21

פורסם ע"י ‏Saturn‏
בתאריך 28/09/2011 בקטגוריה ‏כללי

ספוילר "אימפריית הטיילת" 2.01

בתור אחד שחשב שעונת הבכורה של "אימפריית הטיילת" התחילה חזק אך התייצבה לה על רמה אחידה ולא מי-יודע-מה מלהיבה, הפרק הראשון של העונה השנייה לא נסך בי בטחון (ואף אולי רצון) לגבי ההמשך. אמנם התחלת הפרק הכילה מונטאז' 'איפה הם היום' של רוב הדמויות אבל הפרק לא הרגיש וריגש אותי כמו שאני מצפה מפרק פתיחת עונה.

ההתרחשות המרכזית בפרק הייתה הקונפליקט בין ה-KKK לקהילת השחורים בראשות צ'אקי שמתפעלת את מבשלת האלכוהול. נאקי מנסה להשאיר את הריב על אש קטנה ולתמרן בין ואת שני הצדדים. אחד מן הקטעים היפים היה הנאום של נאקי לעבר קהילת השחורים, שמסרו לפתע מתחלף בעוד המצלמה מסתובבת ומגלה שמדובר בנאום שני וסותר שמועבר לקהילה הלבנה והגזענית.

עוד בגזרה של נאקי הוא הריחוק שהוא מרגיש בינו לבין ג'ימי ועל כך שהשני לא אומר לו אשר את כל מה שעל לבו. נאקי מתפלא על כך שג'ימי מתחיל לתוות קשרים פוליטיים (בהנחיית הקומודור) ונדמה שאולי הוא מתחיל לחשוד. בסופו של הפרק, כמתנת נישואים בין ג'ימי לאנג'לה, נאקי שולח לו מעין פסל שאמור להזכיר להם את ימי ג'ימי כילד בהם הוא בילה עם נאקי בדיג.

עוד יש לציין לטובה את ריצ'ארד הארו שמסתמן כדמות הכי מעניינת ואולי הסיבה להמשיך ולדבוק בסדרה. הארו שואל את ג'ימי איך זה מרגיש כשיש לך הכל בזמן שהוא אוכל בחברת ג'ימי ואנג'לה. אחר כך בביתו רואים אותו גוזר ומדביק תמונות ואיורים שמחים של אנשים באלבום מיוחד שכולו בנוי מ'סצנות' כאלה שריצ'ארד יוצר. הדרך שבה דפי האלבום נראים, תגזירים על גבי תגזירים שברור שמישהו גזר והדביק בגסות, הזכירו לי הפנים של ריצ'ארד עצמו עם החצי שמכוסה במסיכה שעליה מצויירים המשך שפמו ופיו.

שאר הפרק כלל עניינים שדי השאירו אותי אדיש. הסופ"ש של ואן-אלדן ואשתו באטלנטיק סיטי, הבן (אני טועה או שהחליפו את השחקן?) של מרגרט שעושה צרות (התעסקות עם אש שאימץ כאשר הוא ראה את נאקי שורף את בית-אביו בעונה הקודמת) ונאקי לוקח את דמות האב. אנג'לה וג'יליאן מדברות על ג'ימי ותוך כדי כך הגילוי הביזארי של מה ג'יליאן הייתה נוהגת לעשות כשהיא הייתה מחליפה לג'ימי חיתול, גילוי שמוסיף למוזרות והקריפיות של הקשר בין האם לבנה. כל ההתרחשויות האלו דיללו את הפרק מבחינתי ומלכתחילה לא הדברים שמגבירים את ההתעניינות ומהבחינה הזו לא היה ברור לי את ההתעסקות בהם בפרק שפותח את העונה.

הפרק מסתיים בהתרחשות שאמורה לרומם את הפרקים הבאים והיא מעצרו של נאקי באשמת זיוף הבחירות האחרונות. מי יודע, אולי העונה הזו בניגוד לקודמת תשתפר ותתעצם ככל שהיא מתקדמת.

 • גם אני אהבתי את המעבר בין הנאומים, במיוחד כשלפתע נאקי השתמש בכינוי גנאי כדי לתקוף את השחורים.

  בשתי הפעמים בהן ג'ימי מסיים את שיחתו עם נאקי, האחרון מביט באדם מבוגר שנראה היה שאני אמור לזהות, אך לדעתי לא הופיע בסדרה לפני כן. ברשימת בקרדיטים בסיום הופתעתי לגלות שמדובר בדומיניק קיאנזי (כלל לא זיהיתי אותו עם שיער הפנים המוזר), מה שאומר שתפקידו יהיה משמעותי בהמשך.

  עלילת הריחוק בין נאקי לג'ימי שקופה מדי, וכמובן שנאקי מיד חושד שלקומודור יש יד בדבר. ג'ימי טיפש אם הוא באמת מאמין לו ומשתף פעולה, אחרי שנאקי הוא זה שטיפח אותו ודאג לו עוד מהיותו פעוט (מה שדווקא לא נראה בפרק הפיילוט, כשנאקי התייחס אליו כעובד זוטר). מה גם שג'ימי שקרן גרוע ולא מצליח להסיט את נאקי מהאמת, לא שהוא מנסה בכלל (אני לא מבין איך נאקי לא חושד באיליי, שקרן גרוע יותר מג'ימי, שבסה"כ מתייחס באדישות לטבח בשחורים. אני מבין שכדי למלא את החסר נאקי מתקרב עכשיו לטדי (גם לי נראה שהחליפו את הילד), אולם סיפור הגפרורים נתפר בגסות יתר, גם היה נחמד לראות פרט נשכח מהעונה הראשונה משחק תפקיד חשוב בפרק.

  אני לא מופתע מהקשר הביזארי בין ג'ימי לאמו, שהרי ראינו זאת כבר בעבר. נראה שלמרות תפקידה כאם וכסבתא, גם אם בגיל צעיר יחסית, ג'יליאן ילדותית אף יותר מאנג'לה. או שהיא סתם נהנית להשתעשע בה.

  היה צפוי שואן אלדן מסתיר משהו מאשתו, שהרי בסוף העונה ראינו את לוסי מודיעה לו שהיא בהריון. עלק אכסניה לגברים בלבד. דווקא היה נראה שנלסון נהנה למדי מהיום החופשי עם רעייתו, רק שהיא ניסתה להרוס את הכל בכך שגרמה לו לעסוק בעבודה. קריאת התיגר שלה כמובן הובילה אותו לפשיטה על המסעדה והמתח המיני ביניהם נראה היה שהסתיים במיטה קופצנית במלון, אבל… מה ציפיתי מזוג נוצרים כה שמרנים כמותם? ואז הם באמת נתנו לתשוקה לפרוץ. טוויסט נחמד ומשעשע על סצנת ה"אתה מחרמן אותי אז בוא נרוץ לבית המלון ועכשיו מעבר חד למיטה חורקת".

  צ'וקי, לא צ'אקי. ברור שה-KKK לא היו נותנים להתעללות שלו באחד מאנשיהם לעבור בשתיקה ולמרות שנראה שהמאבק בין הגזענים לשחורים יהיה אחד מקווי העלילה המרכזיים העונה, אני מקווה שצ'וקי ישרוד עונה נוספת. אולי נאקי צבוע בפנייתו לשני הצדדים (נו, פוליטיקאי), אבל לפחות את העסקים שלו הוא עושה עם השחורים. הקומודור הסגיר את המחסן שלהם ל-KKK ולבסוף השתלט עליו. אפשר לתרץ זאת כשנאת שחורים בעקבות ניסיון ההרעלה לכאורה ע"י המשרתת שלו, אולם יש לי תחושה שהוא תמיד היה כזה.

  • הקומודור כבר הביע גזענות בעבר. בעונה שעברה הוא קרא את הספר האנטישמי של הנרי פורד וצידד בו.

   בעיניי היה פרק פתיחה טוב, כזה שמצליח לסקרן אותי לגבי ההמשך לא רק מבחינת העלילה אלא גם מבחינת הדמויות. ריצ'רד הארו הוא דמות נפלאה. אמרתי את זה כבר בעונה הקודמת וזה נכון גם כעת, אפילו עם זמן המסך המועט שניתן לו. כמה טראגי ועצוב. הרי ג'ימי דרמודי רחוק מלהיות איזו דמות מושלמת עם חיים מושלמים. אשתו הסתפרה בסוף העונה הקודמת אחרי שאמר לה שבזמן המלחמה מה שהיה מעגן את שפיותו היה הזיכרון של התחפרות בשיערה, ולפני כן היא כמובן בגדה בו. אבל כשמישהו כמו ריצ'רד הארו שואל אותך "איך זה כשיש הכל?", זה נותן פרופורציה לדברים.

   אני אוהב את משולש ג'ימי/נאקי/הקומודור. האופן שבו חיזר נאקי אחרי ג'ימי לא נראה לי כפוליטיקה גרידא או רק ניסיון לחשוף את מה שהוא מסתיר, אלא משהו בסיסי וכן יותר. ההתנהלות של נאקי עם טדי, ההדרכות הריקות והכסף שהביא לו כתחליף למשהו משמעותי, שונים בתכלית מהאופן שבו הצטיירו יחסיהם של נאקי וג'ימי כאשר הלה היה ילד. זה מעניין, כי מעבר למה שזה אומר על החיבור החד פעמי של נאקי עם ג'ימי, זה גם אולי אומר משהו על נאקי כחלק ממשפחתה של מרגרט. הם ביחד לא מעט זמן, אנחנו כבר ב-1921, כפי שמבהיר שם הפרק. הצטערתי כשג'ימי קבר את מתנת החתונה של נאקי במעמקי הארון.

   סוף השבוע של הוואן אולדנים היה מרשים בעציותו. מדהים כיצד זוג שנשוי 13 שנה מתנהג כמו צמד שהרגע נפגש בבליינד דייט. בפרידתם, למרות שהוא נשק ללחיה, הוא אפילו חיווה בכובעו לשלום. קצת מדכדך.

© עידו ישעיהו