עסקת מכירה

ספוילר "ילדי האנרכיה" 4.04

אדם בעקבות גורלו

"עסקת מכירה" (Una Venta במקור) מתחיל עם המסע של סאמקרו לגבול אריזונה-מקסיקו לשם ביצוע המשלוח הראשון עבור הקרטל, על רקע גרסה ספרדית של "'Times They Are A-Changin" (בביצוע של פרנקי פרז). תחילתו של המסע אל עבר מפלתו של המועדון, ךאלר ההכנות וההקדמות בשלושת הפרקים הקודמים.

באריזונה הם חוברים לילדי האנרכיה המקומיים, שאך לאחרונה עברו שינויים פרסונליים כואבים, וכשמתגלה שהחברים סוחרים בקראק, קליי הצבוע מתעצבן, בייחוד אחרי שבובי מעיר שהובלה וסחר הם היינו הך. סאמקרו זוכים לתמונת מראה אל עבר העתיד בדמות סאמטאז, אך ממאנים להישמע לאזהרה הרועשת: סגן נשיא המועדון ו"סמל המבצעים" עסקו בייצור וסחר ללא ידיעתם של חבריהם, אולם תכננו להכניס את המועדון לתמונה באופן רשמי. המתנגד הגדול לעסקת סמים מת באופן מסתורי, בעוד חברו נסחט (הוא שכב עם אשתו של הנרצח) לכדי פרישה. כשסאמקרו חושפים את האמת שני הבוגדים משלמים את המחיר, אולם הפאנצ'ליין מגיע כשבהצבעה חוזרת סאמטאז בוחרת באופן גורף להמשיך עם הסמים, שהרי הם התאהבו בכסף. וזה בדיוק מה שיקרה לסאמקרו בקרוב.

הטיול הקצר דרומה חושף מעקב של רשויות החוק אחרי האופנוענים, מבלי שייוודע להם האם המטרה היא סאמקרו או סאמטאז, אבל לאחר שהמקומיים נפטרים מצוות המעקב לנו הצופים מתגלה כי הם נשלחו ע"י לינק פוטר. לינק עצמו נתקל באקראי בג'מה ומבלי שתדע מיהו באמת, דוחף אותה אל עבר ביצוע מהלך שיסייע במאבק מול ראש העיר: הצטרפות (יותר נכון, צירופה של טארה ללא ידיעתה, כדמות ייצוגית) לוועדה שנאבקת בתכניות הפיתוח של ג'ייקוב הייל, בראשותה של ריטה רוזוולט, אשת השריף, אותה פגשה אך רגעים ספורים לפני כן. נראה שמחוץ לתיק החקירה הענק שלו, לינק הוא די אנרכיסט בעצמו. או שהוא סתם בוחש בקדרה המקומית, מזיז את דמויות המשחק כרצונו.

בהמשך, כחלק מתכניתו למוטט את סאמקרו מבפנים, לינק מבקר את אוטו בבית הכלא, מתחזה לסגן שריף וחושף בפניו כי בגופתה של אשתו המתה נמצאו שרידי זרע של בובי מונסון. כדי להוסיף לעלבון, לינק אומר שבמקרים רבים אישה נרצחת ע"י אדם שהיה עמה בקשר מיני. עוד שלב במשחק של לינק, אולם הפעם זה היה מכוער. לא רק שבובי נמצא על הכוונת של קליי, עכשיו גם אוטו יחשוק במותו?

בשיחה בין פייני לטארה מתגלה כי היא אכן פנתה אליו בבקשה לסיוע בחקירתה את אודותיו של ג'ון לפני מותו, אלא שפייני סירב. עכשיו הוא מתחרט על כך ומבקש לדעת מה טארה גילתה, לפני שהוא מתמוטט. מאוחר יותר טרה חושפת בפניו שג'ון תכנן לסיים את קשרי הנשק עם האירים, אבל מת לפני כן. האם זה אומר שקליי וג'מה נפטרו ממנו בגלל זה? אם כן, עתידו של בובי מעורפל.

בעוד פייני מתמודד עם בעיות רפואיות, גם מצבו של קליי מחמיר כשהוא מתקשה לשלוט בכאבים בידיו. אם חברי סאמקרו דואגים לו (לפחות אלו שנראה כי מודעים לכך, ג'קס וטיג; לא ברור לבי האחרים), אז כשאנשי סאמטאז מבחינים בחולשתו של קליי, מעמדו נחלש בעיניהם והוא הופך ליעד להקנטות. האם זו עדות למה שצופן העתיד לקליי אם יאבד את כוחותיו לפני שיספיק לפרוש, זקן חולני שלא מצליח אפילו להחזיק את כידון האופנוע שלו כמו שצריך [1]? מספיק לנו פייני אחד.

העונה מתקדמת יפה אל עבר העימות הסופי שיביא למותו של המועדון, הפעם עם תמונה ברורה של מה שעתיד לקרות לחברי סאמקרו אם לא יתעוררו בזמן, רק חבל שהם היחידים שלא רואים אותה. עדיין לא ברור אם הם כבר עברו את נקודת האל-חזור, אבל אני מקווה עבורם שההזדמנות עוד תקרה בפניהם.

[1] מצטער על הדימוי המיני הלא מכוון, אבל הסדרה כ"כ עמוסה בדימויים גבריים וכוחניים שלא אתפלא אם זו מטרת הכותבים.

© עידו ישעיהו