלי לחשוב על גלעד שליט, עם שחרורו שמצוי כל העת ברקע. המציאותיות הישראלית הזו עושה חסד עם Homeland, כי היא טוענת אותה ברובד שקשה לא להתרגש ממנו. כאשר ניק ובתו יצאו אל טיול הבוקר הוא סיפר לה שבמשך שמונה שנים הדברים שהוא עזב הם אלה שהחזיקו אותו בחיים, כמו המחזה שהשתתפה בו כשהייתה בכיתה ג'. מבחינתה זהו זיכרון קטן ושולי בזמן שעבורו זה היה חבל הצלה מנטלי. אני לא יודע אם התחושות האלה מבוססות על ראיונות עם שבויים לשעבר או שמא נכתבות פשוט כי הן מתיישבות עם השכל הישר, אבל הן אכן הגיוניות, וככאלה הן מספקות הצצה לכאורה מהימנה להתמודדות של שבוי ושל אדם ששוחרר מהשבי. פן אחד שמוצג מול משפחתו ופן אחר שמוצג מול העולם. במקרה של Homeland ישנו גם הפן שלא נחשף לעיני אף אחד מלבד ניק עצמו, אבל הוא פחות רלוונטי לעניין הזה.

השרטוט של ההתמודדויות האלה נעשה רוב הזמן באופן שאינו נראה מתאמץ או קלישאתי, בניגוד למה שחוויתי מהפרק הראשון של הגרסה הישראלית. מדובר במעמדים לא פשוטים, כאלה שקל ליפול בהם לקיטש, אבל הכתיבה של Homeland טובה, ויותר מכך – המשחק של דמיאן לואיס מעולה ויוצק המון נשמה ואמינות לדמותו של ניק ברודי, גם ברגעים שהכי קל למעוד בהם.

מכאן והלאה ספוילרים לפרק:

אחד מהם הוא סצינות המין, פן שנחשף רק בין קירות בית ברודי ושמור לניק וג'סיקה בלבד. בפרק הראשון הוא שכב איתה בסצינת מין קשה על סף האונס, ואילו הפעם הוא נסוג אפילו יותר. המין בשבילו היה ודאי כשם שחווה בשבי – בלי שום מגע עם אדם נוסף, בטח לא אישה, עינוג עצמי שלא נראה מענג כלל, נטול חומר סיכה. ג'סיקה ישבה על תקן תמונת עירום בלבד, שדרוג ממה שהיה לו בעבר, שנמוך משפיל עבורה.

באגפים אחרים של הפרק: מותה של לין ריד היה צפוי כבר מהפרק הקודם, אבל בכל זאת נעשה היטב, ובדיעבד גם מתברר שהיא נרצחה לא בגלל שזהותה נחשפה אלא בשביל הענק שענדה. הצטערתי בשביל קארי על אובדן הבחורה שלה ועל חוסר האונים, אבל אני מניח שיש נחמה בעובדה שלין לא העבירה את דקותיה האחרונות באימה. היא חשבה שצופים בה ומגינים עליה, ונראה כי המהירות שבה אירע הירי לא הקנתה לה שהות לפחד.

תגיות:
  • ocean

    עוד תמונות של שליט ממשיכות לזרום, וההשוואות הקטנות בין המקרה האמיתי ובין הטלוויזיוני הן די מתבקשות. נכון לעכשיו שליט עלה על מדי צה"ל, נער פוסטר כמו שהמרינס רצו שברודי יהיה. מישהו בממשל האמריקאי וגם היום בממשל הישראלי חשב שזה טוב למוראל ולהפגנת עוצמה. לברודי זה לקח רק כמה ימים לפני שהתקשורת השתלטה לו על הבית והמשפחה. מעניין מתי יגיע הראיון המקומי עם שליט.

  • אני מאוד מתרשמת מהסדרה, ובעיקר מהמשחק המאופק של דמיאן לואיס (שיש לו כשרון מיוחד להפוך פרוייקטים שאחרת היו יכולים להיות די נדושים למשהו מיוחד, כמו בסרט קין, למרות ששם יש לו עזרה). דווקא מכל המסביב, בעיקר הסיפור עם הסוכנת המיוסרת בעקבות 9/11 הולך על קו דק מאוד מבחינתי, ואני מחכה לראות אם זה יפול לצד המטופש. בינתיים זה לא (למרות שקלייר דיינס מגלמת דמות נשית שאין קלישאה אחת שלא חלה עליה. אפילו לא אחת).

    החלק שהכי אהבתי הוא סוף הפרק השני, עם התפילה של ברודי, ואז העובדה שלא התייחסו לזה יותר. גם לא נגעו בזה (עדיין) בצורה ביקורתית, אלא רק הציגו לנו עובדה. אני מניחה שכל אחד מפרש את זה בצורתו שלו, כאשר מן הסתם הפרשנות המתבקשת היא של טרור ושל איסלאם קיצוני, אבל אינה היחידה (אני, למשל, ואני בטוחה שאני לא היחידה, חשבתי בעקבות כך על אמונה והכח שבה, ולמרות שזו לא אמונה כמו שרגילים להראות בטלוויזיה אמריקאית, אני מקווה שלא יאכזבו אותי עם הליכה לקלישאות הרגילות).

    יחד עם זאת, האם יש מישהו שראה את הגרסה הישראלית במלואה? כי אחותי אמרה שהיא מעדיפה את הישראלית, בינתיים.

© עידו ישעיהו