אנו לבדנו

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 09/10/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" 2.02

http://cdn2.mamapop.com/wp-content/uploads/2011/10/margaret-boardwalk-empire-season-2-episode-2-600x392.jpg

עלילת צ'וקי בבית המאסר נמרחה יותר מדי, אבל לבסוף השתלמה, כשארבעת חבריו לתא התגלו כחברי הקהילה השחורה המקומית שמכירים לו תודה על עזרתו ומכסחים את הצורה (לא ראיתי שיניים, אבל שמעתי אותן נופלות על הרצפה…) לפוחז שהגיע מחוץ לעיר ומנסה להוכיח את עצמו כאלפא דוג. אפילו לא הפריע להם שצ'וקי לא יודע קרוא וכתוב, חרף מעמדו החברתי, והיה נחמד לגלות שהיחיד מביניהם שאכן ידע לקרוא לא הסגיר את מר ווייט.

באותו הקשר, האם רעייתו של צ'וקי אמורה להיות לבנה (בתמונה למעלה היא נראית מאוד בהירה) או שהיא פשוט בהירה יחסית לצ'וקי ולשחורים האחרים? מפני שנראה היה שפרנסלי משמיץ אותה בגלל צבע עורה.

לילה במעצר ויום מחורבן רק הוכיחו לנאקי שהוא נותר לבד כמעט לחלוטין, ואפילו אחיו פנה נגדו. נהניתי לראות את מרגרט לוקחת יוזמה (איך היא גילמה יפה את עצמה המסכנה בפרק הפיילוט) ובסופו של דבר מסייעת לנאקי לקום על הרגליים ולהתגבש מחדש.

סצנת החיסול של שני האיטלקים בניו-יורק הייתה מגניבה בביצוע שלה, בטח כשג'ימי ממשיך להוכיח את עצמו ככוח מתעצם בסדרה. "אני בסה"כ איש עסקים". נראה שג'ימי מצא את נישת העסקים שלו: הוא סוחר בחיסול גורמים עוינים, למשל, תמורת עסקת הברחת אלכוהול\הרואין עם לנסקי.

אם בפרק הקודם שנאתי את הקומודור בגלל הגזענות שלו, הפעם צביעת השיער גיבשה את תיעובי כלפיו. ואיליי… יאק. חבל שהוא שרד את הכדור בבטן בעונה שעברה.

נראה שהביאו את הבחור האירי (טריסטאן!) כתחליף לג'ימי לצידו של נאקי. מקווה שהוא לא שם את עיניו על מרגרט, ושזה בסה"כ הרקע האירי שמקשר ביניהם.

 • GodFather

  לגבי אשתו של צ'וקי – על פי פרנסלי היא High Yaller, כלומר שחורה עם עור בהיר יחסית.
  ולא הבנתי למה התכוונת שאמרת שהשחור שכן קורא לא הסגיר את מר ווייט. הוא דווקא קרא בקול את שם הספר האמיתי, דיוויד קופרפילד, כשצ'וקי כל הזמן התייחס לזה כטום סויר.

  וראוי לציין – בני, הצעיר המוזר שעושה קולות ונשלח ע"י לנסקי לקנות חלבה, לימים ייקרא באגסי סיגל ויבנה עיר קטנה בשם לאס וגאס.

  • וואלה! קטע לראות את הגנגסטרים הגדולים בתחילת דרכם, קודם קאפון ועכשיו באגסי. אני אוהב את השחקן שמגלם אותו, שעד לאחרונה היה דמיאן ב"הצילו".

   אגב, שאפו עצום על התרגום. בטח קצת הצטערת שאין בעברית עוד מקבילות לכינויי גנאי כושיים עתיקים.

   • GodFather

    שמח שנהנית. ואכן, בעיית כינויי הגנאי היא בעיה ישנה נושנה בתרגומים. דווקא אצל שחורים המצב עוד סביר, יש לי כושי וכושון (למרות שהפרק הזה היו לפחות 4 מילות גנאי שונות לשחורים). אצל שאר הגזעים אין ברירה מלהוסיף "מסריח" לצד הגזע כשמדובר בגנאי 😛

   • שיח רחב ועץ גבוה

    אגב דמיאן מ"הצילו", מייקל זיגן, שהצטרף כאמור ל"אימפריית" משחק בתפקיד אורח מתמשך גם בעונה השנייה של "איך להצליח באמריקה" שעלתה ב-HBO בשבוע שעבר, ומקדימה בשידור את אימפריית. מרשים, הבחור, ליצור רצף HBO.באותו ערב.

  • פיני גרשון היה קורא לזה "המוקה החכמים יותר"…

   התכוונתי לכך שלאורך כל שהותו של פרנסלי בתא והקנטתו של צ'וקי, היחיד שידע לקרוא סתם את הפה ולא העיר דבר. רק כשבסוף ידו של צ'וקי הייתה על העליונה וכבר היה ברור לכל הנוכחים שהוא לא באמת יודע לקרוא, הוא העביר את הספר לבחור כדי שיבדר את שותפיו לתא, ביניהם צ'וקי.

   ד"א, בסיכום יש התייחסות ל"תמונה למעלה" שהרי במקור כתבתי זאת כתגובה לסיכום הפרק הראשון שם אשתו של צ'וקי הופיעה בתמונה.
   http://tvyaddo.com/2011/09/boardwalk21/

 • דווקא מאוד אהבתי את עלילת בית האסורים, ולו בגלל העגה השחורה העתיקה הזו. זה היה מרהיב למשמע, וואו. כשפרנסיס דאן אמר שהוא מבולטימור, לא יכולתי שלא לקשר אותו מיידית למבחר דמויות מוכרות לנו מ"הסמויה". סבא של סבא של החבר'ה מהשיכונים.

  אשתו של צ'וקי היא מהשחורות הבהירות. גם בקרב השחורים יש דרגות וגזענות בהקשר הזה, זכור במיוחד הפרק ב"רצח מאדום לשחור" שבו מישהי (שחורה) דחתה את ג'יארדלו מהסיבות הללו. לא הבנתי מדוע רעייתו של צ'וקי הביאה לו את הספר אם הוא אינו יודע לקרוא.

  מרגרט עולה וצומחת באופן מגניב ביותר. כל הכבוד לה על ההתנהלות שלה במהלך הפרק. לעיניי ניכר שהיא ואואן סלייטר עושים זה לזה עיניים. אין ספק שלמוצאם האירי יש משמעות, אבל ודאי גם לעובדה ששניהם יפיופים. הפאדיחה והמבוכה שלו בפגישתם הראשונית היו משעשעות.

  סצינת הרצח של ג'ימי אכן הייתה מגניבה ביותר. איזה מעולה הוא.

  • miss bojarsky

   הבן שלו סביר להניח לא יודע שהוא לא יודע לקרוא, אולי גם אישתו לא יודעת את זה.

   גם אני קלטתי ווייבים של עניין בין מרגרט (שלגמרי הייתה מלכה) ואואן, מעניין לאן זה יילך.

  • לא נהניתי מהעלילה בגלל אורכה וההתמרחות שלה לאורך הפרק. כאמור, הסיום שלה היה ממצה והתעלתה על "הסבל" המוקדם.

 • שיח רחב ועץ גבוה

  בניגוד גמור לעונה הראשונה, בה נראה היה כאילו היוצרים עושים הכל לפי ספר "איך תעשו דרמה תקופתית על משפחת פשע", אבל לא מצליחים לפגוע בנקודות הנכונות בקצב ובבניית הדמויות, שני הפרקים הראשונים של העונה צריכים לנסוך בנו אופטימיות. נראה שהפעם יש יד מכוון, יש בנייה נכונה של הקשת העונתית, תוך שילוב סיפורים משנה נקודתיים, ובכלל, הדמויות חזקות וטובות יותר והעלילה מתקדמת כהלכה. הכותבים כרגע ברצף טוב, ומנגנים על כל הנקודות הנכונות (עם הבונוסים הגדולים של דמוית המפתח של הפשע המאורגן בחיתוליהן). מקווה שזה ימשיך כך, כי הסדרה פשוט נמצאת כמה רמות מעל העונה הקודמת.

  • miss bojarsky

   אני מסכימה שיש שיפור. כמעט ולא חזרתי לעונה השנייה מפאת העדר כוח, אבל החלטתי לתת הזדמנות ובינתיים אני מרוצה.

 • Saturn

  אני עדיין די אדיש למתרחש. לא עסל ולא בסל. מסתמנת מעורבות הולכת וגדלה של מרגרט בעסקיו הלא חוקיים של נאקי. אני לא אוהב את זה. אין לי כח לעוד סדרה שבה דמות נשאבת אט-אט למחוזות האלה.

  הופתעתי קצת שהם כבר שמו את הקלפים על השולחן לגבי מי נגד מי. מצד אחד, הגילוי של נאקי על איליי היה פחות דרמטי מכפי שחשבתי לעצמי (ועוד בטלפון) אבל מצד שני זה כבר מכין אותנו לחיכוכים בלי המתנות נוספות.

  אי הופעת ואן הולדן ודנזינגר הטיבו עם הפרק.

  • עוד בתחילת העונה הראשונה הובהר שלמרגרט יש ידע ויכולות פוליטיים, אך לא היו לה את האמצעים ואו את הזמן כמהגרת אלמנה ענייה שצריכה לפרנס שני ילדים. מה גם, שהיא אישה בתקופה שדעתה לא נחשבה. עכשיו היא נמצאת בדיוק במקום שבו היא יכולה להשפיע, כזוגתו של אדם שנמצא במקום הנכון, גם עם כל הבעיות שהוא סובל מהן כעת. עובדה שהיא הייתה קרן האור היחידה בסוף יום נוראי, מי שבתקווה תייעץ לו מעתה והלאה.

   שיחת הפרידה בין נאקי לאיליי הייתה עוד סממן ליחסים הדפוקים שהיו ביניהם מלכתחילה. זה לא שנאקי לא הבין כבר מוקדם יותר שאיליי כבר לא לצידו. אני בטוח שמבחינתו הוא עושה את הצעד הנכון כרגע, אבל לא נראה לי שאיליי יכול להיות יותר משריף או עוזר בשירות מחזיק הכוח האמיתי (נאקיקומודור ואולי גם ג'ימי בעתיד, אולי).

 • שיח רחב ועץ גבוה

  אי הופעתם לגמרי הטיבה עם הפרק.
  בניגוד לביקורות ולטקסי הפרסים, אני חושב שהשינוי מהעונה הראשונה צריך להיות כזה שמוריד את עול סחיבתה מהכתפיים של בושמי, והופך אותך לסדרת אנסמבל. באמת שהיא מלאה שחקנים אדירים, והאופן שבו כפו אותה על בושמי בעונה האחרונה עשה אולי טוב לארון הפרסים שלו (עם גלובוס הזהב), אך לא עשה לסדרה. בתחילת העונה השנייה, למרות שהוא עדיין הדמות המרכזית, יש דגש גדול גם על דמויות אחרות וסיפורים אחרים, כמו צ'וקי, או העסק המגבש של לנסקי, לאקי, ובאגסי והשילוב של ג'ימי בתוכו. בקיצור, יש מספיק כיוונים לקחת אליהם את הסדרה, ואני מקווה שהם ישכילו להמשיך אליהם ולתקן את מה שלא עבד בה בעונה הראשונה.

 • מיכאל גינזבורג

  היי תומר, מה שלומך? 🙂
  העונה הזו מסתמנת כנהדרת כמו קודמתה ושמחתי למצוא דיוני פרקים! 🙂

  • עד כמה שאהבתי את העונה הראשונה, העונה השנייה מתעלה עליה אחרי פרקים מעטים בלבד.

© עידו ישעיהו