לבנה

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 06/10/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 4.05

אם בשבוע שעבר שיערתי שהגילוי של אוטו על מערכת היחסים של בובי עם רעייתו המנוחה תוסיף למכות שימוטטו את המועדון, סאמקרו פתרו (חלקית) את הבעיה ובוצעה סגירת מעגל, אע"פ שהיא לא תושלם לחלוטין עד שג'ורג'י יסיים את ייעודו החדש במלחמה נגד ראש העיר ויחוסל. אני גם לא בטוח שאוטו לגמרי האמין לבובי, בטח כשאנחנו יודעים שהאחרון שיקר כשאמר שג'ורג'י כבר חוסל. לפחות היה נחמד לראות את קורט סאטר וקייטי סגל חולקים סצנה מאיימת, אך יחד עם זאת חמודה (נו, בגלל החזקת הידיים…)

מה שלא ברור לי הוא מה הייתה מטרתו של לינקולן בכל הסיפור. כפי שכתבתי בעבר, נראה שהוא מנסה לזעזע את המועדון בעוד חקירתו הסודית מתקדמת, אבל זה לא מסביר מה קיווה להשיג בפנייתו אל אוטו. רצח של חבר מועדון? חיסול של הרוצח האמיתי ובכך התקלת סאמקרו והדבקת אישום נוסף? אם המוזרות של לינק החלה כמשהו משעשע ובנתה דמות מעניינת, עם הזמן הוא מתחיל להוכיח את עצמו כשמוק גדול. השימוש במידע על אביו של ג'וס נגדו ולאחר מכן העלאת זיכרונות כואבים אצל אוטו היו רק ההתחלה, מסתבר. לא רק שהוא דוחף את ג'וס לכדי סיכון חייו, הוא משקר לרוזוולט ומשתמש גם בו, עוד שחקן חסר חשיבות על לוח המשחק של לינק.

אז המינוף המוזר נגד ג'וס עובר שלב ובמקום לקחת סיכון שחבריו יגלו שהוא בעל גנים שחורים, מה שלא מבטיח שיאונה לו רע, ג'וס גונב לבנת סמים עבור רוזוולט. ברור שראפי מהמאיה ילשין עליו. קשה לראות את ג'וס שורד את הפרק הבא והגיע הזמן להתחיל למלא את מכסת הגופות העונתית, למרות שהכל יכול לקרות. לא שללינק אכפת כהוא זה, הוא בהפסקת אוכל (ובתקווה שיקבל קלקול קיבה מהשוקו).

פייני הולך עד הסוף ומאיים על קליי, מבלי שיהיה ברור אילו בדיוק ביטחונות יש לו במידה וקליי אכן יבחר להרגו. דווקא קליי וג'מה משקרים זה לזו, מנסים למצוא את המכתבים בנפרד אך משתמשים באונסר לשם כך. היה ברור לנו שקליי הרג את ג'ון, וגם לא מפתיע שג'מה הייתה מודעת לכך, אולם מסתבר שהיא לא יודעת מה הסיבות האמיתיות לכך. מי שכן מגלה זאת הוא אונסר, שבוחר להסתיר מג'מה את האמת אך גם מתעמת עם קליי, ששיקר גם לו בעוד הוא דאג לחפות על המועדון. גם לא ממש היה מפתיע לקבל אישור מקליי שלאונסר יש רגשות יותר מחבריים כלפי ג'מה (הדרך שבה דיבר עליה כנערה עוד בעונה הראשונה רמזה לכך, לדעתי).

נראה לכאורה כי החשש לחייו של בובי נעלם זמנית, פייני דאג לעצמו וג'וס עלה לראש הרשימה. ג'מה ככל הנראה תרד מהמרדף אחר טארה והמכתבים, אבל ללא מעורבותה לא בטוח שיהיה מי שיעצור את קליי וכוונותיו הרצחניות.

 • בשיחה הראשונה של ג'מה וקליי אחרי האיום של פייני, נזכרתי פתאום כמה חיונית היא. מצליחה להציג בפני קליי את התמונה השלמה, את האפשרות שפייני משחק עם קלפים שאין לו. היא אמנם טעתה בדיעבד, וגם קיבלה את האמת כפי שאנסר הציג לה אותה בנוגע למכתבים, אבל היכולת שלה לראות לפעמים דברים שאחרים אינם רואים תמיד נוטה לשחק תפקיד. אני מניח שמתישהו היא תבין שיש יותר במכתבים האלה מאשר דברי אהבה, ואני תוהה איך זה יקרה.

  לינקולן אכן מסתמן כשמוק, מוטיב חוזר בכל הנוגע לאנשי הסוכנויות השונות שבאים לעיירה כדי להפיל את סאמקרו או את מי שמסביב להם. כנראה שזה חלק מדרישות התפקיד. יש להניח שהאופן שבו הוא זורק את השריף לכלבים ישוב לנשוך אותו בתחת, כאשר בבוא העת השריף יידרש לבחור צד מסוים. ואני מאמין שלא רק השקר של לינקולן ישחק תפקיד, אלא גם של בובי – כשקליי יגלה את זה אולי סוף סוף תהיה לו אפשרות מינוף מולו בכל הנוגע לקרטל. אני לא יודע איך הוא יכול להשתמש בקלף הזה, אבל אני סומך על קליי.

  אני חייב להודות שההיערמות של הסודות והשקרים כבר מתחילה להיות מעט רפטטיבית. זה היה לחם חוקה של הסדרה מהיום הראשון, עם ספר הכוונות של ג'ון טלר וכו', ומאוחר יותר עם הרצח של דונה, אבל לדעתי בעונה הזו זה מגיע לשיא. כל אחד מסתיר משהו ממישהו והתככים עולים על גדותיהם. למרות שכאמור אני בינתיים נהנה, אולי הגיע הזמן לקצת גיוון לפני שזה כבר יהיה מגוחך. לפחות בינתיים זכינו לגלות מה פשר המבטים של לילה בעת חתונתה – לא פרפרים בבטן כפי שסברתי לתומי אלא סוד שהסתירה מאופי. מערכת היחסים שלו איתה תמיד הייתה חלק מאוד נוגע ללב בעיניי, כי היא שורטטה באיטיות ותמיד היה ניכר שקשה לו עד מאוד להסיר את דונה ממחשבותיו ולהיעתר ללילה. בפעם הראשונה לפני שהם שכבו אי אז בעונה השנייה הכאב הזה ממש ניכר על פניו, סצינה שזכורה לי כמרגשת וחזקה. הפעם, זמן רב אחרי כן, אופי אומר לג'קס בגלוי שכל הסיפור הזה ביניהם לא מרגיש לו מתאים. הוא עדיין מתגעגע לדונה, עצוב.

  קשה לי להאמין שגורלו של ג'וס ייחרץ בפרק הבא, כי עניין הגזע עדיין לא עלה על סדר היום. מה שכן, הגיוני שזה יקרה בפרק הבא, כשהוא אולי יאלץ לספר להם את האמת כדי להימנע משפיכות דמים. הנושא הזה ממש מטריד אותי – האם הגזענות של המועדון באמת כל כך עמוקה? נשמע לי כל כך לא סביר, לא קיבלנו שום אינדיקציה לכך מעבר לקללה גזענית פה או שם. אני מחכה שיפתחו כבר את הנושא.

  • הכוונה שלי לא הייתה שג'וס ייפגע בגלל הרקע האתני שלו, אלא בגלל שאותו איש מאיה יספר שראה אותו בליל אמש יוצא מהחדר כשאף אחד אחר לא התקרב אליו במשך יומיים, מה שיחשיד את ג'וס כמי שהעלים את הלבנה החסרה.

   כשקראתי את ההשוואה שלך בין לינקולן לנציגי הסוכנויות הפדרליות הקודמים שנתקלנו בהם, כמובן שהבולטת בהם היא סטאהל; אבל מיד חשבתי לעצמי שהיא הייתה הרבה יותר גרועה וניסיתי לחשוב על משהו שהופך את לינקולן לאדם טוב יותר ו… מעבר למוזרויות שלו, מסתמן בתוך חמישה פרקים שהוא בדיוק כמוה. מניפולטיבי וחסר עניין בגורלם של אלו שהוא מנצל לצורך קידום חקירתו ועצמו. נקודת האור היחידה שלו, וכבר ציינתי זאת בשבוע שעבר, הייתה הרמז העבה שזרק אל עבר ג'מה ובכך דחף אותה לנטילת חלק בועדה שנאבקת בהייל. מצד שני, כשקצת חושבים על זה, גם במקרה הנ"ל עשויים להיות מניעים שהם לאו דווקא אידיאולוגיה אנטי-קפיטליסטית או ווטאבר כפי שחשבתי אז.

   גם אני טעיתי כשחשבתי שלילה משקרת לגבי אופי העבודה שלה (במקום פורנו לסבי – שגם עם זה לאופי לא נעים אהל פחות – היא עדיין משתתפת בסרטים עם גברים) או שהיא בוגדת בו. אני מבין את התיסכול שלו, אבל למה ללכת על השאריות של חצי דרום קליפורניה? אפילו ג'קס, שכבר שכב איתה בעבר, נגעל.

   כמו שאמרתי, אני מקווה בשביל טארה ופייני (ואולי גם אחרים שיצוצו על הדרך, אולי בובי) שהשקר של אונסר לא לחלוטין הסיט את ג'מה מהמסלול כפי שהיה נראה בסוף הפרק, אחרת ללא מעורבותה אין מי שיבלום את קליי בדרכו ההרסנית.

   • לא התנסחתי נכון – התכוונתי שהוא כנראה לא יכול למות לפני שהסדרה תלבן את עניין הגזע, שנעשה לו בילד-אפ לאורך העונה עד כה. הבנתי שהתכוונת לענייני הסמים. אני אישית מקווה שהוא פשוט יספר למועדון את האמת הן על הסחיטה של השריף והן על הלבנה החסרה, אבל זה בגלל שאני מתקשה להעלות על דעתי שהם יפגעו בו כי הוא שחור. מצד שני, כנראה העזרה לשריף לבדה תחרוץ את דינו.

    • בעבר צ'יבס נסחט גם הוא לכדי שת"פ ע"י סטאהל ויצא מזה אחרי שסיפר למועדון, כמובן כשבסופו של דבר הם השתמשו בזה נגדה (אאז"נ). כל עוד ג'וס לא עשה משהו שעלול לפגוע במועדון, כמו מסירת דגימת הסם, הוא עוד עדיין יכול לצאת מזה. הוא יכול להגיד את האמת, שכשהשריף פנה אליו הוא כבר ידע על העסקה עם הקרטל, בתקווה שיאמינו שהוא לא פתח את הפה.

 • רעות

  אני לא קונה את הפחד של ג'וס מכך שסאמקרו ידעו את האמת על השורשים שלו.
  כשהסיפור של ג'וס התחיל, קורט כתב שהא קיבל המון פניות זועמות על הפנים הגזעניות החדשות של סאמקרו. בתגובה הוא ענה שזה מצחיק שאנחנו מוכנים לסלוח לחבורה הזו על רצח, אלימות, וסחר בנשק וסמים, אבל מותחים את הקו בגזענות. הוא טען שסאמקרו גזענים, כי מועדוני אופנועים באופן כללי הם גזענים.
  אבל אני לא חושבת שזו הנקודה. זה לא שאי אפשר להאמין שסאמקרו חוטאים בגזענות. זה דווקא היה יכול להיות הגיוני, מלבד לעובדה השולית שהם לא: גזענות לא מסתדרת עם הפילוסופיה של ג'ון טלר. צ'יבס התקבל למועדון כשהיה נשוי לאישה שחורה. כשהניאו נאצים הגיעו לשכונה, סאמקרו התנגדה לנוכחות שלהם מההתחלה בגלל "הערכים" שלהם ולא רק מפני שהם פגעו בעסקים. סמקרו לא שונאים כדי לשנוא. הם שונאים כשזה משתלם כלכלית, או סתם כשהם לא ישנים מספיק שעות בלילה.

  ובלי קשר, נתקלתי עכשיו בתגובה עצבנית ומשעשעת של קורט בטוויטר. מסתבר שתיאוריה אחת שרצה שם בימים האחרונים חירפנה אותו:

  FOR THE LOVE OF FUCKING CHRIST. MAUREEN IS NOT, NOT, NOT JAX'S MOTHER. GEMMA IS JAX'S MOTHER. SHE SAW HIS HEAD POP OUT OF HER VAGINA. CLEAR?

  אני דווקא לא חושבת שמורין היא אמא של ג'קס, אבל אני מאמינה כבר מהפרק הראשון של סאנס שקליי הוא אביו. ימים יגידו.

  • כבר בפרק בו זהות אביו של ג'וס נחשפה דנו בחוסר האמינות של המינוף. טוב שהזכרת את אשתו לשעבר של צ'יבס, שכחתי ממנה. בנוסף לכך, גם ללא הרקע האפרו-אמריקאי של ג'וס, הוא לא יותר מדי לטיני בשביל מועדון גזעני לכאורה? ומה עם חברי סניפים אחרים שאינם לבנים, כפי שראינו באריזונה?

   זו הפעם הראשונה שבה אני שומע על התיאוריה בנוגע למורין. איך אפשר לטעון זאת כשג'ון פגש אותה לראשונה (לפחות למיטב ידיעת הצופים) באמצע-סוף שנות ה-80, כשג'קס כבר היה ילד?

   אני לא תומך ברעיון שקליי הוא אביו של ג'קס, אבל זה לא מופרך כמו התיאוריה האחרת. אם זה נכון, זה יהיה גילוי של סוףלקראת סיום הסדרה ואו במהלךאחרי העימות הסופי בין השניים, שבו קליי ימות.

   • רעות

    מאוד שקספירי מצידך 🙂

    • כבר השוו את הסדרה להמלט, לא? D:

     • רעות

      דווקא נראה לי שהיום , עם כל המזימות על הירושה והרצח של טלר, זה יותר מקבת' מהמלט.

      • למיטב זכרוני ההשוואות אכן היו למקבת'.

       • אם אפשר לסמוך על ויקיפדיה:
        http://en.wikipedia.org/wiki/References_to_Hamlet#Drama

       • רעות

        אני חושבת שבהתחלה זה היה ממש 'המלט'. אביו של המלט, כמו ג'ון טלר, נפטר במפתיע, ואימו התחתנה עם דודו. גם המלט, כמו ג'קס, נרדף על ידי הרוח של אביו. ג'קס נקרא "הנסיך" מספר פעמים לאורך הסדרה.

 • Geeker

  אולי זו שעת הצפייה המאוחרת, אבל אפשר להסביר בקצרה מה ג'מה חושבת ומה קליי חושב לגבי המכתבים?
  העותק היחיד נשרף על ידי אונסר וקליי הוציא אותו מהאש, קרא את מה שאפשר ואז החזיר אותו. לקראת סוף הפרק ג'מה מביאה את השאריות השרופות לקליי ואומרת שכל מה שהיה שם זה מילות האהבה לאירית.

  שאלה נוספת, אם קליי לא הרג את JT בגלל ויכוח הנשק (כפי שג'מה חושבת), אז למה?

 • Geeker

  כמובן שיש את העותק המקורי אצל טארה…

  • אני מקווה שהבנתי את השאלה שלך נכון: קליי קרא את המכתבים שאנסר ניסה לשרוף וראה שיש בהם דברים שמפלילים אותו ואת אנסר ומצביעים עליו כעל ארכיטקט מותו, אבל לא מהסיבות שג'מה חושבת (לא חושב שאנחנו עדיין יודעים מהי הסיבה).
   ג'מה עצמה הגיעה וראתה רק את הנייר השרוף ומסתמכת רק על מה שאנסר סיפר לה, שזה שמדובר רק במכתבי אהבה של ג'ון למורין.

   • צריך גם להוסיף שמבחינת ג'מה סיפור המכתבים נגמר (לפחות כך נראה על פניו), מפני שהיא לא יודעת שאונסר לא מצא את המקור.

    אני מניח שקליי האכיל את ג'מה בשקרים בזמנו ואמר לה, כמו לאונסר, שג'ון עומד להרוס את המועדון. אפשרות שנייה, מבחינתה זה היה בעיקר קרב על לבה, רצח על רקע רומנטי.

© עידו ישעיהו