אחרית הימים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 04/10/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" 4.12

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S4-Episode-Photos/ep12-gus-tyrus.jpg

דעתי על הפרק תלויה מאוד בשאלה אחת ויחידה, שאני מניח שתיענה בפרק הבא, האחרון לעונה. אלה האפשרויות.

תרחיש מספר 1: גאס הרעיל את הילד, ציון 0.

איך אפשר להתייחס ברצינות לתוכנית הרעועה הזו של גאס? איך מצפים ממני לקבל את העובדה שהאדם המחושב, המבריק וקר הרוח הזה הינדס תוכנית מפותלת ומסובכת הנשענת כולה על פרטים קטנים? איך אפשר היה שלא לגלגל עיניים כאשר ג'סי שלף על וולט את האקדח? בכלל לא העליתי על דעתי אופציה מופרכת כזו שבמסגרתה ג'סי יאשים את וולט.

מה שגאס עשה הוא בעצם כך:
1. להרעיל את הילד.
2. להסתמך על הלך הרוח של ג'סי שיביא אותו לסבור כי וולט הוא האחראי. למה שוולט יעשה את זה? ככה. איבתו של ג'סי כלפי וולט – אותו אחד שהוא הקפיד להגן על חייו שוב ושוב ושוב מול גאס – אמורה לטשטש את שיקול דעתו ולהפנות אותו לכיוון הכל כך בלתי סביר הזה. לא חלילה אל גאס, שאך לפני זמן לא רב הרעיל את דון אלדיו וכל אנשיו, לא אל אותו אחד שאמר לג'סי הבוקר שתהיה תגובה הולמת. הו לא. קדימה אל וולט, רוצח הילדים. אל זה שהוא כבר יודע שגאס איים מפורשות עליו ועל משפחתו.
3. להסתמך על כך שג'סי כל כך יזעם עקב שיפוטו הגרוע ומיד יסור אל וולט כדי לבוא איתו חשבון. ולעשות את זה מהר, כמובן, בלי לאפשר לוולט לדבר לפני כן. מהר ואימפולסיבי. ג'סי. מול וולט. דמות האב שלו. אותו אחד שהוא הקפיד להגן על חייו שוב ושוב ושוב מול גאס.
4. להסתמך על כך שהיה וג'סי לא יהרוג את וולט, כל הסיפור הזה לא יחזור אל גאס עצמו כמו בומרנג. כלומר אם ג'סי, לבד או בעזרת וולט, מגיע למסקנה שלא וולט הוא האחראי להרעלה, את מי זה משאיר בדיוק?

כל אחד מהסעיפים האלה קלוש ונשען על כרעי התרנגולת, וכישלון באחד מהם מכשיל את התוכנית כולה. והמצחיק מכל הוא שוולט אומר לג'סי על התוכנית הזו של גאס, "תחשוב על זה, זה מבריק!". זו לא הייתה הכוונה, אבל זה נשמע כאילו וינס גיליגאן טופח לעצמו על השכם. מבריק זה לא. תוכנית שרוב רובה של סיכוייה להיכשל ולהתפוצץ בפניו של מתכננה היא תוכנית מטומטמת ומגוחכת. ג'סי היה לו בן ברית, לא נדרש הרבה כדי שלבסוף ייעתר, וגאס כבר הוכיח שסבלנות אינה תכונה שהוא חסר. אבל לא, בואו נלחץ על הדוושה ונוריד את המבשל היחיד שלי.

 

תרחיש מספר 2: וולט הרעיל את הילד, ציון 9.

"תחשוב על זה, זה מבריק!"

ללא ספק.

זה אמנם דורש סספונד רב – אנחנו אמורים להאמין שאיכשהו וולט-באמצעות-שליח הצליח לגנוב את הרעל מתוך קופסת הסיגריות שבתוך הז'קט של ג'סי, להגיע אל הילד שאמו הצהירה בעבר שהיא שומרת עליו מפני הפושטקים שבחוץ ולהרעיל אותו – אבל וואלה, הגיוני שזה בדיוק מה שקרה. זה כל כך בלתי מתקבל על הדעת, האופן שבו האינסטינקט המיידי של ג'סי היה כה תלוש וחסר היגיון, עד שאין סיכוי שלא וולט הוא האחראי לכך. שלב נוסף, או יותר נכון קפיצת מדרגה מטורפת, בהתדרדרות המוסרית של האיש, אבל הפעם עומד להגנתו הטיעון שזהו ניסיון להגן על משפחתו. זהו מעשה של יאוש, שהופך אותו לרוצח ילדים כדי להגן על ילדיו הוא. איזו עוד ברירה נותרה לו, עכשיו כשהכסף איננו?

אז הוא הביא את ג'סי אל פתחו, אבל כנראה לא בכוונה. באותה מידה ג'סי יכול ואמור היה לחשוב שגאס הוא האחראי ולפעול מולו לבדו. זה יהיה אקט הרסני מצדו, לנסות לפגוע בו בלהט רגשותיו, אבל עבור וולט זהו סוג של ניצחון כך או כך. אם גאס מת נפתרו בעיותיו, ואם ג'סי מת – וולט חוזר לתמונה. ג'סי הגיע אליו וכיוון אקדח, גליץ' לא צפוי, אבל גם ממנו יצא וולט והסביר לו את התמונה לאשורה. תמונה עקומה לאשורה.

מבחינת המאקרו של "שובר שורות" ככרוניקה של הסתאבות, מדובר בצעד המתבקש הבא – וולט הולך (שוב) בדרך שאין בה חזרה. בפרק המקביל בעונה הקודמת הוא רצח באלימות חדה ומהממת את שני אלה שרצחו את תומאס, דודו בן ה-11 של ברוק. הפעם הוא עצמו רצח את ברוק, ילד בן 6. המשמעות, אגב, היא שכנראה סופו של גאס קרוב.

 

תרחיש מספר 3: הילד הרעיל את עצמו, ציון 7.

קצת טיפשי אם ברוק הוא האחראי לכך באופן כלשהו, אבל לאור העובדה שבגלל השטות שלו אוחדו השורות (חה) בין וולט וג'סי בחזית נגד גאס, יש בכך ממד אירוני לא מבוטל.

תגיות:
© עידו ישעיהו