משרתת מסוכנת

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 15/10/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" 2.03

במהלך הפרק חשבתי בפירוש, אפילו לא זוכר באיזה הקשר, שבוודאי נראה שחרור לבעבוע הזה רק בשלב מאוחר יותר העונה, כך שההתפרצות של נאקי במסעדה הצליחה להפתיע אותי. חשבתי שהוא הולך להביך את עצמו, אבל הוא היה רהוט ומצוין, ואיומיו היו מהנים למשמע. הקומודור לא יכול להיות יצור יותר נקלה. ההיקלעות של ג'ימי לעניין הייתה מרתקת, כי הוא עצמו נקרע בין שניהם. השיחה שלו עם אנג'לה לאחר מכן אמנם הייתה חידוד של מה שכבר ידענו, אותה אמביוולנטיות בין הקומודור לנאקי, אבל בכל זאת אהבתי לראות אותו שואל בפירוש, "Which one?".

עימות נוסף שקיבלנו בסוף הפרק היה בין אואן סלייטר לבין ריצ'רד הארו, עימות שהיה מצוין אף הוא, בעיקר כי גם הוא תפס אותי בהפתעה מכמה סיבות. ראשית, הוא הפנה שתי דמויות שאני אוהב אחת כנגד השנייה, כך שלא ידעתי עם מי להזדהות. למעשה, לרגע לא הבנתי למה הם בכלל בשני צדדים מנוגדים של המתרס. שנית, עד אותו רגע חיבבתי את אואן סלייטר, אבל בסצינה הזו קלטתי שאני רוצה שיישאר. מצא חן בעיניי שהוא מספק את שירותיו לנאקי גם בלי שנסגר ביניהם דבר באותו שלב, וכן את הכבוד ההדדי שנדמה היה שנרחש בינו לבין ריצ'רד. אפרופו ריצ'רד, היה כה יפה כאשר שאל את אל קאפון מה שלום אודט, לא שוכח את הזונה שהתנהגה אליו כאל בנאדם.

הפרק קרוי על שם המחזמר שאת התסריט שלו קיבלה לוסי, מחזמר שנכתב על ידי האחים גרשווין ובכורתו הייתה באטלנטיק סיטי במרץ 1921. ואכן, ההיסטוריה מלמדת שלוסי לא שיחקה במחזה הזה. היא הייתה כל כך מסכנה ואבודה לאורך הפרק (כך עשו אותה בהיריון כשהיא עירומה), מה שהוביל לרגע מפתיע נוסף, הפעם של חסד לא אופייני, והוא הפתיע במיוחד לאור העובדה שהגיע מוואן אלטן הנוקשה. הוא אפילו חייך קצת למראה שלה רוקדת. נראה שהמקול הציל את חייה או חיי התינוק, פשוטו כמשמעו, ואני אוהב את הרעיון הזה שמוזיקה מצליה את החיים.

אבל כמובן ששם הפרק חל גם מעבר לסיפור הזה. המובן מאליו הוא קייט, המשרתת של נאקי ומרגרט, שגחמותיה היו מרגיזות משהו. אולם כשם שפגי הוראן מתה בעיני משפחתה, כך היא מתה גם בעיניה של פגי הוראן עצמה, כיום מרגרט שרודר. היא כבר לא האישה הפשוטה שלדמותה התחפשה בפרק שעבר, לא אחת שתשב עם המשרתות במרתף, אלא אישה מורמת ומכובדת שסועדת עם ראש העיר ורעייתו.

אבל אני חושב ששם הפרק מתפרש גם מעבר לכך. Maid היא לא רק משרתת אלא גם נערה, בתולה, אולי אחת בת 13 שהקומודור בוחר מני רבות ואונס אפילו בלי לדעת את שמה. ג'ימי נאבק כל העת בינו לבינו עם מעשיו של הקומודור, העבר הזה הוא הקלף הפרוע שעשוי לטרוף את היתר, ולדעתי ג'ימי ייכנע וישוב לבסוף אל צדו של נאקי. אולי זו סתם משאלת הלב שלי, אבל ברור שגם הסימנים שם.

© עידו ישעיהו